12.05.22 Analýza BTC/USD – Poslední zhasne, jak nízko půjdeme?

4.1
(11)

Zprávy a souhrny

Ing. Jaroslav Jarolím
Jsem vystudovaný ekonom, který našel zálibu ve slavných dílech autorů jako je Adam Smith, David Ricardo a John Keynes. Téměř čtyři roky se věnuji technické analýze kapitálových trhů, k čemuž jsem později začal komplementárně využívat i fundamentální analýzu. Zaobírám se ovšem i makroekonomii, a především měnovou politikou. Jedná se totiž o zásadní disciplíny, které jsou třeba pro pochopení celého kontextu finančního trhu. Na všechna zmíněná témata už roky pravidelně publikuji. Především se snažím své čtenáře v těchto okruzích vzdělávat a poskytnout jim ucelenou myšlenkovou mapu, jak nad celým finančním světem přemýšlet. Osobně totiž preferuji komplexní znalostní základ, díky kterému může každý účastník trhu minimalizovat případná rizika.

Bitcoin (BTC) ve finále projel tím klíčovým supportním pásmem, které se tyčí kolem 30 000 USD. Původně jsem si myslel, že se jedná jenom o typický shakeout. Ještě včera jsem i stihl update, že to úplně dobře nevypadá, když došlo ke zveřejnění inflace za duben.

Trh se na pár hodin zase zmátořil, ale k večeru se celá situace zase dost pokazila. A v pozdějších večerních hodinách bylo znát, že je něco už vážně dost špatně. Trh zkrátka dělá úplně to stejné, co dělal v květnu minulého roku. Naprosto to samé.

Jinak dnes určitě přijďte na stream, který se koná dnes v 19:00. Dnes určitě budeme přetahovat. Respektive tomu určitě obětuji minimálně 90 minut. Takže bude hromada prostoru pro vaše otázky. Hlavně si zrekapitulujeme kurzový vývoj z posledních dvou let, abychom měli úplný obrázek, co se na trhu vlastně odehrává. Viz. přiložený graf jakožto ochutnávka toho, co budeme řešit.

Vzdělávací články Kryptomagazinu, které byste si měli přečíst (2. část)

Aktuální situace na 1D BTC/USD

Takže bitcoin prolomil těch 30 000 USD, asi definitivně. Respektive je logické nyní počítat s otestováním bývalého supportního pásma, čímž se z toho stane rezistence. To je velice pravděpodobné, že se v průběhu několika dní asi stane.

Každopádně, jak už jsem říkal, včera později večer bylo znát, že něco nehraje. Obrana tam byla, objevilo se pár 4H svící v podobě Pin bar, ale následně to stejně zdechlo. Zkrátka totožný vývoj s květnem z předešlého roku. Pokles je maximálně strmý, dochází jen k miniaturním korekcím. Tyhle růsty jsou však téměř okamžitě sráženy zpátky.

BTC

Co se týká jednotlivých svící na denním grafu, ty jsou logicky všechny hrozně bearish. Ani nejmenší náznak iniciativnější snahy o odraz. Je to vážně bída. Týdenní svíce vypadá úplně tragicky, což si právě ukážeme večer na streamu. Jestli ta svíce v této podobě zavře, vězte, že těch 20 000 USD možná dáme mnohem dříve, než jsme původně předpokládali.

Vtip je v tom, že mezi 30 000 – 20 000 USD moc supportů není. Kolem hladiny 27 000 USD je takový miniaturní supportík, kde se momentálně propad zbrzdil. Silnější je až na 23 000 USD, ale to též není nic moc. Mini ostrůvek uprostřed moře. Tím chci říct, že je úroveň vhodný kandidát na začátek retracementu, respektive pullbacku k 30 000 USD.

Objemy jsou samozřejmě pořád maximální. Tři dny po sobě se zobchodovalo víc bitcoinů, než posledních pár týdnů. Jsme ve vážně extrémní situaci, kdy je drastický cenový pohyb dolů potvrzen objemy.

Závěrem

Mám toho na srdci strašně moc, ale nechci dnešní textovou analýzu natahovat, když vím, že večer máme mnohem více času. Mnohem zevrubnější si proto celou situaci rozebereme až na tom avizovaném streamu.

POZOR: Žádné údaje ve videu nejsou investiční radou. Analýza se nesnaží predikovat budoucí cenový vývoj. Slouží výhradně jako vzdělávací obsah, jak k trhu myšlenkově přistupovat. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.1 / 5. Počet hlasujících 11

Buď první kdo článek ohodnotí

87 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
87 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Bart

To bych nečekal. Ale je jasné, že to přijít muselo. Dlouhou dobu to žilo z podstaty. Retail holdoval a čekal, že za ně někdo cenu vytlačí výš. Ale nikdo takový není a nebude. Cenu tlačí nahoru jen a pouze zájem investorů. A ten prostě už dlouho nebyl.

Na druhou stranu když bude btc zpět na 10tis, je to jen dobře. Je to totiž šance, že o jen bude zas zájem. Par lidi zamackne slzu z prodelanych peněz ale globálně se jede dál 😀

pan.karel

10k a proc ne rovnou na 5k nebo na 3k vid.

pan.karel

Anebo tohle bude prozatim dno a dojde k vytazeni a az zase budou vsichni naskakovat do longu tak to opet s vetsinou vyjebe.

Fantom

Tak to je klasika. Bull-trap, nalákat nezkušené na rychlý růst a pak je vypláchnout. To teď bude na pořadu dne. Kdo pamatuje rok 2018, tak už ví co má očekávat.

Lhts

Ten trh rozhodně není stejný nemůžeme očekávat stejný průběh jako v roce 2018. Už jenom kvůli inflaci musí být absolutní dno položeno výše.

Poslední editace 7 dní před přes Lhts
Fantom

To s inflací nijak nesouvisí, dno určí panika na trhu a klidně může být dno až příští rok nebo i později. To bude záležet na tempu poklesu.

Lhts

Absolutní dno si představuji jako dlouhý knot a začátek knotu bude proste výše než při posledním bearmarketu. IMHO délka bearmarketu bude podle mne kratší. Svět fiatu se řiti do propasti. Jsem BTC maximalista. 😀

czhunter

Já myslím že naopak – zvyšováním úrokových sazeb a snižováním QE a odkupů dluhopisů se aktuálně svět fiatu od propasti vzdaluje.

Jako jasně – dá se říct, že dlouhodobě (třeba v milionech a miliardách let) fiat měny stejně totálně zkrachují a zaniknou – ale to BTC taky.

Lhts

To zvysovani od FEDu vam prijde adekvatni ? O ECB ani nemluve tam je nula (x 15 % inflace v Litvě ). Inflace se neprojeví hned je tam časové zpoždění a uz ted tu mame očekávanou inflaci a ta se krotí úplně nejhůře a dost dlouho . Proste nevěřím ze se z toho jen tak dostaneme (válka zřejmě dlouhá drahé vstupy dluhy státü nad 100% nabourane retezce nedostatek cipu atd.) proste ztracena dekada a lide budou hledat alternativy.

Bart

Inflace není takový problém jak si myslíte. Deflace je horší. Hypotékari a jiní dlužníci inflaci tleskaji, bohatí zas vydělají další peníze. Kromě vas a pak důchodců s usporama není na světě moc lidí, co by chtělo krypto místo fiatu. Většina hypo být v kryptu tak by zůstala nesplacena.

Čili inflace určitě není argument pro to, aby btc nemohl padnout na 10tis. Vůbec to spolu nesouvisi :).

LHTS

Ano, takto nas to ucili na vysoke skole (deflace skodi… 2% inflace je super, ale deflacni ekonomika neni moc vyzkousena a obecne nevidim duvod proc by to mel byt problem). Krome majitelu hypotek ale tleskaji i opravdu VELCI dluznici (staty, napr. jizni Evropy, nekolik bankeru mi naprosto narovinu v uplynule dobe reklo, ze ECB nezvysuje sazby kvuli jejich potencionalnimu krachu – obecne se o tom hovori, ale do kamery do zatim zadny banker nerekl) Je to proste politicke rozhodnuti a ja ho i diky situaci na Ukrajine podporuji. Co vic si muze prezident Putin prat vice nez rozpad EU, rozpad EURA? 🙂 Ale kdo to zaplati? Proste my vsichni. A je inflace adekvatni ? Nechteji toho VELCI dluznici vyuzit a realne si snizit dluh? Nebudu jim u toho asistovat a cast kapitalu diverzifikuji do crypta. Vam nikdo nic nevnucuje, klidne si kupte surove zlato (na Nove hlasili, ze ho prodavaji tuny… 🙂 ). Mame tu i ocekavanou inflaci a rozhodne souvisi s cenou BTC/fiatu. Predstavte si absurdni situaci, ze bude v Evrope stejna inflace jako v Turecku, jaka je pravdepodobnost, ze bude nove lokalni dno BTC kolem 3 tis dolaru ? 😀😉

kubik

Nebyl bych takový pesimista,jestli to vyleze nad 28,4t tak s největší pravděpodobností se to zde bude nějaký čas motat a potom jedeme nahoru

Fantom

Nahoru jedině jako bull-trap, trend je dolů a těch 20k také padne. Může to trvat déle, ale je to jen otázka času. Teď je výborná situace nakupovat na swingtrade, docela se na to těším.

