Velké banky se obracejí na Bitcoin

3.9
(14)

Zprávy a souhrny

[Polední zprávy] • Trezor varuje uživatele před zneužitím své identity na Google Play • a další články

Podívejte se na stručný přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během včerejška v kryptosvětě. TRHY Většina altcoinů napodobila minulý týden výkon...

[Večerní souhrn článků] • Ruská kryptoburza Livecoin oznámila zastavení svých služeb • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...
Profilový obrázek
Michal Fortýn
Jsem kryptoměnový nadšenec a redaktor, působící na portálu kryptomagazin.cz, rád pracuji s novými technologiemi. Jako gamer rád sleduji herní scénu a zajímám se o propojení herního světa s tím kryptoměnovým. #memelord

Bitcoin v říjnu překonal několik rekordů. Nejen, že se stal na Redditu populárnější než sex, ale za poslední čtyři týdny zaznamenal také 30% nárůst ceny, čímž dosáhl 17měsíčního maxima. Díky novým rekordům se i velké banky pomalu začínají obracet na Bitcoin.

Bankéři ho nenávidí

Bitcoin si za 12 let své existence vybudoval své místečko na výsluní a stal se mimo jiné také nejvýkonnějším aktivem desetiletí. Jak se komunita okolo Bitcoinu neustále rozšiřuje, velké finanční instituce tak mění svůj negativní postoj ke kryptoměnám.

Bitcoin a bankovní instituce měly vůči sobě vždy poměrně nepřátelský postoj. Ještě před několika lety bankéři otevřeně Bitcoin a další kryptoměny pomlouvali a nazývali jej jako podvodné Ponzi schéma  které nemá budoucnost. Samotná matička kryptoměn byla již prohlášena několikrát za mrtvou.

Tip redakce: Vyhrajte první srozumitelnou knihu o Bitcoinu pro každého!

Kryptoměnový nadšenec Michael Kern před dvěma lety prohlásil, že banky nenávidí vše, co narušuje jejich monopol na zneužívání. Kern řekl:

„Některé z největších světových institucí chtějí zakázat Bitcoin, aby chránily společnost před praním peněz a kriminální činností. Možná to, co opravdu chtějí, je chránit jejich vlastní monopol na regulaci a zneužívání zákazníků.“

Zářným příkladem je tvrzení předsedy představenstva a ředitele JPMorgan, Jamieho Dimona, který před třemi lety označil Bitcoin za podvod a nesmysl. Nyní jsme svědky toho, jak tento bankovní gigant spouští vlastní digitální token. A podobných institucí existuje více.

Víru v kryptoměny také umocnily časté bankovní skandály. V lednu roku 2018 největší severská banka Nordea Bank zakázala 31 000 klientům nakupovat nebo prodávat Bitcoin. Zákaz Bitcoinu byl vyhlášen z důvodu nedostatečné transparentnosti a hrozbě praní špinavých peněz. O několik měsíců byla sama Nordea Bank obviněna z praní špinavých peněz a manipulování s penězi.

Posledním skandálem se stal únik FINCEu před měsícem. kdy několik centrálních bank jako Deutsche Bank, JPMorgan nebo Barclays neohlásily podezřelou bankovní aktivitu. Ředitelka finanční kriminality společnosti Fenergo uvedla, že incident zdůraznil systémová selhání v celém bankovním odvětví.

Závěr

V současné době mnoho centrálních bank pracuje na vlastní digitální měně (CBDC). Velké bankovní instituce vidí výhody v peer-to-peer transakcích a tokenizaci. Existuje však stále mnoho bank, které jsou ke kryptoměnám skeptické. Jak tento souboj mezi kryptoměnami a bankovními institucemi dopadne?

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.9 / 5. Počet hlasujících 14

Buď první kdo článek ohodnotí

5 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
5 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře