14.11.22 Analýza BTC/USD – Největší pád na Bitcoinu od léta

3.9
(9)

Zprávy a souhrny

Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu ve slavných dílech autorů jako jsou Adam Smith, David Ricardo a John Keynes. Více jak čtyři roky se věnuji technické analýze kapitálových trhů, k čemuž jsem později začal komplementárně využívat fundamentální analýzu. Zaobírám se makroekonomii, a především měnovou politikou. Jedná se totiž o zásadní disciplíny, které jsou třeba pro pochopení celého kontextu finančního trhu. Na všechna zmíněná témata už roky pravidelně publikuji. Především se snažím své čtenáře v těchto okruzích vzdělávat a poskytnout jim ucelenou myšlenkovou mapu, jak nad celým finančním světem přemýšlet. Osobně totiž preferuji komplexní znalostní základ, díky kterému může každý účastník trhu minimalizovat případná rizika.

Bitcoin (BTC) má za sebou nejvíce medvědí týdenní podobu svíce od června letošního roku. Což nám technicky potvrzuje to nejdůležitější. A to jest pokračování v medvědím trendu. A jak jsem zdůrazňoval ve včerejší video analýze, kauza s krachem FTX burzy bude mít ještě nějaký vývoj. To není ani náhodou konečná. Ty škody jdou totiž do desítek miliard USD.

A to se na těch trzích musí logicky projevit. Jak moc se to projeví, vám samozřejmě nikdo konkrétně neřekne. Zatím se ale zdá, že trhy krypto burzám jako jsou Binance, Bitfinex, Bitstamp, Kraken, atd., věří. Klasických brokerů jako je eToro se to logicky nijak netýká.

Sentiment na trzích

Sentiment je v obecné rovině vskutku kladný. Ve spojitosti s krypto trhem vám to možná přijde jako absurdní. Ale jsem schopný si představit, že bez rychlého růstu akciového trhu a pádu dolarového indexu, by Bitcoin klesl ještě mnohem hlouběji. Bitcoin za minulý týden padl o cca 24 %. A dokázal by klidně víc. Jistou podporou je ovšem vývoj na akciích. Tam všichni hýří optimismem.

Jak opakovaně zmiňuji, tenhle optimismus vůbec neodráží realitu. Jako důkaz přikládám tvrzení jednoho členů FOMC. Waller sice řekl, že je možné diskutovat o zpomalení tempa růstu sazeb. Ale že vzhledem k stále vysoké inflaci je třeba v restriktivní měnové politice pokračovat. V tomto ohledu jsou členové FOMC pořád konzistentní, a proto příliš nechápu tu hitparádu na trzích. Mimochodem, Waller a jiní členové tyhle informace nepouští „ven“ jenom pro zábavu. Je to součást jejich současné politiky.

Bitcoin zažil největší pád od léta

Bitcoin za minulý týden zaznamenal největší pokles od června letošního roku. Čistý úbytek za předešlý týden činí 22 %. A co je vůbec nejdůležitější, došlo k průlomu klíčového supportu kolem 19 000 USD. Tím si mnoho oddechlo. Jiní naopak ztratili zase tu naději, že máme tržní dno vytvořené. Z technického hlediska jde každopádně o velký posun.

Kromě cenového supportu kurz BTC prolomil i 300týdenní klouzavý průměr. Což zdůrazňuji, že je obrovský signál. Jelikož 300týdenní klouzavý průměr jsme nikdy nepřekonali. Další věc je samotná podoba svíce a objemy. Svíce má plnou červenou podobu s mohutnými objemy. Dle indexu jde za předešlých několik let o jedny z největších objemů, co se za jediný týden zobchodovaly. A to by mělo s pokračujícím poklesy pokračovat. Logicky, vracíme se mnohem nižší ceny. Obrat má proto stoupat.

Týdenní graf BTC

V každém případě nám podoba týdenní svíce a objemy říkají, že nabídka poptávku zcela zašlapala do země. Respektive ji absorbovala. Proto lze konstatovat, že průlom 19 000 USD je bez debat potvrzený. Navíc máme týdenní close na ceně 16 309 USD. To je vcelku daleko od původního supportního pásma a 300týdenního klouzavého průměru.

Závěrem

Získali jsme čerstvá potvrzení pro pokračování v medvědím trendu na trhu s BTC. Přirozeně si můžeme na další pokračování v poklesu jistý čas počkat. Zas na druhou stranu, po podobných týdenních svící jsme naopak dlouho na pokračování v poklesu nečekali. Všichni totiž vidí tu medvědí svíci. A vidí i ty objemy potvrzující pohyb. Doslova stačí ještě jeden „leg“ dolů a jsme na těch dlouho očekávaných 12 000 USD. Stačí jeden jediný krok. Pokud na tohle kdokoliv čekal celý rok, trpělivost se mu vyplatila.

Jsem nově i na Linkedinu, kde sdílím některé své postřehy a nejlepší články. Směle mě tam můžete sledovat.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ. Máme taky Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Analýza se nesnaží predikovat budoucí cenový vývoj. Slouží výhradně jako vzdělávací obsah, jak k trhu myšlenkově přistupovat. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik


Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.9 / 5. Počet hlasujících 9

Buď první kdo článek ohodnotí

68 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
68 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Jan Kokeš

Co říkáte na info ze TFX kompletně stojí za bullrunem btc z nějakých 23k na těch Top 67 falešnými objednavkami ?

Vojtech

Jestli je to otázka do plena a nikoliv jen na autora, tak já jsem takovou zprávu ještě nečetl a současně jsem názoru, že je to nesmysl. Ale jestli se objevují takovéto zprávy, pak bych hádal, že kapitulace bude za rohem.

Lukas22

Nepochybne zohrala FTX kladnu ulohu v bullrune. Predsa len tu sekeru 10 miliard spravili tym ze kupovali draho a predali lacno. Ale to by samo o sebe nestacilo. Taky 3ac spravili to iste a kopec dalsich firiem tiez.

bkf1

Já jsem tohle taky nečetl, ale každopádně mi to přijde jako naprostý nesmysl a myslím, že se dočkáme i nesmyslnějších zpráv – ten průser je teď v kurzu, takže bulvár vymýšlí cokoliv, možná vymyslí i to, že BTC vymysleli v TFX 😀 Doporučuji brát absurdnější zprávy ohledně TFX hodně s rezervou.