Lhts

Tak nám potom napište kolik jste protocil. Toho útoku na Lunu využili velcí hraci. P.S. Akcionáři Tesly by neměli radost kdyby BTC stalo 10 000 $

Fantom

Zatím skoro nic, jen pár set USD na XMR na velké nákupy je ještě docela brzy, ty odrazy nemusí být až tak jisté. Uvidím jaká bude nálada na trhu, když to půjde nad 150 tak to zase asi odprodám, pokud bude panika tak možná o něco níže. Vstupuji s málem, očekávám XMR hodně pod 100usd, mezi alty se drží skvěle a to mi dokazuje jeho kvalitu. Pokud bude ale regulátory zakázán, může cena propadnout extrémně. Dále sleduji XTZ, nemám na něj ale ordery. V noci jsem zaregistroval pokles, ale už jsem byl líný vstávat a zapínat comp. Z mobilu neobchoduji. Možností ale bude spousta, netřeba litovat ztracené příležitost, nýbrž se zaměřit na hledání jiné. Sleduji dále XML, XRP, DOT, BNB, ETH. Kromě XML jsou ale všechny ještě hrozně drahé, tak se vstupem zatím počkám. Trh konečně vypadá zajímave 😀

AjRep

Tak zrovna DOT už je za hubičku. ADA už taky vypadá docela přitažlivě. BNB pořád drahý, ETH ještě také.

Fantom

Oba mohou jít ještě podstatně níže, ale u DOT souhlasím že už dobré být připraven na nákupy. DOT může jít pod 6 i pod 5, tvrdá podpora je až na cca 4,7usd a ADA klidně pod 0,2usd, silný support 0,17. Oba jsou na swing výborné, protože je jejich fanoušci při nadechnutí trhu jistě vytáhnou, rozdíl ale vidím ve kvalitě coinu – DOT je podle mne mnohem lepší a neměl bych strach ho držet dlouhodobě kdyby se cena neodrazila, u ADA bych se obával a proto z této dvojice jednoznačně preferuji DOT.

Carl

Co KSM? Ted je za hubičku a dokáže pěkně vyrůst. Otázka, jestli půjde ještě níž?

Fantom

KSM sleduju samozřejmě také, ale předpokládám že půjde dolů ještě výrazněji než DOT a asi nebude mít takový odraz. DOT je přeci jen “ten důležitější” coin z této dvojice. Až bude opravdový cenový masakr, tak bude KSM možná výhodnější koupě, protože udělá větší propad a dá se koupit levněji. Na to si ale asi ještě počkáme.

Carl

Proč je podle tebe Polka kvalitnější než Kusama? Na Kusamě jede spousta aukcí a dokáže o proti jiným coinům vyrust o desítky či stovky % nad úroveň trhu. DOT je dlouhodobě výkonnostně podhodnocený. Na to, jaký je to coin, by měl mít lepší výsledky. Také nečekám, že by šel už o dost níže.
Zklamání je pro mě ADA. V porovnání s Polkou jsem mu věřil více. Přeci jen to je (nebo byla?) trojka na trhu.

Fantom

DOT a KSM jsou sourozenci, KSM je testovací projekt (canary web) a DOT je “ta hlavní” síť – takhle jsou koncipované. Trošku jako BTC a LTC. Tam je ale ten vztah vzdálený a coiny jsou nezávislé. DOT a KSM budou asi vždy provázané a měly by tedy být zhruba stejně kvalitní, ale z definice zkušební (KSM) / ostrý (DOT) by měl být DOT ten hlavní coin a většina lidí to tak asi i bere.

Janko hrasko

No ked to pojede nahoru tak sup sup natlac do bitcoinu vsetky uspory 🙂

bkf1
Hodnocení článku :
     

“Ještě včera jsem i stihl update, že to úplně dobře nevypadá, když došlo ke zveřejnění inflace za duben.”
Aneb každoměsíční skluzavka, akorát jsem teda nečekal, že přijde průlom pod 30ku i když dole to bylo dost, to je pravda, a prostor na propadové vyblbnutí skoro žádný, takže vážné obavy byly na místě. No uvidíme jaký bude vývoj, každopádně si všichni nařiďte budíka na 10tého příští měsíc a 14.30 hod. si zase dáme nějakou tu skluzavku, tak ať jste nachystaní 😀👍

AjRep

Inflace by to takhle nestrhla, tohle všechno je prostě šok investorů z té Luny. Typická černá labuť, no.

Lhts

Vidím to úplně stejně jen doufám že to USDT udrží .

Fantom

Černá labuť je válka na Ukrajině, tohle je jen jeden z FUDů a těch bude spousta. Jako se sypou zprávy na FOMO, tak teď bude na FUD. Jeden podvodný projekt (možná “chyba protokolu”) by neměl ohrozit jiné coiny. Skutečně MEGA Černá labuť by ale mohl být pád USDT.

Lukas22

Pad Usdt si ani nechcem predstavit. To by bolo peklo

Carl

Co by se stalo? Ohrozilo by to i jiné stable coiny? Jako BUSD?

Fantom

Tohle asi nikdo neví, já se obávám že ano. I Binance se angažuje v USDT. Kraken nabízí páry v USD, ale včera tady byla zpráva od CEO Jesse Powella že když půjde BTC pod 20k, tak on půjde all in a to tedy pro Kraken nevěstí nic dobrého. Možná se přesunout na Bitstamp? Já mám většinu na Binance a jen něco málo na Krakenu, ale ta včerejší zpráva mi radost neudělala. Dosud jsem považoval Kraken za nejbezpečnější burzu 🙁

Carl

Věřím, že by to Binance ustála. Je to přeci jen největší burza. Mám tam všechno:-). Pokud by k něčemu takovému došlo, tak by řešením mohlo být přesun krypta z burzy na svoji peněženku, ne?

Lukas22

Pad usdt by zrejme spustil retazovu reakciu. Nebolo by sa kde schovat. Ratam ze Binance vlastni minimalne 10 miliard Usdt na svojich cold penazenkach. Stratu hodnoty by si asi zrejme konpenzovali z rezerv Busd a sli do krachu.

Lhts

Majitel Binance “ma” pres 90mld USD Uz jednou Odškodňoval ze svého

Lukas22

Lenze tych 90 mld nema vo fiate ale v btc, bnb, stablecoinoch(urcito aj v usdt) a podobne. Riziko insolvencie pri takom bankrunne je dost vysoke.

Lhts

Proto píšu má v uvozovkách těch 90 000 000 000 jsem převzal od agentury která to dělá podle nějaké metodiky. Každopádně majetek je to značný. Kdybych byl majitel Binance tak bych se rozkrájel aby si zachoval pověst a důvěryhodnost ( Proto i to prvotní odskodneni ve 100%)

Fantom

Opravdu USD? Není to v nějakém stablecoinu nebo v cryptu (BNB)? To se pak vypaří jako nic.

Lhts

To by byl megapruser. To by se i hladina 10tis. Třásla

Lhts

Válka na Ukrajině preci byla price-in. Všichni vědí a dávají ruce pryč od Ruska Dokud bude v Rusku vládnout Putin tak bude Rusko ruský sprosté slovo. Černá labuť byl útok na Luna (ÚST) To přeci nebylo žádné ořezávátko podívejte se jaká byla kapitalizace koupit stable coin se slevou 80% kdo by to nekoupil žejo?

Fantom

Fake stablecoin by asi neměl být k USD 1:1, jestli vůbec má nějakou hodnotu. S USDT to možná bude podobné, já ho kupovat nebudu ani za 0,5 USD. Proč by měla nějaká LUNA/UST shodit cenu třeba ETH to nechápu.

Lhts

Jednoduché strach na trhu a vystupuje se do dolarů

Fantom

Strach z krachu takového shitcoinu? Kdyby tohle byla pravda, potom by většina obchodníků na trhu nestála za nic a tržní dno by bylo mnohem níže než při minulém bearmarketu. Pokud coinu věřím, nějaký krach shitcoinu mě nemůže rozházet i kdyby byl za miliardy USD.

LHTS

Je to preci vsechno propojene (cryptotrh). Ukazte mi coin, ktery pri tomto dumpu vyletl nahoru. (price coinu / BTC.)

Martin

Kdyz si protahnete technickou analyzu do roku 2020 zjistite , ze podpora kolem 27k je pomerne zasadni. Takze bych s tou dvackou jeste pockal 🙂

Fantom

Času dost, na těch 30k jsme se taky načekali, viz ono již zmiňované “Čekání na Godota” 😀

Lhts

IMHO těch 20tis. Bylo docela blizko. Ten spread mezi burzami / stablecoiny/ Fiatem při tom padu byl značný. Dno 22.900 Euro na trhu BTC/Euro na Binance. P.s. Člověk se porad učí ….

bkf1

Spíše je to hlavně tím, že jsi zde populární a cokoliv co vydáš tady lidi přečtou a ohodnotí, protože je to kvalitní materiál. To je jen můj názor samozřejmě.

