Přesně před 10 lety obdržel jeden muž 7 002 BTC, které dnes mají hodnotu přibližně 245 milionů dolarů. Ztratil ale soukromé klíče. Ukládání kryptoměn na peněženku je pro mnoho investorů zcela normální. Ztráta klíčů tak mnohdy znamená katastrofu. Málem se tak stalo i v případě Stefana Thomase.
Bitcoiny mohou být navždy ztraceny
The NY Times nedávno otiskl příběh německého programátora žijícího v San Francisku. V roce 2011 vytvořil vzdělávací video s názvem „Co je to Bitcoin?“ pro dalšího bitcoinového nadšence, který mu za jeho služby poslal 7 002 BTC.
Thomas však nově nabytému BTC nevěnoval velkou pozornost, protože v té době to nemělo skoro žádnou hodnotu. A ztratil digitální klíče od peněženky. Ale v následujících deseti letech cena Bitcoinu raketově stoupla a 7 002 mincí má nyní hodnotu přibližně 245 milionů USD.
Thomas se proto několikrát pokusil o získání přístupu k fondům. Peněženka IronKey umožňuje uživatelům deset pokusů o uhodnutí hesla. Pokud se netrefí, zašifruje obsah navždy. Thomas již použil osm svých nejčastěji používaných hesel, ale zatím neuspěl.
„Jen bych ležel v posteli a přemýšlel. Pak bych šel k počítači s nějakou novou strategií, a to by nefungovalo, a byl bych znovu zoufalý.“
-popsal svou zoufalost Thomas.
Od zoufalství přes vinu k přijetí
Po své poslední zoufalé fázi, která následovala po dalším neúspěšném pokusu, Thomas obvinil jedinečnou povahu Bitcoinu. Napadl tak slavné prohlášení „buď svou vlastní bankou“, která v těchto situacích nese významná rizika.
„Celá tato myšlenka být svou vlastní bankou je v podstatě nesmyslná. Vyrábíte si vlastní boty? Důvod, proč máme banky, je ten, že nechceme řešit všechny ty věci, které banky dělají.“
Dodal, že pokud mají zákazníci bank problémy s přístupem k jejich fondům, mohou se rychle obrátit na instituci a získat pomoc. Naproti tomu decentralizovaná povaha BTC, což znamená, že za tím není žádný centrální orgán, takové služby postrádá.
Pro Thomase nevýhoda, pro jiné svoboda
Zatímco někteří, například Thomas, to považují za nevýhodu, jiní se domnívají, že jim to naopak umožňuje svobodný přístup k jejich prostředkům z kterékoli části světa pouze s připojením k internetu.
Přestože Thomasovi zbývají další dva pokusy o uhodnutí hesla, vstoupil již do poslední fáze pěti fází řešení smutku, kterou je přijetí.
„Dostal jsem se do bodu, kdy jsem si řekl, ať to nechám být, hlavně pro vlastní duševní zdraví.“
Závěr
Ztratit klíče je nepříjemné. Hodně nepříjemné. Pánovi přejeme, aby si na heslo vzpomněl. A pro vás z toho plyne ponaučení, abyste si klíče poctivě uchovávali.
Tak to nepotěší. To je na tom pán hůř než já. Já začal s bitcoiny taky ještě kdy neměli skoro žádnou hodnotu. Platilo se s tím v komunitě za kde co. Pak jsem jim taky nevěnoval pozornost až do té doby, a to asi nikdy nezapomenu, kdy jsem po letech promazával zálohu starého PC a u toho smazal i nenápadný .dat soubor, u kterého jsem chvilku přemýšlel od čeho to asi bylo… no docvaklo mi to až po nějaké době a to už bylo pozdě. Tak jsem se rozloučil se zálohou své peněžky s „jen“ 67 bitcoiny. Od té doby teda bitcoiny taky nemusím.
Smazané data na PC jsou stále na HDD a jdou vytáhnout.