Bart

Není to poprvé. Za velkým prvním růstem ve 2017 byla taky burza a její následný krach. A i tam se to prokazalo až zpětně taky. Pokud jste už zapomněli, tak kouzelné slovo je MT. GOX

Fantom

Já si myslím že tady je docela rozdíl. MtGox byla na rozdíl od FTX hacknutá. Byly ukradeny Bitcoiny a burza je nemohla vyplatit. Nevím jestli je její majitelé zpronevěříli (ukradli jako SFB). FTX je regulérní ponzi schéma a co se týká toho vyšroubování ceny, tak jistě přispěla, ale určitě si dostatečně nenahrabala (fiat). To by totiž nekrachla. Zdá se že vítězem je Binance, jen doufám že to CZ nepošle časem do kopru a o svých rezervách nelže. Ale začínám se docela bát. Zvláště když odpovědnost za audit BUSD háže na Paxos.

Stanislav

Optimismus na akciích? Nesmysl. Proražení supportu 19k není „díky“ ztrátě vnitřní hodnoty BTC ale „bramboračce“ s shitcoiny. Co bude stejně nikdo neví. Že se řítíme do průšvihu
je snad všem jasné.

Vojtech

Asi řítíme. A proto je třeba nepropadal panice a držet se strategie. Trhy jsou cyklické, btc nevyjímaje. Sotva si velkokapital nechá vzít tak závratně vydělávající hračku.

Jan

Oddělat věechny do posledního kre…na 🙂

Azgard

Taky tu nikde nevidím ceduli sklad mrtvejch negrů…. 😆….. No, je třeba to brát trochu s humorem

Jan

Přesně tak, já uz jen čekám prostě na Wolfa a měli bychom se konečně všichni hodit do klidu 🙂

bkf1

Řeknu to takhle… když jsem viděl, jak je BTC na 20+, drží se tam a pak 21+, tak jsem se začal hodně bát… no a máme to tady… bohužel se ještě dlouhou dobu nebude dát predikovat nic než pokles 🙄 Ono celkově když se podíváte po celé planetě, kam jsme se dostali „díky“ všem těm covidoblbcům, tak vám třeba dojde, že obecně na nějaké pozitivno můžeme zapomenout ještě spoustu měsíců a moje největší přání je, aby z toho nebyly roky, protože čím déle se všechny srajdy v tom „hrnci“ vaří, tím je to jen horší, protože vznikají (resp. jsou přetvářeny) další a další „hnědé ingredience“…

Katka

Já myslím, že na jaře 2023 budeme vzpomínat na to, jak jsme mohli nakoupit BTC za super cenu a bude nás to štvát 😀

Bart

Katko teď opravdu není jediný důvod k tomuto fomo myšlení. Lituji a litovat budou hodleri, ze propasli lísic možnosti prodat se ziskem, pak s malou ztrátou, aby se nakonec proholdovali k minimum. A zda hold udrží není na nich, ale na tom, zda je nouze nedonuti prodat i tak, aby měli na složenky.

Yolo

Osobně HODL až do úplné nuly, jak na BTC, tak na LTC a ty drobky co mám na cardanu, to už ani nepočítám. To raději přijdu úplně o všechno, než abych to prodal pod cenou. FU*K IT ALL!!!!

Fantom

Katko, jestli se nepletu, před časem jste tu psala, že „byste BTC za 19k brala všema deseti“. Máte nakoupeno za 19k? Nebo dráže, levněji či vůbec? Já si také myslím, že budeme spíše vzpomínat na to jak jsme mohli za 69k vloni prodat. Tedy ti kteří BTC stále drží a tehdy drželi.

Rob

Souhlasím, je to možné. Tyto nálady a zaručené zprávy, jak je Bitcoin mrtev, vznikají cyklicky. Minule se říkalo, že Bitcoin již nikdy nedosáhne na ATH kolem $20’000. Přitom nebyl žádný důvod, proč by to tak nemělo být. Já nevím, jak jinak bych poslal někomu, kdo nemá účet v bance, peníze třeba do Středoafrické republiky, než prostřednictvím Bitcoinu. Lidé namítnou, že mají mít tedy účet v bance. A já se ptám: Proč? Prostě proč? Je to zbytečně řešení. Kde bankomaty nebyly běžné na každém rohu, tam už být nemusí, protože je to už dnes nadbytečné a doba je dál. Je to plýtvání zdrojů. Další argument, že je to uživatelsky složité… Uvědomme si, že pro uživatele je Bitcoin za prvé dnes již daleko jednodušší, než správa bankovního účtu. Je tu jiná překážka, kterou není nic jiného, než že je to neobvyklé. To je ten důvod, který brání staré generaci, včetně té mé, aby používali Bitcoin. Nejsou prostě ochotni naučit se cokoliv nového, i když je to dokonce jednodušší než to, co už používají. Nedokážou se zkrátka nic nového naučit a proto mají dojem, že je to složité a nepoužitelné. Děti, které jsou učenlivé, to zvládnou jako prd a všechno (včetně zabezpečení) jim bude přirozeně jasné. Tak to prostě v životě chodí a je to vidět všude kolem nás. Situaci na trhu odráží dle mého názoru fakt, že jediné, co stará generace na kryptu chápe, je možnost zisku ve fiat měně. Je to finanční instrument a ať je to klidně Bitcoin. Pokud se dá měřit jeho hodnota fiat optikou a někdo jim řekne, že „je to fajn“ instrument, tak to prostě zkusí. Ale o žádný Bitcoin jim ve skutečnosti vůbec nejde. Vidí pouze a jen fiat profit. Tak, jak jsou zvyklí. To způsobuje cyklické extrémní nadhodnocování a podhodnocování vnitřní hodnoty kryptoměn. Málokdo jí dokáže nějak relevantně ohodnotit ve vztahu ke stavu hodnot dnešních fiat měn, když už to musí být. Ty veletoče jsou výsledkem obyčejné chamtivosti. Nic víc bych v tom nehledal. Nakonec tento stav přeci není žádnou novinkou. A co se týče altcoinů, tam je to pro starou generaci ještě složitější. Nepopírám, že trh je v tomto ohledu plný podvodníků, ale altcoiny jako takové vznikají i z legitimních důvodů, protože blockchain, který tyto mince hostí, umí něco, co blockchain Bitcoinu prostě neumí a dokonce umět ani nemůže a nechce, protože je svázán přáním komunity. A to jen dobře. Altcoinům a legitimitě jejich smyslu dnes rozumí téměř výlučně vývojáři nebo hodně podivní podivíni, kterých je minimum, pokud nějací jsou. Obyčejní lidé těžko pochopí technologie v raném stádiu, pokud nejsou přímo zainteresovaní do vývoje. Nezbývá jim, než hrát loterii. Kryptografický průmysl je extrémně náročný i pro vývojáře. Kdo se zaplete s blockchainem, toho to vystřelí, coby vývojáře, mnohem dál, než byl před tím. A mnohdy jde o Sisyfovskou práci, protože stejně extrémní nároky klade blockchain také na PR. Je to v podstatě královský obor, do kterého se mohou vrhnout buď ti nejlepší nebo podvodníci s vidinou rychlého zisku na způsob pump&dump, kam se jim nachytají především „důchodci“. Podchytit tento obor je z tohoto důvodu extrémně náročné i pro investory. Málokdy ocení potenciál technologie, ale téměř vždy jde o fiat. A to je věc, která se musí změnit. A ten pohled se časem taky změní.

