Tom Emmer: Kryptoměnová strategie SEC nefunguje

4.8
(5)

Americký kongresman Tom Emmer se pustil do kritiky Komise pro kontrolu cenných papírů (SEC). Komisi vyčítá, že nedokázala zabránit krachu FTX, přestože navenek prosazuje přísná pravidla zaměřená na kryptoměny.

Kritika z úst kongresmana míří na SEC

V dnešním vlákně na Twitteru tento nově jmenovaný republikánský zástupce tvrdí, že agentura nese vinu za kolaps několika kryptofire. Při řešení otázek souvisejících s kryptoměnami totiž dle jeho slov používá nepraktické (až škodlivé) taktiky.

V březnu jsme byli znepokojeni tím, že GaryGensler zaujímá nevybíravý a nedůsledný přístup k dohledu nad kryptografickou komunitou. Nyní jsme ještě více znepokojeni, protože jsme viděli, že jeho strategie se minula účinkem v případech Celsius, Voyager, Terra/Luna – a nyní i FTX.

Emmer měl na mysli dopis z 16. března, který spolu s dalšími sedmi kongresmany napsal předsedovi SEC Garymu Genslerov. V něm se mimo jiné dotazoval na postup agentury při vyhledávání informací o kryptoměnách. Zákonodárci tehdy vyjádřili obavy, že SEC zneužívá své pravomoci. Toho se má dopouštět tím, že selektivně získává informace od účastníků trhu pro účely tvorby pravidel, čímž potlačuje inovace.

V úterním nočním rozhovoru pro Fox Business zákonodárce vyjádřil obavy ohledně uzavřeného setkání Sama Bankmana-Frieda a dalších vrcholových manažerů FTX se SEC. To se konalo 23. března a americká obchodní odnož FTX po něm navázala partnerství s regulátorem.

Máme zásadní otázky. Gary Gensler a SEC se loni v březnu setkali se Samem Bankmanem Friedem a vedoucími pracovníky FTX. Zřejmě spolupracovali na tom, aby jim SEC poskytla zvláštního zacházení, kterého se ostatním nedostává. Sam Bankman Fried prosazoval v Kongresu zákon o zvláštním zacházení. Když se ukázalo, o co šlo, začal průmysl “vyvěšovat červené vlajky”. Tehdy se tato věc rozpadla a je to opravdu selhání.

Tvrdá slova na adresu Garyho Genslera

Emmer si velkou část své kritiky nechal pro předsedu SEC, Garyho Genslera. Poznamenal, že regulátor selhal ve vyšetřovacím mandátu a otázal se, kde byl, když začaly problémy Voyageru a Celsiusu, Terra Luny a nedávno FTX. Podle něj to vypadalo, jako by se snad Gensler paktoval s padouchy na úkor těch dobrých hráčů.

Co dělá regulátor, který je za to zodpovědný, když jde po dobrých aktérech a uzavírá zákulisní dohody s lidmi (alespoň to tak vypadá), kteří dělají nekalé věci?

Závěr

Dosti zajímavý a hodně pozitivní je pak Emmerův závěr. Poznamenal totiž, že kolaps FTX nebyl selháním kryptoměnovým. Šlo o selhání centralizovaného financování (CeFi), selhání Sama Bankmana-Frieda a v neposlední řadě i o selhání vládního dohledu a regulačních postupů.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img