Poslední editace 7 dní před přes bkf1
bkf1

To je samozřejmě skrz situaci, že se konečně něco děje, to se pak ty “views čísla” hezky znásobí…

Fantom

Možná ano, ale především se konečně něco děje. Ty týdny plácání bez objemů, to byla tak strašná nuda, že jsem si musel otevřít online účet u sázkové kanceláře (sportovní sázky), abych uspokojil svoje gamblerské choutky 😀 (za pár korun abych se nenudil). Teď naopak mám radost že se trh začíná čistit a dá se obchodovat – nyní XMR pod 130usd několik nákupek až po 110usd na swing. Vstupovat do těch šílených parabol z bullrunu je, alespoň podle mne nesmysl, začínáme se konečně velmi zvolna blížit reálným cenám kryptoměn. Ale stále jsme jen na začátku. Jinak, je ještě šance na onen gap pod 10k? Je to vtip, ale věřím že je pořád určitá šance a ne zrovna malá na pád pod 10k. Opravdu super tvrdá podpora je podle mne až někde na 3,8k. Tahle kryptozima bude krutá.

FC Slaboj Višněhrad

Cokoliv pod 10k už by bylo vážné ohrožení reputace. Můj názor je, že nejnižší možné dno je v tomto kole 15k, ale samozřejmě vím velké H. Nakupuji už teď a budu nakupovat “až do nuly” :-)).

Fantom

A co je “tohle kolo”? Bear market může trvat klidně 2 roky. Je potřeba i prodávat, protože při “nakupování do nuly” dojdou peníže dříve než si myslíme 😀

FC Slaboj Višněhrad

Jo dva roky klidně, od ATH máme tři čtvrtě roku, tak uvidíme. A jako prodávat za 32k s tím, že nakoupím za 22k, tak sorry jako, ale na to nemám koule (co když mi ujede vlak? :-)). Prodával jsem vloni v pásmu 40k-70k. Jinak stejně spíš hodluju, cpu do toho další peníze a obchoduju přizdisráčsky jen s malou částí…

Vojtech

Evidentně máme podobný přístup k věci 🙂

Stephanos

Těch 10-12k vidím letos docela reálně. Procentuálně by to odpovídalo poklesu z roku 2018. A teď je situace výrazně horší než tehdy. Takže bych úplně nevylučoval ani následný propad někam k 6k, což by odpovídalo prodloužené trendovce minim z let 2018 a 2020. Kdyby to šlo ještě níž, byl bych opravdu překvapen. Ale trh si nakonec stejně udělá, co bude sám bude chtít. 🙂

Honza

Začínáme se blížit reálným cenám kryptomen. Co je podle Vás realné? A jak to vůbec můžete vědět? Nebo tvrdit? Nebo jak si to vůbec můžete dovolit zmiňovat? Cena Applu na ATH byla reálná? Nebo je reálná 50 USD? A nebo 2000USD. A nebo jiné akciové tituly. Wtf všechno je úplně stejne. Nabídka určuje poptávku. Absolutně nechápu tyhle kecy, stačilo mi si přečíst Vaše vlákno. Další pozitkar co si myslí jak jde btc na nulu, má doslova orgie z toho. A až bude za 100k+ tak si mezi prvními pobezite pro úvěr na dokup.

Fantom

Omyl,obchoduji s krytem už několik let. Na vhodné ceny čekám po odprodeji již velmi dlouho. Vydržel jsem čekat při 60, 50 i 40k a vydržím i teď. Reálné ceny jsou ty před Bull runem. Ale můžeme jít ještě níže. Na úvěr nakupuje jen blázen a je lepší krypto než BTC. Podle toho co píšete jste v kryptu nováček nebo BTC maximalista. Na 100k na hodně dlouho zapomeňte, bublina praská vás to trápí a proto tu píšete takový příspěvek. Přesvědčujete totiž hlavně sebe, asi jste nakoupil na 50k+ a čekáte na 100k.

aanbreek

Mě tedy šokuje ten titul před vaším jménem. Jak snadnou práci musí mít tlustí kocouři z Wall Street, když vysokoškolsky vzdělaní lidé (IMHO vzdělaní často za peníze „retailu“, který plánují s dalšími „obírat“), „obchodují“ za pomoci „technické, volume, Market Profile, atd. atd. analýzy“). Všichni používáte k rozhodování ty samé nástroje a všichni si myslíte, že „zvítězíte“. Přitom jen pálíte drahocenné energie koukáním do zpětného zrcátka, ve kterém budoucnost nikdy neuvidíte. Doporučuji shlédnout https://www.csfd.cz/film/906706-k-zemi-hled/prehled/. Zřejmě jste tuto „komedii“ neviděl. Tlustí kocouři z Wall Street ji ale viditelně shlédli a pointu pochopili dřív, než začaly zákaz transakcí v BTC realizovat Indie, Turecko, nebo Rusko. A tak, jak je běžné pro ty, kdo vidí obě strany trhu, stihli Vám to prodat za minutu dvanáct.
——————————————————————————————————————
Jsem v trhu relativně veterán. Pokoušel jsem se vás tu probudit zhruba před rokem v diskusi pod tímto článkem: https://kryptomagazin.cz/muz-ktery-ztratil-svuj-pristup-k-btc/. Uvedení BTC k obchodování na veřejných trzích bylo od prvního dne viditelně v režii velkých obchodníků s cílem, jak jinak, obrat o peníze malé obchodníky. BTC od uvedení první emise futures nebyl (a není) nástroj k hodlování ze své (volatilní) podstaty, ale hlavně kvůli souvislostem na pozadí, která vy dodnes netušíte. Nekalý záměr a stopy hybatelů prvních futures s BTC jsou stále viditelné od prvních emisí futures kontraktů na BTC a jsou tam viditelné stále. Ale servery jako je tento, utvrzující běžné lidi v tom, že není potřeba znát souvislosti, že budoucí pohyb trhu se dá vyčíst z cenové akce v minulosti, přivedly mnoho důvěřivců k rozhodnutí, kde na konci je to pro ně ztráta nejen peněz. Byl jsem tehdy zdejšími uchy, která právě provedla svou první transakci (IMHO za peníze svých rodičů), vysmíván. Ti lidé, kteří v BTC peníze ztratili a ztrácejí, to připravuje také o zdraví a čas, který mohli dát něčemu smysluplnému. A o dopadech finančních trhů na životní prostředí se snad už v roce 2022 ani na serveru vašeho typu nemusíme bavit.
——————————————————————————————————————–
Rád bych se vašemu konání vysmál, ale ve skutečnosti je mi vás líto. Přál bych vám, abyste našli smysl života v něčem tvořivém a ne tak destruktivním, jako je finanční trh obecně, BTC pak speciálně…

Fantom

Je rozdíl mezi BTC a kryptoměnami obecně. BTC byl první a jako takový je ho nutné brát. Kdybyste takhle hodnotil parní stroj, tak by to muselo být odporné monstrum které devastuje životní prostředí a má zoufale nízkou efektivitu. BTC otevřel novou kapitolu technologického pokroku – veřejný blockchain, svobodný přenos hodnoty, decentralizace. Byl první a proto je i zastaralý, ale nové coiny jej zastoupí. Ať už v roli směnitelného aktiva nebo “smart kontraktů” u webu nové generace. A proč? Protože je potřebujeme. Lidé potřebují nezávislou měnu která nebude (hyper)inflační a bude svobodná a rovněž technologie smartkontraktů najdou v budoucnu uplatnění. Pro zrušení monopolu státu (centrálních bank) na peníze volal už F. Hayek. Krypto nakonec zvítězí. Že to ale nebude BTC s tím souhlasím.

aanbreek

Válka na Ukrajině je válkou o zdroje, která vykresluje obrázek ve velkém rozlišení o tom, jak je na tom lidstvo s energiemi. Každý pokus o nové obnovitelné zdroje znamená další spalování fosilů, bez kterých člověk stále nevyrobí nic. Přibývající kapacitu OZE stíhá pohlcovat samotný nárůst spotřeby. Stále rostoucí konzum, v případě BTC vyloženě deviantní konzum, proti omezeným zdrojům jedné malé planety, na které v roce 23 lidstvo protne hranici 8 mld. A 7,9 mld. retailových hráčů (současných anebo budoucích), „kteří zbohatnou na obírání retailu„ a „uniknou centrálním bankám a jejich inflačním měnám“. Všude stejná hesla, všude stejné analýzy, všude stejné tipy a zaručené pravdy, jak přes kopírák. Poslední IPCC vám něco říká? Jak jsem psal. Rád bych se moudrům jako je to právě Vámi prezentované zasmál. Ale nedokážu to. Po přečtení poslední IPCC mě při jakékoliv „diskusi“ na českém internetu mrazí z toho, jak velká ta slepá skvrna je (i u jinak relativně inteligentních jedinců). A z citátu níže při pohledu třeba na tento server mrazí dvojnásob. Žijeme https://www.csfd.cz/film/906706-k-zemi-hled/prehled/ online…

„Dvě věci jsou nekonečné – vesmír a lidská hloupost. Ale u vesmíru to není tak jisté.“ Albert Einstein

Poslední editace 7 dní před přes aanbreek
Lhts

Skoda ze tu Nepřispíváte častěji velice jste mě pobavil. Zdá se že vůbec nechápete podstatu BTC zkuste se podívat co zakladatel BTC (Blockchain technologii) vtělil do prvního bloku nápověda New York. 🤔 BTC Páli právě tolik energie protože takový pisálci Jako vy by ho mohli jednoduše zničit. ( proste je to kvůli bezpečnosti) Lidé kteří v BTC věří a veri ve změnu paradigmatu finančního systému nikdy BTC neprodají ani za 1 000 000 $ prostě budou si vyměňovat služby a zboží mezi sebou v rámci BTC Blockchainu. Neříkám že tu BTC bude navždy ale jako počátek probíhající změny finančního systému funguje BTC jako kotva.

