Zmatek kolem banu kryptoměn v Indii

0
(0)

Zprávy a souhrny

Indická národní platební korporace (NPCI) – zastřešující organizace odpovědná za provoz maloobchodních platebních a vypořádacích systémů v Indii – se nakonec rozhodla nezavést zákaz obchodování s kryptoměnami v Indii a ponechala toto rozhodnutí na jednotlivých bankách.

Toto veřejné prohlášení je důležité, protože vysvětluje postoj finančních orgánů k kryptoměnovým transakcím v zemi a banky tak mají jasný pokyn, že nemusí blokovat transakce spojené s kryptoměnami.

Kryptoměny v Indii a jejich ban

Indičtí investoři provádějí kryptoměnové pomocí karet Unified Payment Interface (UPI) a RuPay. Rozhodnutí NPCI zablokovat výše uvedené platební portály by se dotklo všech bank, což by omezilo investory v možnosti obchodování s kryptoměnami, což by pochopitelně znemožnilo odprodej stávajících aktiv nebo možnost získání dalších.

V dubnu 2018 Reserve Bank of India vydala oběžník zakazující bankám a finančním firmám v zemi poskytovat služby zákazníkům obchodujícím s digitálními měnami – oběžník, který byl ovšem následně zrušen rozhodnutím Nejvyššího soudu Indie v březnu 2020. Většina bank v Indii ovše stále pracuje v souladu se zaniklým oběžníkem a bohužel vydaly pokyn platebním branám blokovat transakce zahrnující obchodníky s kryptoměnami.

Zákazníci takových bank, kteří mají obchodování s kryptoměnami zablokované, nejsou schopni provádět platby na burzách pomocí UPI, internetového bankovnictví nebo dokonce bankovních karet, jak uvedl jeden z úředníků pro Economic Times.

Nischal Shetty, indický softwarový vývojář a generální ředitel společnosti WazirX – indické bitcoinové burzy – k tomuto zmatku tweetoval:

„Zmatek v indickém bankovním systému bolí… [… ] Ctihodný nejvyšší soud Indie zrušil kryptooběžník RBI z roku 2018, ale banky v Indii tento oběžník stále využívají, aby popřely  bankovnictví“

V rámci návrhu řešení této záležitosti Shetty uvedl:

„Žádám banky v Indii, aby aktualizovaly své chování a začaly se chovat podle rozhodnutí Nejvyššího soudu, který zrušil oběžník RBI namířený proti kryptoměnám”

Plán na kompletní zákaz všech kryptoměnových aktivit

Podle nedávných zpráv ještě před dvěma měsíci plánovaly indické úřady zakázat všechny aktivity (související s kryptoměnami) v zemi. To by znamenalo kriminalizovat držení, těžbu, vydávání nebo obchodování s digitálními aktivy. Pokud by indická vláda skutečně navrhovaný zákon nakonec přijala, jednalo by se o vůbec jeden z nejpřísnějších právních předpisů o kryptoměnách na celém světě.

Někteří indičtí sousedé, jako je Thajsko či Japonsko, již přijali v rámci svých příslušných jurisdikcí naopak velmi příznivé zákony týkající se bitcoinů a dalších virtuálních aktiv a do určité míry kryptoměnu regulují. A rovněž vláda Vietnamu nedávno zadala výzkumné skupině pro kryptoměny vytvoření plánů na přijetí a regulaci virtuálních aktiv.

Závěr

Čas od času se vždy vyrojí zprávy, že někdo něco zakazuje či banuje. Jak se ale ukazuje, většinou nic není tak horké, jak to v první chvíli vypadá. Nezapomeňte, že jde většinou v první řadě vždy o peníze, a žádná banka či vláda si je nenechá jen tak ujít. Místo zákazů se dají očekávat spíše regulace.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

1 komentář

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
bkf1

“Místo zákazů se dají očekávat spíše regulace.”
Taky to tak vidím. Je jasné, že celý svět už pochopil, že je potřeba se naučit s kryptoměnami žít, cesta zpět už prostě není, lze tu cestu jen nějak přizpůsobit, ale “zákaz vjezdu” je teď už ABSOLUTNĚ nereálný.

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: