11.11.2024 Přehled trhu: Nákupní horečka na trzích, Bitcoin dosáhl 81 700 USD. S&P 500 poprvé nad 6 000 body

4.1
(15)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Bitcoin se závratnou rychlostí dostává nad 81 700 USD. Altcoiny ho následují a denně si připisují desítky procent. Na trhu propukla euforie a spekulativní chamtivost.

Akciový index S&P 500 se v pátek dostal poprvé nad 6 000 bodů. Spekulativní akciové společnosti a indexy obdobně prudce rostou. Může za tuto euforii na trhu jenom výhra Donalda Trumpa v prezidentských volbách?

Video: Akcie a Bitcoin na historických maximech

Bitcoin se pokouší dostat nad 82 000 USD, altcoiny raketově rostou

Bitcoin se v pátek dostal na 77 000 USD a o víkendu se očekával spíše klid. Jenže sentiment je natolik silný (vyhajpovaný), že růst pokračoval. Dnes ráno se dostává až nad 81 700 USD. Mnoho altcoinů si teď připisuje zisky 20 až 30 procent růstu za den. Jak dlouho to ještě může pokračovat?

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin, zdroj: kryptomagazin.cz

Makro kalendář a očekávaní vyšší Americké inflace

Minulý týden bylo klíčovou události zasedání americké centrální banky Fed. Podle očekávaní se vyplnilo snížení úrokových sazeb o 25 bazických bodů. Tento týden nás čeká hned několik dalších zajímavých dat nejen z americké ekonomiky.

Ve středu se objeví nová data pro vývoj americké inflace. Očekává se znovu lehký meziroční růst celkové inflace (ze 2,4 na 2,6 procenta) a stagnace vyšší jádrové inflace na 3,3 procentech. Meziměsíčně by měli obě druhy inflace růst. Znamená to, že Fed snižuje úrokové sazby až moc rychle a můžeme očekávat novou (další) inflační vlnu (nebo jenom menší vlnku)?

Ve čtvrtek přijdou z Ameriky nová data pro index PPI a Core PPI, kde se obdobně očekává růst meziměsíčně o 0,2 procenta. Pokud se tyto data potvrdí, na trhu se může velmi rychle změnit spekulativní sentiment na zmatek.

V rámci výsledkové sezóny nás čeká tento týden už výrazně méně klíčových společností. Objeví se tam však Disney, Occidental Petroleum. Zajímavé můžou být i Čínské společnosti jako JD, Sea Limited a AliBaba.

Co bude znamenat výhra Donalda Trumpa pro Ameriku?

Na sociálních sítích se rozjíždí vskutku zajímavé debaty (ale i zábavné Meme vlákna) ohledně toho co Trump dokázal za první týden už jenom samotným zvolením. Zaznělo od něj několik projevů ohledně možného odstoupení od Pařížské (klimatické) dohody, nebo možná dohoda s Vladimírem Putinem o ukončení války na Ukrajině. Je jasné, že bude mít proaktivnější přístup k vedení než Joe Biden. Zároveň však nečekám výraznější změnu ve státním deficitu a zadlužení Ameriky.

Níže si můžeme porovnat poslední prezidentská období, jejich efekt na státní deficit a růst státního dluhu. Za posledních 20 let byl jedině Clinton schopný udržet utrácení na uzdě. Všichni další prezidenti umožnili utrácení jako smyslu zbavení. Nezávisle z jaké byli strany, státní dluh rostl u obou. Nedělám si tedy falešné iluze, že další prezidentské období Donalda Trumpa bude jiné.

Na dalším grafu si můžeme všimnout, že už více než 55 procent všech výdajů americké vlády jde na neproduktivní sektory jako splácení dluhu, sociální zabezpečení a zdravotnictví. Ekonomicky pro-růstové sektory dostávají míň než 45 procent státního rozpočtu. Tím pádem pokud chce Trump znovu udělat Ameriku „úžasnou“, jediná cesta je půjčovat si ještě více peněz. Snížení vládních výdajů je asi tak pravděpodobné jako Elon Musk vyrábějící elektrické jednorožce.

Poslední graf vpravo znázorňuje vládní odhady pro růst státního dluhu. Z aktuální úrovně zadlužení kolem 100% HDP by se v nejbližších dekádách mělo vyšvihnout až na 170%. Nedělejme si iluzi, že to někdy bude splacené. Jediná cesta je vyšší inflace a devalvace hodnoty amerického dolaru.

Akciové trhy míří nahoru, S&P 500 překonává 6 000 bodů

Akciové trhy minulý týden explodovali nahoru s positivním sentimentem po výhře Donalda Trumpa. Positivní efekt se dal předpokládat, ale i tak mě udivuje jako moc rostou akcie a kryptoměny.

Největší americký akciový index S&P 500 si za minulý týden připsal kolem 5,5 procent a poprvé se dostává nad 6 000 bodů. Na grafu můžeme pozorovat ještě výraznější, vyhrocenější negativní divergence indikátorů RSI a MACD. Táhnou se od denního až po dvou týdenní graf.

Takto překoupené akcie tady už dlouho nebyly. Situace začíná překonávat vrchol z roku 2021. Je na místě fixovat zisk nebo se pomalu stahovat z trhu. Plně chápu proč Buffet pomalu prodává největší pozice a buduje obrovské rezervy hotovosti.

Sentiment pro akciový index S&P 500 a Bitcoin nám jasně ukazuje FOMO (strach z propásnuti příležitosti) a výraznou chamtivost na trhu. Je o to víc na místě hrát tyto trhy opatrně. Otočit se teď můžou v podstatě kdykoliv. Pro akciový index S&P 500 sleduji jako potenciální cíl zónu kolem 6 100 až 6 250 bodů.

Prozkoumejte ETF na platformě XTB

Bitcoin se o víkendu dostává nad 81 700 USD

Bitcoin se během víkendu dostává až nad hladinu 81 700 USD. Po překonání historického maxima 73 800 USD už nemáme referenční rezistenční hladiny pro sledování. Tím pádem jako nápovědu a indikátory pro další vývoj trhu budou sloužit linie růstových kanálů a konvergence / divergence indikátorů RSI a MACD.

Aktuálně se z ranního maxima Bitcoin otáčí zpátky na 80 000 USD. Každou chvíli bych očekával zdravou korekci celo týdenního růstu. V pátek zavřel futures trh kolem 76 500 USD. Návrat na tuto hladinu by byl logický pro vyplnění gapu. Tam by dával smysl vstup do dlouhé pozice v Bitcoinu nebo některých altcoinech.

Avšak musím zdůraznit, že sentiment je ve fázi maximální chamtivosti. Tady už neexistují žádné garance jak vysoko Bitcoin poroste a riziko ztráty je vysoké (avšak i potenciální zisk). Tím pádem mi jako jediná použitelná strategie (místo slepé víry) připadá do úvahy „trackující stop-loss“. Některé burzy ho nabízejí, na jiných ho budete muset posouvat nahoru manuálně a tím zamykat zisk s každým dalším růstem. Myslete však na to, že korekce kolem 10 až 20 procent u Bitcoinu byly během minulého býčího trhu běžné.

Pro zjednodušení situace a mé úvahy. Pokud budu spekulovat krátkodobě, kryptoměnové trhy můžou růst klidně ještě pár týdnů nebo jenom pár dní. Tím pádem mí hypoteticky dává smysl sledovat vstup do trhu kolem 76 000 USD, pokud tam Bitcoin klesne (avšak velmi opatrně se stoplossem). Střednědobě však nic neměním na očekávané korekci / propadu širšího akciového trhu, který je v Americe překoupený na čele s indexem S&P 500.

Bitcoin jako rizikové aktivum bude obdobně obětí výraznější korekce akciového trhu. Ať už se to spekulantům nebo hodlerům líbí nebo ne. Aktuálně ho táhnou nahoru instituce a stejný druh investorů, který spekuluje na akciovém trhu. Uvidíme, kdo první začne vybírat zisky.

Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB

Zlato a stříbro lehce klesají

Zlato se v pondělí ráno propadá jenom lehce na hladinu 2 670 USD za unci. Od nedávného maxima ztrácí cca 4,25 procenta. To není žádná strašná korekce. Navíc kvartální průměr pro většinu těžařů je někde kolem těchto hladin. Tím pádem velká část sektoru nadále vydělává velmi slušně s čistou marží nad 40 procent. To není vůbec špatné. Najdou se i těžaři s celkovými náklady v rozsahu 800 až 1 000 USD na unci. U nich pozoruji velmi rychlý růst volné hotovosti.

V Číně se objevují další problémy a čínská vláda přichází s novým stimulačním balíčkem pro záchranu kolem 1,4 biliónů USD. To není vůbec málo. Očekávám další útěk retailu do zlata. Z Ruska se objevují další zprávy o navýšení pravidelných měsíčních nákupů rezerv do zlata a cizích měn o 35,5%.

Předpokládám, že centrální banky ze skupiny BRICS tedy nadále nakupují skrze neoficiální kanály. Čínské prémie pro zlato se dostává na nulu. Tím pádem je teď na zlatě férová cena i na šanghajské burze. Fyzické stříbro si nadále drží výrazné cenové prémie.

Na grafu zlata můžeme vidět lehký pokles z překoupené zóny. To nám za poslední 2 týdny naznačovala divergence indikátoru RSI na denním grafu. Nedivil bych se ani poklesu po přibližně 2 600 až 2 550 USD za unci. Nadále to beru jako zdravou korekci. Následně se nadále držím varianty pro růst ceny zlata ke hodnotě 3 000 USD za unci začátkem roku 2025.

Stříbro je standardně více volatilní a teď se mu znovu dostává větší korekce než u zlata. Dnes ráno už se znovu blíží ke hladině 31 USD za unci. Dokud se držíme nad hladinou 30 USD, je všechno v pohodě. Pod touto hladinou bych se začal lehce obávat, že stříbro může jít dolu s ekonomikou. Na grafu tedy budu vyhlížet positivní konvergence na 4 až 6 hodinovém grafu.

Prozkoumejte zlaté ETF na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.1 / 5. Počet hlasujících 15

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img