Fantom

Obávám se, že citáty které zde uvádíte jde použít velmi dobře i na Vás. Zřejmě patříte k lidem kteří propadli ekologickému šílenství a podpoře pseudoprojektů, které se snaží v první řadě čerpat zdroje z veřejných peněz na základě těžko ověřitelných “důkazů” a záměrně chybně interpretovaných faktů – současné klimatické šílenství = dobrý byznys šikovných lidí na úkor všech ostatních. Válka na Ukrajině je především zprostředkovaným bojem USA a Ruska, kdy USA usiluje o naprostou světovládu a jejich odpůrce Rusko (Putin) si naběhlo do předem prohraného boje, který velmi pravděpodobně skončí kolapsem Ruska. Další na řadě bude Čína, to bude ještě mnohem horší. Přechod na obnovitelné zdroje by byl ještě za předválečných podmínek bezproblémový, současný konflikt způsobí ve světě ekonomickou katastrofu. Dlouhodobě se blíží demografická změna, kdy budou mít ženy i ve 3. světě stále méně dětí a tempo růstu populace se bude snižovat. Vyspělé země se naopak potýkají s úbytkem obyvatelska – viz katastrofální statistika z Japonska. To ale do katastrofických plánů “ekoteroristů” moc nezapadá, tak to nikde nezdůrazňují. Ztráta státního monopolu na peníze je nutnost pro budocí svobodný svět, doufám že nebudete tvrdit, že Hayek byl hlupák … .

aanbreek

Jak jsem psal, ta slepá skvrna i u jinak možná relativně inteligentních jedinců je hrůzostrašná. Viz. můj odkaz na znění poslední IPCC zprávy a vaše reakce „v první řadě čerpat zdroje z veřejných peněz na základě těžko ověřitelných “důkazů” a záměrně chybně interpretovaných faktů – současné klimatické šílenství = dobrý byznys šikovných lidí na úkor všech ostatních“. Proboha o čem to mluvíte? Tušíte alespoň v náznaku, jak vzniká IPCC, anebo tušíte vůbec, že nějaká IPCC existuje? A k čemu proboha taháte do klimatologie Hayneka? K čemu vám budou kotvy tam, kde nebude moře? (= podmínky pro život).

Ptám se Vás jako třetího a stále bez odpovědi:
• Četl jste IPCC zprávu?
• Tušíte alespoň v náznaku a objektivně, jak taková zpráva vzniká anebo Vám k pravdě stačí dogmata z Novinek Iva Lukačoviče?
• Máte ponětí, proč se dnes válčí na Ukrajině?
• Jak budete v době blackoutů platit vaším BTC?
• Jak stádo, stále dokola drčící o tom, že bude obírat stádo, chce obíráním stáda něco získat?
• Máte ponětí, co je hra s nulovým součtem (v případě krypta hra se záporným součtem)?

Co to proboha člověče plácáte?

Fantom

Zprávu IPCC jsem nečetl, ani nevím že existuje, možná mi to nejdůležitější napíšete, možná ne a bude dále dělat chytrého.

Netuším jak taková zpráva vzniká, na Novinkách je stejná propaganda jako na jakémkoliv jiném českém/světovém volně dostupném médiu.

Válka na Ukrajině = USA x Rusko o nadvládu nad světem (v případě Ruska o vlastní nezávislost, i když je to totalitní nemorální stát, to ale nehraje roli – hlavní je odpor vůči USA) říkejte tomu klidně válka o zdroje.

Nejsem zastáncem BTC, podporuji jiné coiny.

Vím vcelku dobře jak funguje trh, jako každý mám počáteční zkušenosti se ztrátami, jsem v něm už několik let.

Hru s nulovým součtem znám, často se tak popisuje každý trh, ale není to přesné, i když to tak často končí. Kryptotrh je mladý a je v bublině – až ta praskne a trh se vyčistí tak coiny které přežijí na tom budou podobně jako technologičtí giganti, kteří přežili pád dotcom bubliny – např. Amazon. Zjistěte si něco o kryptu a zkuste se zbavit té zaslepenosti.

A především se proberte z té ekologické zaslepenosti, současné ekonomické potíže způsobí mnohem větší škody než klimatické změny, které jsou pravděpodobně nevyhnutelné a dají již jen zmírňovat následky.

aanbreek

Děkuji za odpověď. Zkusím předat maximum po malých dávkách. Kam až dojdeme, bude záležet hlavně na vás, zda budete připraven/chtít pokračovat. Pokud budete mít čas a budete připraven informace přijímat, dostaneme se k životnímu prostředí i k fungování trhů. Obecně bych vás teď nerad zasypal lavinou informací, ze kterých si nakonec nic neodnesete. Půjdu proto postupně a pokud mi nastudování zaslaného materiálu potvrdíte, a budete stát o další info, dostanete jej. Všechno souvisí se vším a mou snahou bude ukázat téma změn klimatu v souvislosti s „fungováním“ trhů. Vše posílám v podobě odkazů na relevantní zdroje. Přeji hezký zbytek dne.
———————————————————————————–
Začnu odzadu, tedy od vašeho bodu
• „A především se proberte z té ekologické zaslepenosti, současné ekonomické potíže způsobí mnohem větší škody než klimatické změny, které jsou pravděpodobně nevyhnutelné a dají již jen zmírňovat následky.“

• Odpověď:
Obecně česká společnosti je proti zbytku světa velmi, velmi zaostalá v chápání, co se vlastně děje na pozadí. Politiky, bulvárními médii i médii „veřejnoprávními“ je česká společnost zásobována chytlavými populistickými tématy. Společnost, která většinově neučte víc než příspěvek na FB, je snadnou kořistí manipulace. Stačí někam napsat Gréta a je hotovo (= vyděláno na prodeji reklamních spotů, jsou získány volební hlasy na další 4 roky, atd.). Místo dlouhého vysvětlování přidám pár odkazů. Po jejich nastudování možná začnete hledat zaslepenost jinde, než u mě.

Velcí správci aktiv si měnící se trend ve společnosti (život a ne peníze) uvědomují. A v jejich rozhodovacích procesech s tímto trendem čím dál víc počítají. Na rozdíl od retailu se všemi jeho pseudoanalýzami, velcí správci trh (skutečně) analyzují na základě masivních dat a toto (pro crypto negativní) téma jim nemohlo uniknout.

Nešlo ale jen o klima. Velcí správci kapitálu měli vrásky na čele také z budoucích problémů, které se daly očekávat s příchodem SPAC fondů v roce 2020, které do trhu přinesou obrovskou likviditu v době Covidu (viz. např. investice do NICOLA CORPORATION), likvidity, která po Covid stejně rychle z trhu zmizí. Právě SPAC totiž stály (zprostředkovaně) mj. také za velkými nákupy crypta v tom posledním růstu BTC.

S ohledem na výše uvedené, crypto v posledním růstu na straně správců velkých aktiv nevyprodal jen blázen, anebo sabotér.

Níže slíbené odkazy. Na začátek jen ve věci klimatu. Pokud bude zájem, přidám pokračování.
_______________________________________________________
Prostudujte:

1) https://www.businessinsider.com/scientists-risk-arrest-in-global-climate-protests-2022-4

2) https://nypost.com/2022/04/23/wynn-bruce-dies-after-lighting-himself-on-fire-outside-supreme-court/?fbclid=IwAR17YfTSPYMQeQ6oIiHRMA1b3LwO8_ykgNY7qZtcOfQTq8HJ9CnEMxWzyQ

3)https://cs.wikipedia.org/wiki/Mezivl%C3%A1dn%C3%AD_panel_pro_zm%C4%9Bnu_klimatu

4) https://www.ipcc.ch/

Následně to porovnejte s tímto:
4) https://psychologie.cz/spor-o-gretu/

A pak odpovězte, co byste dělal s crypto pozicemi v tahu na jejich all-time high, pokud byste byl
a) risk manažerem velkého fondu, který nežije v ČR a nemá tu obrovskou českou slepou skvrnu;
b) pokud byste byl čtenářem českého Kryptomagazin.cz, Novinky atd.

Každý obchod má dvě strany. Těm, kdo to nakupovali na základě technické analýzy a jiných pseudoanalýz, na základě doporučení různých guruů, anebo to kupovali, protože to kupuje soused a soused je chytřejší než já, rozhodně není co závidět. Tlustí kocouři z Wallstreet jim štafetu rádi předali.

LHTS

Vypadate na trolla – odpovidate podle toho, jak se Vam to hodi. Uvidime, co uzitecneho se od Vas jeste dozvime.

