Vzdělávací články Kryptomagazinu, které byste si měli přečíst (2. část)

5
(5)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Jak bylo slíbeno, zpracoval jsem pro vás 2. část rozcestníku se vzdělávacími články, které jsem zpracoval na tomto portále. Jenom pro zopakování, účelem těchto článků je, aby mí čtenáři a sledující měli relevantní podklady k tématům a pojmům, se kterými v analýzách operujeme. 

V 1. části rozcestníku jsme se vůbec nedostali k technické analýze, což se nyní mění. Pořadí témat v rámci rozcestníku je dle jejich důležitosti. Odkaz na 1. část rozcestníku.

1. Dowova teorie

Jak můžete aplikovat technickou analýzu, když neznáte teoretický základ? Dowova teorie je první ucelenější koncepcí pro technickou analýzu – konkrétně pro analýzu trendů a jejich identifikaci. Dowova teorie se vyvíjela poměrně dlouhou dobu, přibližně 30-40 let, protože původní otec myšlenky Charles Dow brzy zemřel. V jeho práci pokračovali William Hamilton a následně Robert Rhea. Rhea byl studentem Hamiltona a byl to právě on, kdo na začátku 30. let sepsal celou publikaci na Dowovu teorii. Knihu jsem sám četl a nemyslím si, že je nutné ji samostatně studovat. Bohatě stačí stručný výtah v článku.

Dowova teorie

Teorie je do jisté míry zastaralá, ale de facto pořád platí. Vychází z ní totiž celá řada dalších teoretických přístupů a mnoho obchodních přístupů technické analýzy – typickým příkladem je Price Action. V rámci článku je tedy vysvětleno, v čem teorie vlastně spočívá. Pak je přístup aplikován na spekulativní mánii z konce 20. let a trh s bitcoinem z přelomu 2017/2018.

2. Supporty a rezistence

Co se týká technické analýzy, být schopen identifikovat supporty a rezistence je naprostý základ. Mnozí obchodníci používají pouze S/R levely, čemuž se říká obchodování na základě „čistého grafu“. V angličtině se s tím můžete setkat jako trading založený ryze na Price Action.

Supporty a rezistence – technická analýza

Článek je spíše teoretického charakteru. Je zde popsána logika supportů a rezistencí, aby každý čtenář pochopil, proč se to kreslení do grafu vlastně vyplatí. Je nesmysl dělat něco, čemu vlastně nerozumíte. Následně je v textu stručně rozebráno praktické využití. Uvedený článek je v podstatě pro úplné začátečníky, aby měli po ruce nějaký prvotní návod. Identifikace a zakreslování pásem se totiž člověk naučí jenom praxí.

3. Objemový profil (Volume Profile)

Trochu jsem váhal, co dát na třetí místo, ale nakonec jsem se rozhodl pro objemový profil. Osobně používám objemový profil jako spíše další nástroj v rámci analýzy konfluence. Mnozí ovšem aplikují výhradně objemový profil. Respektive vycházejí jenom z něj. Mně osobně taková cesta nevyhovuje, takže objemový profil aplikuji v souboru s dalšími nástroji a přístupy.

Volume Profile (objemový profil) – jeden z nejužitečnějších nástrojů

Na úvod článku je popis objemového profilu, abychom měli charakteristiku zcela úplnou. Je zde uvedena i krátká historie – vše mělo nějaký svůj vývoj. V textu je i zmíněno, že objemový profil se do značné míry vymyká, protože pracuje jenom s objemy. Proto jej mnozí považují spíše za fundamentální indikátor.

Já upřednostňuji kvazi-fundamentální. V článku se i nachází ukázka aplikace nástroje. Za sebe zase mohu říct, že uvedený nástroj je snad nejlepší pomůcka pro analýzu, protože vám ukáže „hloubku trhu“, která je pro většinu neviditelná. Navíc pracuje s objemy, což je nejvíce robustní faktor.

4. Indikátor RSI

Čtvrté místo patří rozhodně indikátoru RSI, který je popravdě velmi archaický. Tento technický indikátor se datuje až do 70. let minulého století, takže je vážně hodně starý. Vtip je v tom, že z technických indikátorů je i v dnešní době asi nejrozšířenější. Myslím si, že RSI by neměl nikdo v rámci technické analýzy vynechávat. Když RSI zkombinujete s dalšími postupy a nástroji, získáte z něj maximum.

RSI – nejpoužívanější technický indikátor

Součástí článku je logicky základní charakteristika a stručná historie. Pak následuje konkrétní použití v grafu. Indikátor rozhodně není vůbec těžký pro pochopení. Chce to ovšem cvik, abyste ho používali správně. Zdůrazňuji, že je určitě neefektivní jej používat samostatně. Jedná se pouze o doplněk – domnívám se, že tak byl nástroj i koncipován.

5. Klouzavé průměry

Klouzavé průměry patří mezi matematiko-statistické indikátory. Klouzavé průměry jsou velmi oblíbené a primárně se používají pro analýzu trendů. Nejčastěji se používají periody jako 20/21, 50, 100 a 200. Jestli se ptáte proč, neodpovím vám. Sám to totiž nevím. Respektive občas narazím na nějaké vysvětlení, ale nezdálo se mi to jakkoliv ověřitelné. Zkrátka to beru tak, že se jedná o zažité nastavení.

Klouzavé průměry – jaké je využití v technické analýze?

Součástí příspěvku je opětovně krátký úvod a charakteristika. Je zde uvedeno rozdělení na jednoduché a exponenciální klouzavé průměry. Jak se matematicky kalkulují, jaké jsou mezi nimi rozdíly, atd. Nechybí i praktické využití. Pokud mne sledujete delší dobu, asi jste si všimli, že klouzavé průměry v grafech sleduji. Jsou to totiž dynamické S/R levely. Čili se spolu s kurzem v čase pohybují. Pro konfluenci další skvělý nástroj.

6. Fibonacciho retracement (úrovně návratnosti)

Fibonacciho retracement je především využíván analytiky, co se vyžívají v Elliottových vlnách. Fibonacci je ovšem užitečný i pro všechny ostatní, protože při jeho „natáhnutí“ získáte v grafu další důležité S/R hladiny – jako je tzv. Golden Ratio.

Fibonacciho retracement (úrovně návratnosti) – Technická analýzy

V textu je uvedena historie nástroje, která je datována až do přelomu 12. a 13. století. Není opomenuta ani matematická definice, aby každý chápal, jak se to vlastně počítá. Nicméně se vžili i jiné hladiny, které jsou v článku zmíněné. Na dvou příkladech je znázorněno použití nástroje v grafu.

Fibonacciho retracement mám v grafu jenom výjimečně ve specifických případech. Myslím si ale, že zase v rámci konfluence se jedná o opravdu užitečný nástroj.

7. Indikátor MACD

Indikátor MACD je přibližně stejně archaický jako RSI. Jedná se asi o druhý nejpoužívanější oscilační indikátor. Zásadním rozdílem je, že MACD pracuje s klouzavými průměry.

Indikátor MACD – užitečný nástroj technické analýzy

Prvně je indikátor charakterizován, aby se každý naučil, jak správně vizualizovaná data vlastně číst. MACD dokáže generovat i obchodní signály, díky čemuž je hodně oblíbený mezi úplnými začátečníky. Nováčci takové nástroje milují, protože mají bláhové představy, že budou nakupovat a prodávat jako roboti podle nějakého kouzelného nástroje.

Tím nástroj určitě nijak nehaním. Sám ho používám, ale akorát jako doplňkový nástroj s nejnižší váhou. Součástí článku jsou i dva příklady praktického využití.

8. Analýza konfluence

Nenechte se zmýlit tím, že analýza konfluence je v tomto rozcestníku až na konci. Hledání konfluence je snad to nejdůležitější, ale prvně se musíte naučit konkrétní přístupy a nástroje, abyste se vůbec ke konfluenci dostali. I student se prvně učí základní algebru a až poté se může vrhnout třeba na derivace.

Konfluence a její význam v technické analýze

Pro čtenáře jsem důkladně konfluenci definoval, protože se rozhodně nejedná o začátečnické téma. Proto upozorňuji, že analýza konfluence není ani náhodou pro úplně začátečníky – text slouží výhradně pro seznámení se s tímto přístupem. Bez toho, abyste měli znalosti v předešlých nástrojích a postupech, nemůžete konfluenci v grafech vyhledávat. Součástí článku je přirozeně několik příkladů identifikace konfluence. 

Závěrem

Dnešní rozcestník jsem věnoval pouze technické analýze. Konkrétně přístupům a nástrojům, kterým jsem sám věnoval několik let. Tím chci říct, že nástrojů a metodik je v rámci technické analýzy vážně nespočet.

Dovolím si ovšem tvrdit, že většina z toho jsou nepoužitelné ptákoviny. Mimo jiné o těch přístupech a nástrojích v 90 % píší lidé, kteří technické analýzy ani příliš nerozumí. Technická analýza totiž není v žádném případě exaktní věda. Proto je nutné všechny nástroje jednotlivě hodnotit. Ale to se nedá dělat věčně, protože lidský život je relativně krátký. Časem si musíte najít to své.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img