Tak to záleží třeba na tom, jestli už ty sektory nejsou přepsány jinými daty. Teda pokud se bavíme o obyčejné obnově dat.
„Po nějaké době“ používání je už ovšem nejspíš pozdě.
neblbnete lidem hlavu svymi nesmysly !!!
k tomuto lze rici pouze toto.
cim dal tim vice se btc ztraci a bude jich cim dal tim mene.pocet btc bude v obehu tedy v budoucnu klesat a naopak bude stoupat pocet plateb u jakehokoli obchodnika.
kdo by taky odmitnul platbu v btc – kdyz fiat klesaji ze :-)))))))))
jen magor by to odmitl.
nepredpokladam ze by se btc nepouzivalo v platbach – spise NAOPAK!!ke stabilizaci ceny jiste dojde do 2-3 let.cena bude uz ovsem uplne nekde jinde.
smutne na tom je ze spousty lidi stale nechape – to rikali i o mobilu a inetu :-))
mobilita lidstva uz taky neni na konich :-)))
Tak hlavně aby nám všem v tom masovém energetickém obžerství stačila energie pro případné vaše děti, kdyby ten Váš hranatý jed na krysy zdědily (tak nazval BTC W. Buffet). Ono totiž jak řekl jiný moudrý pán. ,,Pouze dvě věci jsou nekonečné. Vesmír a lidská hloupost. U té první si tím však nejsem tak jist.“ A.Einstein
Buffett neřekl „hranatý“, řekl „jed na krysy na druhou (squared). :)) Pak se ptali Blankfeina z Goldman Sachs, a ten už mluvil jinak.
to jen dokazuje inteligenci haterů,když nejsou schopní ani přeložit zakladní věc z prohlašení jineho hatera -dinosaura žijicim v pravěku 🙂
„Dinosaurus z pravěku“ Vám tradičně natrhl zadek blbečci. Přečti si to s odstupem času pitomečku a řekni mi, co vidíš každé ráno v zrcadle. Předpokládám, že sám sebe vidíš stále jako chytrého. Ale ve skutečnosti vidíš debílka…
Můžeme slovíčkařit. Ale základ otázky byl, kde člověk bude brát energii na pokračování takovéhoto energetického obžerství. Tedy pokud člověk nemá intelekt stačící jen na civění do cenového grafu a tleskání při pohybu ceny správným směrem, mělo by mu to už docházet. Tušíte alespoň v základu, s jak neudržitelnou spotřebou energie aktuálně lidstvo nakládá?
prosím,neztrapnujte se ,když tomu nerozumíte at se ty vaše děcka za vás nemusí stydět….
Pokud stojíte o nějaké poznání, zajímavé pro Vás mohou být především první dvě přednášky z druhého dne od profesorů Miroslava Bárty a Petera Staňka. Profesor Staněk tam zajímavě hovoří i o cryptu. https://www.seznamzpravy.cz/clanek/politici-mlci-ceskou-energetickou-budoucnost-resi-vedci-z-institutu-equilibrium-146102.
Není za co. Na hloupost nic jiného než vzdělání nepomůže.
Tak jak? Rok se sešel s rokem, BTC na stejné ceně jako před rokem a ve vzduchu za rok provozu hry s nulovým, resp. záporným součtem, tuny zplodin navíc. Stále to vidíte stejně? Nebo jste se dokázal vymanit ze stáda těch, kteří denně tráví hodiny u monitorů, aby ověřili, zda se z jejich 1/10 satoshi přes noc nestaly 2/10. Lol. Lidská hloupost je nekonečná. Mám naději, že jste procitl. Děkovat my nemusíte. Na hloupost pomáhá jen vzdělání a pokud to tedy mělo případně kde sepnout, pomohl jsem rád.
Tak jak brouku Pytlíku analytiku? Předpokládám, že burzovní klasika. Hlupák a jeho peníze se spolu rychle rozloučily?