Fantom

Naprostý souhlas. Ale myslím že altcoiny už jsou dál a to bude důvod proč BTC nedosáhne na milionové hodnoty a možná ani statisícové, i nové ATH je otázkou. Pro přeposlání hodnoty je vhodnějsí XRP nebo XMR. Smartplatformové tokeny umí víc než BTC. Kdyby tu nebyly alty tak by mohl BTC zůstat fenoménem, ale takhle je jen otázkou času kdy zaslouženě skončí na čestném místě v dějinách IT. Stejně jako Altavista nebo Netscape.

Bart

Je To úsměvné. Krypto nikoho nezajímali, dokud se toho neujali spekulanti. Teď jsou slavné a vy to těm spekulamtum vlastne vyčítate. 🙂

Věci mají souvislosti, akorát že je lidské tyto souvislosti ignorovat, pokud se nám to nehodí do krámu. Ale ono jedno bez druhého není. Fiatu se společnost níkdy nevzda. Podivejte se, co Cesi dokazi kvuli udrzeni CZK i kdyz to nema logiku. A bez spekulantu nebude krypto, smirte se s tím.

Rob

Dokud se krypta neujali spekulanti, netušili, že se už dávno o krypto zajímali vývojáři… Ti věděli od začátku, co krypto znamená.

Bart

To není kovidem, je to tím, že politici zasahují a oddaluji krize. Krize jsou součástí tržní ekonomiky, likvidují neschopné firmy, zvedají nezaměstnanost, což nutí lidi se snažit. Nám politici naordinovali nekonečný růst a to prostě nemůže fungovat. Krize nakonec vždy přijde, protože ani ekonomika, ani akcie ani BTC nemůže růst až do nebe. Je to proti fyzikálním zakonum.

Jen jsme na to zapomněli a teď se tomu moc divime a hledáme viníky. Ale tími jsme my sami, chybný.usudkrm i tím, koho jsme si zvolili a co očekáváme.

Fantom

Kdyby to bylo takhle jednoduché, tak krypto v čele s BTC naopak roste do nebe. Je totiž (údajným) lékem na nesplatitelné státní deficity.

Bart

Ne, není lékem. To je jen jeden z mnoha kryptomarketingových fint na hejly :).

To že můžou krypto nahradit fiat peníze s být to cele vice spravedlivé je stejná iluze, jako že nejlepší světový rád je komunizmus :). Možná teoreticky ale prakticky je to obojí nepoužitelné. Přesto se najdou lidi, co to budou pořád dokola zkoušet a věřit tomu 🙂

Fantom

Spravedlnost neřeším.
Ale krypto jistě může fiat nahradit (alespoň zpočátku částečně?, třeba za 100 let nebudou fiat měny existovat tak jako neexistovaly před 100 lety 😀 ). Jen to nebude BTC. Proč ne XMR a XRP? Parametry na to mají, můžou si trh rozdělit. XRP – mainstreem, XMR – punk. 🙂 Nesplatitelné státní deficity jsou tikajicí bomba a je jen otázka času kdy vybuchne. EUR je na řadě. I BTC je lepší než venezuelská nebo argentinská měna, co teprve modernější coiny.

Bart

A co to pomůže ze budou deficity v xrp? Co pomůže konečnost a omezenost jednoho krypta, když jde vymyslet a razit další. Celé je to jen fikce. Za dluhy nemůžou peníze ale ti, kdo si půjčují nezodpovedne a ti co půjčky nabízí.

Mimochodem komunisti a teď i krypto komunita mluví o konci.dolaru už asi 100 let. A furt nic, dal funguje a dal je top. Klidně věřím tomu, že dolar tu bude do konce světa, ale u krypta si tím zdaleka tak jistý nejsem.

A konec eura, tomu i věřím. Ale nestane se nic jiného než návrat k národním menam. Žádný konec světa by to nebyl.0

Zdeněk

Konec Eura možná, tak nasadí digitální Euro, Státy- vedení státu,EU,jede socialismus zadlužování států, hospodaření s rozpočtem, pořád deficit , jak je vše projený tak už je jedno jestli máme korunu, euro, marku, libru( GB až nebudou zvládat tak se zase přípojí (-: a jejich dluhy se ztratí v online světě ) . V současné době není ani náznak velkého šetření států, protože dluhy jsou online a lidem se nabulíkuje něco novýho ( teď frčí greendeal a krypto) aby odevzdávali nějakou zlatku do společný kasy (-:.

Fantom

Tohle nemůže fungovat věčně. Krypto je jako špendlík který tu bublinu propichne. Ale předtím si projde krvavou lázní kdy se oddělí zrno od plev. To ale může být klidně až za několik let a můžeme mezitím zažít další bull runy včetně shitcoinu.

Fantom

Záleží jestli lidé přijmou XRP či XMR za svou měnu. Možné to je a potom nebude snadné mít takové deficity v XRP protože si je státy nebudou moci libovolně natisknout. Kryptoměn může být více a prostor pro to je, klidně 10 jen platebních coinů. Jako světových měn. Důležitá je důvěra lidí. Budoucnost bude mít fiat rozpočtove odpovědných států např Švýcarsko. Pak z nich bude CBDC = krypto fiat státní centralizovany. Fiat nezodpovědnych států zanikne. USD bude světu vládnout do té doby dokud budou USA světovým hegemonem, či pokud se opět stanou rozpočtové odpovědnými. Je to na nás, přesněji na těch nejmladších z nás.

Bart

Ale lidem min vadí deficit statu než se uskrovnít. Natahuje ruce, volí politiky, co dluhy podporují. Proč by volili krypto, co jim tyhle možnosti vezme a tim sníží jim životní úroveň. To se nikdy nestane, leda se samopalem u hlavy.

To co píšete je z mého pohledu staršího člověka pokus o nastolení komunismu verze 2.0 ;). Naprosto ve svých úvahách ignorujte chování lidí, což je mimochodem hlavní chyba i komunistické ideologie. Lidi chtějí konzum, bavit se a ne pracovat a chovat se zodpovende :). Resp teď se chtějí bavit a odpovědní chtějí být až v budoucnu. Proto to teď na světě je jak to je. A proto jsou krize, aby to lidi na pár let poucilo a vytrestalo a chvíli odpovednejsi skutečně byli. Tohle jediné funguje a žádný krypto tohle zařídit neumí.

Fantom

Lidi jsou různí a nelze je házet do jednoho pytle. Někteří jsou odpovědní a spořivi a budou mít možnost spořit v kryptu. Zvláště když si uvědomí že třeba nový režim jim bude moci sebrat nemovitosti či jejich firmy. Historie se často opakuje po zadlužování přijde hyperinflace a revoluce nebo válka. Máme slušně našlápnuto. ☹️

Bart

lidi nejsou různí, ale společnost se chová pořád stejně :). Když je zle, tak se často radikalizují a vymýšlí věci, které situaci ještě zhorší. Je to tak už celou moderní historii, začalo to dobytím bastily, byto třeba VŘSR a pokračuje to až do aktuálních demonstrací na Václavském náměstí. Cílem je vždy fyzicky likvidovat politické i jiné odpůrce. Ale že by někdy dav udělal revoluci a cílem byla rozpočtová odpovědnost a narovnání ekonomiky nebo jako v tomto případě plošné nasazení krypto to jsem tedy ještě nezažil. A myslím, že ani nezažiju.

A to, že když bude zle a přijde diktatura, tak si udržíte nějaké virtuální nic v počítači je asi ta největší naivita na světě. Věřil bych, že si na dvorku zakopete zlatou cihlu a jednou se pro ní vrátíte. Ale věřit tomu, že „nový režim“ vám nechá vaší HW peněženku nebo vám umožní připojit se na nějakou burzu? Tohle vám sebrat je mnohem snazší než barák nebo najít tu cihlu v zemi, to mi věřte.

Kromě toho historie se neopakuje nikdy. Jen lidé mají pro zjednodušení tendenci hledat spojitosti, aby se lépe orientovali. Je to typické pro mozek, že věci zjednodušuje. Že se historie opakuje je typickým jevem tohoto zjednodušování.
Ale jinak mimo naše hlavy neexistuje nic, co by se opakovalo. Vždy je to jiné. I současné krize je zcela jiná než ty minulé a i budoucnost bude jiná, než bychom čekali nebo než si někteří panikáři vašeho formátu přejí.

Myslím, že je to zbytečná debata.

Fantom

Asi to je zbytečná debata, nerozumíte nebo nechcete rozumět tomu co píšu. Dav BTC nevymyslel. Myslíte že režim bude prohledávat byty aby našel HW peněženky? Můžete mít i papírovou. Na decentralizovanem blockchainu Vám režim nic nesebere. Někdo si dokáže klíče i pamatovat nebo „šifrovane“ napsat na papírek. Spíše najdou tu cihlu zlata. O to ale nejde. Režimy se střídají a po despotickem přijde mírnější. Co je ale důležité je to že nyní existuje technologie – krypto, která může vést ke svobodným penězům = decentralizace nebo k totalitě = CBDC. Elektřinu můžete využívat jako kardiostimulator a zachránit život nebo jako elektrické křeslo. Je to jen technologie využití je na lidech. Pokud jste bytostně přesvědčen o tom že lidstvo je jako celek špatné, nepomůže mu nic.

Bart

já tomu rozumím jen nesouhlasím :).

Oba máme krypto rádi a přejeme mu úspěch. Každý ale máme jinou představu, co úspěchem je. Vy v něm vidíte řešení kritické situace lidské společnosti, kdy se bude znárodňovat, bude válka a zle a já ho naopak vidím jako řešení do dobrých časů, které snad budou přetrvávat i nadále přes všechny zlé prognózy místních pisatelů.

Já třeba zažil socializmus a celkem jistě vím, že krypto by bylo jedno z prvních, co by tento režim zakázal a pak postihoval. A jistě by se jim to podařilo, protože je to vlastně velmi snadné. Samozřejmě pokud by jinde, třeba v USA zůstala tržní ekonomika, tak by vám tam zůstal i váš BTC. Pokud by se ale změnil světový řád, tak by to prostě vypnuli a hotovo. Nějaký kód v hlavně nebo na papírku by nebyl kam zadat. Já vím, že si to teď asi neumíte a ani nechcete představit, ale právě díky svobodě, která nyní ve velké částí světa panuje máme i krypto. Bez svobody být nemusí. A to je celé, co se snažím říct. Proto se imho scénář zlé doby a vaší osobní záchrany tím, že máte nějaký ten BTC prostě vylučuje.

Fantom

S tímto naprosto souhlasím. Vypnout krypto nejde ale chápu co tím chcete říct, v případě celosvětověho konsensu vlád by nebylo použitelné v reálném světě. Jen nechápu jak jste přišel na to, že tvrdím že se bude znárodnovat bude válka či revoluce. Nevím co bude, ale to nebezpečí tu jistě je. Krypto nabízí řešení nyní i po případné revoluci či válce. Ta technologie tu dříve nebyla, ale nyní už zůstane. Věřím že ji časem lidé přijmou. Budou potřebovat zdravé peníze. Před 100 lety tu fiat nebyl, za 100 (snad mnohem dříve) tu zase nebude. Návrat ke zlatu nedává smysl, věřím moderním technologiím.

Poslední editace 4 měsíců před přes Fantom
Bart

Ale krypto nejsou zdravé peníze. Zatim to ani nema povahu meny.

