Sedm největších průšvihů kryptoměnového průmyslu v roce 2022

5
(1)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Rok 2022 je již pomalu za námi a většina z nás rekapituluje. Něco se podařilo a na něco by bylo lepší zapomenout. I segment krypta v letošním roce zažil pár situací, které by možná raději zapomněl. Pojďme se nyní podívat na sedm průšvihů, které se letos udály a jaké ztráty při nich vznikly.

1. Axie Infinity

V březnu došlo k napadení populární NFT online hry Axie Infinity, která má vnitřní ekonomiku postavenou na kryptoměnách na bázi Etherea. Bylo odcizeno 173 600 tokenů ETH a 25,5 milionů USDC v celkové hodnotě přesahující 625 milionu USD. Což je vyšší hodnota, než byla odcizena v krypto segmentu za celý rok 2020.

2. TerraUSD/LUNA

Na počátku května došlo k výběru 2 miliard USD v tokenech TerraUSD. Následně došlo k poklesu ceny a panickému výprodeji, který nedokázal algoritmický stablecoin ustát. I když se Do Kwon pokusil spustit rehabilitační plán, tak hodnota tokenu se již nevzpamatovala a Terra nakonec spustila novou měnu LUNA 2.0. Odhadovaná ztráta je kolem 60 miliard USD. Není jasné, zda počáteční výběr byl úmyslný útok, nebo reakce na rostoucí úrokové sazby.

3. Three Arrows Capital

V souvislosti s Axie Infinity a pádu TerraUSD nastal i další problém. Společnost Three Arrows Capital (3AC) provozovala kryptografické hedgové fondy a současně fungovala jako rizikový investor v oblasti digitálních aktiv. Po pádu TerraUSD hodně investorů začalo opouštět trhy a požadovalo vyplacení. Nedostatek likvidity vedl k likvidaci společnosti ve výši až 400 milionů USD.

4. Voyager Digital

Jedním z významných věřitelů 3AC byla společnost Voyager Digital. Hedgový fond jim po svém pádu přestal splácet úvěr 650 milionů USD. Na pomoc jim přišel Sam Bankman-Fried (SBF) a poskytl jim úvěr 500 milionů USD. I přesto společnost v červenci vyhlásila bankrot. Podle oznámení má společnost 100 000 věřitelů a dluží jim až 10 miliard USD.

5. Celsius Network

Platforma pro půjčování kryptoměn se dostala do problémů na začátku července. V té době už důvěra v krypto byla značně podlomená. Valná část investorů se snažila své peníze vybrat a hledat bezpečnější možnosti zhodnocení. Na to společnost Celsius Network nebyla připravena a proto pozastavila výběry, výměny a převody bitcoinů. To si zbytek investorů vyložil jako vyhlášení bankrotu a kryptoměna Celsius se během hodiny propadla o více než 70 %. To byla poslední kapka a společnost Celsius Network bankrot skutečně oznámila. Zůstal deficit ve výši 1,2 miliardy USD.

6. FTX

Burza FTX vyhlásila bankrot na začátku listopadu. Údajný hack vybral z peněženek více než 600 milionů USD a burza pozastavila výběry. V následné panice neměla dost likvidity a vyhlásila bankrot. Její zakladatel (SBF) byl počátkem prosince zatčen na Bahamách a obviněn z osmi trestných činů. