Stablecoin USDD společnosti Tron stále nemá zpět svou dolarovou vazbu

3.7
(3)

Nově spuštěný stablecoin společnosti Tron, USDD, se již téměř týden obchoduje pod hranicí jednoho dolaru poté, co 13. června sklouzl pod svou dolarovou hranici. Dostat se zpět na plánovanou dolarovou sazbu se mu doteď nepodařilo.

Další stablecoin v problémech?

19. června dosáhla cena USDD historického minima 0,9255 USD a aktuálně se (v době vzniku tohoto článku) trochu zotavila na 0,9608 USD. Stále však několik centů do 1 USD – hodnoty, za kterou má být obchodován.

Dne 17. června účet Tron DAO Reserve v připnutém vlákně na Twitteru ohlásil, že USDD není “depegován”. V tweetu se můžeme dočíst:

“USDD je decentralizovaný stablecoin, který závisí na mechanismu on-chain & collateralized assets”

Dále tvrdí, že USDD se liší od centralizovaných stablecoinů, jako je USDC společnosti Circle v tom, že není vázán na dolar “ve velmi těsném rozpětí bankovní ražby a výkupu”.

Podle zakladatele Tronu, Justina Suna, se USDD zpočátku depegoval v důsledku short prodejců, kteří se zaměřili na nativní token sítě TRX na kryptoměnové burze Binance. Přestože Sun přislíbil 2 miliardy dolarů z rezervy Tron DAO na boj s těmito shortaři, USDD zůstával tvrdošíjně pod hranicí jednoho dolaru. Včera tak společnost Tron DAO Reserve oznámila, že nakoupila 10 000 000 USDD ve snaze “ochránit celý blockchainový průmysl a kryptotrh”.

Co je USDD?

USDD byl původně spuštěn jako čistě algoritmický stablecoin, ale jeho provozní model byl změněn poté, co se minulý měsíc zhroutil další algoritmický stablecoin UST společnosti Terra. Tento stablecoin tak nyní využívá hybridní model, ve kterém je zajištěn kolaterálem zahrnujícím Bitcoin, TRX, USDT a rezervy USDC.

Celková hodnota všech mincí USDD vydaných společností Tron činí (podle webových stránkách Tron DAO Reserve) něco málo přes 723 milionů USD, a měna má poměr krytí 324 procent. To znamená, že je zajištěna kolaterálem ve výši 2,3 miliardy USD.

Ekosystém Tron je třetím největším blockchainem podle TVL (celková uzamčená hodnota), přičemž podle údajů specializovanému webu DeFi Llama jsou v jeho devíti různých decentralizovaných finančních (DeFi) protokolech uzamčeny necelé 4 miliardy dolarů.

Hodnota TVL dosáhla v polovině listopadu loňského roku vrcholu 6,74 miliardy dolarů a 8. června dosáhla 6,29 miliardy dolarů. Během necelých dvou týdnů klesla (uprostřed všeobecného propadu kryptotrhů) o 36 % na 4 miliardy dolarů. Token TRX společnosti Tron se v současné době obchoduje za 0,0613 USD, což znamená pokles za posledních 7 dní o zhruba 5 procentních bodů. Podotýkám, že údaj je platný v době psaní článku.

Závěr

17. června jsme se ve tweetu Tron Daon Reserve mohli dočíst, že předpokládají, že projekt čeká velmi slibná budoucnost.

“Je nám teprve 42 dní, stále máme před sebou řadu produktů, které je třeba vybudovat, a masivní růst.”

Měl autor tweetu pravdu a dokáže se USDD na poli stablecoinů prosadit? Nebo mu snad hrozí podobný osud, jako stablecoinu společnosti Terra? Budeme rádi za vaše komentáře.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.7 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img