Turecko úspěšně dokončilo první testy vlastní digitální měny

5
(1)

Zprávy a souhrny

Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Turecká centrální banka (CBRT) oznámila úspěšné dokončení prvních testů vlastní digitální měny. Digitální turecká lira byla použita v rámci prvních platebních transakcí. Banka má v plánu pokračovat s omezenou skupinou testerů v rámci Digital Turkish Lira Collaboration Platform a teprve v průběhu roku přidá další technologické firmy a vybrané banky.

Na základě výsledků těchto testů plánuje banka posoudit možnost nasazení digitální měny (CBDC) v prostředí okamžitých plateb a také využití technologie distribuovaných záznamů (DLT). Z pohledu legislativních potřeb vychází jako nejdůležitější nutnost jednoznačné digitální identifikace. Mezi priority v roce 2023 se tedy dostává nejen testování technologie, ale i zkoumání případného ekonomického dopadu a nutnost úprav legislativního rámce.

První testy proběhly rok od oznámení

Turecká banka si s myšlenkou vlastní digitální měny hraje již déle. V září 2021 oznámila dokončení ověření konceptu (proof of concept) a založila Digital Turkish Lira Collaboration Platform. Tam přizvala zainteresované strany a započala testování technologie. Zároveň tehdy zdůraznila, že zatím nevydává žádné konkrétní stanovisko ohledně zavedení Digitální turecké liry. Vše bylo teprve ve fázi konceptu. Takové zdůraznění v současném oznámení již není.

Závěr

Stále více centrálních bank si hraje s myšlenkou vlastní digitální měny. Jsou v tomto směru již poměrně daleko. Kazachstán ji chce zavést ještě letos, Federální rezervní banka v New Yorku spustila pilotní provoz a v Číně testují další provincie. Evropská centrální banka (ECB) tvrdí, že zavedení CBDC je ideální řešení pro pokračování současného měnového systému. Česká národní banka (ČNB) se shodla na závěru, že v současném legislativním rámci není emise CBDC možná.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.


Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Reklama: