Základní nástroje pro sledování DeFi

5
(1)
Ivo Čechman
Ivo Čechman
Jsem dlouhodobým technologickým nadšencem do kryptoměn, kde se pohybuji už dlouhá léta. Mojí hlavní specializací jsou Decentralizované Finance.

V posledním článku jsme se podívali na pár vybraných metrik, které patří mezi ty nejdůležitější při sledování světa decentralizovaných financí. Proto bych na něj chtěl navázat několika základními nástroji, které nabízí zajímavé informace ze světa DeFi.

Minulý díl zaměřený na 3 nejdůležitější DeFi metriky naleznete zde.
Nevíte, co to jsou decentralizované finance? Podívejte se na úvodní díl seriálu.

Nástroje pro sledování obliby DeFi aplikací

Sem patří základní agregátory on-chain dat zaměřených na využívání dané decentralizované aplikace. Najdete zde tak informace o počtu transakcí v dané aplikaci, počet unikátních adres, které se k ní připojili či celkovou uzamčenou hodnotu v produktech (smart kontraktech) dané DeFi aplikace. Ty se mezi sebou liší jak sledovanými metrikami, tak tím, jakým způsobem (a jak často) a z jakých blockchainů čerpají konkrétní data. Proto se může stát, že se informace napříč mírně liší, a chce to (mimo případné vlastní analýzy) hledat střed zmiňovaných hodnot.

Mimo to některé weby informují i o datech mimo blockchain, a to např. o návštěvnosti webových rozhraní, skrz kterých se k dané DeFi aplikaci připojujete, či o počtu vyhledávání názvu, sentimentu na sociálních sítích a dalších věcech.

Jak prakticky a ziskově využít decentralizovaných financí? Mrkněte na DeFi Univerzitu, kde získáte praktické návody k jednotlivým produktům a spoustu tipů přímo z praxe.

Vybral jsem poté jen produkty, které nabízí zajímavé nástroje i ve free verzi, nebo vůbec placenou verzi nemají.

Příklady:

DeFiLlama

  • Zde můžete najít rozepsané informace o celkové uzamčené hodnotě (TVL) nejen v jednotlivých aplikacích, ale i na celých blockchainech. Navíc zde lze sledovat i růst této metriky.

dAppRadar

  • Základní nástroj pro sledování obliby decentralizovaných aplikací, kde si můžete najít informace o aplikacích nejen ze světa DeFi. Mimo klasických DeFi statistik zde najdete i informace o počtu uživatelů, objemu transakcí a dalším.

Jak sledovat DeFi události?

Osobně si myslím, že nejdůležitější pro to, aby vám neutekla žádná informace, je sledovat sociální sítě a komunitní skupiny jednotlivých projektů (a ideálně i jejich vývojářů). Zde bych doporučil zejména Twitter a Discord, ale spousta zajímavých informací je i např. na Telegramu či redditu. Mimo projíždení sociálních sítí však existují i různé agregátory novinek, a dokonce i kalendáře ohlášených událostí.

Kalendáře:

ApeOClock

  • Kalendář přímo spuštění jednotlivých decentralizovaných aplikací, a to ze světa DeFi, GameFi, NFT a i něco navíc. Mimo to zde lze sledovat i např. spuštění OHM forků a další věci.

CoinMarketCal

  • Kalendář krypto událostí, oproti ApeOClock více obecných informací a více zaměřené na větší kryptoměny a již existující projekty.

Agregátor novinek:

CryptoPanic

  • Zde najdete výběr novinek z největších zpravodajských serverů i některých účtů na sociálních sítích. Lze filtrovat podle kryptoměn i si vytvořit vlastní portfolio pro sledování.

Údaje o ceně kryptoměn a portfoliu

Pro fungování ve světě decentralizovaných financí je také bohužel ještě v současnosti nutné využívat specializované nástroje pro sledování např. grafů na decentralizovaných směnárnách, a ve výsledku i vlastního portfolia. Spousta kryptoměn totiž nebývá těsně po zalistování na DEX dostupná na platformách typu Blockfolio, Coinmarketcap a podobných. Stejně tak poté většina decentralizovaných směnáren přímo ve svém rozhraní nenabízí pokročilé grafy s vývojem ceny.

Sledování portfolia:

DeBank

  • Nejen, že nabízí poměrně širokou řadu kryptoměn, ale zároveň nabízí možnost pro sledování svých spuštěných farem (farmy likvidity, lending,…).

Některé z nástrojů nabízí zajímavější možnosti až po připojení peněženky (např. sledovat portfolio bez toho zkrátka nelze). Zde můžete využít např. MetaMask. Návod zde.

Sledování grafů (i portfolia):

DexScreener

  • DexScreener nabízí jedny z nejpokročilejších grafů pro kryptoměny z decentralizovaných směnáren napříč blockchainy. Alternativou je např. DEXTools a stojí za to vyzkoušet i specializované nástroje pro konkrétní blockchainy.

Více informací ke světu decentralizovaných financích se dozvíte také na Ivových workshopech. Momentálně pro vás má připravené tyto:

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img