Zažili jsme jeden z nejnabitějších týdnů v roce na finančních trzích. Objevovaly se prakticky všechny druhy zpráv. Od politiky, geopolitiky přes makroekonomiku, až po výsledky hospodaření firem včetně těch největších jako Google, Microsoft a Meta. Už jen z podstaty věci vytváří tak velké množství informací na trhu nestabilitu, která se projevuje zvýšenou volatilitou. A té jsme si užili v uplynulém týdnu více než dost. Zkusíme si tedy shrnout všechna důležitá témata s tím, že se zaměříme na aspekt nejistoty, kterou tyto informace vyvolaly.
Kdo bude v Bílém domě?
Poslední týden před americkými volbami se znovu přehodnotily šance obou kandidátů. Od začátku října většina průzkumů favorizovala Donalda Trumpa. To se na trzích projevilo tzv. Trump tradem, tedy obchodováním, které sázelo na vítězství republikánského kandidáta. Z této spekulace rostl především Bitcoin.
Několik dní před volbami se však podle průzkumů začala karta otáčet, takže nyní se zdají šance obou kandidátů vyrovnané. Budeme si tedy muset počkat až na samotný výsledek voleb. Pokles šancí na Trumpovo zvolení nejvíc otřásl kurzem jeho společnosti Trump Media Technology, která za posledních pět dní odepsala přes 27 %. Kdyby se Donald Trump do Bílého domu nedostal, její akcie by se jistě propadly minimálně na polovinu hodnoty.
To však není všechno, již nyní lze v mnoha státu, kde lze předběžně volit, jsou problémy. Zveřejněná zkušenost čínského studenta, který ač není občanem USA, dokázal odvolit a následně požádal komisi o zneplatnění hlasu, poutá mediální pozornost. Je pravděpodobné, že těchto případů vyplyne na povrch více.
Tyto a obdobné zkušenosti jsou to nejhorší, co se může přihodit, protože nejnepříznivější varianta pro trhy není ani Donald Trump, ani Kamala Harrisová, ale nestabilita, kterou by vyvolalo napadnutí regulérnosti voleb nebo neuznání porážky jednou stranou.
Cena ropy jako spolehlivý indikátor
I když nejste experty na komoditní trh, věnovat se analýzám a sledování cen ropy není nikdy ztracený čas. Cena ropy jistým způsobem odráží realitu trhu. Je to spolehlivý indikátor jak geopolitické situace, tak i ekonomické síly.
V minulých dnech byla ropa jako na houpačce. Nejdřív si trhy myslely, že relativně slabý útok Izraele na Írán poskytne Teheránu možnost neodpovědět a nechat celou věc vyšumět. Izraelský útok nebyl tak masivní, jak se spekulovalo, takže cena ropy klesla. Írán se však nechal slyšet, že věc bez odplaty nenechá a Izrael se má připravit na větší odvetu, než byly ty dosavadní. Cena ropy proto začala znovu stoupat.
K tomu musíme přidat i silná makroekonomická data z USA. Čínské stimuly ekonomiky by se taktéž měly v budoucnu odrazit ve vyšší poptávce po ropě. Nic tedy nenasvědčuje tomu, že by její cena měla v následujících týdnech výrazně klesat. Drahá ropa bude značně komplikovat výpočet inflace v listopadu a prosinci, protože před rokem touto dobou byla levná.
Silnou poptávku potvrdily i výsledky ropné společnosti Chevron, které dopadly výborně. Bezprostředně po jejich zveřejnění titul přidal přes 4 %. Společnost měla sice menší zisk než před rokem, ale výhled na závěr letoška zůstává velmi pozitivní. A to je právě to, co trhy milují: optimistickou budoucnost.
Obchodujte CFD na komodity na platformě XTB
Makroekonomika: Propast mezi USA a Evropou se zvětšuje
Během týdne jsme měli možnost seznámit se s odhady růstu HDP za třetí čtvrtletí 2024. Čísla potvrdila smutnou skutečnost, že ekonomický rozdíl mezi USA a Evropou se prohlubuje. Zatímco Amerika stále solidním tempem roste, země eurozóny směřují do období stagnace nebo možná i recese.
Americký HDP rostl tempem 2,8 %. To je sice o něco méně, než čekali analytici, kteří předpokládali tříprocentní růst. Ale i tak je to solidní bilance. Za takových podmínek nelze očekávat, že americký pracovní trh výrazně oslabí.