Vzdyt dnes je kryptomen možná víc než národních měn, krachuji a vznikají, jsou nestabilní, burzy evidentně kradou, některé krypto jsou extrémně neekologicke, jsou predmetem spekulace a podvodu. A řešení jak to do budoucna změnit nejsou ani teoretická.

Svůj potenciál jistě mají, ale soudný člověk něco takového nemůže jako náhradu fiat vůbec chtít a myslet vážně.

Fantom

Já myslím že ano (a asi tedy nejsem soudný 🙂 ). Stačí pokud bude některá z těchto kryptoměn široce akceptována. Zatím není žádná, ale může se to změnit. Dovedu si to představit u XRP (XMR je možná ještě lepší ale bude/je tu obrovský odpor u státních orgánů). Dobře vymyšlený produkt, už nyní se rozšířil mezi mnoho lidí a Ripple už vlastní méně než polovinu mincí, stejně tak nodů, decentralizace se zvyšuje. Jistě v případě akceptace si tato firma přijde na obrovský majetek, ale proč ne – uspěla s produktem a odměnu si zaslouží. On totiž ani fiat není jako fiat. USD je stále velice kvalitní měna a stejně tak CZK. I když je okusuje inflace tak stále mají nějakou hodnotu. Mnoho zemí Latinské Ameriky či Afriky má fiat zoufalé kvality. Být Argentincem a vědět že veškeré vaše úspory v domácí měně přijdou vniveč (každých pár let jejich měna padne) a vy musíte spořit v USD a v tom Vám vláda všelijak brání, možná byste se na krypto díval jinak. Jsem přesvědčen o tom že adopce přijde z těchto zemí. Fiat vyspělých zemí je funkční a přijatelný, ale fiat většiny „rozvojových“ států je tragedie a alternativou je jen USD cash, což je nepraktické. Např. bankovní účet v USD je tam v podstatě pro obyčejného člověka nedostupný. Nemůžete „kvalitní fiat“ – CZK/USD porovnávat se státními fiat-shitcony Asie, Afriky a Latinské Ameriky. Je zde jistě pár zemí jako výjimka.

Bart

To fakt nestačí. I když nějakou široce adoptujete, nic to neřeší. Pořád bude mít mnou vyse uvedena negativa. Muselo by se toho mnoho změnit, ale ne v kódu, ale v celém principu. Myšlenka dobrá, ale na lidský svět nejde implementovat.

Mimochodem ty chudé země často nemají ani pro lidi běžný přístup k internetu a ani je netrápí uchování hodnoty. Jedu z ruky do úst. Krypto je tam tak pro horních 10tis, ti znaji slovo spority maji internet a zvladnou to ovladat. I u nas je polovina lidí bez rezerv. Myslím si, ze mate svůj svět v hlavě nastaveny hodně podle sebe a nevnímate nuance v rámci světa i ostatních lidí, který mysli jinak než vy.

Mimochodem USD je dostupný bezne všude na světě. A to jsem už byl leckde. A hodnotu si drží mnohem lépe než kterákoliv kryptomena 🙂

Fantom

Zdá se že především Vy máte nastaveno vnímání světa podle sebe. Zlato bylo dosud uchovatel hodnoty i když ho tak nikdy nepoužilo 99,999 % lidí (vlastně nulová adopce). USD je dostupný pro Vás, bohatého Evropana. Lidé v rozvojovém světě mají USD jen jako cash, ne bankovní účet. V Nigérii se krypto prosadí dříve než u nás i když ho tam vláda zakazuje.

Kenny

Pokud mate na mysli i aktualni vladu tak ta je vskutku katastrofalni. S jejimi sliby ze neco vyresi se stala jen rikanka „slibem neurazis“. Ta jedine co resi je, aby si napakovali zas jen oni a jejich uzke okoli a nutno rict s poradne zarazenou hlavou v prdeli cele EU. V CR neni zadna strana co si nechce nahrabat, vsichni akorat maji vidinu uzmout moc a podojit cechacka. CR je jedna velka cerna dira na penize. Jestli se to nekdy v dohlednu zmeni, tak to dost tezko.

Bart

Otázka co má podle vás vláda dělat, aby to nebylo víc škody než užitku.

Jinak z mého pohledu se chovají rozumne a peimerene situaci. Měli by možná méně rozdávat.

A co mají tragické to je PR. Pak samozřejmě pro lidi zvyklé na dokonal marketing ANO vypadají dost neohrabane. Na mě ale marketing ano nemá vliv ;).

Fantom

Často bývají nejvíce ovlivněni marketingem lidé, kteří si myslí že na ně nemá vůbec vliv 😀 Tím ale rozhodně nechci říci, že musíte být mezi nimi. Obávám se že pravdu má Kenny a každá vláda má zájem především o vlastní prospěch – dosadit si vlastní lidi na důležitá místa. Nikoliv nutně ministrů, ale spíše náměstků na ministerstvech a managerů ve státních firmách, obecně lidí rozhodujících o veřejných prostředcích. Omáčka pro voliče je jen přibarvena do ruda či modra podle barevného spektra vítěze voleb. Sekera do rozpočtu je jistá 🙁 Jen v případě rudých/oranžových/ano se více rozhází mezi lidi (pozitivum pro tuzemský HDP) a v případě vítězství modrých/pětikolka se více rozhází do spřátelených firem či neziskovek (méně dobré pro tuzemský HDP – velká část odteče do daňových rájů). Pro běžného daňového poplatníka tak jako tak žádné terno.

Bart

A opravdu je to váš názor a nebo jste jen přijal názor části spektra nasi společnosti? Protože pokud je to váš názor, je třeba uvést jeho původ. Tedy k věci. Kolik konkrétně znáte případů těch dosažených namestku a manazeru? Měl by jste jich takto vyjmenovat bez hledani alespoň 10, ideálně víc. Pak je to váš názor podložený fakty. Pokud nevíte, dostal vás politicky marketing. Tak schválně, jak To máte?

A i kdyby jo, tak nejsou To náhodou původně dosazení lidé od Andreje? 🙂 Je celkem normální, že když mě někam dosadi politicky, nenechám si tam podřízené z jiných partaji, aby mi to zdola rozebrali. Dělá to tak každá vláda, ale jen někdo to využívá jako marketingový argument.

