Temná budoucnost Bitcoinu podle Gavina Andersena

4.6
(11)

Ne vždy je budoucnost pouze růžová. Zajímavou a dosti chmurnou předpověď konce bitcoinové sítě odhalil Gavin Andersen, bývalý hlavní developer Bitcoinu (BTC). Mluví v ní o budoucnosti, ve které velryby ovládají všechny transakce a těžební aktivitu blockchainu, což položí základ pro případný zánik bitcoinového blockchainu.

Temná budoucnost před námi

Gavin Andresen zveřejnil svou předpověď v příspěvku na blogu s názvem „Možná budoucnost BTC“, v němž čtenáře upozornil, že jeho hypotéza by měla být považována za sci -fi. Na úvod říká, že v roce 2061 by se cena BTC mohla pohybovat kolem 6 milionů dolarů, což po zohlednění inflace bude v dnešních cenách odpovídat 1 milionu dolarů.

V roce 2061 se bitcoinové transakce v síti objevují jen sporadicky, protože uživatelé budou obchodovat s rychlejšími, levnějšími a vysoce soukromými blockchainy.

Na bitcoinové síti tedy probíhají pouze transakce mezi „držiteli velikosti velryb“, jako jsou centralizované burzy, centrální banky a multiparty computation adresy, které obsahují wraped coiny. Tyto velryby mají na starosti těžbu a jako jediné generují transakce v síti a platí vysoké transakční poplatky ve výši 7 500 USD za transakci.

Nakonec v roce 2100 klesá odměna za těžbu na nulu (z 0,006103515625 BTC na blok) a transakce v síti jsou nyní v důsledku obav o soukromí, rychlosti a vysokých nákladů velmi vzácné.

Následky

Když velryby uvidí, že bitcoinová síť se skoro nepoužívá, jednomyslně se rozhodnou síť vypnout. Podle Andresena „jeden po druhém zavřou mosty, které přesouvají BTC mezi řetězci“ a zbývající BTC spálí odesláním na adresu, ke které nikdo nemá přístup.

Pokud už v síti nebudou vznikat nové bitcoiny a nebude docházet k žádným transakcím, Andressen se domnívá, že „když už nebude třeba nic zabezpečovat, řetěz se zastaví”. Ale úplný konec BTC to nebude, neboť kolem 20 milionů BTC přežije na jiném blockchainu a podaří se jim zachovat svou hodnotu, protože “je jich omezený počet a protože byl BTC prvním vzácným digitálním aktivem”.

Závěr

Představená idea Gavina Andresena může být za jistých okolností celkem věrohodná a  mne by zajímalo, jak se vám líbí? Jaká bude podle vás budoucnost? V současné době tu máme několik blockchainů, které se vyvíjí neuvěřitelnou rychlostí a nabízí pokročilé funkce ochrany osobních údajů. Díky Andresenově práci na vývoji BTC je určitě dobré se nad jeho názory a myšlenkami minimálně zamyslet. Vždyť už Satoshi Nakamoto jmenoval Andresena jako hlavního vývojáře klientského softwaru Bitcoinu.

Přidejte se také na náš oficiální discord server.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Počet hlasujících 11

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
7 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
E15

Docela mi to dává smysl, ale nepřipadá mi to zase až tak temné. Hlavně pokud se zajistí, že v těch dalších vrstvách nad základní vrstvou (s transakcemi za 7500 USD) bude stále jen “21 mil.” BTC. Aby to nedopadlo jako svého času ten “podvod” se zlatem (rozumněj základní princip moderního bankovnictví).

Fantom

Podle některých zdrojů je nadstavba – LN silně centralizovaný. Nevím jestli je to pravda, možná nám to může objasnit Rob. Pokud ano, tak je to veliký problém pro širší adopci BTC jakožto platebního prostředku.

Hal

Btc uz davno nie je urceny na nakupovanie rohlikov.

Fantom

Pokud v budoucnu nebudou probíhat transakce v základní vrstvě, bude se ztrácet motivace těžařů těžit. Bude klesat hashrate a bezpečnost a tedy i důvěra. Jeho hodnota se tak bude stále snižovat. Původně byl navrhnut k P2P transakcím. Pokud k tomu nebude využíván, k čemu bude dobrý?

E15

Jakákoliv deflační měna (nebo třeba i zlato) se na nakupování rohlíků (ale ani aut, domů a nevím čeho drahého ještě) prostě nehodí. Inflace je problém, ale deflace je v ekonomice minimálně stejný problém. Stále vidím Bitcoin jako takové hooodně praktické zlato a nemyslím si, že by měl mít nějaké dramaticky větší ambice (možná je to ale jen nedostatek mé představivosti :-)))). Akorát na rozdíl od skutečného zlata je u BTC imho možná o řád (dva řády?) vyšší míra adopce a i při tak obyčejném použití jako “uchovatel hodnoty” a “občasný převod prostředků” by transakcí v základní vrstvě nemuselo být zase tak málo (pokud na tyto transakce ovšem běžný retail z pohodlnosti nerezignuje a nesvěří se do “péče” institucí). V článku popsaný stav je jakási hodně vzdálená budoucnost, již si stejně neumíme představit…. ;-)))

Fantom

Zlato, ač vůbec nejsem jeho zastáncem, má nepopiratelnou výhodu v tom, že ho můžete zakopat na zahradě a nezničí se, pravda může ho někdo ukrást (z trezoru také, ale jednoduché to není). Ale pokud opravdu nastane situace že nebude dost transakcí na základní vrstvě vzhledem k jejich ceně a dlouhé době provedení, tak s dalším a dalším halvingem klesne motivace těžařů a systém zkolabuje. Je to vzdálená budoucnost, ale strašit se s tím dá dobře už teď 🙂 Jinak řečeno – uklidíte nakoupené BTC s vidinou trvalého zhodnocení do trezoru “na furt”. Pokud to udělá většina lidí, tak se BTC z výše uvedeného důvodu znehodnotí.

Zefram
Hodnocení článku :
     

Temny osud Terminatora.
No comment.

spot_img