Top 10 kryptoměn, které opravdu můžete využít – 1. díl

0
(0)

Ne všechny blockchainové projekty chtějí změnit svět tak radikálně jako Bitcoin. Pojďme se postupně podívat na různé kryptoměny z pohledu jejich užitečnosti pro obyčejné uživatele. 

Tisíce tokenů

V době, kdy vzniká tento článek, existuje na světě podle serveru coinmarketcap.com více než dva tisíce sto kryptoměn. Ovšem vzhledem k tomu, že existují digitální peněženky, které podporují dokonce více než tři tisíce mincí, není tento počet zdaleka konečný. A pokud jej porovnáte s počtem tokenů uvedených na stejném webu v roce 2017, zjistíte, že tenkrát jich bylo „pouhých“ osm set šedesát. Nutně potom musíte dojít k závěru, že kryptosféra roste rychleji, než chřest na zahradě – alespoň co se tokenů týče.

Bitcoin

Bitcoin, matka i otec všech kryptoměn zároveň, stále nese většinu tržní kapitalizace, stejně tak jako většinu objemu obchodů. Nemůžeme ho proto opominout v přehledu. Bylo by ale hodně naivní si myslet, že žádná z těch tisíců dalších mincí, které jsou alternativou k Bitcoinu (tzv. altcoiny), nemá žádnou hodnotu či není nikterak užitečná. Jak asi tušíte, tato představa je mylná.

Je pravda, že Bitcoin je mincí s nejrozšířenější adopcí na světě a nejlepší volbou pro účely ukládání majetku (proto také bývá nazýván digitálním zlatem). A je taky pravda, že jako platební systém už dokonce začíná konkurovat systémům od společností Visa a Mastercard. S trochou nadsázky se dá říci, že Bitcoin je obrem mezi kryptoměnami. Ovšem, jak se poučil třeba takový obr Goliáš, velikost ještě nemusí znamenat všechno.

Bitcoin byl vytvořen s jasným úmyslem. Nahradit fiat peníze jednou provždy tak, aby ústřední orgány vlád a nezodpovědní bankéři nemohli znovu způsobit globální finanční krizi, za kterou pak musíme platit všichni. Je to sice velmi obecný (a také celkem ambiciózní) cíl, ale někteří analytici věří, že by se to stát mohlo. A pokud se to nepovede Bitcoinu, mohlo by se to povést jiné kryptoměně.

Altcoiny

Mezi kryptoměnami je i mnoho takových, které nejsou víc než hobby projektem partičky znuděných vývojářů v lepším případě, v horším pak podvodem pro neznalé. Tyto projekty neřeší žádný problém lépe než Bitcoin (nebo jiná z top kryptoměn) a proto nejsou ani příliš rozšířeny. Jednoduše řečeno, jsou naprosto k ničemu.

Pokud se však na trh podíváte pozorněji, najdete celou řadu blockchainových projektů, které byly vytvořeny s ohledem na konkrétní účel. Byly vyvinuty a nasazeny tak, aby byly vhodné k řešení konkrétního problému.

V tomto seriálu (toto je první díl z deseti) si povíme právě o takovýchto projektech. O těch, které byly vytvořeny tak, aby byly užitečné. Některé z nich mohou být dokonce užitečné právě pro vás, právě tady a právě teď. Pokud ovšem budete vědět, že existují a že je můžete použít. Tak pojďme na to!

Bitcoin: Genesis

Bitcoin zůstává králem kryptoměn. Bylo tomu tak od prvního dne a od té doby se nic moc nezměnilo. Vytvořen byl v roce 2009 tajemným vývojářem Satoshim Nakamotem (dodnes není známa jeho identita, a ani to, zda šlo o jednoho člověka nebo tým lidí). Bitcoin přišel na svět, aby se stal alternativou k fiat (klasickým státním) měnám a posílil ekonomicky ty, kteří nejsou součástí tradičního finančního systému.

Satoshi viděl (stejně jako mnoho dalších lidí – a to v důsledku globální finanční krize v roce 2008), že centrální banky a vlády jsou poplatné stávajícímu finančnímu systému, záludné vůči svým klientům a navíc inflační. Veškerá jejich činnost je netransparentní a probíhá za zavřenými dveřmi. Na rozdíl od většiny ostatních se ale Satoshi snažil najít vhodný způsob, jak tuto situaci vyřešit. Jeho řešením k zajištění důvěry bylo využít decentralizaci. Hlavní myšlenkou bylo, aby centralizované banky již nepůsobily jako svévolné ústřední orgány. Orgány, které by si mohly dělat cokoli, co se jim zachce.

Kromě vytvoření globálního platebního systému, který nyní konkuruje systémům Mastercard i Visa, vytvořil Satoshi i nový způsob ukládání hodnoty. Existence online sítě Bitcoin zajišťuje, že hodnota každého tokenu zůstane zachována.

Síť se skládá z více než 10 000 aktivních uzlů, které běží v plném rozsahu, spravují a ověřují přenosy a vytvářejí nové bloky pro řetězec – a tedy i nové mince. To svědčí o síle protokolu, stejně jako o síle decentralizace, jak si to představoval Satoshi. Tato síť stále roste, takže bude jen větší a lepší.

Bitcoin jako nejstarší kryptoměna na světě prošel zkouškou času úspěšně a se vztyčenou hlavou.

Co číst dál?

Bitcoin je osmou největší světovou měnou – přeskočil i Rusko!

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img