Tři základní typy portfólií

0
(0)

Jaké kryptoměny držíš? Jak vypadá tvoje portfólio? Kolik kryptoměn je ideální vlastnit? Úplně běžné otázky, které určitě slyšel už každý z nás. Jakmile se před někým, kdo zná kryptoměny, zmíníte o tom, že i vy jste fanoušek a nedejbože nějaké kryptoměny vlastníte, je veliká pravděpodobnost, že některá ze zmíněných otázek vám už byla položená. Pojďme se podrobněji podívat na to, co to vlastně portfólio je a jaké typy rozpoznáváme.

Portfólio

V jednoduchosti řečeno, portfólio představuje všechny kryptoměny, které držíte. Stejně to platí i při různých jiných typech investicí, kde portfólio představuje všechno (měnové páry, akcie společností, kryptoměny a podobně), do čeho jste investovali. Základní dělení portfólií může být podle toho, jak dlouho danou investici máte v plánu držet, anebo podle rizika, které daná investice představuje.

Z pochopitelných důvodů se dnes budeme věnovat pouze těm portfóliím, které obsahují výhradně kryptoměny. Budeme se zaobírat zejména délkou držení daných kryptoměn, a tedy si portfólio rozdělíme na základě času, avšak v určitých momentech nám půjde
i o risk, který daná investice představuje. Primárně však budeme dělit dané portfólio podle doby držení.

Long-term hodl – dlouhodobé držení

Nejzákladnějším typem portfólia je to, které budete držet dlouhou dobu. Dalo by se říct, že jde o ty coiny, na které pomalu zapomenete, že jste je kdysi koupili. Při tomto typu portfólia si vybíráte mince na dlouhodobé držení, a proto se budete dívat hlavně na potenciál projektu. Budou vás zajímat různé faktory, jako například:

1) tým, který stojí za projektem,
2) hodnota, kterou má daný projekt přinést do dnešního světa,
3) problém, který má projekt řešit,
4) historie mince a to, jak se jí doteď dařilo,
5) komunita za danou mincí a spolupráce/firmy, které jsou s projektem spojené,
6) celková reputace dané mince na trhu.

Toto portfólio by mělo být to nejbezpečnější, jaké máte (v rámci kryptoměn). Všechny kryptoměny zařazené do tohoto portfólia by měly být starostlivě vybrané a hlavně by měly mít skvělou vizi do budoucnosti a obrovský potenciál. Rozhodování, které kryptoměny do svého long-term portfólia přidáte, necháme na vás, avšak určitě vám doporučujeme mít aspoň část své investice odloženou na dobu minimálně 3 až 5 let (pokud ne ještě víc).

Medium-term hodl – středně dlouhé držení

V tomto případě mluvíme o držení zhruba 1 až 3 roky (maximálně). Do této kategorie se snažíte zařadit zejména kryptoměny s obrovským potenciálem, hlavně tím finančním. Samozřejmě, že nepůjde při tom o žádnou podřadnou anebo podvodnou kryptoměnu, avšak některé měny můžou potenciálně představovat vyšší finanční zisk než jiné. No a právě na takové se budete chtít zaměřit při středně dlouhém držení kryptoměn.

Může jít o kryptoměny, které můžou mít potenciál, ale jsou například zalistované pouze na malých burzách. Pokud jde o skutečně dobrý projekt, tak se časem dostane i na lepší burzy a právě tehdy umí nabídnout vyšší finanční zhodnocení.

Short-term hodl – krátkodobé držení

Krátkodobé držení může řádově představovat investici v časovém ohraničení minut (kdy by už ale šlo spíše o trading), až po dobu jednoho roku. Většinou je však časová délka tohoto portfólia několik dní, maximálně týdnů. Nejde totiž ani tak o konkrétní kryptoměny, ale o novinky, které dané kryptoměny doprovázejí.

Blíží se nějaký airdrop, coin burn, zalistování na burze, fork anebo důležitá konference? To všechno může mít pozitivní vliv na cenu, a proto přinést zisky. Určitě však nepůjde o pět a více násobné zhodnocení za pár dní. Avšak kryptoměny nám už mnohokrát ukázaly, že pár desítek procent za několik dní (někdy i několik hodin, ale držme se nohama pevně na zemi), není nic nevídaného. Proto by vaše celkové portfólio mělo obsahovat i jisté procento short-term hodl kryptoměn.

Závěr

Jaký typ portfólia si zvolíte je jen na vás. Ideální je přizpůsobit si svoje portfólio i tomu, kolik času chcete kryptoměnám věnovat. Pokud se rozhodnete pro short-term hold je velmi pravděpodobné, že budete muset kryptoměnám vyčlenit několik hodin týdně (až denně). Při long-term hodlu někdy nemusíte o svoje kryptoměny „zakopnout“ půl roku a nic se nestane.

Stejně tak stojí za zvážení i kombinace portfólií. Kombinace může přinést víc užitku, než by se na první pohled mohlo zdát. Pokud si rozdělíte svoje portfólio, například 60 % long-term hodl, 30 % medium-term hodl, 10 % short-term hodl, i kdyby se stala jakákoli neočekávaná událost, nemusíte se bát, že přijdete o celou vaši investici.

Disclaimer: Tento článek není možné považovat za finanční radu. Cílem daného článku je pouze informovat a vzdělávat ohledně kryptoměn. Kdokoli se rozhodne investovat do kryptoměn by měl udělat dostatečný research.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img