TOP 5 článků uplynulého týdne + BlackRock odhalil, kolik bitcoinů nakoupil

4.4
(8)

Pokud jste nestihli si přečíst všechny naše články za minulý týden, zkuste náš redakční výběr top 5 článků. Chybět nebude ani bonusová zpráva dne.

CoinShares: Rok 2023 se stal třetím nejúspěšnějším rokem pro příliv investic do kryptoměn

Podle nejnovější zprávy společnosti CoinShares se rok 2023 stal třetím největším rokem pro příliv investic do kryptoměn, přičemž celková hodnota investic do digitálních aktiv vzrostla o 129 %.

V minulém roce došlo k významnému vzestupu k investicím do digitálních aktiv, když příliv investic dosáhl 2,25 miliardy amerických dolarů. Je to více než dvojnásobek oproti roku 2022. Tento úspěch umístil rok 2023 na třetí místo nejúspěšnějších let v historii kryptoměn od roku 2017. Největší přílivy pak byly zaznamenány v letech 2020 (6,6 miliardy dolarů) a 2021 (10,7 miliardy dolarů).

Velký výhled pro finanční trhy v roce 2024: ekonomická recese, akciové trhy, zlato a bitcoin

Vítáme vás u prvního přehledu trhu pro akciové indexy, kryptoměny a další aktiva v roce 2024. Věříme, že jste si během Vánoc odpočli a vracíte se do nového roku plní sil a zvědavosti, co nám tento rok přinese za překvapení a příležitosti.

Akciový index S&P 500 první týden nového roku lehce klesal pod 4700 bodů. Důvodem může být růst výnosů na amerických vládních dluhopisech a dolarového indexu. Dalším důvodem můžou být problémy v rudém moři, kde trápí námořní dopravu piráti. Ceny lodní dopravy skokově rostou o 60% v průběhu pár dní. Bitcoin se vrací nad 44 000 USD a nechává altcoinům prostor k růstu.

Historický okamžik, ETF na spotový bitcoin je schváleno. Jak reaguje cena?

Americká komise pro cenné papíry a burzy oficiálně schválila první regulovaný spotový bitcoin ve Spojených státech!

Dne 10. ledna schválil regulátor cenných papírů žádosti 19b-4 od ARK 21Shares, Invesco Galaxy, VanEck, WisdomTree, Fidelity, Valkyrie, BlackRock, Grayscale, Bitwise, Hashdex a Franklin Templeton – čímž schválil změny pravidel, které umožňují obchodovat spotové bitcoinové ETF na burzách.  Cena bitcoinu zatím nijak zvlášť nereaguje. Čekáme až se situace uklidní, nebo to bylo vše a ETF již bylo v ceně započteno?

Během prvního dne obchodování spotových Bitcoin ETF dosáhl objem obchodů 4,5 miliardy dolarů

Celkový objem financí, investovaných do spotových Bitcoin ETF v první den obchodování přesáhl 4,5 miliardy dolarů. Jeden z emitentů však stále provozuje ETF na základě futures na bitcoin.

První den spuštění obchodování nově schválených spotových Bitcoin ETF odstartovalo raketovou rychlostí. V celkových objemech se na vrcholu objemů umístily Bitcoin ETF společností BlackRock, Grayscale a Fidelity. Jednomu emitentovi se však start nepovedl úplně podle očekávání.

Souhrnná data společnosti Yahoo Finance ukazují, že celkový objem desetí spotových Bitcoin ETF dosáhly za první den obchodování více než 4,5 miliardy dolarů v celkovém objemu.

Vitalik Buterin navrhuje 33% zvýšení gas limitu pro Ethereum

Vitalik Buterin, jedna z klíčových osobností spojených s druhou největší kryptoměnou světa, představil návrh na zvýšení limitu plynu (gas limit), což je důležitá složka fungování sítě Ethereum. Nový návrh, který přednesl během akce typu zeptejte se mě na cokoliv, pořádané týmem Ethereum Foundation, má za cíl zlepšit celkový výkon a kapacitu sítě tím, že umožní zpracování více transakcí v každém bloku.

Gas limit v síti Ethereum, který je momentálně nastaven na 30 milionů jednotek, nebyl zvýšen téměř tři roky, což je nejdelší období v historii tohoto protokolu. Buterin navrhuje zvýšení tohoto limitu na 40 milionů, což představuje nárůst o 33 %. Tento krok Buterin považuje za rozumný a potřebný vzhledem k rostoucímu využívání sítě etherea a její adopci.

Bonusová zpráva

BlackRock odhalil, kolik nakoupil bitcoinů

Společnost BlackRock údajně během posledního poklesu od spuštění svého spotového ETF na bitcoin nakoupila z dostupné nabídky téměř 11 500 bitcoinů.

Toto množství je velmi významné. Zvláště, pokud uvážíme, že denně vznikne pouze 900 nových BTC. Nákup společnosti BlackRock tak efektivně představuje zhruba 13denní produkci bitcoinu, kterou “spolkl” jeden jediný hráč.

První dvě obchodní seance po schválení nových burzovně obchodovaných fondů (ETF) na bitcoin zaznamenaly značný příliv finančních prostředků v celkové výši 1,4 miliardy dolarů. Po započtení odlivů z GBTC činil čistý celkový příliv napříč všemi produkty souvisejícími s bitcoinem 819 milionů USD.

Detailnější rozpis této aktivity ukazuje pozoruhodný objem 500 000 jednotlivých obchodů, které přispěly k celkovému objemu obchodů ve výši 3,6 miliardy USD. V čele tohoto počátečního nárůstu stál iShares Bitcoin Trust (IBIT) společnosti BlackRock, který získal v celkových tocích 497,7 milionu USD.

Těsně za ním se umístil Fidelity Advantage Bitcoin ETF (FBTC), který nashromáždil 422,3 milionu USD. Významný vliv měl také Bitwise (BITB), který přilákal 237,90 milionu dolarů v investicích.

Naopak již existující produkt Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) zaznamenal ve stejném období odliv 579 milionů dolarů. Tento posun lze částečně přičíst tomu, že investoři se rozhodli pro nové bitcoinové ETF, které nabízejí výrazně nižší poplatky.

Tento trend je v souladu s dřívějšími prognózami analytiků ETF, kteří předpokládali, že by bitcoinové ETF mohly v prvním roce svého fungování přilákat přibližně 10 miliard USD. Stojí za zmínku, že GBTC je jedním z největších držitelů Bitcoinu, který spravuje více než 27 miliard USD.

Mimochodem generální ředitel společnosti, Larry Fink, nedávno uvedl, že jeho názory na Bitcoin se v průběhu let výrazně změnily. Nyní jej považuje za “životaschopnou třídu aktiv”.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.4 / 5. Počet hlasujících 8

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img