Určité oslabení trhu přesto ukázaly tzv. Non Farm Payrolls neboli počet nově vytvořených míst za měsíc říjen mimo zemědělství. Ten ze zářijových 223 tisíc spadl na pouhých 12 tisíc. Tento velký pokles přišel na vrub hurikánům a stávce ve společnosti Boeing. Vzhledem k tomu, že úřad zajištující výpočet v minulosti silně revidoval prvně zveřejněná čísla, můžeme se ptát, zda nějaká nová pracovní místa v USA vůbec vznikla.
Když k tomu navíc připočtěme fakt, že za nárůstem stojí 40 000 nových míst ve státní správě, pak to s americkým pracovním trhem nijak růžově nevypadá. Můžeme se jistě dočkat toho, že po prezidentských volbách toto číslo nových státních zaměstnanců výrazně klesne. V každém případě zůstává situace na americkém pracovním trhu nečitelná.
Nepomohlo ani číslo nezaměstnanosti, které zůstalo na konstantní hodnotě 4,1 %. To může vést k tomu, že americký Fed dostane důvod ponechat na nejbližším zasedání sazby na aktuální výši. Americký pracovní trh zatím netrpí, aby Fed musel upouštět od své restriktivní měnové politiky.
Německá ekonomika ve velkých potížích
V eurozóně byl meziroční růst HDP na úrovni 0,9 %. Když vezmeme v úvahu statistickou odchylku, jde o velmi slabý výkon. Vzhledem k tomu, že už teď jsou sazby na euru výrazně nižší než na dolaru, je výsledek alarmující. Velmi znepokojující údaje přišly z Německa.
Německá ekonomika vykázala za třetí čtvrtletí pokles o 0,2 %. Když k tomu přidáme nárůst inflace, která zrychlila z 1,6 % na 2 %, bude mít Německo co dělat, aby nespadlo do stagflace. Scénář recese by tak byl v podstatě ještě milosrdný.
Inflace zrychlila v celé eurozóně z 1,7 % na 2 %. To je další z důvodů, proč sledovat ropu a americký dolar. Evropa to bude mít velmi těžké, pokud se zvedne cena ropy a euro zároveň oslabí. Výsledek mohl být ještě horší, kdyby Francie nevykázala růst 0,4 %, který však způsobily olympijské hry. Tento efekt však v následujícím čtvrtletí odezní, takže francouzská ekonomika také zpomalí. Tragičnost situace jen dokresluje fakt, že tahounem růstu HDP v Evropě je nyní Španělsko s 0,8 %.
Výsledky Alphabetu potvrdily jeho dominanci v sektoru
Nabitý týden otevřely výsledky společnosti Alphabet. Byly jedním slovem pozitivní a na všech úrovních předčily očekávání analytiků. Zisk na jednu akcii byl 2,12 dolarů oproti očekávaným 1,84 dolaru. Meziročně si Google polepšil o 15 %. Tržby dosáhly 88,26 miliardy dolarů oproti očekávaným 86 miliardám.
Dařilo se prakticky všem divizím. Velmi dobrý výsledek zaznamenal YouTube, jehož tržby meziročně vzrostly o více než miliardu na 8,9 miliardy dolarů. Lví podíl na tomto zlepšení má umělá inteligence, neboť Google se snaží vylepšit vyhledávání a navrhování nových videí.
Dobré výsledky tak rozptýlily obavu společnosti na začátku roku, že firmy budou kvůli vysokým úrokovým sazbám šetřit na marketingových výdajích. To se však nestalo. Firmy do reklamy stále investují obrovské peníze. Google chce v příštích kvartálech dosáhnout tržeb nad 90 miliard dolarů. Z tohoto hlediska je Google na 12. místě na světě. To je velmi krásný výsledek vzhledem k tomu, že většina jeho tržeb pochází ze služeb, nikoliv z prodeje výrobků. V tom ho z technologických firem předčí pouze Apple.
Segment cloudových služeb zaznamenal silný dvouciferný růst: z 8,4 miliardy na 11,53 miliardy. Sektor cloudu je pro Alphabet důležitý, protože díky němu má stále punc technologické firmy se silným potenciálním růstem.
Jediným mráčkem na obzoru jsou soudní řízení ohledně monopolu služeb. Akciím Google brání v rozletu možnost, že bude nařízeno rozdělení firmy. Osobně této variantě nepřikládám velkou váhu, protože Google může své sídlo přesunout například do Kanady, což pro takovéto firmy nepředstavuje žádný velký problém.
Prakticky každý stát na světě u sebe uvítá společnost s tak velkým obratem. Americké soudy jí v nejhorším případě vyměří pokutu, která bude vzhledem k finančním možnostem Googlu velmi malá. To nic nemění na tom, že právě obava ze štěpení zapříčinila, že Alphabet zůstává z pohledu P/E ukazatele nejlevnější akcií z elitní skupiny Magnificent 7.
Prozkoumejte technologické akcie na platformě XTB
Akciové indexy: Nárůst nejistoty se na světových indexech projevil značně negativně
Nejistota okolo amerických voleb se projevila zvýšenou volatilitou. Ta nesvědčila světovým indexům nikde na světě. Burza v Šanghaji oslabila o 0,84 %, hongkongský index Hang Seng ztratil 0,41 %. Jedině japonská burza skončila v zelených číslech. Z velké části za to může rozhodnutí japonské centrální banky nechat úrokové sazby na 0,25 %. Ani volby do parlamentu, které proběhly minulou neděli, nedokázaly změnit japonskou měnovou politiku. Nikkei tak za uplynulý týden vzrostl o 0,25 %. Tento růst byl však vykoupen dalším oslabením japonského jenu.
Evropské trhy klesly. Upřímně řečeno, vzhledem k špatným makroekonomickým číslům a vyhlídkám jsem očekával daleko větší propad. Evropské indexy se pořád drží blízko historickým maximům i přesto, že se ekonomický výhled stává čím dál pochmurnějším. Německý Dax oslabil o 1,07 %, francouzský CAC 40 odepsal 1,18 % a londýnská burza ztratila 0,87 %.
Dobré výsledky Googlu nezabránily negativnímu sentimentu na technologickém indexu Nasdaq. Přestože další publikace firem Microsoft a Meta dopadly dobře, investoři si položili otázku, zda jsou plánované obrovské investice do umělé inteligence ospravedlnitelné vzhledem k stále nízké rentabilitě. Technologický Nasdaq tak ztratil přes 1,50 %. Daleko lépe si vedl průmyslový Dow Jones, který odepsal pouze 0,15 %. Index S&P 500 přišel o 1,37 %.
Kryptoměny: Bitcoin se znovu propadl pod 70 000 dolarů
Během týdne to s bitcoinem vypadalo velmi dobře, dostal se až na hranici 73 500 dolarů. Za růstem ceny stála především spekulace na zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem. V jednu chvíli se dokonce zdálo, že bitcoin udělá nové ATH. To se ale nestalo. Investoři se znovu rozhodli vybrat si své zisky. Navíc se ukázalo, že spekulace na vítěze voleb je předčasná.
Spotová bitcoinová ETF zaznamenala silný pokles přílivu nových investic. Ve čtvrtek to bylo jen 32,3 milionu dolarů. To je výrazný pokles, protože minulý čtvrtek přiteklo do ETF více než 800 milionů dolarů.
Bitcoinu neprospěla ani silná makroekonomická data, která zvyšují spekulace na to, že Fed nemusí sazby rychle snižovat. Pokud na příštím zasedání sazby nesníží, mohlo by to cenu bitcoinu výrazně oslabit.
Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB
Závěr: Překvapí Fed?
Čeká nás další náročný týden. Hlavní pozornost budou samozřejmě poutat výsledky prezidentských voleb v USA a následně rozhodnutí Fedu. Ten mimořádně nezasedne ve středu, ale ve čtvrtek. Změna termínu bude mít dopad i na pravidelný stream, který se ze středy přesune právě na čtvrtek. Zasedání americké centrální banky bude velmi zajímavé a uvidíme zda Fed ukáže svou politickou nezávislost. V každém případě mu makroekonomická data dávají prostor sazby nesnížit.
Dění se bude točit okolo firmy Super Micro Computer. Její akcie zažívají strmý pád bez ohledu na to, že se jedná o velmi důležitou společnost ze segmentu umělé inteligence. Důvodem je, že firma nedokázala poté, co byla obviněna společností Hindenburg Research z falšování svého účetnictví, zveřejnit své hospodářské výsledky.
Auditorská firma Ernst & Young odstoupila z auditu s tím, že ho není schopna vykonat. Vedení newyorské burzy pak společnost vyzvalo, aby do 16. listopadu konečně zveřejnila své hospodářské výsledky. Pokud tak neučiní, budou její akcie staženy z burzy. Vzhledem k tomu, že Super Micro Computers je třetím největším klientem Nvidie, může to vést k panice v celém sektoru polovodičů.
Příští týden nabídne také hodně zajímavých hospodářských výsledků. Dozvíme se, jak si ve třetím čtvrtletí vedly firmy Berkshire Hathaway, Palantir, Realty Income, Qualcomm, Arm, Gilead, CVS Health, Airbnb a Motorola.