Trhy pod lupou: Přichází po únorovém strachu znovu vlna optimismu?

4.7
(15)
Dr. Matěj Široký
Dr. Matěj Široký
O investování jsem se začal prvně zajímat v roce 2013, kdy jsem si poprvé koupil akcie. Díky studiu filosofie jsem se dostal k otázkám politiky. Právě tento zájem o politické dění mě dovedl k pochopení toho, co se děje na finančních trzích. Své úvahy jsem publikoval v různých českých (Euro, Česká pozice, Ekonom, Hospodářské noviny, Novinky) i zahraničních médií. Rozumět světu financí a dokázat ho interpretovat je dnes klíčové pro pochopení nejen tohoto světa, ale i toho kolem nás. Dávat věci do souvislostí a analyzovat dění z více úhlů je mojí vášní. Ve volném čase se věnuji popularizování filosofie na YouTube kanálu Přátelé filosofie.

Situace na trhu během posledního roku opravdu připomíná příběhy Tisíce a jedné noci. Trhy jsou v zajetí stejné tematiky, kdy všichni očekávají, že americký Fed jednou přestane zvedat sazby, inflace klesne a tím pádem bude zase dobře a trhy budou moct nekonečně růst. Investoři mají pohádku o nekonečném růstu velmi rádi. Připomeňme si nyní dění na trzích v posledních dvou měsících.

V lednu sázely na brzký konec utahování měnové politiky Fedem. Hlavním argumentem byl pokles prosincové inflace v USA. Taktéž zvěsti o tom, že Fed zvedne sazby pouze o 25 bazických bodů, se ukázaly jako pravdivé. Americké akciové trhy zažily leden jako nikdy dříve, rostly desetiprocentním tempem. Takový růst se přitom odhadoval pro celý rok 2023, zatímco trhy tuto dráhu uběhly za první měsíc. Statistika navíc říká, že růst bude pokračovat, protože v případě silného ledna se zbytek roku se také vydaří. V této vřavě optimismu zanikla jak skutečnost, že velká část firem z Nasdaqu hodlá propouštět, tak i to, že přestože mnoho společností reportovalo výsledky v souladu s odhady analytiků, očekávání byla tak mírná, že splnit je nebylo vůbec komplikované.

Bostic dal trhům naději

Únor a především zveřejnění lednové inflace v USA částečně probraly trhy z radostného přemítání o budoucnosti. Investoři se polekali. Vyrojily se spekulace, že nejen Fed ale i ECB budou zvedat sazby víc, než se čekalo. Na trh se vrátily panika a špatná nálada. Jak mu dodat optimismus? O novou vlnu se tentokrát postaral šéf Fedu v Atlantě Raphael Bostic, který oznámil, že nejvyšší úroveň sazeb by optimálně měla být 5 až 5,25 %. Bude-li však třeba, Fed je může zvýšit i trochu víc. Měl by se držet plánu zvedat již pouze o 25 bazických bodů, protože utahování měnové politiky se bude projevovat postupně. Trh tyto výroky interpretoval velmi optimisticky a začal znovu růst. Bostic byl totiž dlouho považovaný za jestřába. Jestliže už i tento jestřáb vrká jako holubice, nemůže se nic nepředvídatelného stát. Zapomnělo se ovšem na to, že celý projev byl plný podmiňovacího způsobu.

Zde se nachází, aspoň pro mě, problém celé situace. Před rokem nebo dvěma mohl výrazně zahýbat trhem pouze šéf celého Fedu, a to ještě za podmínky, že řekl něco velmi důležitého. Nyní může udat směr a ovlivnit náladu na trhu i ředitel toho atlantského. Bostice dosud znali jen specialisté sledující velmi zblízka měnovou politiku v USA. Nyní nastala opravdu absurdní situace, protože trh si vybírá jen pozitivní zprávy a vykazuje dokonalé tunelového vidění. Negativní zprávy jsou vytrvale ignorovány a ty kladné se naopak zveličují. V tomto prostředí žijeme již několik měsíců. Čteme-li Bosticův projev střízlivýma očima, uvědomíme si, že v něm není žádná nová myšlenka. Pokud inflace začne klesat, bude dobře. Jestliže klesat nebude, centrální banky zvednou sazby.

Jak se bude situace vyvíjet dál?

Tento vývoj je pro mě na jednu stranu překvapivý. Na druhou směřuje k scénáři, který předpovídám od začátku zvedání úrokových sazeb. Centrální banky mě udivují tím, jak vysoko se jim podařilo zvednout sazby, aniž by se něco pokazilo. Ústup od utahování měnové politiky jsem čekal mnohem dřív. Je opravdu pozoruhodné, jak jsou trhy vzhledem k hodnotě sazeb vysoko. Americká nezaměstnanost se pořád drží na dobrých číslech.

Na druhou stranu se potvrzuje, že boj s inflací nebude tak jednoduchý. V současnosti existuje mnoho rizik naznačujících, že se inflace nezastaví. Trvá již docela dlouho. Čím delší dobu to bude, tím víc poroste tlak na růst mezd, který se často děje automaticky. Je tu riziko, že ekonomika vstoupí do inflační spirály. Geopolitické napětí ve světě může spustit další růst cen prakticky všech komodit, kdy bychom byli svědky nového inflačního impulzu. Čekají nás také investice spojené s přechodem k zelené energii, hledání a stavba nových zdrojů budou finančně náročné. Nesmíme zapomínat ani na proces deglobalizace, který bude také vyžadovat nemalé prostředky. Dále jsou tu rekordní schodky veřejných financí prakticky všech zemí západního světa. Jejich drastická redukce může v těchto státech ohrozit politickou stabilitu. Argumentů ve prospěch inflace je opravdu mnoho, mohl bych pokračovat ještě na několika stránkách. Vyplývají z toho pouze dvě řešení.

Vyšší sazby, nebo nižší inflační cíl?

První možností je další zvedání sazeb, které by bylo silně nad odhady trhů. V případě USA by mohlo jít o 7 %. Tato varianta se však zdá zatím neschůdná. Druhé řešení spočívá v přehodnocení inflačního cíle, kde vidím větší šanci k průniku zájmů. Připustit inflaci okolo 4 % po několik let by mohlo být velmi elegantní řešení. Nechme se překvapit. Osobně dávám prvnímu scénáři šanci 30 %. Druhý mi přijde pravděpodobnější, a proto ho vidím na 70 %. V každém případě se pomalu blíží další zasedání Fedu, které nám umožní lépe odhadnout pravděpodobnost těchto variant dalšího vývoje.

Světové indexy opět v zeleném

Optimismus se samozřejmě projevil na strmém růstu akciových indexů. Týden propadů způsobený vysokou inflací v USA byl naprosto vymazán z investorské paměti. Burza v Šanghaji přidala 1,61 %, japonský index Nikkei dosáhl ještě lepšího výsledku a vyrostl o 1,87 %. Avšak asijských vítězem uplynulého týdne byl hongkongský Hang Seng se ziskem 2,79 %.

V Evropě byl růst akciových trhů taktéž velmi solidní. Francouzský CAC40 vyrostl o 2,24 %, německý Dax byl ještě úspěšnější a přidal 2,42 %. Naopak britský FTSE vyrostl skromně o 0,87 %.

V zámoří indexy taktéž zelenaly. Průmyslový Dow Jones přidal 1,75 %, S&P 500 vzrostl o 1,9 %. Nejlepší výkon ovšem předvedl technologický Nasdaq se ziskem 2,58 %.

Zdrženlivý bitcoin

Jedinou výjimkou v tomto všeobecném nadšení byl bitcoin. V době psaní článku oslabil za týden o 3 %. Je to opravdu zvláštní, protože jsme byli zvyklí, že šlo o první finanční aktivum, které zběsile rostlo při každém náznaku dobré zprávy. Bitcoinu se několikrát po sobě nepodařilo prorazit hranici 25 000 dolarů. V posledních dnech jsme byli svědky snížení jeho objemu. To může značit, že institucionální hráči nevěří, že se bitcoinu podaří v blízké době hladinu 25 000 dolarů prolomit. V každém případě bychom měli brát vývoj uplynulého týdne jako zdvižený varovný prst.

Závěr: Úžasná doba

I přes velké napětí na trzích je nutné si říct, že žijeme ve velmi zajímavé investorské době. Na trhu teď není nic jisté. Situace se opravdu může překlopit z jedné strany na druhou během chvilky, volatilita na trzích je silná. V této situaci můžeme hodně vydělat, ale i ztratit. Jak se zachovat? V každém případě je důležité zůstat v defenzivní strategii, tzn., vybírat si vhodné defenzivní tituly ve slevách, pokud trh poklesne. S malou částí portfolia se samozřejmě můžeme pokusit surfovat na současných nebezpečných vlnách optimismu.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Počet hlasujících 15

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
6 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Fantom

Díky za pěkné zhodnocení současného stavu. Je to opravdu zajímavé, situace je ve všech ohledech více než dramatická a “přitom se vlastně pořád nic neděje” a trhy přešlapují na místě, respektive klesat se jim vůbec nechce 🙂
Se závěrečným doporučením defenzivních titulů ve slevě nelze než souhlasit.

Stephanos

No uvidíme, co dnes nebo zítra z Powella vypadne. Ale domnívám se, že asi nic převratného. Resp. si to býci i medvědi zase vyloží každý po svém.

Rostislav

Tohle psal blázen,trhy jdou dolů

spot_img