Zavede Kazachstán vlastní digitální měnu již v příštím roce? A co my?

5
(4)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Kazašská centrální banka doporučuje zavedení vlastní digitální měny (CBDC) již v roce 2023. Nejprve chce omezenou funkčnost pouze pro otestování, následný rozvoj funkcí a do konce roku 2025 by měla již být plně k dispozici pro komerční použití.

Kazachstán, aktuálně třetí největší těžař bitcoinu a dalších kryptoměn, hledá cestu ke zlepšení finanční situace, podpoře hospodářské soutěže a inovacím v oblasti plateb. Cílem je samozřejmě zvýšit globální konkurenceschopnost země.

Kazachstán spolupracuje s Binance

Před zavedením digitálního tenge (KZT, měna v Kazachstánu) je samozřejmě potřeba připravit celou infrastrukturu, vyvinout provozní model a regulační rámce. Navíc je potřeba být připraven i na různé scénáře, které mohou nastat. Podle dostupných informací, které zveřejnil Changpeng „CZ“ Zhao, by kazašské CBDC mělo fungovat na blockchanu BNB.

Binance získala v Kazachstánu trvalou licenci na poskytování služeb v oblasti digitálních aktiv. Díky oficiálnímu statusu regulované platformy je spolupráce při tvorbě CBDC logickým krokem.

Válka urychluje inovace

Dalším možným důvodem k zavedení CBDC může být i situace, s níž se Kazachstán aktuálně potýká. V zemi je vysoká migrace ruských občanů, kteří se chtějí vyhnout mobilizaci. Těm často nefungují platební karty vydané ruskými bankami a ruský platební systém Mir je zde údajně také nepoužitelný. Často tedy převádí kryptoměny na fiat měny. Místní kryptoburza Intebix umožňuje směnu kryptoměn za kazašské tenge, ale pouze pro držitele platebních karet vydaných v Kazachstánu. Banky striktně kontrolují každého klienta, zda na něj nejsou uvaleny sankce. Zavedení CBDC by mohlo pomoci tento proces zrychlit a zjednodušit.

Budeme mít vlastní digitální měnu i my?

Problematikou CBDC se zabývá i ČNB. V listopadu zveřejnila výstup pracovní skupiny, která má za cíl sledovat a analyzovat probíhající vývoj v oblasti digitálních peněz a jejich možné dopady na ČNB a Českou republiku. Ta zastává stanovisko, že při současné legislativě není emise CBDC možná. V dokumentu ale představuje velké množství otevřených otázek, které je potřeba vyřešit před případnou změnou legislativy.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Bart

Jo konečně to chápu, na co jim to bude. O svobodném nezávislém kryptu to určitě není, ale jako náhrada omezeně fungujícího platebního styku s Ruskem to fungovat může. Jako asi mění čemu úplně tleskat zrovna v tomhle případě. Další znouze v řadě…

Dariusz Matuszyński

Je to tak, navíc to dá vládě až moc kontroly… CBDC nedopadne pro občany dobře nikde, peníze budou na příklaz vlády mizet, budou vám platit jen určitý čas, budou určené jen na určité položky, když řeknou max 1 auto na domácnost, tak to druhé auto prostě nekoupíte a nepovede se vám to… atd atd.. finanční cenzura 3.0

spot_img