Úroveň 92 000 USD bude pro bitcoin klíčová

4.9
(20)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Tento týden měl na kurz ceny bitcoinu jednoznačně největší vliv Donald Trump a jeho změny v politice Spojených států. Ale i extrémní skoky a nečekané reakce nám přináší množství důležitých dat pro technickou analýzu. Projdeme se dnes spolu opět grafy a pokusíme se odhadnout, kam se bitcoin v dalším období vydá.

Opět si na začátek shrneme události tohoto týdne. Asi největší vliv na trhy všeobecně měla americká cla uvalená na Mexiko, Kanadu a Čínu. Jejich platnost od úterý logicky v pondělí přinesla na trhy značnou nejistotu. Ta byla přirozeným pokračováním víkendového poklesu a poslala nás na chvíli otestovat i úrovně pod 91 500 USD. Ihned po oznámení odložení zavedení cla pro Mexiko, ale přišel růst.

Ten byl podpořený i podpisem exekutivního příkazu k vytvoření suverénního investičního fondu. Značná část investorů si tento fond vyložila jako ideální rychlou příležitost ke vstupu bitcoinu do americké ekonomiky jako strategické rezervy. Do toho přišlo oznámení, že i s Kanadou se podařilo domluvit na podmínkách a i jejich cla se odkládají. Kurz ceny bitcoinu tedy ještě v pondělí otestoval úroveň nad 102 500 USD a zaplnil víkendový CME gap.

Emotivní pondělí vystřídal klidný zbytek týdne

Detailněji jsem se tomu věnoval v úterním článku, takže se k tomu nebudu teď znovu vracet. Na grafu vidíme, že to vše doprovázely poměrně slušné objemy. Takto vysoká volatilita samozřejmě nezůstala bez reakce ani mezi profesionálními obchodníky. Došlo k masivní likvidaci jejich převážně dlouhých pozic za více než 2,29 miliardy USD.

Pak nastalo vyčkávání. Objemy poměrně nízké a dohoda s Čínou nikde. Na trh se opět začala vracet nejistota. I přes ubezpečení, že Donald Trump bude v rámci týdne se svým čínským protějškem jednat. Ani úterní oznámení počtu volných míst v USA nás moc nerozhodilo. Vidíme, že kurz ceny bitcoinu se vrátil k úrovni kolem 96 500 USD. Tam je klesající trendová linie, kterou bitcoin dokonce čtyřikrát v tomto týdnu využil jako dobrý support.

Míra nezaměstnanosti Spojených států klesá

Klid trval vlastně až do pátku. Ve 14:30 Spojené státy oznámily svojí míru nezaměstnanosti. Ta meziměsíčně klesla a byla nižší než se očekávalo. Logicky by šlo čekat, že dolar poroste a bitcoin v rámci negativní korelace naopak klesne. Ale přišel prudký růst a rychlé otestování 100 000 USD. Až teprve po uklidnění emoce se na trh vrátila logika a přišlo další otestování klesající trendové linie.

Chicagská burza CME v pátek derivátový trh s bitcoinem uzavřela na ceně 96 549 USD. Historicky víme, že víkendový CME gap má tendenci se během prvních dnů následujícího týdne vyplnit (stejně jako tomu bylo i tento týden). Lze tedy předpokládat, že se sem brzy vrátíme.

Čtyřhodinový graf definuje silné supporty a rezistence

Na čtyřhodinový graf jsem vyznačil dvě trendové linie (oranžová), které by mohly tvořit vzor klesajícího klína (Falling wedge). Dvakrát sice došlo k uzavření svíčky mimo jejich hranice, ale vždy to bylo podpořené nějakou emocí. Nejprve zasedáním Fed (do vzoru nás vrátilo oznámení možného cla ze strany USA) a pak zase pondělní reakce trhu na potvrzení zavedení cla (zpět nás vrátilo jejich odložení).

Proto bych tyto dvě porušení nebral zase tak úplně vážně. Horní trendová linie je navíc podpořena překřížením exponenciálních klouzavých průměrů tvořených ze 100 a 200 čtyřhodinových bloků. To je podle mě slušná rezistence, kde budeme k jejímu proražení potřebovat asi nějaký silnější a trvalejší impulz. Aktuálně se rezistence nachází kolem 99 500 USD.

Naopak support vidím nejen kolem 94 500 USD, kde se aktuálně nachází trendová linie, ale i kolem 96 – 96 500 USD. Tam máme pásmo, které kurz ceny bitcoinu již několikrát otestoval a zafungovalo. Třeba nás i tentokrát pošle k dalšímu otestování rezistence.

Denní graf vysílá smíšené signály

Na denním grafu to dnes vypadá docela rozporuplně. Kurz pokračuje v postupném poklesu. Medvědi si tam tak snadno mohou najít vzor dvojitého vrcholu (Double top) a býci zase naopak vzor býčího obdélníku (Bullish rectangle). Osobně nejsem rozhodnutý ani pro jednu stranu, ale předpokládám pokles k 92 000 USD. Pak se rozhodne.

Týdenní graf evokuje podobnost s rokem 2021

Když se na týdenní graf podívám, tak se mi na první pohled vybavuje rok 2021. Několik týdnů po sobě se bitcoin pohyboval po horním Bollingerově pásmu, pak začalo přibližování ke středu a po překřížení MACD došlo k propadu a naopak otestování spodního pásma.

Tak daleko sice zatím nejsme, ale již se blížíme ke středu a MACD vypadá, že se brzy překříží. Historicky vidíme, že vždy po medvědím překřížení přišel na bitcoinu propad. Někdy i dost výrazný. Střed Bollingerových pásem (20týdenní klouzavý průměr) se aktuálně nachází kolem úrovně 87 500 USD. Lze ale očekávat, že se ještě posune mírně výš. Případný propad na spodní pásmo by nás dostal na cenu kolem 60 000 USD. I když i spodní pásmo bude mít jistě ještě tendenci nám jít naproti.

Co si o tom myslí populární analytici?

Než se pokusím fakta nějak shrnout a odhadnout další vývoj, tak se ještě podíváme na sociální sítě. Myslím, že s návratem bitcoinové dominance nad 60 % se tam jistě najde i dost analytiků, kteří se od altcoinů opět vracejí k hlavní kryptoměně.

Například Titan of Crypto. Na týdenním grafu vyznačil analýzu Ichimoku Kinko Hyo. I když se bitcoin dostal pod Tenkan-sen (krátkodobý cenový pohyb spočítaný z posledních 9 denních svíček), tak celkově vidí trend stále býčí. Podle jeho názoru se bitcoin musí dostat z pásma 93 600 až 104 500 USD. Teprve pak se ukáže, kam bude pokračovat.

Matthew Hyland poukazuje na graf dominance bitcoinu. Ten vytvořil tento týden svíčku s velmi vysokým horním knotem. Srovnává jí s vrcholem v prosinci 2020. Pak přišel slušný propad. Bude se situace opakovat?

Analytik CryptoBullet poukazuje na čtyřhodinový graf kurzu ceny bitcoinu. Podle jeho názoru by mělo dojít k odrazu mezi 93 600 až 95 500 USD.

Ještě se podívám na index Fear and Greed. Ten se ustálil v neutrálním pásmu. I to mi říká, že trh vlastně moc neví co teď bude a vyčkává. Vyčkává na nějaký silnější impulz nahoru nebo dolů.

Co nás čeká příští týden?

Prošli jsme si teď spolu grafy z různých časových pohledů a podívali se na to, co si myslí populární analytici. Na hodinovém grafu vidíme, že na vývoj kurzu ceny bitcoinu má velký význam dění ve Spojených státech. Lze tedy očekávat, že úterní a středeční projev Jerome Powella před senátními komisemi (vždy v 16:00) nebo středeční zveřejnění míry inflace (14:30) nám mohou opět na trh přinést nějakou tu volatilitu nebo změnu směru.

Čtyřhodinový graf ukazuje, že pásmo 94 500 až 99 500 USD je aktuální neutrální hřiště, které nám nic neřekne o dalším vývoji. Ale případný pokles na 92 000 USD by již mohl udělat na denním grafu jasno. Minimálně lze čekat odraz (jasně, pak klidně můžeme vytvořit medvědí vzor trojitého vrcholu).

