Spojené státy se v roce 2023 vyhnuly recesi, zde jsou předpovědi odborníků pro rok 2024

3.5
(4)
Šimon Černík
Šimon Černík
Velký fanoušek Bitcoinu, filmový nadšenec, student vysoké školy v Brně, tvůrce audiovizuálního obsahu.

Americká ekonomika se vyhnula recesi, která se předpokládala v roce 2023. Odborníci nyní uvádějí, že v roce 2024 je možný soft landing nebo mírná recese. Tyto tipy mohou investorům pomoci připravit se na nečekané události.

Před rokem 2023 se předpovědi téměř shodovaly: přichází recese. S koncem roku se však předpovídaný hospodářský pokles nedostavil. Co nás tedy čeká v roce 2024? Podle odborníků může být hospodářský pokles stále v prognóze.

Předpověď vychází ze stejných faktorů, které ekonomy v roce 2023 přiměly k volání po poklesu. Vzhledem k tomu, že se inflace rozběhla na plné obrátky, Federální rezervní systém zvýšil úrokové sazby.

Tato dynamika obvykle vyvolala recesi, která je definována jako dvě po sobě jdoucí čtvrtletí záporného růstu hrubého domácího produktu. Některé prognózy jsou optimistické, že se jí lze vyhnout ještě v roce 2024. Bank of America předpovídá spíše soft landing než recesi, a to i přes rizika poklesu.

Podle prosincového průzkumu Národní asociace pro podnikovou ekonomiku více než tři čtvrtiny ekonomů uvedly, že pravděpodobnost recese v příštích 12 měsících je 50 % nebo menší.

Názory odborníků a předpoklady respondentů ohledně recese v roce 2024

„Náš základní předpoklad je, že se jedná o mírnou recesi,“ řekl Larry Adam, investiční ředitel společnosti Raymond James. Tento pokles, který může být „nejmírnější v historii,“ může začít ve druhém čtvrtletí 2024, předpovídá Adam.

Z ekonomů NABE, kteří v prognóze také vidí pokles, 40 % tvrdí, že začne v prvním čtvrtletí. Naopak 34 % navrhuje druhé čtvrtletí.

Američané, kteří se potýkají s vysokými cenami v prostředí rostoucí inflace, mohou mít pocit, že pokles je již tady. K tomu 56 % lidí dotázaných společností MassMutual v loňském roce uvedlo, že ekonomika se již nachází v recesi. Průzkum společnosti Nationwide z letošního roku ukázal, že Američané se obávají stejně silného poklesu jako v roce 2008.

Propouštění zaměstnanců, které se dostalo na titulní stránky novin na konci roku 2023, může pokračovat i v novém roce. Zatímco v roce 2023 propustilo zaměstnance 29 % společností, v roce 2024 očekává propouštění 21 % společností. Uvádí tak společnost Challenger, Gray & Christmas.

Podle odborníků vám v přípravě na neočekávané události roku 2024 mohou pomoci tyto tři kroky.

1. Snižte své zadlužení

Podle společnosti LendingTree se o letošních svátcích zadlužila více než třetina spotřebitelů. Letos to bylo 34 %, zatímco v roce 2022 to bylo 35 %.

Průměrný zůstatek, který si tito zákazníci odnášejí, činí 1 028 USD, což je výrazně méně než loňských 1 549 USD a nejméně od roku 2017. Vyšší úrokové sazby však znamenají, že tyto dluhy jsou dražší. Třetina dlužníků na dovolené má úrokovou sazbu 20 % nebo vyšší, uvádí LendingTree.

Zůstatky na kreditních kartách letos překročily rekordní hodnotu 1 bilionu dolarů. Existují však určité kroky, které vám mohou pomoci kontrolovat, kolik za tyto dluhy zaplatíte.

Za prvé, LendingTree doporučuje automatizovat měsíční platby, abyste se vyhnuli sankcím za pozdní platby. A to včetně poplatků a zvýšení sazeb.

Pokud máte na kreditní kartě nesplacené zůstatky, které přenášíte z měsíce na měsíc, pokuste se snížit náklady, které na tento dluh platíte. Buďto prostřednictvím nabídky převodu zůstatku s 0% úrokem, nebo osobní půjčky. Případně můžete zkusit jednoduše požádat svou stávající společnost vydávající kreditní karty o nižší úrokovou sazbu.

Důležité je zvolit si strategii splácení dluhů a držet se jí.

2. Proveďte zátěžový test vašich financí

Barry Glassman je certifikovaný finanční poradce a zakladatel a prezident společnosti Glassman Wealth Services. V rozhovoru pro server CNBC uvedl, že recese se může do značné míry projevit i na tom, zda máte stále práci. Glassman je také členem Rady finančních poradců CNBC.

Poznamenal, že hospodářský pokles může také způsobit situaci, kdy i ti, kteří jsou stále zaměstnaní, budou vydělávat méně.

V důsledku toho je dobré zhodnotit, jak dobře byste mohli zvládnout pokles vašich příjmů. Zvažte, jak dlouho byste v případě ztráty zaměstnání dokázali držet krok s účty na základě úspor a dalších zdrojů, které máte k dispozici, řekl.

Proveďte zátěžový test svého příjmu v porovnání se svými běžnými závazky. Ujistěte se, že máte nějakou záchrannou síť.

– Barry Glassman, zdroj: cnbc.com

3. Navyšte své úspory pro případ nouze

I kdybyste měli stranou jen o trochu více peněz, může vám to pomoci zajistit, že nepředvídané události, jako je oprava auta nebo nečekaný účet, nenaruší váš rozpočet.

Průzkumy však ukazují, že mnoho Američanů by v hotovosti těžko pokrylo výdaje ve výši 400 dolarů. Podle odborníků je klíčem k úspěchu automatizace spoření v takové formě, abyste investované peníze ve výplatě ani neviděli.

I kdybychom toto období přečkali relativně bez úhony, je to o důvod víc, proč spořit. Ještě jsem se nesetkal s nikým, kdo by šetřil příliš mnoho peněz.

– Mark Hamrick, hlavní ekonomický analytik společnosti Bankrate. Zdroj: cnbc.com

Další výhoda současného spoření je, že díky vyšším úrokovým sazbám jsou potenciální výnosy z těchto peněz nejvyšší za posledních 15 let. Tyto výnosy však nemusí trvat dlouho, protože se očekává, že Federální rezervní systém začne v roce 2024 sazby snižovat.

Zdroje:

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img