Válka na Ukrajině odhalila pravou podstatu kryptoměn

4.4
(9)

Zprávy a souhrny

Denisa Falta
Původem vystudovaná ekonomka, se zkušenostmi z bankovnictví, neziskovek a později s vlastním podnikáním. Přes sci-fi, zejména utopické a dystopické romány, jsem se dostala až ke kryptoměnám a blockchainu. Na nich mě fascinuje možnost sledovat v přímém přenosu to, co by dřív bylo považováno za sci-fi.

Když vypukl rusko-ukrajinský konflikt, trhy zachvátily otřesy – index S&P 500 a fiat měny se propadly, zatímco ceny ropy a dalších komodit prudce vzrostly v obavách z přerušení dodávek. Přestože trhy s kryptoměnami zpočátku také utrpěly propad, bitcoin se udržel.

Kryptoměny se v těžkých časech nechovají jako akcie

Bitcoin tak překonal většinu tradičních tříd aktiv, včetně tradičních “bezpečných” fiat měn, jako je japonský jen (JPY) a švýcarský frank (CHF), které jsou obecně považovány za zajištění proti geopolitickým otřesům.

Ukazuje se, že v dobách krize začaly kryptoměny odhalovat svou pravou podstatu a dokázaly, že nejsou jen dalším tradičním aktivem.

Tomu odpovídá i korelace mezi BTC a indexem S&P 500, která začala slábnout, což naznačuje, že čas bitcoinu jako bezpečného aktiva je pravděpodobně opět na obzoru.

Kryptoměny neznají hranice

Objemy obchodů s bitcoiny v ruském rublu i ukrajinské hřivně dosáhly vrcholu téměř okamžitě po ruské invazi, což podtrhuje význam kryptoměny v těchto zemích.

Propad ruské národní měny a omezený přístup k zeleným bankovkám během vlny globálních sankcí přiměly obyvatele Ruska vrhnout se na kryptoměnu číslo jedna a další digitální aktiva.

Mezitím povaha kryptoměn jako měny bez hranic umožnila Ukrajině získat miliony dolarů v kryptoměnách na podporu své armády a hacktivistických skupin. Dokonce i ukrajinská vláda přijímá dary v BTC, ETH a USDT a vybrala již více než 63 milionů dolarů.

Spoléhání se na tradiční banky je v době, kdy se vlády nacházejí v chaosu, stále obtížnější. V Rusku i na Ukrajině se obyčejní lidé obracejí ke kryptoměnám jako k alternativě k finančním institucím, které omezují jejich přístup k cizí měně a bankovním účtům.

Kryptoměny jsou transparentní

Regulační orgány vyzývaly kryptografické burzy, aby dodržovaly sankce kvůli obavám, že by ruští vládní činitelé mohli přesunout svůj majetek do kryptoaktiv, aby se vyhnuli západním sankcím. Některé burzy zablokovaly všechny transakce spojené s účty sankcionovaných osob. Například Coinbase zablokovala více než 25 000 adres spojených s Ruskem.

Binance se však domnívá, že obavy jsou přehnané, protože je téměř nemožné skrýt velké množství kryptoměn. Vzhledem k tomu, že transakce v kryptoměnách jsou zaznamenávány ve veřejné účetní knize, vytvářejí trvalý záznam, který je nežádoucí pro organizace, které chtějí skrýt svou identitu.

Služby, které míchají toky potenciálně identifikovatelných kryptoměn, známé jako tumblery, nejsou určeny k převodům velkých částek a zdají se být pomalé.

Kryptoměny jsou neutrální

Kryptoměny jako Bitcoin byly vynalezeny proto, aby byly neutrální. Byly navrženy tak, aby žádná země, vláda, banka ani jiná instituce nemohla zakázat jejich používání.

Aby vyvinula tlak na Putinův režim, navrhla ukrajinská vláda zakázat všechny kryptoměnové transakce pocházející od ruských občanů, a to bez ohledu na sankce, nicméně některé kryptoburzy s tím nesouhlasily.

Geo-blokace však může být burzám vnucena na základě právního mandátu amerických nebo evropských úřadů. Vzhledem k tomu, že Rusko je na 18. místě na světě v přijímání kryptoměn, podílí se 14 % na celkové hodnotě trhu s kryptoměnami a je třetím největším těžařem bitcoinů na světě, byla by to pro trh s kryptoměnami velká rána. 

Závěr

Kryptoměny existují proto, aby sloužily lidem mimo politiku, ne vládám. Nabízí pomocnou ruku všem, kdo ji potřebují – spojují svět a neznají národnosti ani hranice.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.4 / 5. Počet hlasujících 9

Buď první kdo článek ohodnotí

9 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
9 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Karel

By mě zajímalo kdo je na 1 místě v těžení BTC když je Rusko na třetím místě.

Poslední editace 3 měsíců před přes Karel
Radim

Po zakazu tezby v Cine 1.misto USA cca 35%, Kazachstan 19%, Rusko 11%…udaje lred valkou na UK..

,

Poslední editace 3 měsíců před přes Radim
Aleš S
Hodnocení článku :
     

Dle závěr co jste napsal by bylo lepší je zakázat jelikož mimo politiku jsou teroristi, Rusko, černý trh, …. ve zkratce zločinci ( i když to bude vlastnit normální člověk vždy něco bude obcházet daně, sankce nebo nějakou levotu). Nehledě že spotřebovává elektrickou energii k těžbě která nemá žádný druhý užitek krom těžby.

Přemysl

Kdyby hloupost nadnašela, létal byste jako houbička… Asi už jste to někdy slyšel. Z toho co jste napsal je vidět, že se vyjadřujete k něčemu, čemu vůbec nerozumíte. Snůška blábolů papouskovana na amatérských fórech podobných diletantů.

Tomáš

Jak urcime, co je uzitecne a co ne? Za me je to o rozhodnuti lidi a ne nejake autority. Kdyz si lidi reknou, ze je z krypta uzitek, tak pro ne subjektivne asi nejaky uzitek ma.

A mimochodem: nejvice se v kriminalni sfere pouzica americky dolar.

Martin Hýlek

70% spotřebované energie pochází z obnovitelných zdrojů. Proč ? Protože těžrní doma na elektřině ze zásuvky je drahé. Pokud jste těžař a berete to vážně, dáte do toho trochu více desítek tisíc. Bude pro Vás asi logičtějši těžit tedy na místě s nízkou cenou elektřiny nebo si ji nejlépe vyrobit sám a pálením uhlí to nebude. A platební sítě Visa nebo Mastercacd energii nespotřebávají ?

Roman
Hodnocení článku :
     

Trochu tomu nerozumím, na jednu stranu se tu píše, že kryptoměny jsou neutrální. Na druhou, že coinbase zablokovala tisíce ruských účtů. Neco je strašně špatně. Krypto má být transparentní, ale zásadně neutrální. V okamžiku kdy někdo může, kliknutím zabavit/zablokovat mé prostředky, celá služba ztrácí kredit bezpečnosti. Důvěra drží všechny měny při životě, kdo mi teď zaručí, že příště nezablokují všechny účty lidí starších 50let jakkoli je to nepravděpodobné. Nikdo. Znamená to, že instituce není neutrální a není bezpečná. Ustoupení od základních principů jen dokazuje, že nezávislost a bezpečí byly jen iluze.
Touto úvahou v žádném smyslu nepodporuji ruskou agresi na Ukrajině.

Tonda

Proto vřele doporučuji, jakékoli větší obnosy nedržet na burzách, ale ukládat je do peněženek typu Trezor nebo Ledger. Nebo alespoň do softwareových peněženek.
Ale nenechávat je na burzách, kde nás nimi mají kontrolu ovlivnitelné společnosti 😉

Martin Hýlek

Každy kdo se v kryptomněnách vyzná ví, že hned po jejich nakoupení (např. Na coinbase) by jsi je měl poslat na svou hárdverovou peněženku, která je zabezpečena heslem z 12 nebo 24 slov. Prostě držet peníze na burzách co nejkradší dobu, z Vaší h. peněženky už vám kapitál nikdo nevezme.

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: