Už je to napůl oficiální. Také americké trhy se dočkají v září prvního snížení sazeb po dlouhých měsících restriktivní měnové politiky. Tři události to potvrdily. První byl zápis z minulého zasedání Fedu, který ukázal, že centrální bankéři prakticky jednomyslně uvažují o zářijovém snížení sazeb, pokud budou makroekonomická data stále ve stejném duchu. A to jsou. Americká inflace zpomaluje a nezaměstnanost roste.
Druhou zprávou byla revize nově vytvořených pracovních míst za poslední rok. Americký úřad zabývající se statistikami z pracovního trhu počet nových míst od března 2023 do března 2024 oproti původním údajům snížil o téměř 800 000. Trh práce tedy v tomto období nevytvořil 2,9 milionu pracovních míst, ale pouze 2,1 milionu. Agentura Bloomberg dala tuto situaci do souvislosti s předchozími případy. Naposledy k tak vysoké revizi došlo v roce 2008. Tlak na Fed tím automaticky vzrostl.
Osobně se domnívám, že právě tento druh srovnání má za cíl zesílit tlak na snížení sazeb. Čísla vytvořených pracovních míst se revidují každý měsíc. Prakticky vždy se jedná o opravu směrem dolů. Pracovní trh zpomaluje. To je pravda, ale zatím se o žádné velké zpomalení nejedná.
Pro toto tvrzení můžu dodat dva argumenty. Jednak právě končící výsledková sezona za druhé čtvrtletí nepřinesla, s výjimkou Cisca, žádné oznámení o velkém propouštění. Na rozdíl například od konce loňského roku, kdy propouštěly prakticky všechny velké firmy.
Druhý argument se zakládá na statistice zrušených pracovních míst. Ta se tak často nezveřejňuje ani nekomentuje, možná však právě přišel její čas. Zrušených míst bylo v červenci hodně málo, podmínky na americkém trhu se tak nijak výrazně nezhoršily. Tendence k růstu nezaměstnanosti tu je, ale neznamená to, že roste raketovým tempem. Investoři si budou muset počkat na 6. září, kdy se dozví srpnovou míru nezaměstnanosti v USA. Osobně neočekávám žádný velký vzestup.
Video: Hrozba ekonomické recese vzrostla
Jerome Powell v Jackson Hole investory potěšil
Třetí věc, která mluví ve prospěch snížení sazeb, bylo vystoupení Jeroma Powella na tradičním každoročním sympoziu v Jackson Hole pořádaném kansaským Fedem. Ačkoliv má tato akce nabitý přednáškový program, daleko důležitější je její neformální část, kdy spolu centrální bankéři diskutují.
Zde se právě ladí noty na to, aby měnová politika byla v souladu s celým světem. Na začátku měsíce jsme viděli, co způsobila japonská centrální banka, když se rozhodla začít utahovat měnovou politiku v době, kdy ji většina státu rozvolňuje anebo se ji jako americký Fed právě chystá rozvolnit.
To potvrdil i Powell ve svém příspěvku. Podle něj čas na uvolnění měnové politiky právě nastal. Hlavním důvodem je trajektorie inflace, která zamířila k 2 %. Ještě tam úplně není, ale tendence je dobrá a bezpečnostní malé snížení sazeb tento trend nemůže ohrozit.
Trhy Powellovo prohlášení přijaly pozitivně. Je to prakticky potvrzení toho, že Fed sazby opravdu sníží. Pro úplnost dodejme, že Powell připomněl druhý úkol centrální banky, která má kromě stability cen dbát i na podmínky pracovního trhu. Inflaci tak coby hlavní makroekonomický ukazatel vystřídají údaje o nezaměstnanosti. I přes stoupající obavy z jejího růstu Powell vidí jako stále platný scénář měkkého přistání, tzn. že se povede utáhnout měnovou politiku, aniž by došlo k ekonomické recesi.
Je však hodně toho, co Powell ani nenaznačil. Lze říct, že pouze potvrdil to, s čím všichni počítali. Kdo čekal, že se vyjádří k rytmu a cíli snižování sazeb, musí být zklamaný. Nemluvil o tom, jak to bude na příštím zasedání Fedu, ani jak v budoucnu. Nyní panuje konsensus, že v září půjdou sazby dolů o 25 bazických bodů. Největší optimisté čekají, že to bude rovnou o 50 bodů, aby tak Fed dohnal zpoždění, které má za ostatními centrálními bankami.
Někteří analytici mluví o tom, že v Powellově vyjádření chybělo slovo “postupně”. Tedy, že neupřesnil, že by se sazby měly snižovat pravidelně na každém zasedání. Naopak ale zaznělo, že o dalším snížení sazeb rozhodnou opět data.
Sleduj Matějovo investiční portfolio s pravidelným komentářem, jak postupuje.
A mnoho dalšího bonusového obsahu.
Dluhopisový trh a slabý dolar
Vyhlídka na snížení sazeb se hned propsala do výnosů amerického desetiletého dluhopisu. Výnosy jsou blízko ročních minim z konce loňského roku, kdy si trhy myslely, že nás letos čeká velká recese a Fed bude muset snižovat sazby velmi rychle. Ty nejodvážnější předpovědi mluvily dokonce o 10 sníženích v roce 2024. To se nestalo. Další argument pro to, aby člověk ignoroval všechny předpovědi, které se zakládají pouze na věštbách z křišťálové koule.
Dluhopisový trh ale v každém případě se snížením počítá. Na druhou stranu pokles ještě není tak velký, jako kdyby očekával radikální snížení sazeb v případě recese. Je tu, myslím, poslední okno pro nákup dluhopisů s vysokým výnosem. Vše na dluhopisovém trhu může samozřejmě ještě otočit politika a dění okolo amerického státního dluhu.
Co je na celé situaci hodně zajímavé, je relativně slabý americký dolar. Zpráva o snížení sazeb mu samozřejmě nepomůže, ale i tak zůstává překvapivě slabý vůči euru. Přitom má dolar stále daleko vyšší sazby a americká ekonomika je na tom v porovnání s evropskou velmi dobře.
Jelikož dolar neposiluje, je to známka toho, že forexoví tradeři zatím s recesí nepočítají. Za recese by měl dolar růst, protože ho investoři vyhledávají jako bezpečný přístav. Právě slabý dolar považuji za známku toho, že ne všichni na trhu jsou přesvědčení, že USA hrozí v nejbližší době recese.
Akcie: Výborné výsledky Palo Alto
Výsledková sezona v USA je prakticky u konce, zbývá už pouze Nvidia. Předposlední firmou, která mohla něco zásadního ovlivnit, je Palo Alto. Tato společnost je lídrem v oblasti kyberbezpečnosti. S ukazatelem price-to-earnings 48 patří k nejdražším na burze. Právě proto je dobré sledovat její výsledky, protože každé zaváhání může být investory potrestáno. Palo Alto tak živí zájem investorů o technologické akcie. Nejde pouze o umělou inteligenci, ale právě třeba sektor kyberbezpečnosti je jedním z hlavních tahounů indexu Nasdaq.
Akcie Palo Alto nezažívají příliš dobrý rok. Důvodem je, že se vedení společnosti rozhodlo změnit svůj dosavadní byznysmodel. Síla toho nového by se měla projevit v následujících letech, letošek je tak přechodovým rokem. Hlavním motivem změny modelu je absolutní fidelizace zákazníka. Kdo jednou začne používat nástroj od Palo Alto, nebude moci dát zpátečku a přejít ke konkurenci. Nový byznysmodel taktéž přinese především růst čistého zisku, což výsledky potvrdily.
Tržby společnosti překonaly očekávání analytiků (2, 19 miliardy oproti 2,16 miliardy dolarů). Byly tedy lepší o 27,12 milionu dolarů. Ještě lépe dopadl zisk na jednu akcii, který byl 1,51 dolaru při očekávání 1,41. Zisk byl tak o 7,12 % lepší, než se čekalo.
Hlavním důvodem pozitivního přijetí výsledků byl především výhled na příští měsíce. Tento rok společnost naplní bez problému horní hranici hospodářského výhledu. Příští rok by pak tržby měly atakovat devítimiliardovou hranici. Palo Alto je taktéž připravena převzít zklamané klienty od CrowdStrike. Tato společnost kvůli lidské chybě zablokovala informační systémy po celém světě, zejména pak na letištích. V příštím roce tak můžou být výsledky Palo Alto ještě lepší, než se očekává. Akcie Palo Alto silně rostly.
Z toho má radost i bývalá předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová, protože vlastní velké opce na tuto firmu. Kromě ní má americká politička i akcie Nvidia. Uvidíme, zda se bude po jejích výsledcích radovat stejně jako v případě Palo Alto.
Akciové indexy: S výjimkou Číny zůstaly světové indexy zelené
Ujištění ohledně zářijového vývoje sazeb bylo pro trhy důležité. Většina uzavřela týden pozitivně, s jedinou výjimkou: burza v Šanghaji odepsala 0,87 %. Indexu Hang Seng se však podařilo zůstat v kladných číslech a připsal si 1,04 %. Japonský index Nikkei přidal 0,94 %.
V Evropě se obchodování vezlo na pozitivní vlně. Francouzský CAC 40 připsal 1,71 %, německý DAX předvedl skoro identický výkon a získal 1,70 %. Londýnský FTSE potvrdil tradici, že když se evropským kontinentálním burzami daří, ostrovní index zaostává: FTSE vzrostl o pouhých 0,20 %.
V zámoří byl nejúspěšnější Russell 2000, protože právě menší firmy by měly mít největší výhodu ze snížení sazeb. Index Russell 2000 vzrostl o 3,58 % a index S&P 500 přidal 1,45 %. Technologický Nasdaq posílil o 1,40 %. Nejslabší výkonnost předvedl průmyslový Dow Jones se ziskem 1,27 %.
Kryptoměny: Bitcoin utočí na hranici 65 000 dolarů
Bitcoin znovu velmi překvapil. V době psaní článku jeho hodnota dosáhla 63 892 dolarů, což představovalo týdenní výkonnost 8,2 %. Během posledních dvou dnů se bitcoin marně pokoušel překonat 65 000 dolarů.
Silný impulz k růstu dostal díky Powellově vystoupení, které potvrdilo zářijové snížení sazeb. Bitcoinoví fanoušci však hned začali spekulovat, že bude možná hned o 50 bazických bodů. Pokud by se ukázalo, že je to pravda, pak by bitcoin mohl najít sílu a překonat důležitou hranici 200denního klouzavého průměru.
Závěr: Co ukáže Nvidia?
Poslední nejdůležitější firmou, která zveřejní výsledky za druhé čtvrtletí, bude Nvidia. Jde o nejsledovanější firmu současnosti. Od začátku roku akcie Nvidia přidala 168 %. To je perfektní zhodnocení, zvláště pak, když jde o jednu z největších firem na světě. Samozřejmě se čím dál častěji objevují hlasy, že jde o nafouknutou bublinu. Aby tato iluze věčného růstu mohla vydržet, musí Nvidia ve středu předvést supervýsledky.
Analytici předpokládají tržby na úrovni 28,66 miliardy dolarů, tedy skoro o 2,6 miliardy více než předchozí čtvrtletí. Potvrdí Nvidia toto tempo růstu? Anebo se dočkáme vystřízlivění a propadu cen akcií?
Pokud jde o makroekonomická data, dozvíme se zrevidovaný americký HDP za druhé čtvrtletí. Poslední zkušenosti s přehodnocováním čísel z amerického trhu práce ukázaly, že reálné údaje se mohou značně lišit. Bude to i tento případ? V pátek se dozvíme také odhad inflace ve většině zemí eurozóny. Tato čísla budou velmi zajímavá, protože ukážou, zda je i v Evropě možné snížit sazby.
Prozkoumejte akcie na platformě XTB