Fantom

Je to tak, jak jsem se domníval – patříte mezi “klimatické aktivisty” ale neberte to prosím jako urážku.
Šokující zprávy o lidech, kteří se extrémním způsobem snaží upozornit na změny klimatu. Upalování se a přilepování k silnici nebo přivazování k budovám má za účet šokovat a “probudit” lidi. Chápu motivaci těchto lidí, ale bohužel to má většinou opačný efekt – většina lidí toto chování odsoudí a navíc to vrhá špatné světlo na celé hnutí.
Určitě ale děkuji za info k IPCC, dosud jsem ani nevěděl že existuje, pravda ani jsem se nezajímal. Naprosto souhlasím že jde o důležitý a užitečný projekt. Zejména jsem rád že tam je jedním z cílů snaha o adaptaci a mitigaci následků. Změny jsou totiž již nevratné a jiné možnosti už nebudou. Často se diskuse expertů na klima zvrhávají v boj o to, zda za změny klimatu může člověk nebo ne. Drtivá většina vědců tvrdí že ano. Já chci ale zdůraznit, že je úplně jedno jestli za ně může člověk svou průmyslovou činností nebo ne. Prostě tady jsou a nezmizí a je potřeba se na ně připravit. To ale musí být rozumné a promyšlené řešení, nelze drasticky poškodit průmysl, to by způsobilo ještě více škody. Pro příklad – v médiích uváděné plány na snížení produkce CO2 v Evropě pro další roky versus exploze sopky na Kanárských ostrovech. Dle zpráv v médiích únik CO2 jako polovina roční evropské produkce. Tím nechci říct že nemáme dělat nic, ale že tvdit – plán je na roky 2022-2025 takový a když se ho podaří splnit, tak můžeme zbrzdit klimatické změny tak a tak – a hle – příroda nám do toho hodí vidle.
Gretu řešit nebudu vůbec, je to děvče na kterou se strhla obrovská mediální pozornost, která byla v českém prostoru až trapná.
Dále k Vaší kritice českého pohledu na věc, který je údajně zaostalý vůči Západu. Na Západě se v poslední době razí trend “jediné pravdy”, kdy jsou lidé s jinými názory ostrakizováni. Např. Rowlingová si dovolila komentovat výraz “osoba s menstruací” a již nebyla pozvána k natočení vzpomínek na ságu Harryho Pottera. Jiní lidé jsou například za jiný názor vyhozeni z práce. To tedy není něco co bychom u nás měli následovat.
Konečně ke kryptu. Jsem v něm už několik let a dávno jsem všechny své coiny prodal do BUSD a USD/EUR. Na příznivé ceny čekám tak možná už 2 roky, ty drobné obchody nákup/prodej co za tu dobu dělám ani nestojí za řeč. Uznávám, že jsem prodal příliš brzy, ale zase mám tu trpělivost si počkat a připravit si plán podle kterého postupovat. Nejsem tedy jako mnozí nováčci all in, kteří nyní s hrůzou sledují jak jim klesá portfolio a časem začnou panikařit – za část z nich asi považujete čtenáře tohoto serveru.
O tom, že velci hráči s běžnými uživateli (retail) pěkně zametou vůbec nepochybuji a kdybyste sledoval kryptomagazín častěji, tak byste věděl že na krach trhu a prasknutí kryptobubliny zde upozorňuji už hodně dlouho.
Váš problém zde je ten že sem přijdete a začnete fanoušky měn poučovat o tom jací jsou hlupáci a přidáváte citaci A. Einsteina. Chodíte také na stránky fanoušků nekonečných televizních seriálů a vysvětlujete jim, že by neměli koukat na televizi, zejména ne na podobnou prostoduchou tvorbu, protože tím jen bezúčelně spotřebovávají elektřinu? Přitom je dost dobře možné, že jste sám manipulován informacemi o změnách klimatu (možná ne). Dáváte sem info abyste ostatní poučil. Namáhal jste se zjistit si něco o různých kryptoměnách (alespoň rámcově, není úplně nutné číst whitepapery)? Některé kryptoměny mají jen nepatrnou spotřebu energie – netěží se.
Krypto tu jako průmyslové odvětví zůstane, o tom vůbec nepochybujte. To že dozná obrovských změn – totální krach drtivé většiny coinů je jisté. Ale ty co přežijí získají nezastupitelné místo v nové nastupující digitální ekonomice.

aanbreek

Je viditelné, jak moc jste při použití slova aktivismus ovlivněn tím, co do nás skrze slovo aktivismus hustí česká korporátní média a naši populističtí politici (skrze Czech Media Invest = CMI Daniela Křetínského např.). Obecně bulvárními titulky očerní jakýkoliv pokus o budování občanské společnosti v tomto státě, využívají slovo aktivismus výhradně v pejorativním tónu typu šílenec, levicový, neziskovka atd. Pozor, já sám jsem stále středopravicový volič. To, co je nám prezentováno jako politika, je něco zcela jiného. Jen politické reprezentaci do nezapadá do jejich plánů o jejich budoucím HDP. „Veřejnoprávní“ média pak toto téma vytěsnila na úroveň, kde téma klimatické krize nebudí žádnou pozornost. Aktivismus, občanská společnost, tak jak je znají třeba Holanďané, nebo tak, jak ji znali občané Hongkongu před znovupřipojením k Číně (v obou státech jsem v životě strávil relativně dost času a mohu to tak se zdejší mentalitou porovnat), slovo aktivismus nebylo a není vnímáno tak negativně jako u nás. Oceňuji ale, že jako jeden z mála alespoň upozorníte na to, že nálepku aktivista nemyslíte pejorativně.

Obecně, pokud bych měl přijmout definici slova aktivismus z Wikipedie, pak nejsem aktivista, ale jsem participant. Přesná definice zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/Aktivismus. Nejsem účastníkem žádné skupiny a nikde aktivně nedemonstruji. Oceňuji ale, že někteří jedinci aktivisty v pravém slova smyslu jsou a i díky nim třeba my dva dnes komunikujeme o tom, kam až se dá/nedá dojít ve věci zbytečné spotřeby. Tedy donutili nás alespoň se zamyslet. Pominu teď, jaký efekt naše diskuse může mít/nemít, pokud jde stále o jedince a ve věci diskuse o klimatu se většinově odehrává ono klasické „psi štěkají, ale kravana jede dál“. Bez aktivismu aktivistů, bychom ale ani my dva k této diskusi nedošli.

Uvádíte: „Šokující zprávy o lidech, kteří se extrémním způsobem snaží upozornit na změny klimatu. Upalování se a přilepování k silnici nebo přivazování k budovám má za účet šokovat a “probudit” lidi.“ Dle Vás pak „většina lidí toto chování odsoudí a navíc to vrhá špatné světlo na celé hnutí“. Já dodávám: Pozor, ale u těchto protestujících v konkrétním hnutí, na které jsem poslal odkaz, jde o skutečné, fyzicky existující vědce. Na ty silnice se tam přilepují lidé jako Peter Kalmus. Ten konkrétně pracuje na klimatologii v NASA a říká (parafrázuji): Jsem klimatický vědec a zoufalý otec. Jak mohu prosit tvrději? Pracuji ve vědě 25 let a každý den se musím sám sebe znovu ptát, zda věda stále ještě funguje. Jak je možné, že to ti lidé nevidí? Kdyby viděli to, co vidím já… Co můžeme já a moji kolegové udělat, abychom zastavili tuto katastrofu? Konec parafráze.
Vědci křičí na poplach 20 let. Nikdo je neposlouchá. Situace se stupňuje a ekosystémy na planetě jdou do totální destrukce. Mimochodem cca 2 týdny nazpět ohlásil Jokowi (prezident Indonésie), že Indonésie podepsala dohodu s velkým kapitálem o budování infrastruktury. Na planetě zemi jsou poslední 2 člověkem (relativně) nezničené oblasti. Jižní Amerika (tam ale trvale dochází k tlaku korporací na odlesňování) a Indonésie. Indonésie jako oblast s druhou největší biodiverzitou na planetě začne nyní (mj. také pro nadnárodní korporace) za pomoci big money budovat ve své zemi síť placených dálnic a nákladních přístavů. Jokowi tento krok vydává za úspěch a za převratný krok Indonésie k lepší budoucnosti (měřeno samozřejmě měřítkem západní společnosti). Velký kapitál začne v panenské přírodě omezovat původní obyvatele a drancovat tamní zdroje. A spalovat další tuny fosilů při stavbě a dlouhodobém využívání tohoto ekonomického „zázraku“. A svět může oslavovat! Poroste HDP stavebním firmám, poroste HDP výrobcům automobilů (kdo by v Indonésii jezdil na kole, když budou mít dálnice), poroste HDP těžařům. A svět je na dalším kroku na cestě do ráje. Šťastnou cestu!
Přitom už teď poslední IPCC zahrnuje brutální fakta. Ale nikoho to nezajímá. Kdo z politiků by před volbami řešil nějakou IPCC a nějaké ekosystémy planety? Babiš? Fiala? Okamura? Piráti? Starostové? Která vysílací stanice by chtěla veřejnost upozornit na existenci IPCC? Jaká dnešní česká škola (z 19. století) by o klimatu a fungování mateřské planety hlouběji učila na základě poznatků vědy své žáky? Ve státě, kde je ekologie sprosté slovo? Kde děti jsou od mala masově odnaučovány chodit pěšky a denně jsou před školami kolony nastartovaných automobilů, které vezou po dvou (1 rodič 1 dítě) potomky do školy? Ve světě, kde 80 % populace žije ve městech, zcela odtržených od přírody, kdy dnešní mileniálové už žijí v domnění, že život je videohra, kde jídlo roste v supermarketu, kde elektřina vzniká v zásuvce, kde život se žije ve VR anebo na soc. sítích a kde budoucnost jim nezajistí životaschopné prostředí, ale těžba BTC anebo čehokoliv jiného? Kde (původně městský) vlastník každého domu na území satelitu (původně venkova) na svém pozemku vykácí vzrostlé stromy do jednoho (přitom strom je přirozeným výparníkem, který dovede prostor pod korunou ochladit ne stínem, ale vypařováním vody z koruny o několik stupňů °C, tedy je přírodní klimatizací) a na střechu vlastník nasadí klimatizaci poháněnou elektřinou, kterou člověk z 84 % vyrábí z neobnovitelných zdrojů? Kde trendem u osobních automobilů už je nezhasínat motory ani když nejedu, „protože by mi neběžela klimatizace/topení“? Jak může stav ekosystémů někoho zajímat? Hroucení ekosystému na planetě Zemi zakryla lépe prodejná témata. Covid, teď válka na Ukrajině. A ropný průmysl stále dokola ve svém marketingu svou odpovědnost vylučuje a zakrývá. Těžaři jsou dnes ve fázi, kde před 20 lety byl tabákový průmysl. Ani ten dodnes neodškodnil své oběti a dodnes staví své konání na úroveň odpovědnosti jednotlivce. Tabákové koncerny ve jménu růstu jejich HDP zabíjejí jednotlivce. Ropné a zbrojařské korporace zlikvidují v zájmu růstu jejich HDP život na zemi. Už pak nebudou mít jak, se obhájit. Ale kdyby možnost obhajoby někde nahoře měli, jejich marketéři by soud přesvědčili, že viníkem byl zase jednotlivec. Ten, který na fosily do rozvratu ekosystémů jezdil (ideálně za prací do jejich fabriky), resp. ten, co jako první stiskl spoušť jimi vyrobených atomových zbraní.