Fantom

Je to můj názor a to už hodně dlouho. Korupce je ve společnosti odjakživa byla i ve starověkém Egyptě. Asi jsem trefil s tím že jste obětí marketingu větší než ostatní,
neboť používáte stejné argumenty. Osobní zkušenost samozřejmě doložit nemohu, musel bych pracovat u hospodářské kriminálky a i tehdy bych to nesměl napsat. Tomhle přeci víte, přesto vznášíte tento unfair požadavek do diskuse. „Nemáte osobní důkazy = tvrzení je neplatné“. Důkazem je spousta kauz za těch posledních 30 let. Připadá mi že jste uvěřil antibabisovske kampani že bez Andreje bude líp nebo dokonce vše fajn. Nebude. Nic se zásadně nezmění. Krypto nabízí příležitost osvojit si peníze které politici těžko mohou ukrást. Ale je to jen na nás a asi i běh na dlouhou trať.

Kenny

Taktez moje slova. Muj kamarad dela u hospodarske kriminalky takze leccos vim. Je to hnus, je to hnus, je to hnus…

Bart

Andrej už se předvedl. Mi to stačilo. Co předvede takhle vláda uvidime, už teď mě treba zklamali, jak rozchazuji, ale na soudy je imho brzy. Že je to nehorsi vláda ever se psalo na netu už po měsíci funkčního období. Mnoho lidi to tvrzeni prevzalo a ani nevi proc. Takže asi tak ;).

Já si dělám názory až na základě faktů ne proto, že to někdo napsal na web. Osobní zkušenost jsem po vás nechtěl, jen jména politicky dosazených namestku, o kterých jste sam výše psal. Jak si můžete udělat na něco takového názor, když ty jména neznáte? Co když je to lež a vy jste na to skočil. To vám nevadí?

A vůbec nechápu souvilost s kriminalkou. Vyměnit politického náměstka je v plné komplemci vlády. To není nic trestného.

Fantom

Na co jsem skočil? Jen jako ochutnávka – tragikomické představení STAN. Jen se dostali do vlády vlastně zjistili že skoro nemají koho nominovat do funkce, aby neměl škraloup už z komunální politiky. Špína vyplave na povrch později, o tom vůbec nepochybujte. Vždy se to ale ukáže až po letech, nemůžete chtít důkazy hned. Ale ono je to všude, politika prostě takové lidi přitahuje. A je úplně jedno o jakou stranu se jedná. Jak dlouho to trvalo u Ratha. Psal jsem to obecně, ne nutně k této vládě, ale obecně je každá vláda náchylná ke korupci a to všude na světě. Spravují veřejné peníze a to svádí k tomu nakládat s nimi „nezodpovědně“. Ale na tom nezáleží, jen jsem chtěl naznačit tu potřebu „peněz“ které nebudou moci politici (zleva i zprava) jen tak zneužívat. Navíc pojem „svobodné/nezávislé/férové“ peníze je v ekonomii znám už velice dlouho, dávno před vznikem krypta. Hlásili se k tomu někteří představitelé rakouské ekonomické školy a především Milton Friedman. Mluvil o nutnosti „na státu nezávislých peněz“. Dávno před kryptem. Jistě by z něj měl radost.

Zdeněk

to je jedno kdo to „řídí“ celý státní aparát je mafie, nenechají na sebe šáhnout, ty lidi se znají mezi sebou neustále se hlídají a pomáhají, kdyby chtěl nějaký politik, třeba snižit stavy, zrušit odbor, nechat udělat audit , atd .. okamžitě ho zlikvidují politický, začnou se ohánět odbory, brečet v médiich a když tam byl skoro majitel, tak si osefoval svoje ale jeli dál ve starých kolejích

Zdeněk

Ano korupce byla je a bude,, a právě proto se nesmí přispívat do systému (platit zbytečné daně, zaplatit jen to nejnutnější) , je jedno kolik vyberou, všechno stát utratí( jen namátkou – stavební zakázky – perpetum mobile na peníze pro firmy). Hodnota peněz a práce je dnes úplně mimo – rozstřelená do nesmyslu ( dřive ještě před zrušením zlatého standardu jste dostal za normální peníze přijatelnou kvalitu zboží, atd….,,, což dneska vůbec neplatí , kvalitní věc je třeba až pětkrát dražší oproti průměru, například obyč dlažba ta kvalitní začíná 2000 Kč/m. Zatím nesdílim názor pokud se krypto prosadí, že dojde v ekonomice a hospodaření států ke zlepšení. Jsem optimista, čekám až sjede XRP a nakoupím 😃

Fantom

Souhlas. Stát by měl být co nejmenší a platit jen to nejnutnější a co nejvíce peněz nechat občanům. Tak je bude i motivovat k práci. Jenže v praxi si můžete zvolit libovolnou stranu a ta to stejně neudělá 🙁 Levice rozhazuje prostým občanům a pravice těm bohatším a bohatým. Nakonec ale stejně peníze skončí u těch nejbohatších. Třeba i prostřednictvím zbrojních zakázek nebo grantů na nejrůznější projekty – teď třeba zrovna frčí green deal nebo různé genderové projekty. Tohle by stát neměl vůbec financovat a nechat to na soukromém kapitálu. Bohatý filantrop si může financovat co bude chtít. Netvrdím že krypto nutně zlepší hospodaření států, jen že nabízí tuto možnost. Lidi to asi chtít nebudou, ale nakonec jim asi nic jiného nezbyde. Ale může to klidně trvat i 1-2 generace. Nesplatitelné státní dluhy nemohou růst do nekonečna, něco se stát musí. XRP se zdá být dobrou volbou. Případná „dohoda na pokutě/soudní prohra“ se SEC a následná panika někdy v příštím roce by mohla přinést mimořádnou nákupní příležitost, protože by to rozhodně nebyl konec této kryptoměny.

Bart

Je to tu fakt samý komunista. Už jen použít slovo prostý občan je demagogie. Kdo to proboha je? Připadám si tu jako ne meetingu Okamury, ten má podobné hlášky jako vy.

Mimochodem furt je lepší podpořit genderovy projekt než dát lidem peníze za nic. Ani jedno ale není dobré, s tím souhlasím. Ale furt je to velký rozdíl. Ale chápu vás, že z genderoveho projektu nemá nic ten vas prostý občan, že

Fantom

Prostý občan = ten kdo nežije z veřejných peněz ( ne státní úředník, politik, atd) tedy ten kdo stát platí. Asi budu potřebovat nějaký seznam výrazů které nepoužívat protože je asi používá někdo jiný v různých souvislostech. Zajímavé je že si z mého příspěvku vyberete to co není až tak důležité a postavíte na tom svou odpověď. Přitom mne ještě, označíte za komunistu. A to jsem psal že by stát neměl rozhazovat veřejné prostředky. Financovat by měl jen základní provoz státu. Napíšu tedy znovu jen to nejdůležitější. Před kryptem tu nebyla žádná reálná možnost „svobodných peněz“. Jen teoretický ekonomický konstrukt. Teď je to realita. Jestli je využijeme nebo ne je na nás. Tu možnost máme. Obávám se že pokud budete reagovat opět si vyberete z mého příspěvku něco nepodstatneho. 😁

Bart

Budte v klidu, delate to taky tak. Vyberete na reakci tu cast, co se vam hodi. Je to asi prirozene a delaji to i ti politici, ktere nemate rad. Vyberou si neco z kontextu, treba ze vlada dosazuje politicke namestky a uz nedodaji, ze to predtim delali taky tak.

Ten prosty clovek me vadi obecne a vzdy. Pamatuju jak jsme se delili na rolniky, delniky, pracujici inteligenci…

Takže učitel nebo hasič není prostý občan? Nebo údržbář obce. Zato zaměstnanec Škody auto, který má u pasu 50tis a řadu benefitu prostý občan je?Nebo řemeslník na živnost, který v dnešní době vydělá bezne 100tis za 4 dny v týdnu a o práci ho musíte prosit, protože poptávka je 10x, vyšší než jeho kapacita a chuť pracovat. Prostí občané jak vysiti ze :). Zato úředník na dopravním inspektorátu, co má každý denne jistotu fronty, protivnych lidi v ni, bere stezi prumernou mzdu nemá právo být prostým občanem? Tohle dělení je pro mě komunismus jako vyšitý a že je s tržnici prvky na tom nic nemění.

Milý pane, čím víc se budete o lidi starat, tedy bohatým brát a chudým dávat – protože jinak to nejde, tím víc bude těch, co se budou chtít vezt a nebudou chtít dělat. A to se stalo za Andreje, že se lidi naučili nedělat a mit se dobře. A ty důsledky teď všichni zažíváme. Tito lide se oznacili za PROSTÉ a maji pocit, ze vlada je tu od toho, aby se o ne starala. Přitom politici jsou lidi jako my, jedni z nás. Nás obraz, který je vidět.

Tohle žádný kryptomeny nevyřeší a i proto nemají šanci se plošné prosadit. Protože by ti prostí lidé najednou mohli mít jen to, co skutečně vydělají. A to by se jim prostě nelíbilo.

Fantom

Věděl jsem to 😀. Vybral jste si opět to nepodstatné. Mimochodem ten dělník od pasu a ten řemeslník toho úředníka plati. Bez nich by nebyl oni bez něj ano. Píšete jako kdyby za všechno mohl Andrej. Před ním bylo asi všechno fajn. Tohle je krypto magazín a já diskutuju o kryptu. Vy se diskusi o kryptu vyhýbáte. Buď dostatečně nevíte jak funguje nebo jak fungují peníze. Nebo možná jste na kryptu prodělal a teď dáváte najevo svou frustraci. Krypto jako technologie je schopna přinést lidem svobodné peníze. To je důležité. Nedokážete to zpochybnit jen utíkáte od tématu k politice.

Bart

Řešíme, zda je možná plošná adopce krypta. A argumenty souvisí s politikou a s chováním lidi. Diskuze je validní.

Ani nesouhlasím s tím, že dělník z továrny plati úředníka. Je to velmi zjednodušujici pohled který se hodí do dnešní rozdělené spolecnosti. Na jednu stranu se tu volá po zestatneni ČEZu a na druhé straně jsou problém zaměstnanci státu. Jak má jinak stát zajistit služby občanům, když na to nebude mít lidi. Nebo když ty lidi prohlásime za méněcenné. Konkrétní úředník většinou vinu za stav státu nenese, stejně jako dělník nemůže za (ne) prosperitu fabriky. Vinu nese v obci případech management.

A právě tyhle hesla jsou velmi často z dílny Andrejova marketing timu. Za jeho vlády přibylo spoustu úředníků a je vidět, jak geniálně od toho odvedl pozornost. Byly jiné vlády korupce, neschopnost. Ale taková manipulace s lidmi ještě nikdy. Proto jsem tak citlivý na opakování tech jeho manipulativnuch hlášek. A abych nebyl nefér, Tomio to dělá taky a je ještě asi lepší.

O me není třeba mít starost. Jako na mistni pomery spis konzervativní investor nikdy moc neprodlam ani nezbohatn ani s tim nepocitam. Spíš mě bavi to sledovat.

Fantom

Jistěže je to zjednodušující pohled, úředníci jsou potřeba ale je také nutné vědět že tu musí být vždy někdo kdo je zaplatí a to je vždy daňový poplatník, který tvoří hodnoty za které je odměněn a z odměny odvádí daň státu. Z přerozdělení žádná nová hodnota nevzniká. A tím rozhodně nechci říct, že je úředník méně hodnotný. Mezi námi vcelku není sporu ohledně politiky. Já vnímám každou vládu jako nutné zlo. V podstatě nemůže nic extra úžasného zařídit, zato může napáchat obrovské škody. Je zbytečné hádat se o to která vláda byla nebo je horší. Krypto jistě není lékem na všechno, ale může být řešením při renesanci veřejných financí. Osobně jsem přesvědčen že tomu tak v budoucnu bude. Bude to totiž ta nejjednodušší cesta ať už bude následující vývoj jakýkoliv (tedy vyjma nukleární katastrofy a vyhlazení lidstva). Jen to může trvat i hodně dlouho.
U krypta to máme tedy taky možná stejné – jsem jeho fanoušek, ale nemám problém ho prodat, realizovat zisk a počkat si na další nákupní příležitost.

Poslední editace 4 měsíců před přes Fantom
Bart

Teď asi nemám co dodat, souhlasim. :). Díky za diskusi.

