UBS: Bitcoin může nahradit dolar, jedině pokud bude mít hodnotu vyšší než 213 000 dolarů

0
(0)

Většinou se alespoň jednou za měsíc některá z velkých mezinárodních bank negativně vyjádří na účet kryptoměn. Není se čemu divit, protože kryptoměny jim „kazí byznys“ a berou zákazníky, je proto pochopitelné, že je vychvalovat nebudou. Nejnověji se přidala další investiční banka, která si do kryptoměn částečně kopla. Avšak jedním dechem je třeba dodat, že ani zdaleka nejde o vysloveně negativní postoj vůči této novodobé technologii.

Výzkum UBS

Švýcarská investiční banka Union Bank of Switzerland (UBS) vydala 2. srpna oficiální vyjádření, ve kterém se přímo vyjadřovala na adresu kryptoměn. Podle tohoto vyjádření může Bitcoin konkurovat dolaru a celkovému množství financí v oběhu ve Spojených státech. Stane se tak však až v době, kdy dosáhne jeden BTC hodnoty 213 000 dolarů. Do té doby bude Bitcoin považovaný jen za spekulaci a hazardní investici.

V daném prohlášení se rovněž nachází kritika zejména volatility kryptoměn. Podle UBS právě kvůli velkým cenovým rozdílům nemůže být Bitcoin v současné době považovaný za peníze nebo aktivum.

„Podle našich výpočtů jsme došli k závěru, že Bitcoin v jeho současné podobě je příliš nestabilní a má příliš limitované množství na to, aby se stal vhodným platidlem nebo druhem aktiva.“

Možnosti do budoucna

UBS však své vyhlášení nevydalo pouze s negativním podtónem. Podle UBS by se mohly digitální měny v budoucnosti stát alternativním druhem aktiva. Na druhou stranu však uvádí, že by Bitcoin zůstal pravděpodobně poměrně volatilní.

K volatilitě kryptoměn se vyjádřil i ekonom a člen týmu Chainalysis, Kim Grauer.

Během loňského obrovského stoupání ceny Bitcoinu se mohlo stát, že pokud jste svoje BTC za něco utratili, mohli jste přijít až o 1000 dolarů za jeden den.“

Kritičtější však byl výzkumník z International Computer Science Institute (Mezinárodní institut pro počítačové technologie), Nicolas Weaver. Ten kryptoměny definoval jako „nepoužitelnou formu platidla,“ zejména kvůli příliš vysokým poplatkům za transakce.

Podle studie UBS má Bitcoin před sebou ještě dlouhou cestu. Musí se zlepšit hned v několika směrech, aby byl schopný konkurovat například právě dolaru. Už nyní se však najde velké množství podporovatelů této kryptoměny, kteří si myslí, že Bitcoin se stane nejpoužívanější platební metodou na světě.

K tomuto názoru se přiklání například i CEO Twitteru, Jack Dorsey, který se nechal slyšet, že podle něj se Bitcoin stane budoucností platebního systému. Myslí si dokonce, že taková adopce “krále kryptoměn” by mohla trvat pouhých deset let, přičemž nevyloučil, že by se to mohlo stát dokonce i rychleji.

Podobně optimisticky se vyjádřil i multimilionář a investor do kryptoměn Bill Miller. Ten si však vzal na mušku vyjádření Wall Street investorů, kteří si myslí, že Bitcoin je pouze bublina. S tím Bill Miller souhlasí, ale zároveň dodáva, že bubliny jsou potřebné na to, aby přinesly kapitál do nových technologií a vynálezů. Nejznámější digitální měnu přitom přirovnal k jiným významným vynálezům, které jsou dnes používané denně.

Závěr

Jak se říká – sto lidí, sto chutí, to platí i v případě kryptoměn a zatímco hlavně bankám a tradičním investorům se investice a využití kryptoměn nemusí vůbec líbit, mladí lidé se k nim uchylují mnohem častěji. Jisté je, že Bitcoin spolu s jinými kryptoměnami bude bez pochyby stále více a více zasahovat do dění ve finančním sektoru.

Zdroj:
cointelegraph.com

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img