Jak s námi tedy mají zatřást lidé, kteří vidí přímo u zdroje z masivních dat tu destrukci, kterou člověk páchá na vlastní planetě?

Česká společnost není občanská. Jsme společností konzumní, kdy jsme většinově přijali mindset nabízený nám korporacemi. Hlásáme, že jsme svobodní, aniž bychom si uvědomovali, že čím svobodnější se cítíme, tím svázanější ve skutečnosti jsme. I na tomto serveru je mnoho uživatelů, kteří hlásají vizi vlastní svobody, aby své aktivní mládí strávili nalepení u monitoru sledováním, zda se z jednoho jejich satoshi vlivem náhody přes noc nestaly satoshi dva, anebo jak uvádíte někde v diskusi vy, máte na telefonu i v noci alarmy o pohybu trhu. Aby pak tito uživatelé ve stáří litovali, že čas, který jim zde byl vyměřen, nežili (prosím neplést si význam slov žít a užívat si). Souhlasím, že i toto je věc osobní volby. Znám člověka, který před 20 lety koupil akcie Googlu a dodnes se do cenového grafu nepodíval s tím, že to má na důchod a kdyby se podíval, byl by vystaven riziku, že prodá. Tento člověk bude možná v důchodu svobodnější, než jiní. Ale jeho svoboda je vykoupena miliony nesvobodných jedinců, kteří věří, že jdou cestu ke svobodě (finanční a nevím jaké další).

Na stránky televizních seriálů nechodím, televizi obecně téměř nesleduji. Výjimkou je jen sobotní Hydepark Civilizace Daniela Stacha na ČT1. Je to jeden z mála pořadů, do kterého dostávají pozvání nejen lidé typu Elona Muska, ale i lidé, jejichž pohledy na život mě mohou o něco skutečně obohatit. Samozřejmě sám mám také uhlíkovou stopu relativně velkou a nevratnou. Snažím se ale přemýšlet, jak ji mít co nejmenší. Na dlouhé cesty využívám hromadnou dopravu, kratší do 20 km jezdím v civilu na kole, do 10 km chodím pěšky. Auto používám jen když opravdu musím. Delší trasy absolvuji vlakem, dnes je už i v ČR vlaková doprava u nelokálních spojů na relativně vysoké úrovni. Na delší cestě busem nebo vlakem si raději něco přečtu.. Jen z donucení jsem ochoten sednout „svodbodně“ do auta a držet se někde volantu (často zcela nesvobodně někde ve stojící koloně).

Z Hydeparku za nejlepší z poslední doby považuji tento díl: https://www.ceskatelevize.cz/porady/10441294653-hyde-park-civilizace/220411058090919/. Krásný rozhovor s Erikem Landerem, člověkem, který poprvé v historii lidstva úspěšně přečetl lidský genom „3 mld. písmen, které každého z nás tvoří“. Pokud už byste nechtěl vidět celý rozhovor, doporučuji minimálně úvod a pak sekvenci okolo 20. minuty. Tým Erika Landera prokázal, že „Náš druh, má jen málo genetických variací. DNA dvou lidí, je z 99,9 % shodná.“ Psal se rok 2020, kdy vědci kód přečetli a dalším zkoumáním pak potvrdili, že lidstvo pochází z velmi malé populace, cca 10 tis. lidí, která následně exponenciálně narostla na dnešních téměř 8 mld. jedinců. Stále ale z 99,9 % se stejným DNA. Tedy lidstvo dostalo důkaz, že de facto všichni lidé jsou „vzdáleně příbuzní“. A kam lidstvo od té doby došlo? K válce na Ukrajině, životu ještě víc než v minulosti orientovaném na výkon, k měření běžného lidského štěstí skrze něco tak nesmyslného ve věci štěstí, jako je „růst HDP“, k objevu BTC, který má jedinci zajistit to, že celek, jehož je sám z 99,9 % shodným prvkem, mu má přinést nějaký profit nebo domnělou svobodu. Vše v zájmu korporací orientováno na výkon a na spotřebu (kupujte, tankujte klikejte, spotřebovávejte a budete šťastní). Ve prospěch globálních korporací absolvovat v zájmu globálního růstu HDP co nejrychlejší destrukci jeden druhého a v závěru pak společně destrukci celé planety.

Jediný, kdo z víry jedince ve vlastní nadřazenost nad (z 99,7 % shodnou) masou profituje, jsou globální korporace a pětice největších investičních bank, které se zcela vymkly jakékoliv kontrole národních států a lidské společnosti obecně. Podívejte se do sekce 2008 – současnost a do sekce Kontrverze zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/Goldman_Sachs. A pak mi napište, jak takové kolosy, které ovládají clearingová centra burzovních transakcí, pomáhají největším korporacím zajišťovat fúze, akvizice, korporátní obranné činnosti, zakládají další globálně působící dceřiné finanční korporace atd., jak kdokoliv z vás tady na tom serveru, chce v konkurenci s těmito obry uspět? Prosím nějakou logickou odpověď, ne pocity, které nám vsugeroval agresivní marketing korporací jako je Goldman Sachs, anebo marketing od osob, jako je třeba Brain Armstrong „bývalý“ zaměstnanec Goldman Sachs a „zakladatel“ Coinbase v jedné osobě. https://en.wikipedia.org/wiki/Coinbase.
A znovu opakuji, prosím čistě statisticky, ne slova agresivního marketingu od uvedených subjektů. Opravdu věříte, že uspějete? A že smyslem lidského bytí a zdrojem svobody člověka je crypto?

Pominu-li morální aspekty a vezmu jen statistiku: Hraju poker s někým, o kom nic nevím, neznám hodnotu ani vlastní karetní kombinace, natož abych dovedl alespoň hádat, co může držet protihráč. Přitom protihráč mi po celou dobu vidí do karet i do hlavy (sleduje nejen zaknihované objednávky na obou stranách trhu, ale vyhodnocuje mj. také diskuse třeba zde a na podobných fórech po celém světě, kde si účastníci veřejně sdělují, jaké karty kdo z nich drží a co si o právě probíhající hře myslí). Opravdu věříte, že můžete být vítěz? A doufám, že mi nenapíšete, že „disciplína, studium, cílevědomost“ atd. Prosím ne marketing vlastníků burz a prodejců zaručené (neexistující) edge. Čistě statisticky. Jaká je vaše šance?

Fungování blockchainu obecně chápu. Menší starosti než těžba, která u každé jedné krypto měny před nástupem další kryptoměny jednou skončí, mám problém se samou podstatou „decentralizované databáze, ve které se uchovává stále se rozšiřující řetězec časově po sobě jdoucích záznamů.“ Nekonečný růst řetězce na planetě s omezenými zdroji je Achillova pata celého systému. Proto se mi pálit další proud na zjišťování novinek v cryptu nechce. Ale rád si poslechnu, v čem by měl být přínos kryptoměn lidstvu (kromě tedy již probraného marketingového klišé „svobody“ a „nezávislosti“).

