Toto je hlavní důvod aprílové mega pumpy Bitcoinu – Známe viníka!?!

0
(0)

Letošní první duben se opravdu vydařil. Bitcoin během jedné hodiny vyskočil o 20 % a trhu s kryptoměnami tak vdechl nový život do žil. Otázkou však zůstává, co tuto masivní pumpu způsobilo? Věřte či ne, existuje totiž relativně jednoduché vysvětlení, které navíc dává smysl a dá se částečně doložit.

Jako většina podobných pump, i ta dubnová byla zapříčiněna dlouhodobou stabilitou a nízkým volume. Čím je Bitcoin stabilnější, tím méně se obchoduje (protože na trhu je nuda) a tím je náchylnější na manipulace. I relativně “malé” objemy mohou výrazně pohnout cenou. Samozřejmě za předpokladu, že je někdo ochoten utratit miliony dolarů (levněji to bohužel nejde).

Situace na trhu byla koncem března na takovou pumpu prakticky ideální. Bitcoin se po několika pokusech o překonání rezistence v intervalu 4200 – 4500 $ usadil těsně pod ní. Na ceně 4200 $ vznikly paywally, které zabraňovaly dalšímu růstu.

Mnoho obchodníků tedy začalo shortovat. Pohyb směrem dolů byl v případě Bitcoinu mnohem pravděpodobnější než pohyb nahoru. Stoplossy si obchodníci nastavili těsně nad 4200 $, protože tato hladina se v průběhu měsíců ukázala jako velmi silná a přechody přes ni byly vždy bolestivé.

Myslíte si, že Bitcoin downtrend už skončil? Vyjádřete svůj názor v anketě. Zatím je to velmi těsné: O

Ideální příležitost na “short squeeze”

Slovní spojení short squeeze označuje na trhu jev, při kterém aktivum nečekaným pohybem směrem vzhůru vyhodí stoplossy short pozic (respektive je rovnou zlikviduje).

Přesně takový short squeeze nastal i 1. dubna. Nejvíce citelný byl na burze BitMEX, kde byly podle CCN likvidovány shorty za půl miliardy dolarů. Na ceně 4200 USD byl přitom těsně před pumpou “pouze” 80milionový paywall. Je nutné dodat, že volume na BitMEXu je z velké části pouze vymyšlené. Přesné statistiky tedy nejsou dostupné. V každém případě, podobný short squeeze se udál i na dalších burzách.

Během likvidace shortů se nakupují Bitcoiny, což může způsobit řetězovou reakci. Nákup totiž většinou zvyšuje hodnotu daného aktiva. Pokud se najednou zlikviduje mnoho short pozic, způsobí to růst a ten zase zlikviduje další shorty. Takto vznikají pumpy na trhu s Bitcoinem.

Na začátku je však nutný prvotní impuls – tedy někdo musí obětovat peníze a způsobit počáteční růst. V tomto případě to musel být pořádně drahý špás. Cena 4200 $ byla totiž na začátku března úplně zabetonovaná.

Kdo vytvořil počáteční impulz k růstu?

To je dobrá otázka. Mohlo jít prakticky o kohokoliv. O náhodného milionáře, který se pokusil o aprílový žertík, o velrybu, která očekávala, že na pumpě vydělá, nebo o burzu, která na podobných “Squeeze” vydělává peníze, protože aktivně obchoduje proti svým zákazníkům.

Ehm ehm … Dívám se na tebe Arthure Hayesi – CEO burzy BitMEX, která je známá svými nekalými praktikami! Arthur se navíc nedávno nechal slyšet, že v roce 2019 očekává cenu 10 000 $ za Bitcoin. BitMEX vydělal na short squeeze a Arthurovi vychází předpověď. Všechno to sedí!

Co říkáte na mou konspirační teorii? Dává to smysl? Je Arthur Hayes zodpovědný za aprílovou pumpu? Vaše názory můžete napsat například do komentářů. Jsem na ně velmi, velmi zvědavý.

Šéf BitMEX-u Arthur Hayes předpovídá cenu Bitcoinu v roce 2019 na 10 000 $

Přeloženo ze slovenského originálu, autorem článku je Samuel S.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Tomáš

Tentokrát je v tom asi Bitmex nevinně. Podle dostupných informací někdo koupil 20k BTC za cca 100mil.$ pomocí algoritmických objednávek ve stejnou dobu na Coinbase, Krakenu a Bitstampu. Zbytek ceny je FOMO.

fil

Stoplossy funguji stejne nahoru i dolu, proto ty rude vodopady cely posledni rok a pul. A Arthur vi jak na to 😉
Kazdopadne v dusledku te pekne pumpy se v kryptu objevilo o $20 mld. USD, a to je slusnej prival kapitalu za 2 hodiny ?

spot_img