Aktuální výsledková sezóna za poslední čtvrtletí roku 2024 jen potvrzuje, že investoři jsou rozmlsaní. Jedna malá negativní zpráva může totálně shodit jinak výborné výsledky podle klasických ukazatelů, jako jsou tržby nebo zisk na jednu akcii. To je velmi zajímavá příležitost pro investory, kteří se zaměřují na fundamentální analýzu.
Jedinou překážkou k využití těchto poklesů je vysoká cena akcií. Nejen americké trhy se nacházejí blízko svých historických maxim. Když vezmeme v úvahu celkový makroekonomický kontext, kdy jsme stále v prostředí vysokých úrokových sazeb, a také geopolitické napětí, pak i malý propad ceny akcií nemusí být automatickým signálem k nákupu.
V minulém vydání Lupy jsem psal o dobrých výsledcích amerických bank a Netflixu. Americké banky jsou zatím velkým pozitivním překvapením této výsledkové sezóny. Jak si ale vedly některé další velké firmy?
Kdy konečně vzlétnou akcie Boeingu?
Z pohledu hodnotového investora je vždy důležité kupovat firmy, které jsou lídry ve svém oboru. Co se týče velkých dopravních letadel, je situace pořád ještě jednoduchá. Investor má na výběr mezi Boeingem a Airbusem.
Rozdíl je v tom, že akcie Airbusu jsou hodně drahé a jejich cena se blíží k historickým maximům, zatímco akcie Boeingu se dnes obchodují na úrovni 180 dolarů, tedy znatelně níže než jejich maxima před pěti lety.
Důvody poklesu jsou známy. Jde především o bezpečnost letadel 737 MAX. V letech 2018 a 2019 došlo ke dvěma smrtelným haváriím letounů 737 MAX, což vedlo k jejich globálnímu uzemnění a ztrátě důvěry zákazníků. I přes ujišťování vedení, že všechny možné technologické příčiny byly odstraněny, se v lednu 2024 objevil další incident, kdy během letu upadly boční dveře letounu 737 MAX společnosti Alaska Airlines, což opět vyvolalo obavy o bezpečnost a kvalitu výroby.
Tyto pochybnosti přetrvávají dodnes. Nejde však pouze o pochybnosti okolo kvality modelu 737 MAX, ale firma se musela vypořádat se stávkou vlastních zaměstnanců v posledním čtvrtletí roku, která se negativně podepsala na výsledcích za poslední kvartál roku.
Jaké byly výsledky Boeing?
Samotná čísla byla katastrofická. Ztráta na jednu akcii dosáhla 5,9 dolaru oproti očekávané ztrátě 1,74 dolaru. I tržby zaostaly za odhady a dosáhly 15,24 miliardy dolarů oproti očekávaným 17,04 miliardám. I přes tyto alarmující výsledky akcie Boeingu oslabily pouze o 0,86 %. Důvodem bylo, že tyto ztráty, z velké části způsobené stávkou, už byly v ceně promítnuty.
Hlavní brzdou společnosti je omezení amerického regulátora, který z důvodu bezpečnosti limitoval měsíční produkci letadel 737 MAX na 38 kusů. Limity na povolenou výrobu těchto typů letadel by se měly zvyšovat. Vedení společnosti počítá s 500 vyrobenými kusy 737 MAX.
Tento počet dodaných strojů by měl znovu zajistit společnosti návrat do zelených čísel, kdy očekává zisk 1 dolar na akcii. V roce 2018, kdy jely výrobní linky na plné obrátky, společnost vyrobila 800 kusů letadel. Návrat k plné produkci by měl být v zájmu všech.
Společnost má v objednávkách 6 200 kusů svých letadel. Reálně hrozí, že některé společnosti budou požadovat odškodné za nedodané kusy. Takže rizik je více než dost. Dobrou zprávou je, že přes všechna tato rizika akcie už nejdou níž. Uvidíme, zda Boeingu nepomůže nový prezident Trump, protože zvýšení letecké výroby v USA by ho jistě potěšilo.
Prozkoumejte akcie Boeing na platformě XTB
Pozvedne nový CEO zpět Starbucks mezi hvězdné podniky?
Často se dnes setkáte s názorem, že většina CEO dnes nemá velký vliv na chod globální firmy. Důvodem je standardizace velkých manažerů. Většina z nich má stejné prestižní školy a své zkušenosti získali především stoupáním v korporátní hierarchii. Právě tato korporátní kariéra pak zamezuje osobní vizi. CEO nechtějí hlavně dělat chyby, které by jim pak akcionáři vyčítali.
Mimochodem, to je důvod, proč je například Elon Musk tak na očích, protože dnes chybí další vizionáři. Akcionáři spoléhali na novou změnu ve vedení Starbucksu. Brian Niccol totiž pozvedl k silné expanzi společnost Chipotle Mexican Grill. Akcionáři nabídli Brianovi Niccolovi pohádkový plat, který činil 94 milionů dolarů jen za rok 2024. Jelikož nový CEO nastoupil v září, tak výsledky za poslední čtvrtletí byly ostře sledované.
Podle reakce trhů po výsledcích si akcionáři mohou gratulovat. Samotné výsledky nebyly nijak převratné a dopadly prakticky podle očekávání. Tržby dosáhly 9,4 miliardy dolarů oproti očekávaným 9,35 miliardy dolarů. Zisk na jednu akcii byl o jeden cent lepší než očekávání a dosáhl 0,69 dolaru. A přesto akcie na výsledky reagovala růstem přes 8,56 %. Růst byl dán především oceněním snahy CEO najít nové klienty. Jaký je jeho program?
Jaké změny Starbucks čekají?
Do Starbucksu by se měly více vrátit keramické hrníčky, napsané jméno na kelímku a možnost si dolít kávu zdarma. Stejně tak by se měla účtovat stejná cena za mléko a jeho rostlinnou náhražku. Obnovit by se měl i věrnostní program.
Vedení nechce jen rozmazlovat své klienty, ale hledá způsob, jak ušetřit na nákladech. Spoření by mělo pomoci zjednodušit nabídku jídla a nápojů. Do konce roku zmizí z nabídky 30 % produktů. Společnost si nechala otevřené dveře v případě propouštění, které by nastalo, kdyby se situace neobrátila k lepšímu.
Niccol chce jít s dobou a zaměřit svoji nabídku na mladší generace, které kávě již neholdují. Ty chce oslovit nabídkou prémiových čajů a japonským čajem Matcha. Proti větru v úsilí o lepší zisky hraje především cena kávy a silná konkurence na čínském trhu.
Osobně si myslím, že alespoň v Evropě je hlavním problémem cena jejich výrobků. Před deseti lety sice byly o něco dražší, řádově o desítky procent, ale člověk dostal pořádný kýbl kávy. Jestli nový CEO přijde s nějakým levným produktem, může znovu přitáhnout lidi. Akcie Starbucks se určitě vyplatí sledovat, už jen z toho důvodu, zda je možné, aby generální ředitel změnil osud firmy.
Prozkoumejte akcie Starbucks na platformě XTB
Elon Musk má nejlepší firmu na umělou inteligenci
Velmi očekávané byly samozřejmě výsledky Tesly. Vzhledem k tomu, že Musk má nyní velmi důležité úkoly od Donalda Trumpa, které spočívají ve velkých škrtech státních výdajů, je na místě otázka, zda má Musk ještě čas na něco jiného.
Na tiskovou konferenci Tesly samozřejmě dorazil, a čekal ho těžký úkol. Už od začátku ledna víme, že počet dodaných elektroaut klesl. Jinak řečeno, produkce Tesly začala klesat. To je pro akcii, která se profiluje jako technologická, zásadní problém. Vysoká valuace Tesly se v minulosti ospravedlňovala tím, že jde o dynamickou firmu s vysokým růstovým potenciálem. Ten se teď vyčerpal.