Ve věci vašeho argumentu „To ale musí být rozumné a promyšlené řešení, nelze drasticky poškodit průmysl, to by způsobilo ještě více škody….a hle – příroda nám do toho hodí vidle.“
Zkuste dát čas studiu poslední IPCC. Vliv bezbřehého a stále narůstajícího konzumu člověka je jednoznačným důvodem dnešního hroucení ekosystémů a likvidováni biodiverzity, bez níž člověk nebude schopen přežít. Mj. motivem k sebeobětování byl pro Wynn Bruce údajně citát od Carla Sagana: „Cokoli jiného, co vás zajímá, se nestane, pokud nemůžete dýchat vzduch a pít vodu. Neodkládejte to. Udělejte něco. Shodou osudových náhod žijete v naprosto kritickém okamžiku v dějinách naší planety.“ Podívejte se do sekce Vědecký přínos zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/Carl_Sagan. Podotýkám, že dnes, 26 let od smrti Carla Sagana, má lidstvo masivní vzorek dat, o kterém si mohl C. Sagan nechat zdát. A ta data jasně prokazují, že za změnou klimatu stojí především člověk. Profil Carla Sagana stojí za důkladné přečtení. Lidstvo disponuje extrémně vysokou inteligencí některých jedinců, velmi vyspělými technologiemi. Chybí mu ale moudrost. A promiňte, blockchain je toho z mého pohledu jedním z důkazů. Obětování tak obrovské porce energie z neobnovitelných zdrojů, v součtu tak obrovský výkon hardware pracující díky spalování neobnovitelných fosilů, kdy výroba hardware spálila tolik energie z fosilních zdrojů a cenných surovin. Tolik emisí. To vše pro něco tak marnotratného…

To, že krypto zde zůstane do soudného dne, o tom nepochybuji. Jen trochu jinak vnímám to prohlášení autora článku v titulku tohoto článku „poslední zhasne“. Mimochodem právě Carl Sagan byl zastáncem teorie, že ve vesmíru existoval relativně velký počet vyspělých civilizací. Na základě podmínek, které zkoumal, mu vycházela vysoká pravděpodobnost, že ve vesmíru nejsme sami. Sagan toužil pozůstatky takové zaniklé mimozemské civilizace objevit jako ponaučení pro naši civilizaci. Na základě jím zkoumaných podmínek a pravděpodobnosti existence dalšího života na základě těchto podmínek jinde věřil, že to, že člověk dosud neobjevil mimozemskou civilizaci, je dáno tím, že technicky vyspělé civilizace vždy sebe sama zničí. Může to tak být a nemusí. Ale při pohledu na dnešní fázi naší civilizace to má dost logiku.

Např. přední český psychiatr Radkin Honzák říká, že lidstvo se za 2 tis. let významně posunulo v technologiích, jeho pudy se ale za 2000 let nezměnily. To ostatně potvrzuje také jeden z největších žijících intelektuálů dneška – Noam Chomski. Říká, že aby lidstvo mohlo uspět v přežití, musí morálka lidstva dohnat intelekt.

Jinak jak jsem již uvedl, sám jsem v trzích veteránem. Dlouhodobě sleduji i vývoj BTC, mám kamaráda, který v BTC prošel od nákupu za 2K na 20K a zpět k 3,1K . A tyto turbulence (pro mě neuvěřitelně) přečkal. Nakonec i realizoval za ty roky trpělivosti profit, který následně „zkřupal“ tak, že coiny použil pro platbu za něco, co nikdy neobdržel. Tomuto kamarádovi jsem jeho pozici heatoval od prosince 2017 z 20K na oněch cca 3180. A tam jsem mu tehdy psal „pokud bych chtěl někdy BTC vlastnit, jako že nechci, teď bych nakupoval“. Ale reálně jsem to nikdy nevlastnil a z principu vlastnit nebudu. V trhu existují výnosnější instrumenty, které pro mě vykazují win-win rysy. BTC považuji za zlo a jak jsem psal, vidím tam od samého počátku konání velkých bank, které mě vedou občas k zamyšlení se nad tím, zda tím tajemným Satoshim není Goldman Sachs, anebo některá z jejich příbuzných.

V životě (a tím i v trhu) jsem prošel určitou katarzí, které vám možná ve vyšším věku bude dopřáno také. Zlomovým pro mě byl objev dokumentu Ekonomika štěstí od Heleny Norberg Hodge (i s CZ titulky dostupné na YT). Od shlédnutí tohoto dokumentu v roce 2019 vidím byznys zcela jinak a i jsem se vydal cestou byznysu, který je v tomto dokumentu popsán jako jediná možnost byznysu z pohledu udržitelnosti. Tedy čistě lokální byznys. A v porovnání RRR a ROI takového byznysu s investováním na finančních trzích, jde o velmi nadstandardní výkony. U investování (ne tradingu) na finančních trzích zůstávám stále, ale velmi okrajově. Pokud byste měl chuť dokument vidět (cca 60 min a nerozebíhá se to nijak rychle, ale konec pro mě stálo za to vidět), možná pak veškerý humbuk okolo crypto uvidíte jinak než dnes.

Přeji krásný víkend.

Lhts

Kdo dočetla az sem ať dá – na mobilu to scroluji 0,5 min. 😅

LHTS

Proboha nepiste o BTC a blockchainu. Posledni rada. Podivejte se kolik zelene energie se pouziva na tezbu BTC a pridat muzete farmy na tezeni BTC jako obri virtualni baterie (a spcitejte si kolik propali standardni financni system energie, t.j. vcetne budov, lidi atd.)

Fantom

Napsal jste opravdu hutný příspěvek obsahující velké množství podnětných odkazů, za které děkuji. Něco jsem již znal, na něco se podíval a na něco se asi ještě podívám. Zajímavý byl odkaz o C. Saganovi. Ještě bych chtěl uvést na pravou míru můj výraz o “pseudoprojektech čerpající veřejné peníze”. Byl míněn v kontextu tuzemských zpráv o korupci místních “solárních baronů” a podobných tuzemských dotačních podvodů a také v reakci na Váš ostrý útok na kryptoměny jakožto neekologickou technologii. No ono je to vcelku nepřekvapivé – když se korupce ve veřejném sektoru objevuje asi v každé oblasti bylo by bláhové se domnívat, že ekologické projekty budou výjimkou.
Můžete být rád, i na základě Vašich odkazů jsem přestal vnímat snahu o potlačení následků změn klimatu jen jako nějakou podřadnou odnož klasického boje proti znečišťování životního prostředí.
V záležitostech změn klimatu o ochrany životního prostředí není co rozporovat, se vším se dá souhlasit. Jen doplním, že je nutné (jak jsem již uváděl dříve) brát v potaz také ekonomickou stránku věci. Ve zmiňované Indonésii hrozí jistě obrovské ekologické škody, ale z pohledu chudého Indonésana, který každodenně řeší zda vůbec bude mít co jíst, jsou dlouhodobé vlivy na změnu klima málo podstatné.
Je nutné najít vhodný kompromis – například nabídnout Brazílii aby vláda zamezila vypalování amazonských pralesů, za finanční kompenzaci. Nevím zda byla taková nabídka vůbec kdy učiněna, ale obávám se že arogantní president Bolsonaro by ji stejně odmítl.
Co se týká svého osobního vlivu na životní prostředí, považuji se docela “ekologicky uvědomělého” člověka. Snažím si nekupovat různé zbytečnosti, spotřební věci si kupuji až když jsou ty staré nepoužitelné, na televizi se už ani nedívám – tak maximálně v počítači. Využívám výhradně veřejnou dopravu, auto nemám – nepotřebuji ho.
Teď k tomu nejdůležitějšímu 🙂 , pro Vás jistě ne, ale jsme na kryptoserveru.
Obchodování s kryptem beru především jako zábavu – dobře si uvědomuji riziko – ono stačí, když zkrachuje burza kde mám prostředky a přijdu o vše, i kdybych byl sebeúspěšnější trader. Rád hraji šachy, sleduji sport a zajímám se i o sportovní sázky. A už dříve jsem si říkal zda není nějaký způsob, jak sázet i bez jakýchkoli znalostí o předmětných sportech a dostahovat úspěšnosti. Tedy ještě před dobou mocných počítačových agoritmů – popravdě, domnívám se že nikoliv. Už jen proto že sázkové kurzy jsou vždy velice nevýhodné – např. při pravděpodobnosti vyrovnaného tenisového utkání – pravděpodobnost 1:1 jsou kurzy cca 1,85:1,85. Přitom by měly být alespoň 1,95:1,95. Statisticky dlouhodobě není šance být úspěšný, přesto ale jsou sázkaři, kteří mají lepší přehled v daném sportu než bookmaker sázkové kanceláře a jsou dlouhodobě úspěšní.
Tím chci reagovat na Vaše přirovnání, že chci hrát s poker s Goldman Sachs. Takhle ta hra ale položena není. Velcí hráči (třeba GS) hrají proti všem účastníkům na trhu a samozřejmě že jim vidí do karet. Mně ale bohatě postačí, když se ve hře postavím na stejnou stranu jako ti velcí hráči, tedy budu dělat pravý opak toho co dělá většina trhu – malí hráči/investoři/gambleři. Nyní například začíná na trhu obrovský výplach vždy následovaný krátkým nadechnutím. S tím já počítám, pravidelně to tady píšu a taky za to často sklízím značnou kritiku. SG pravděpodobně obere 95% účastníiků trhu, já se snažím být v 5% tím, že půjdu proti trhu.
Nakonec jsem si nechal to úplně nejdůležitější, co by zase mohlo hodně pomoci Vám. Kryptoměny jsou nová techlogie stojící na úžasném vynálezu – blockchainu. To že je svobodný a nezměnitelný není žádné klišé ale fakt. Záznam v něm zůstane navždy a nejde změnit. Můžou se v něm ukládat informace které nemůže nikdo změnit ani vymazat – to je postrach pro vládnoucí elitu. Představte si, že by najednou byla spousta lidí která by procitla a chtěla by změnit systém – vládnoucí elity jim v tom mohou zabránit. Například všechny odkazy které jste uvedl by byly nedostupné – stránky by byly zablokovány, včetně Wikipedie. Tohle v blockchainu není možné. A jeho energetická náročnost? Jsem přesvědčen že ani zdaleka není tak veliká jak se domníváte. Udržování blockchainu v podstatě spočívá v aktualizaci dat po zapnutí PC, není to o nic víc než běžná aktualizace operačního systému. Za dobu kterou jste psal svůj předchozí bohatý příspěvěk jste jistě spálil mnohem více el. energie, než je běžná obnova dat na blockchainu 1 uživatele. Škoda že tu není diskutér Rob je technicky kovaný v kryptoměnách a jistě by nám to uvedl na pravou míru. Faktem je extrémně náročná těžba některých kryptoměn – především BTC, ale je nutné si uvědomit že BTC nerovná se blockchain.
Technologie je to co pohání lidstvo od počátku, technologie nás dostala tam kde jsme, a je také to co může pomoci vyřešit naše problémy.

