Zlato zažilo historický rok s obdivuhodným růstem, což vedlo investory k pochybnostem o skutečných důsledcích rallye.
Ze srovnání výkonu zlata s jinými druhy aktiv a vývoje klíčových ekonomických ukazatelů může podle analýzy společnosti The Kobeissi Letter vyplývat, že nás čekají obtížné časy. Prvním varovným signálem je porovnání výkonu zlata s cenami dluhopisů. Ceny dluhopisů za poslední tři týdny výrazně klesly, zatímco americký dolar posílil. Oba tyto faktory jsou tradičně negativními ukazateli pro cenu drahých kovů.
Podle analýzy se ceny dluhopisů a zlata tradičně pohybovaly ve stejném směru, zejména během období ekonomické nejistoty, kdy jsou obě aktiva považována za bezpečné útočiště. Nedávné tržní chování však tento trend otočilo. Ceny dluhopisů klesly, zatímco cena zlata stoupá, což vytváří neobvyklou odchylku. Tento posun naznačuje širší změnu tržního sentimentu, kdy investoři dávají přednost zlatu před dluhopisy jako uchovateli hodnoty.
I přesto, že Federální rezervní systém snížil úrokové sazby o 50 bazických bodů, investoři se stále zbavují dluhopisů, zatímco zlato pokračuje ve svém růstu. Pokud zakončí rok na své současné ceně, bude rok 2024 nejlepším výsledkem od roku 2010. Jestli bude růst ceny pokračovat, mohlo by jít o nejlepší rok od roku 1979. Inflace v tomto roce prudce vzrostla a cena zlata tak vyskočila o neuvěřitelných 126 %.
Čeká nás další kolo inflace?
V tomto kontextu někteří analytici spekulují, že zlato nyní zahrnuje do své ceny očekávaný budoucí nárůst inflace, buď v roce 2025 či později. Historicky tento drahý kov slouží jako ochrana proti inflaci a jeho cenové pohyby často předcházejí oficiálním údajům.
Kobeissi Letter dále upozorňuje, že zatímco Fed naznačuje „měkké přistání“ ekonomiky, zlato se chová, jako by byla recese na spadnutí. Má totiž tendenci klesat, když Fed úspěšně dosáhne měkkého přistání, jak tomu bylo v 90. letech. V tomto kontextu varoval známý investor Robert Kiyosaki, že rostoucí ceny nemusí být dobrým znamením, protože mohou signalizovat blížící se krizi.
Celkově tempo, jakým ceny rostou, naznačuje, že investoři zohledňují daleko pesimističtější ekonomické scénáře. Pro lepší pochopení tohoto růstu lze uvést, že související burzovně obchodované fondy (ETF) zaznamenaly vysoké přílivy investic. Od srpna dosáhl kumulativní příliv do ETF fondů zaměřených na zlato a jeho těžbu 3,3 miliardy dolarů, což potvrzuje, že zlato je stále více vnímáno jako zajištění proti krizi.
Ekonomická katastrofa je na obzoru Izrael,Ukrajina neschopná eu. K tomu Čína Korea zlato bude mít obrovskou cenu.