Top 5 článků za uplynulý týden + V Texasu zákonodárci navrhli státní digitální měnu krytou zlatem

5
(5)

Pokud jste nestihli si přečíst všechny naše články za minulý týden, zkuste náš výběr top 5 článků plus bonusovou zprávu dne:

Nouriel Roubini: Většina amerických bank je technicky blízko platební neschopnosti

Renomovaný ekonom (a také velký kritik bitcoinu) Dr. Nouriel Roubini v nedávném článku pro MarketWatch rozebral aktuální, prekérní situaci, v níž se nacházejí investoři a banky. Ve svém článku zdůraznil hlavně fakt, že do konce roku 2022 dosáhly nerealizované ztráty amerických bank z cenných papírů 620 miliard dolarů. To představuje přibližně 28 % jejich celkového kapitálu (2,2 bilionu dolarů). Roubini rovněž poukázal na to, že růst úrokových sazeb vedl k poklesu tržní hodnoty ostatních aktiv bank. Alarmující je, že při zohlednění těchto faktorů nerealizované ztráty amerických bank ve skutečnosti dosahují 1,75 bilionu dolarů, tedy 80 % jejich kapitálu. Podle Roubiniho pramení “nerealizovaná” povaha těchto ztrát ze současného regulačního režimu. Ten bankám umožňuje oceňovat cenné papíry a úvěry jejich nominální hodnotou, a nikoli skutečnou tržní hodnotou. Tvrdí tak, že většina amerických bank je technicky blízko platební neschopnosti.

Elon Musk vyměnil logo Twitteru za logo Dogecoinu – Cena okamžitě narostla o 35 %

Je to jen pár dní co právníci Elona Muska požádali americké soudce o ukončení hromadné žaloby investorů Dogecoinu (DOGE) na 258 miliard USD. To je trojnásobek odhadovaného poklesu tržní hodnoty tokenu za 13 měsíců před podáním žaloby. Viní ho z manipulace s trhem a úmyslného podvodu. Obhájci naopak označili Muskovi příspěvky na Twitteru za neškodné a často hloupé. Ale rozhodně chybí důkaz, že chtěl někoho podvést. Právníci asi dokážou přesvědčit soud, že hlášky jako „Dogecoin Rulz“ či „no highs, no lows, only Doge“ jsou natolik obecné, že se nejedná o manipulaci. Co ale výměna loga populární sítě Twitter za logo tohoto tokenu? To už je jiný kalibr. Asi dle očekávání cena vyletěla během půl hodiny o více než 30 %. Po dvou hodinách začala zase pomalu klesat.

Počet Bitcoin Ordinals narůstá díky tokenům “BRC-20”

V současné době byl zaznamenán nový rekord v počtu inskriptovaných Bitcoin Ordinals v důsledku nedávno spuštěného “token standardu” pro blockchain. Podle údajů společnosti Dune Analytics dosáhl počet bitcoinových Ordinals 2. dubna 58 179, čímž o 83,5 % překonal předchozí rekordní hodnotu 31 692 z 9. března. Předpokládá se, že za tímto nárůstem stojí nedávné vytvoření tokenů “Bitcoin Request for Comment” (BRC-20) na Ordinals protokolu ze začátku března, za kterým stojí pseudonymní on-chainový analytik jménem Domo. Zatímco jsou Ordinals jakýmisi “digitálními artefakty” podobnými NFT, které v bitcoinové síti přenášejí data ve formě textu, obrázků JPEG, PDF, videa a zvukových formátů, standard BRC-20 tokenů využívá Ordinal inskripce k nasazování tokenových kontraktů, mintování tokenů a převodu tokenů – podobně jako standard ERC-20 tokenů na Ethereu.

Téměř 1 milion bitcoinových adres vlastní alespoň 1 BTC

Bitcoin se stává stále více populárním a investoři se stále více zajímají o tuto digitální měnu. Podle posledních údajů společnosti Look Into Bitcoin zabývající se analýzou bitcoinu se v současné době téměř 1 milion adres nachází v držení alespoň 1 BTC. Velká část kryptoměny byla nahromaděna v posledních dvou letech. Podle aktuálních dat existuje k 1. dubnu 2023 991 959 bitcoinových adres s držbou více než 1 BTC. Tento počet neustále roste. Zvláště rychlý nárůst počtu adres s více než 1 BTC byl zaznamenán po listopadovém kolapsu kryptoměnové burzy FTX, kdy se počet adres zvýšil z 915 110 dne 8. listopadu 2022 na 961 756 dne 8. prosince 2022. Během tohoto období také výrazně narostl zájem o hardwarové peněženky.

Ethereum reaguje na blížící se hard fork růstem ceny

Již ve středu 12. dubna by měl nastat hard fork blockchainu Ethereum. Ten plně dokončí přechod na koncept Proof-of-Stake (PoS) a umožní výběry uzamčených tokenů. Takových tokenů je dnes více než 18 milionů a jejich hodnota přesahuje 34,5 miliardy USD. Cena tokenů (ETH) reaguje na blížící se událost postupným růstem a některé ukazatele naznačují možnost brzkého rapidního růstu až na 3 000 USD. Ethereum je po bitcoinu druhá největší kryptoměna podle tržní kapitalizace. Tento týden se podařilo na chvíli dosáhnout ceny 1 944 USD, což je nejvyšší úroveň od loňského srpna. Při pohledu na kryptoměnové deriváty je vidět předpoklad obchodníků pro další růst. Call opce Etherea (25-delta) jsou draží než put opce. To vždy naznačuje předpokládaný růst ceny.

Bonusová zpráva

V Texasu zákonodárci navrhli státní digitální měnu krytou zlatem

Dva texaští zákonodárci představili identické návrhy zákonů na vytvoření státní digitální měny kryté zlatem. Jde o krok, který přichází navzdory námitkám několika zákonodárců Spojených států proti zavedení digitální měny centrální banky (CBDC).

Senátor Bryan Hughes představil 10. března senátní návrh zákona 2334 a zástupce Mark Dorazio pak ve stejný den předložil návrh zákona 4903, v němž se uvádí, že navrhovanou digitální měnu by krylo odpovídající množství fyzického zlata.

Návrh zákona vysvětluje, že jakmile si osoba zakoupí určité množství digitální měny, správce by tyto obdržené peníze použil na nákup ekvivalentního množství zlata. Kupující by pak obdržel digitální měnu rovnající se množství zlata, které správce nakoupil za peníze obdržené od kupujícího. Hodnota jednotky digitální měny se musí rovnat hodnotě příslušného zlomku trojské unce zlata v době transakce.

Ačkoli ani jeden z návrhů zákona nebyl schválen ani předložen k hlasování, oba zákonodárci uvádějí, že tento zákon nabude “účinnosti 1. září 2023”.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img