aanbreek

Přiznávám, že nemá smysl diskutovat na jakýchkoliv spotřebních fórech na téma ekologie. A souhlasím, že můj příspěvek stál neúměrně elektřiny vůči tomu, jaký zde (ne)může mít dopad na zamyšlení se nad podstatou smyslu bytí vs. spotřeby. Uvědomuji si, že většina lidí je na světě, ne proto aby žila (ve prospěch čehokoliv dlouhodobě morálně obhajitelného), ale užívala si (ve prospěch krátkodobého potěšení/adrenalinu). Jen málokdo je ochoten sundat nohu z plynu a zamyslet se nad délkou věků, které na planetě uběhly předtím, než se on sám narodil a zamyslet se nad tím, jak dlouho ještě může planeta fungovat, až ji opustí. Tedy zamyslet se, zda každý z nás přispěl k pokračování anebo zkvalitnění života na zemi, anebo zda uspíšil konec. Na takováto zamyšlení bohužel pod agresivním marketingem korporací najde většina smrtelníků čas až v terminálním stádiu nemoci a někdo třeba vůbec. Někdo si dokonce díky marketingu korporací ani neuvědomuje svou smrtelnost.

I tak jsem rád, že i na tomto serveru existuje někdo, jak říkáte „ekologicky uvědomělý“. V tom zní určitá naděje.

Principy kurzového sázení chápu, jsem občas v kontaktu s lidmi, kteří pro sázkové kanceláře kurzy počítají. A jak píšete, kurzy jsou nastavovány tak, aby dlouhodobě vítězila kancelář a ne sázkař. To, že občas některý ze sázkařů vyhraje, pro kancelář (pokud má kancelář dostatečné volume) nic neznamená. I pro planetu Zemi, pokud bychom ji přirovnali k pomyslné sázkové kanceláři s dostatečným objemem sázek, nebude možná (tedy v závislosti na tom, čím konkrétně dnešní člověk sám sebe vyhubí) vymření lidského druhu znamenat nutný konec pro planetu. Pokud nevyhrají zrovna sázkaři sázející na tento typ aktiv RTX Stock Price and Chart — NYSE:RTX — TradingView , půjde pro planetu „jen“ o https://www.kosmas.cz/knihy/231389/seste-vymirani/, ale planeta jako taková ve své poloze v sluneční soustavě dál zůstane, jen na ní nebude existovat život v dnešní podobě. Nevyhrají-li sázkaři na zbrojní technologie, lidstvo vymře pomalu na produkci skleníkových plynů a zdaleka ne jen vinou kryptoměn, ale vlivem neúměrného konzumu obecně bez jakýchkoliv limitů na planetě, která ať chcete nebo ne, své limity má a kde jakákoliv technologie má také své jasné limity. Ten konec bude vypadat tak, že korporace budou ještě bohatší než dnes. A lidé budou říkat, je jasné, že něco je potřeba udělat, to je jasné každému myslícímu člověku, ale nelze přitom toto a toto (= snížit spotřebu), atd. atd. Mrkněte třeba jen sem.https://www.ekonews.cz/tag/vanocni-stromky/ A podívejte se pak na profily lidí, kteří toto nakupují. A budete překvapen, že jde často i o lidi vysokoškolsky vzdělané. Celé je to o tom, že ta slepá skvrna je fakt brutálně velká a lidstvo vymře, aniž by většina davu tušila, že nemuselo. Přitom pokud jste našel čas a motivaci shlédnout dokument Ekonomika štěstí, můžete vidět, že z té šlamastiky, ve které jsme, stále ještě může existovat cesta. Ale musel by se zcela změnit dnešní pohled mas na to, co znamená úspěšný život.

Na podstatu krypta zkusím kouknout, primárně ho odsuzuji stejně, jako platební karty, sociální sítě a další „vynálezy“ korporací, tedy jako způsob, jak lidem vzít zbytek svobody a volného času. Ale kryptu jako spotřebnímu artiklu jsem se nikdy nevěnoval. Dodnes jsem ho pouze pro pár lidí okolo mě hodnotil jen ve věci dalšího pohybu ceny.

Jestli si myslíte, že jdete s kryptoměnami po cestě do ráje, pak přeji šťastnou cestu.

Jinak dobrá satira pro uvědomění si zmíněné slepé skvrny, pokud by byl čas, je také již na začátku naší diskuse zmíněný film https://www.csfd.cz/film/906706-k-zemi-hled/recenze/

Každopádně díky za možnost diskuse v jiné, než mé vlastní bublině…

Poslední editace 3 dní před přes aanbreek
Lhts

S tou válkou na Ukrajině máte pravdu stačí se podívat na mapu a zjistíte že se válčí tam kde má Ukrajina zdroje uhlíku jinak jste úplně vedle IPCC Nekomentuji to je jasné všem rozumnym lidem že se musí něco dělat

pan.karel

A nepsal jsi tenkrat nahodou (pokud jsi ppetr1),ze je jedno na jake cene se nakoupi,ze jedina mozna cesta pro BTC je smer UP ?

Kycok
Hodnocení článku :
     

Zdravím pánové, mohl by mi někdo prosím osvětlit jak je možné že byly/jsou rozdílné ceny na BUSD a USDT a to docela hodně (dip na BUSD 24.500$ vs 26.700$ na USDT), aktuálně kdy to píšu je stále rozdíl ccs 500$, že by problémy se stable coinem Binance?

Fantom

Naopak. Problémy má USDT, nakonec se provalí že není krytý 1:1, stejně to většina lidí tuší. Otázkou je co by to mohlo způsobit.

FC Slaboj Višněhrad

Že USDT není krytý 1:1 není myslím žádná novinka. V té jejich bilanci je přece kde co…

Fantom

Přesto si to ale mnoho lidí (možná většina) lidí myslí a nějaký krach si nepřipouští.

Lhts

Máte pravdu je to hodně divné. A stále to trvá . Každopádně je třeba sledovat oba trhy měl jsem nákup včera vecer za 27.690 (lokální dno bylo 27.660) na BUSD nicméně kouknul jsem se na trh USDT a zjistil že mi dno uteklo o pár dolarů kdybych to věděl tak bych v noci prodal se ziskem 2000 $ že jsem nakoupil jsem zjistil až ráno.

Poslední editace 7 dní před přes Lhts
kubik

Na 15min by to mnělo vyjet přes 29t,tak uvidíme,jestli se to otočí,s velkou pravděpodobností ano,ale zabere to nějaký čas

capture_05122022_112733.jpg
Fantom

Jasně, s tím se počítá. Prudký pád, potom růst – bull trap, nalákat nezkušené “protože obrat a buy the dip” a potom ještě hlubší pád. A takhle pořád a pořád dokola – bear market.

Miki

Luna dosiahla dno

Dave

F/G index je na 12 bodech, cca okolo 10 bodů bývá odraz.

Carl

Jede ted bull trap nebo se se trhy odrazily ode dna?:-)

Fantom

Tohle nikdo neví. Já říkám bulltrap. Ale kdo na to má nervy, tak může zkusit nakoupit a hned prodat a brát i jen jednotky procent, to má ale význam jen u velkých objemů. Ten růst nebude trvat dlouho, hodiny, maximálně pár dní. Pak zase pojedeme dolů.

Janko hrasko

Kde su vsetci co ospevovali kryptomeny a velebili ich do nebies a predpovedali bitcoinu 100 000 eur a kryptomenam buducnost??? Pyramida konci priatelia

Poslední editace 4 dní před přes Janko hrasko
Fantom

Krypto nekončí, to jen praská cenová bublina a ceny budou klesat na pro mnohé nepředstavitelné úrovně. Ale projekty které přežijí – budou mít smysl a uživatele budou úspěšné. Je to ale záležitost na roky.

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: