Zvoní YouTube a Facebooku hrana kvůli cenzuře kryptoměn?

0
(0)

Mnozí uživatelé YouTube ztratili možnost sledovat videa, která se týkají kryptoměn. Důvodem je zpřísnění politiky této sítě vůči propagaci digitálních měn. Současně s nejnovějším skandálem s daty, který se týká Facebooku, se začíná stále více uživatelů poohlížet po alternativách. V kurzu jsou především projekty založené na blockchain technologii.

DTube jako náhrada YouTube

Vzhledem k výše zmiňované YouTube cenzuře začali mnozí uživatelé upřednostňovat alternativní sítě, jako je například DTube. Jedná se o decentralizovanou platformu, která se představila veřejnosti již na jaře minulého roku. Tato platforma umožňuje nahrávat a sledovat videa pomocí IPFS (InterPlanetary File System). IPFS je protokol postavený na bázi decentralizovaného ukládání souborů. Jedná se de facto o stejný systém, jaký známe z torrentů. Samozřejmostí pro tuto platformu je bezplatné nahrávání, komentování a hlasování.

Tip redakce: Víme, jak nakupovat kryptoměny bez poplatků a navíc získat 10 USD za první registraci na Coinbase

Motivační odměny

Projekt, vzhledově velmi podobný konkurenčnímu YouTube, funguje na zajímavé bázi odměňování. Každý uživatel DTube má možnost za nahrání či zahlasování pro video získat odměnu v kryptoměně Steem. Odměna se rozpočítává mezi autora (přibližně 75% celkové sumy) a lidi, kteří dali videu svůj hlas (zbylých 25%). Mimo tohoto zásadního rozdílu ve financování “d-tuberů”, je i celkový obsah v porovnání s klasickými sociálními sítěmi méně korigovaný.

Mohlo by vás zajímat: Blockchain ohrožuje i takovou společnost, jakou je Facebook

Závěr

YouTube, Facebook a dokonce i Twitter se postupně snaží eliminovat reklamy na kryptoměny. Dělají to prý proto, že nechtějí nést zodpovědnost v případě, že by se jednalo o podvod.

Uživatelé sociálních sítí na tento krok zareagovali po svém a ve stále větším množství se registrují na platformách postavených na blockchain technologii. Mezi nejznámější patří Steemit (sociální síť založená na platformě Steem), která si za dva roky získala již více než dva miliony uživatelů. Další známou sítí je i LBRY s více než 600.000 účty. Za zmínku stojí ještě například Obsidian Messenger (multifunkční komunikační platforma fungující na blockchainu Stratis), Indorse (ekvivalent známé služby LinkedIn), Synereo, Nexus a další.

Současná situace vypadá tak, že kvalitních decentralizovaných alternativ nám slušně přibývá. Postupem času to pravděpodobně vytvoří solidní tlak na giganty typu YouTube a Facebook a pokud si budou chtít i nadále udržet své dosud dominantní postavení, budou muset svůj přístup k některým otázkám přehodnotit.

Přeloženo ze slovenského originálu, autorem dnešního článku je Dalibor Valko.

Zdroje:
coinidol.com
steemit.com

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img