Fantom

Taky děkuji. Určitě ještě budeme mít příležitost k diskusi u jiného článku. 🙂

Kenny

Za me rozhodne zastropovani cen energii a to poradne zastropovani na strane vyrobcu energii. Vyrobni cena je furt cca stejna, na te se nic nezmenilo, hlavne co se te jaderne tyce. Resit se to melo davno, ne az ted. A ano resit priciny problemu a ne nasledky. Za me CEZ je jedno velky zlo, co se urvalo zcela z retezu. Zcela nesmyslna politika tohoto podniku. Stat by si mel pohlidat ze bude makat pro lidi (pro 10 milionu lidi) a ne pro sebe – vykoristovani 10 milionu lidi v primem prenosu, aby si napakovala skupinka lidi. Ano takto se prosazuji zajmy CR, naprosto k smichu. Toto by si zaslouzilo setreni policie, jen dobre tu trestnou cinnost pojmenovat a chytit je poradne pod krkem. Nutno rici ze stat s CEZem ani moc nic delat „nechce“, smrdi to, hodne to smrdi. To jestli by s CEZem dokazalo/chtelo zatocit jine vladni slozeni muzem jen spekulovat. Myslim si ze ne. Ta spina je tak prorostla, ze zmenou vlady se zmeni jen obal, prohnily vnitrek dal setrvava…

Bart

To ale vláda legálně udělat nemůže. Okradli by drobné akcionáře včetně mě. :). I vláda, nebo právě ona by měla ctít právo. Tahle vláda ho cti. Jina by možná znarodnovala a pak platila arbitráže.

Kde se vzala ta hláška, že má vláda dělat pro lidi? To vymyslel Andrej? Podle mě má vláda řídit stát. Lidi se o sebe mají starat hlavně sami (s výjimkou nemocných a starých samozrejme).

Zdeněk

CEZ je mutant mezi firmami napasovaný na ten náš bordel v ČR,, je to naprosto neprofesionálně „polozprivatizovaná“ firma, většinu zdrojů – elektráren se vybudovalo za komunismu z daní obyvatel ČR, energie jako strategická komodita má být v rukách státu pro doby krize

Bart

Ma byt? Takže jako správný soudruh to teď chcete napravit znárodněnim? A pak bude dál fungovat v rukách státu stejně skvělé jako třeba České dráhy. Báječný nápad, opravdu.

Zdeněk

tak já nejsem komunista,, preferuji osobní vlastnictví a zodpovědnost než centrální plánování, dneska se to docela hodí, myslím že v současné době už je pasé sortovat obyvatele ČR na komunisty a zbytek,, Češi jsou nemocní ( ne všichni ) , mají to v genech a historicky dané, okrádat se mezi sebou, závidět, vidět věci povrchně a za kus žvance prodat ty správné hodnoty. Je jedno jestli to je manažer v dozorčí radě Čezu nebo truhlář, státní zaměstnanec. Musíme se pokorně učit od jiných( Švýcarsko, Německo, Skandinávie, atd….

Bart

Tady jsme zajedno….

Kenny

Tak se bezte podivat, jak se resi energie v okolnich statech. Tak ci onak v CR nam vlady naslibovaly, jak budem mit vystavbou jadernych elektraren levnou energii (z nasich dani) a co z toho vzniklo. No presne ten hnus a lzi co tu ted musime trpet (levna energie pouze pro CEZ a poradne draha pro jejich spotrebitele). A Putin a Babis za to rozhodne nemuzou, jak se nekteri troubove a manipulatori snazi podstrcit.

Kenny

No tak to je velky omyl. Vlada tu je pro to, aby hajila vsemi prostredky zajem 10 milionu obcanu CR, proto si sve zastupce volime. Z cehoz plyne, ze by se mely prosazovat logicky zajmy vetsiny pred mensinou a ne naopak. A pokud si tu nekdo jede byznys tak, ze tu vykoristuje 10 milonu lidi ve svuj prospech, tak to je pak neco hodne spatne (typicky priklad je CEZ). To co se stalo z CEZu a jeho rizeni je zcela odstrasujici priklad, jak by to nemelo byt. Podivejte se na mapu zdrazeni energii CR a statu kolem nas. Na prvnim miste je CR pak dlooooooooouho, dloooooooohoooo a porad dlooooouhoooo nic a az pak je nekdo dalsi. Ano presne tak to tu hnusne funguje nebo spis nefunguje. Jo a neokradli by nikoho, jen by hajili zajem vetsiny pred mensinou a chtel bych videt soud, ktery by toto zakladni kriterium neuznal. Ty jejich kecy o arbitrazich jsou jen zastrasujici blaboly, jinymi slovy „nam se nechce, nam to tak vlastne vyhovuje“. Stat se ma starat tak, aby se tu vsichni pracujici meli jak ti co v Nemecku nebo spis abychom se k tomu zcela zretelne blizili a to vsech 10 mililonu obcanu CR ne jen nekdo. A stat si myslite ze je co??? Stat to je predevsim onech 10 milionu obcanu, bez nich by nebyl stat ani ta vlada.

Rob

Vidím to dost podobně, neřkuli stejně.

bkf1

Když světová ekonomika dostane takový přímý a evidentní „zásah, potopená“, jaký se stal v souvislosti s covidem (resp. opatření), tak já mám jasno. Samozřejmě pak začly „explodovat“ různé „časované bomby“, ale bez té první „atomovky“ by se nestala taková řetězová reakce.
PS: To je samozřejmě můj vhled do celosvětové situace a v tomhle si nemyslím, že bych se mýlil skrz tu evidentnost, kterou vidím. Ale samozřejmě musím uznat, že je možné, že to vidím úplně blbě, nemůžu tvrdit, že to vím úplně na 100%.

Bart

někde jsem psal o potřebě mozku zjednodušovat. Tohle je přesně ten příklad. Samozřejmě že to tak není. Kovid sice omezil služby a lidi jako takové, ale průmysl se s ním popasoval nad očekávání dobře. Jinak už před kovidem byla krize na spadnutí, existují i teorie, že jí kovid o 2 roky doložil.

Takže ano, mýlíte se. Hlavně v té snaze zjednodušit a najít jednoho viníka. Ale není třeba se s tím trápit. Jsou lidi, kteří to zjednoduší ještě více a řeknou, že za všechno jejich příkoří může Fiala :). Je to jistě uvolňující pocit najít jednoho činitele, ale s realitou to nemá nic společnýho.

Reklama: