Během prvního dne obchodování spotových Bitcoin ETF dosáhl objem obchodů 4,5 miliardy dolarů

3.3
(8)
Šimon Černík
Šimon Černík
Velký fanoušek Bitcoinu, filmový nadšenec, student vysoké školy v Brně, tvůrce audiovizuálního obsahu.

Celkový objem financí, investovaných do spotových Bitcoin ETF v první den obchodování přesáhl 4,5 miliardy dolarů. Jeden z emitentů však stále provozuje ETF na základě futures na bitcoin.

První den spuštění obchodování nově schválených spotových Bitcoin ETF odstartovalo raketovou rychlostí. V celkových objemech se na vrcholu objemů umístily Bitcoin ETF společností BlackRock, Grayscale a Fidelity. Jednomu emitentovi se však start nepovedl úplně podle očekávání.

Tři spotová Bitcoin ETF s největším objemem za 24h

Souhrnná data společnosti Yahoo Finance ukazují, že celkový objem desetí spotových Bitcoin ETF dosáhly za první den obchodování více než 4,5 miliardy dolarů v celkovém objemu.

Bitcoin ETF společnosti Grayscale, Grayscale Bitcoin Trust (GBTC), byl nejúspěšnějším z nově uvedených fondů. Podle údajů Yahoo Finance tvořilo objem celkového obchodovaného kapitálu 2,3 miliardy dolarů. Jedná se o téměř 50 % celkového objemu všech ETF.

V těsném závěsu za ním se umístilo Bitcoin ETF společnosti BlackRock, iShares Bitcoin Trust (IBIT). To během prvního dne obchodování nashromáždilo kapitál v hodnotě přibližně 1 miliardy dolarů. Na třetím místě se umístil fond Wise Origin Bitcoin Trust (FBTC) společnosti Fidelity. Ten v první den obchodování dosáhl objemu 688 milionů dolarů.

Zdroj: twitter.com

Bitcoin ETF společnosti Hashdex

Bitcoin ETF společnosti Hashdex (DEFI) se nezačalo obchodovat 11. ledna spolu s ostatními fondy. Komise pro cenné papíry Spojených států amerických sice schválila podání společnosti Hashdex ve formátu 19b-4, které by umožnilo kótování jejího spotového ETF fondu na amerických burzách, SEC však nepotvrdila platnost jeho formuláře S-1.

To znamená, že fond s tickerem „DEFI“ společnosti Hashdex se stále obchoduje pouze jako ETF založené na futures. Společnost rovněž vydala upřesňující prohlášení, v němž uvedla, že fond zatím ve svém portfoliu nedrží žádný spotový Bitcoin.

Objem kapitálu fondu GBTC byl z většiny prodejní

Objem obchodů zahrnuje příchozí a odchozí transakce a neposkytuje tak úplný obraz o tom, jak velkou část denní obchodní aktivity tvořily nákupy a prodeje.

Hlavní analytik ETF společnosti Bloomberg Eric Balchunas se na X podělil o svou teorii, která tvrdí, že převážná většina obchodní aktivity u GBTC byla prodejní. A to proto, jelikož se investoři z fondu přesunuli do novějších produktů s nižšími poplatky, jako jsou již zmiňované ETF společností BlackRock a Fidelity. Jeho kolega James Seyffart měl stejný názor.

Zdroj: twitter.com

Nákupy v hodnotě 47 000 BTC

ProShares Bitcoin Strategy ETF mezitím zaznamenal rekordní obchodní aktivitu. Celkový objem obchodů za den přesáhl 2 miliardy dolarů.

Podle spekulací se jedná rovněž z velké části o prodeje, jelikož investoři přecházejí od expozice na základě futures na bitcoin k levnější a méně volatilní expozici na základě spotových BTC.

Timothy Peterson, investiční manažer společnosti Cane Macro, odhadl, že nákupní aktivita napříč ETF znamená, že na spotovém trhu bude třeba nakoupit přibližně 47 000 bitcoinů. Jednalo by se o bitcoiny v celkové hodnotě 2,1 miliardy dolarů při současných cenách.

Zdroj: twitter.com

Balchunas uvedl, že investoři, kteří chtějí zjistit opravdová čísla potřebných podkladových bitcoinů, budou muset s největší pravděpodobností počkat, aby získali lepší představu.

Prozkoumejte ETF na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.3 / 5. Počet hlasujících 8

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img