Většina NFT projektů zkolabuje, jakmile Bitcoin dosáhne 100 000 dolarů

5
(6)

Analytik NFT projektů, Mateen Soudgar, předpovídá, že pokud cena Bitcoinu a Etherea vystoupá na 100 000 a 10 000 dolarů, většina NTF projektů utrpí nemalé ztráty a pravděpodobně se zhroutí.

Podle Soudagara je 60 až 75 % dnes existujících NFT projektů podvod. Jelikož navíc poptávku řídí spekulanti, mnozí z nich začnou “vyšilovat”, jakmile ceny BTC a ETH prudce vzrostou.

“NFT projekty, ve kterých byli lidé převážně proto, aby [je] flipovali, pravděpodobně dostanou ránu. A možná se z toho už nevzpamatují”

Řekl Soudagar, který na Twitteru vystupuje pod přezdívkou Matty, svým 122 000 sledujícím a dále ve vlákně pokračoval:

“V současné době je kolem trhu s NFT velký zástup spekulantů. Mnoho nových investorů se při poklesu cen vyděsí, což vytvoří další prodeje”

To the Moon?

Bitcoin se 20. října vyšplhal na rekordní hodnotu 67 000 USD poté, co byl schválen první americký burzovně obchodovaný fond (ETF) založený na bitcoinových futures. Od svého minima 30 000 USD na konci července se hodnota této referenční kryptoměny více než zdvojnásobila.

Na základě S2F modelu (stock-to-flow) od Plan B, analytici očekávají, že institucionální zapojení vyžene do konce roku cenu na 100 000 USD. A podobně je na tom i Ethereum (ETH), které se v minulých dnech rovněž dostalo na historické maximum více než 4 000 USD a podle spekulací by se mělo během tohoto čtvrtého čtvrtletí obchodovat až kolem 10 000 USD za minci.

Poud se podíváme na oblast NFT, tak i zde v poslední době hodnota prudce vzrostla, přičemž objem obchodů překročil 15,5 miliardy dolarů (z pouhých několika tisíc v roce 2017, kdy nákup a prodej tokenizovaných digitálních uměleckých děl začal).

Sektoru nezaměnitelných tokenů pak dominuje tržiště Opensea, které zaznamenalo celkový objem 9,5 miliardy dolarů, s již značným odstupem je na druhém místě tržiště Axie Infinity s 2,7 miliardy dolarů. Obě platformy fungují, stejně jako většina dalších tržišť, na ETH blockchainu.

Přetrvávající síla NFT

Ve vláknu na Twitteru Soudgar načrtl paralely mezi chováním altcoinů (v podstatě jakéhokoli jiného digitálního aktiva, které není Bitcoin) a chováním NFT.

Zjistil, že mnoho projektů NFT “následuje stejný sentiment” jako altcoiny – prudce klesá vždy, když je Bitcoin na vzestupu, protože peníze se přesouvají od menších mincí do BTC.

“Stejně jako alty dostanou ránu, když bitcoin nebo ethereum dosáhnou historických maxim, tak i NFT je na tom podobně. Dobrým altům by se mělo dlouhodobě dařit Stejně jako nezaměnitelným tokenům”

To však platí jen krátkodobě. Matty vypracoval různé scénáře pro ty, kteří se chystají NFT hodlovat delší dobu

Očekává, že “pouze projekty, které označuje jako kvalitní”, budou mít v případě krachu cen NFT, šanci přežít. Nabízí ale i alternativu, kdy ceny NFT porostou, pokud očekávaný kryptoměnový bull run vydrží několik měsíců.

Závěr

Můžeme si o NFT myslet cokoli, ale jedno je jisté, trh s nimi se neustále rozrůstá a zájem o ně zatím neutuchá. Dokáží ale přežít v této podobě, nebo jde jen o módní výstřelek, kdy v případě bear marketu dojde k oddělení zrna od plev a přežijí jen ty opravdu kvalitní?

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Rádi vás také přivítáme na našem oficiálním discord serveru ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img