Velké banky se obracejí na Bitcoin

3.9
(14)
Michal Fortýn
Michal Fortýn
Jsem kryptoměnový nadšenec a redaktor, působící na portálu kryptomagazin.cz, rád pracuji s novými technologiemi. Jako gamer rád sleduji herní scénu a zajímám se o propojení herního světa s tím kryptoměnovým. #memelord

Bitcoin v říjnu překonal několik rekordů. Nejen, že se stal na Redditu populárnější než sex, ale za poslední čtyři týdny zaznamenal také 30% nárůst ceny, čímž dosáhl 17měsíčního maxima. Díky novým rekordům se i velké banky pomalu začínají obracet na Bitcoin.

Bankéři ho nenávidí

Bitcoin si za 12 let své existence vybudoval své místečko na výsluní a stal se mimo jiné také nejvýkonnějším aktivem desetiletí. Jak se komunita okolo Bitcoinu neustále rozšiřuje, velké finanční instituce tak mění svůj negativní postoj ke kryptoměnám.

Bitcoin a bankovní instituce měly vůči sobě vždy poměrně nepřátelský postoj. Ještě před několika lety bankéři otevřeně Bitcoin a další kryptoměny pomlouvali a nazývali jej jako podvodné Ponzi schéma  které nemá budoucnost. Samotná matička kryptoměn byla již prohlášena několikrát za mrtvou.

Tip redakce: Vyhrajte první srozumitelnou knihu o Bitcoinu pro každého!

Kryptoměnový nadšenec Michael Kern před dvěma lety prohlásil, že banky nenávidí vše, co narušuje jejich monopol na zneužívání. Kern řekl:

„Některé z největších světových institucí chtějí zakázat Bitcoin, aby chránily společnost před praním peněz a kriminální činností. Možná to, co opravdu chtějí, je chránit jejich vlastní monopol na regulaci a zneužívání zákazníků.“

Zářným příkladem je tvrzení předsedy představenstva a ředitele JPMorgan, Jamieho Dimona, který před třemi lety označil Bitcoin za podvod a nesmysl. Nyní jsme svědky toho, jak tento bankovní gigant spouští vlastní digitální token. A podobných institucí existuje více.

Víru v kryptoměny také umocnily časté bankovní skandály. V lednu roku 2018 největší severská banka Nordea Bank zakázala 31 000 klientům nakupovat nebo prodávat Bitcoin. Zákaz Bitcoinu byl vyhlášen z důvodu nedostatečné transparentnosti a hrozbě praní špinavých peněz. O několik měsíců byla sama Nordea Bank obviněna z praní špinavých peněz a manipulování s penězi.

Posledním skandálem se stal únik FINCEu před měsícem. kdy několik centrálních bank jako Deutsche Bank, JPMorgan nebo Barclays neohlásily podezřelou bankovní aktivitu. Ředitelka finanční kriminality společnosti Fenergo uvedla, že incident zdůraznil systémová selhání v celém bankovním odvětví.

Závěr

V současné době mnoho centrálních bank pracuje na vlastní digitální měně (CBDC). Velké bankovní instituce vidí výhody v peer-to-peer transakcích a tokenizaci. Existuje však stále mnoho bank, které jsou ke kryptoměnám skeptické. Jak tento souboj mezi kryptoměnami a bankovními institucemi dopadne?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.9 / 5. Počet hlasujících 14

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
5 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
ppetr1

nejde o podvody – ty se budou dit vzdy!
jde o poplatky – prevedte 1mld usd v ramci banky a ten stejny objem v ramci btc :-))))

lofas

Převedete 1 miliardu usd v bance ale za poplatek dáte bance půl milionu dolarů za to 1 miliardu v btc převedete za pár dolarů kamkoliv chcete bez problémů což je největší výhoda bitcoinu kde převedete bez problémů stovky milionu dolarů či miliard kamkoliv , dobrá ted každý nadává na btc skrz vysokých poplatků ok i kdyby si zaplatil za převod 1 miliardy v btc na poplatku ted přeženu tisíc dolarů tak je to milion krát méně než převod miliardy dolarů přes banku která si tě odrbe o pořádný balík v poplatku , i pár stovek milionu dolarů přes banku jak pošleš zaplatíš na poplatku u banky desítky tisíc dolarů .

ppetr1

Jak tento souboj mezi kryptoměnami a bankovními institucemi dopadne? – pro banky rozhodne spatne.to snad musi byt kazdemu jasne 🙂
banky jsou primarne urcene k pujovani penez (historie) – tedy uroky a tam dnes psenka nekvete.zkousi to na poplatcich a tam jim zas psenka nekvete z duvodu krypto :-))proto se brani – jenze spousta lidi to jeste neprokoukla.
btc je urcita alternativa jak uchovatel hodnoty tak i v primych platbach.

Ales

Fascinuje mě jak tady borci, kteří jedí k večeři suchou rýži a v kapse mají vybranou kreditku diskutují nad převody 1mld USD. Nic na světě není zadarmo. Primárním účelem bankovního systému bylo vždy posouvat hodnotu vyjádřenou v penězích od těch, kteří je mají k těm, kteří je potřebují. BTC stejně jako jakákoliv jiná měna je prosté vyjádření hodnoty. Na rozdíl od všech ostatních měn je jasně dán její konečný počet a je decentralizovaná. Pokud si udrží tyto dvě vlastnosti může být hlavním pilířem měnového systému od kterého se bude vše počítat, stejně jako v minulosti bylo tímto pilířem zlato. Pokud o jednu z těchto dvou vlastností přijde, skončí na smetišti dějin jako všechny ostatním měny.
Diskutovat o poplatcích za převody peněz v dnešní době je dějepis. Posílám neomezený počet plateb po celém světě měním za téměř středové kurzy a vše mě to stojí 300 Kč měsíčně. Navíc ve většině případů má příjemce platbu během pár minut na účtu. O tom si může BTC nechat zdát. Ale jak jsem psal, to není jeho konečný cíl.

Kokršpaněl

My chceš tvrdit že si Bitcoin může nechat zdát když pošlu z jednoho konce bitcoin na druhý konec světa? chceš se vsadit ? že pošlu BTC kdekoliv po světě a máš ho max. do 10 minut na účtě ? to že nějaký jouda pošle btc za minimální poplatek a čeká na potvrzení 36 hodin je jeho chyba .Zkus poslat 1 milion dolarů z USA do Číny ve fiatu přes banky garantuji ti že poplatek tě bude stát jak ojeté auto a zkus poslat milion dolaru přes bitcoiny zaplatíš minimum .Ano banky mají nízké poplatky co se týče do pár desítek tisíc dolarů ale jak už posíláš větší obnosy v řadách statisíců či milionu dolarů máš problémy z odesláním na víc poplatky stojí jak nový barák v tom má mistr lofas pravdu .

spot_img