USA nebudou následovat příkladu Číny a neuvažují o zákazu kryptoměn

5
(5)

Zprávy a souhrny

Spojené státy nebudou následovat příkladu Číny v zavedení úplného zákazu kryptoměn, ale dívají se na regulaci stablecoinů. To jsou slova, která ve čtvrtek řekl předseda Fedu Jerome Powell.

Fed nemá „žádný úmysl“ zakazovat kryptoměny

Federální rezervní systém (Fed, The FEDeral Reserve System) Spojených států nehodlá zakázat všechny kryptoměnové transakce. Informaci zdůraznil předseda Jerome Powell během dvouhodinového slyšení, které uspořádal sněmovní výbor pro finanční služby. Prohlášení přišlo v reakci na otázku představitele Teda Budd (R-NC) ze Severní Karolíny, kdy se zeptal centrálního bankéře: „Je v zásadě vaším záměrem zakázat nebo omezit používání kryptoměn, jaké vidíme v Číně?“

Na přímou otázku Powell reagoval, že nemá v úmyslu kryptoměnové transakce zakazovat. K tomu ovšem dodal, že sice skutečně nemá v úmyslu virtuální měny zakazovat, ale kryptoměny – zejména stablecoiny – je třeba regulovat.

„…ale stablecoiny jsou jako fondy peněžního trhu, jsou jako bankovní vklady, ale jsou také do určité míry mimo regulační rámec. Je vhodné, aby byly regulovány. Stejná aktivita, stejná regulace.“

Nebudeme následovat čínské kroky

Jak nejspíš všichni čtenáři Kryptomagazinu.cz dobře ví, čínští finanční úředníci minulý pátek zakázali všechny transakce související s kryptoměnami a bitcoinovou těžbu, což znamenalo další ránu pro trh.

Tento poslední čínský krok spustil krátkodobý propad trhu a v mnohých vyvolal představy centrálních bank, jako je Fed, jak zatloukají hřebík do kryptoměnové rakve. Jinými slovy, někteří investoři do kryptoměn se obávali, že USA mohou podniknout kroky k tomu, aby byly bitcoiny a další kryptoměny postaveny mimo zákon. Spojené státy však zjevně neuvažují stejně jako úředníci v Číně. Místo toho, aby kryptoměnové transakce a další činnosti, jako je těžba a obchodování, zakazovaly, přiklánějí se spíše k regulaci podobným způsobem, jakým regulují finanční trhy.

Stojí za zmínku, že Powellovy komentáře přicházejí jen několik dní poté, co vyzval Kongres k podpoře vývoje digitální měny centrální banky vydané FEDem (CBDC). Někteří odborníci spekulovali, že vytvoření digitálního dolaru by vedlo k úplnému zákazu soukromých kryptoměn, jako se to stalo v Číně. Komentáře šéfa Fedu ale naznačují něco jiného.

Mimochodem k čínskému zákazu se nedávno vyjádřil také šéf Tesly, Elon Musk, který navrhuje, aby americké regulační orgány nechaly kryptoměny na pokoji a nepokoušely se kryptoměnový průmysl regulovat.

Závěr

Na Powelovo vystoupení zareagoval kryptoměnový trh pozitivně a začátek října se zatím nese ve znamení zelené. Bitcoin se v době psaní článku obchoduje kolem 46 830 USD, Ethereum (ETH) za 3205 dolarů, Cardano (ADA) za 2,20 USD a Binance Coin se znovu dostal nad 400 $.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Uvítáme vás také na našem oficiálním discord serveru ZDE.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: