Šéf FDIC během slyšení v Senátu: Kryptobanky špatně zvládly tradiční rizika

4.5
(2)

Bankovní výbor Senátu Spojených států v reakci na nedávné úpadky bank uspořádal 28. března slyšení. Promluvili na něm úředníci z Federální společnosti pro pojištění vkladů (FDIC), Federálního rezervního systému a ministerstva financí.

Předseda FDIC Martin Gruenberg hovořil o příčinách úpadku bank Silicon Valley Bank (SVB) a Signature Bank. Zmínil také roli digitálních aktiv a věnoval se i reakcím agentury na krizi.

Selhání ke kryptoměnám přátelských bank

Gruenberg uvedl, že vysoký objem nepojištěných vkladů a rychlý růst byly společnými faktory březnových krachů bank. Gruenbergovo vyprávění začalo u banky Silvergate Bank, a jeho počátky se datují k 8. březnu. Celý příběh ovšem začal ještě dříve – bankrotem banky FTX.

FTX sice představovala méně než 10 % celkových vkladů Silvergate Bank, ale banka v důsledku bankrotu FTX přišla o 68 % svých vkladů. To spustilo fatální řetězec událostí. Gruenberg k tomu uvedl:

Problémy, které zažila banka Silvergate, ukázaly, jak tradiční bankovní rizika, […] pokud nejsou adekvátně řízena, mohou dohromady vést ke špatnému výsledku.

FDIC bylo o runu na SVB informováno ve čtvrtek 9. března večer. SVB uzavřela své pobočky 10. března a následující víkend horečně spolupracovala s FDIC a nakonec se podařilo následující pondělí banku znovu otevřít. Gruenberg poznamenal, že stejně jako Silvergate Bank, i SVB soustředila své aktivity do jediného sektoru – společností rizikového kapitálu.

Signature Bank byla diverzifikovanější než Silvergate Bank nebo SVB. To bylo částečně způsobeno rozhodnutím banky snížit svou expozici vůči digitálním aktivům po bankrotu FTX a mediální kontrole vazeb banky na krypto burzu. Další negativní pozornost v souvislosti s FTX si banka vysloužila v únoru, kdy na ni byla podána žaloba za údajné umožnění směšování účtů FTX.

Odliv vkladů z banky Signature začal 9. března a akutně se projevil následující den – tedy v pátek. Během několika hodin bylo z banky vybráno přibližně 20 % vkladů. Vedení nebylo schopno poskytnout přesné finanční údaje a situace se i nadále zhoršovala.

Řešení záporného zůstatku si vyžádalo dlouhodobé společné úsilí Signature Bank, regulačních orgánů a Federal Home Loan Bank of New York o zastavení kolaterálu a získání potřebných finančních prostředků z Federálního rezervního systému na pokrytí záporných odlivů […] To se podařilo s rezervou několika minut před uzavřením bankovní pobočky Federálního rezervního systému.

Gruenberg poznamenal, že banky Silvergate a Signature Bank využívaly digitální platformy, které umožňovaly provádět transakce nepřetržitě. Byly to “jediné dvě známé platformy tohoto typu v rámci pojištěných institucí v USA”.

Předseda FDIC rovněž uvedl předběžný odhad nákladů Fondu pojištění vkladů na řešení ztrát SVB a Signature Bank ve výši 22,5 miliardy USD. Na závěr zopakoval slova několika vládních představitelů z posledních dnů:

Stav amerického finančního systému zůstává navzdory nedávným událostem zdravý.

Závěr

Komplexní zprávu o systému pojištění vkladů vydá FDIC do 1. května. Ostatní řečníci na slyšení poskytli stručnější výpovědi. Náměstkyně ministra financí pro domácí finance Nellie Liangová popsala, jak se ministerstvo financí zapojilo do spolupráce s FDIC a Federálním rezervním systémem během úpadků bank. Místopředseda Fedu pro dohled Michael S. Barr se pak odborně zabýval úpadkem SVB a následnými kroky vlády.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img