Elektroauta navíc nečeká žádná zářná budoucnost. Trump ve své inauguraci prohlásil, že Američanům ponechá svobodnou volbu, jaký typ auta si vyberou. Z toho většina analytiků usoudila, že program zelených dotací na elektroauta brzy skončí. Jelikož Musk je Trumpovi velmi blízký, měl tuto informaci z první ruky. A jako správný podnikatel se snaží na změnu větru reagovat.
Hospodářské výsledky Tesly navíc zaostaly za očekáváním. Tesla vykázala zisk na jednu akcii 0,73 dolaru oproti očekávaným 0,76 dolaru. Tržby dosáhly 25,71 miliardy dolarů, zatímco očekávání bylo 27,23 miliardy dolarů. Dynamika růstu tržeb se prakticky zastavila na konci roku 2022.
Robotaxi na obzoru
Musk v podstatě všechny tyto problémy přešel mávnutím ruky. Pokud se Tesle brzy podaří spustit výrobu levnějšího modelu, bude vše zachráněno. V každém případě se nic neděje, protože Tesla je lídrem v umělé inteligenci. Musk samozřejmě dal pojmu umělá inteligence specifický význam – pokud se podíváme na jeho jazykový model Grok, ten má zatím co dohánět. Musk však mluvil o propojení umělé inteligence s reálným životem. A toto propojení se má realizovat ve dvou projektech: Robotaxi a humanoidní robot Optimus.
Bohužel, jak už u Muska bývá zvykem, oba projekty mají značné zpoždění. Robotaxi by měla začít brázdit Ameriku nejpozději v červnu 2025. Toto datum zní nadějně. Problém je v tom, že přesně to samé Musk tvrdil už před rokem – provoz robotaxi měl být spuštěn v létě 2024. Je sice pravda, že nyní může očekávat plnou spolupráci americké administrativy, ale i tak jde o legislativně velmi náročný projekt. Dodržet tento termín bude pro Muska složité. U robotů Optimus zatím žádné konkrétní datum nepadlo.
Ale Muskovi sebevědomí nechybí. Konkurence je podle něj tak daleko vzadu, že by si musel vzít teleskop, aby zahlédl druhou firmu v pořadí. Dost odvážná slova, obzvlášť poté, co se v lednu trh otřásl příchodem čínského jazykového modelu DeepSeek. Ve velkých čínských městech se již prohánějí samořídící auta, která sbírají data, aby se jejich modely staly čím dál dokonalejšími. Musk však zakončil tiskovou konferenci prohlášením, že Tesla bude mít největší burzovní kapitalizaci.
Jeho sebevědomí a velké cíle jsou možná důvodem, proč po tak špatných číslech akcie Tesly mírně rostly o 0,55 %.
Prozkoumejte akcie Tesla na platformě XTB
Závěr: Diverzifikace jako klíč k úspěchu v roce 2025
V roce 2024 byla nejjednodušší a nejpřímější strategie, jak vydělat – nakoupit akcie Nvidia nebo nějaké ETF zaměřené na polovodičový sektor. Zájem investorů o téma umělé inteligence se zdál být bez hranic. Nikdo si nekladl žádné otázky.
S příchodem DeepSeeku se ale objevila první pochybnost. Nemyslím si, že by DeepSeek sám o sobě propíchl investiční bublinu kolem AI, ale jsme svědky změny narativu. Samotné spojení „umělá inteligence“ už nebude stačit. Investoři budou očekávat více.
Zklamání na trhu přijde. A právě proto se vyplatí hledat i jiné směry, než jen technologické akcie, které jsou právě teď v módě.
Skvělý článek jako vždy 😊 Díky za něj!