Týdenní graf se mi ale moc nelíbí. Z tohoto grafu čiší potřeba silnější korekce, která může být následována dalším růstem s novým historickým maximem. Jako jsme to viděli v roce 2021. Z technického hlediska, tam těch 120 000 USD letos klidně může stále padnout.

Navíc si stále musíme opakovat, že tady vládne makro. Ekonomika Spojených států může narazit na nějaký silnější problém a ten spláchne i nás. Robert Kiyosaki před tím varuje dlouhodobě. S tím, jak moc je již USA zapojena do bitcoinu (zadržené mince, spotové ETF, firmy, těžaři…), by to i pro kurz jeho ceny byl problém.

Kam se kurz ceny bitcoinu dále vydá?

Prošli jsme si grafy a je asi relevantní se podívat i na další nástroje. Profesionální obchodníci v pondělí dostali doslova studenou sprchu a je vidět, že se jim do dalších obchodů moc nechce. Nad i pod námi se nachází necelých 6 miliard USD. Hodně likvidity máme do 94 800 USD (skoro 2 miliardy dolarů). Při cestě vzhůru by pro stejný objem musel bitcoin vzrůst nad 100 000 USD.

Velcí hráči prodávají. Respektive peněženky se zůstatkem 1 000 až 10 000 bitcoinů hlásí poslední dobou docela slušné poklesy. Lze tedy předpokládat, že vybírají zisky v předtuše možného poklesu. Pak zase nakoupí.

Co se týče bitcoinové dominance, tak tam asi souhlasím s internetovými analytiky. Dokonce i na Relative Strength Index (RSI) je krásně vidět medvědí divergence. Lze tedy předpokládat pokles. Ale s ohledem na prosinec 2020 si nemyslím, že by to pro jeho cenu mělo mít nějaké katastrofální důsledky. Bitcoin tehdy po propadu dominance narostl na ceně o více než 70 % během dalších 6 týdnů.

Jak budu v následujícím týdnu obchodovat?

Aktuálně mám otevřenou krátkou pozici s větší pákou a očekávám návrat na CME gap. Tam někde uzavřu a počkám na pondělní chování asijských trhů. Při dalším poklesu předpokládám otestování 92 000 USD. Tam bych si otevřel další pozici v reakci na projev Jerome Powella před senátní komisí.

Derivátové trhy stále letos očekávají minimálně jedno snížení základní sazby. Další zasedání Fed je sice ještě daleko, ale přesto by mohla Powellem zvolená rétorika udat možný další směr. Narážím na možné vzory z denního grafu.

Osobně jsem na bitcoin dlouhodobě stále býčí a potenciální pokles vidím spíše jako korekci a příležitost k dalším nákupům. Věřím tedy, že si kolem 92 000 USD otevřu dlouhou pozici s nějakou menší pákou. TP si dám na 99 500 USD (rezistence ze čtyřhodinového grafu) a SL na 88 500 (potenciální střed Bollingerova pásma).

Samozřejmě, že celý článek vyjadřuje jen a pouze můj osobní názor a pro vás to není ani doporučení nebo nějaká investiční rada. Budu rád za sdílení vašich názorů. Buď v komentářích pod analýzou nebo i živě. S Jaroslavem Jarolímem jsme se domluvili, že přijdu na středeční stream a celou situaci tam rozeberu. Budu tedy rád i za případné dotazy přímo do vysílání. Těším se na vás. DYOR.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasujících 20

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Bart.

No nevím, srandy bylo dost, do dalsi páky nahoru už nejdu. Btw jsem to uz předpokládal 2 kola up/down, ze riziko poroste a že bude lepší nedělat nic.

Čekám ted spíš růst z aktuální pozice na cca 99-100 a pak obrat, otestování 92 s nezanedbatelnou šanci na další propad. Trend se změnil, nemá smysl to teď pokoušel a zbytecne přijít o peníze, zvlášť když to teď tak pěkně vycházelo.

spot_img