V rámci “podivných” převodů odtekly z FTX stovky milionů dolarů

4.9
(11)

Z několika peněženek, které údajně patřily společnosti FTX, byly odčerpány mince v hodnotě stovek milionů dolarů. Velká část prostředků byla převedena z Tetheru (USDT) do stablecoinu DAI a ze stakovahého Etherea (stETH) do Etherea (ETH).

K události došlo ve stejný den, kdy FTX podala žádost o vyhlášení bankrotu podle kapitoly 11. Znepokojivé je, že k odčerpání prostředků došlo pozdě v noci a příliš sofistikovaně na to, aby se tyto akce daly připsat na vrub likvidátorům.

Z burzy FTX zmizely prostředky v řádu stovek milionů dolarů

Exodus, který je dobře vidět na stránkách Etherscan, činil podle účtu ZachXBT (kterému komunita DeFi široce důvěřuje), přibližně 650 milionů dolarů.

Trvalo několik hodin, než generální poradce FTX US, Ryne Miller označil převody za “neoprávněné” a dodal, že FTX začala přesouvat aktiva do cold peněženek, aby “zmírnila škody”.

Pro všechny, kdo mají na FTX uložené finanční prostředky, to byla další kapitola z niky nočních můr. Jak hysterie narůstala, objevily se různé fámy, včetně té, že generální ředitel FTX Sam Bankman-Fried je na útěku a byl spatřen v letadle do Argentiny. Podle zprávy agentury Reuters zase použil tajná “zadní vrátka” zabudovaná do své burzy a převedl 10 miliard dolarů do svého hedgeového fondu Alameda.

Jiný “blockchainový slídil” který vystupuje pod pseudonymem Foobar, si všiml prvního převodu 26 milionů dolarů a vydal upozornění ve 21:47 EST.
V reálném čase bylo možné sledovat tyto pohyby a na kryptoměnovém Twitteru se začaly objevovat různé, více či méně uvěřitelné teorie. Jednalo se o hack, nebo o inside job vedení FTX, které si chránilo vlastní prostředky a rozhodlo se neuposlechnout pokynů správce konkurzního řízení? Již zmíněný účet Foobar situaci okomentoval slovy:

Z peněženek FTX nyní odtékají stovky milionů dolarů. Někteří spekulují o likvidátorech, ale je pátek pozdě večer, což není typická doba pro tak rychlé a obrovské pohyby.

Podle webu DeBank, který se zabývá sledováním dění na blockchainu, bylo do jedné z přijímajících peněženek odesláno 280 726 364 USD v ETH, 99 276 088 USD v BNB a 3 970 099 USD v kryptoměně AVAX.

A odlivy pokračovaly..

Vyjádření a spekulace

Ve 23:08 EST pak generální poradce FTX US Ryne Miller na Twitteru napsal:

Vyšetřujeme abnormality s pohyby peněženek související s konsolidací zůstatků ftx na různých burzách.

Nutno dodat, že tímto svým tweetem situaci moc neuklidnil, ba právě naopak. Jak mnozí podotýkali, Miller by byl informován, kdyby byly prostředky přesouvány v rámci řádného a schváleného procesu likvidace.

Těsně před půlnocí napsal správce FTX (pod jménem Rey) na Telegram zprávu:

Ftx byla hacknuta. Zdá se, že všechny prostředky jsou pryč. Aplikace FTX jsou napadnuty malwarem. Vymažte je. Chat je otevřený. Nechoďte na stránky ftx, protože byste si tam mohli stáhnout trojského koně.

V oblasti kybernetické bezpečnosti jsou trojské koně (pojmenované podle trojského koně z řecké mytologie) programy, které se tváří, že plní jednu funkci, ale ve skutečnosti plní funkci jinou, obvykle škodlivou. Trojské koně mohou mít podobu příloh, souborů ke stažení či falešných videí.

Mnozí sledující však myšlence, že se jedná o hackerský útok, neuvěřili.

“Pokud si myslíte, že FTX je právě teď hacknuta, měli byste zvážit odchod z kryptografie. Jste pro toto odvětví příliš laskaví a důvěřiví”

napsal na Twitteru zakladatel společnosti DeFi Pulse, Scott Lewis.

Nikoho asi moc nepřekvapí, že situaci využil i “hlavní šéf Twitteru” Elon Musk, který upozornil, že se celá akce odehrává hlavně na Twitteru.

Ve 2:07 EST pak Miller poskytl další aktualizaci. Přišel s informací, že “již dříve v pátek” FTX a FTX US “zahájily preventivní kroky k přesunu všech digitálních aktiv do cold úložišť a že proces byl dnes večer urychlen, aby se zmírnily škody při pozorování neoprávněných transakcí”.

Pro dokreslení sledu událostí připomínám, že ve čtvrtek komise pro cenné papíry na Bahamách, kde má FTX sídlo, nařídila zmrazení majetku FTX a přidělila společnosti likvidátora.

Závěr

Je ještě příliš brzy na to vyvozovat nějaké závěry, ale situace kolem FTX je všechno, jen ne klidná. Šlo snad opravdu o hackerský útok? O kroky likvidátorů? O pokus původního vedení využít zadních vrátek a zmizet se všemi prostředky, co se na peněženkách ještě nacházejí? Nebo snad něco úplně jiného? Jsem velmi zvědav na vaše komentáře a tipy.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasujících 11

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Kenny

Tak trapný pokus o to aby to vypadalo ze je hacknuli a zrovna ve chvili kdy vyhlasili bankrot, tomu snad nekdo věří :)?

Filip Kulíšek(Filipíny)

Nechce sa mi ist na twiter ,ale… Fuck you Elon,Fuck you…

spot_img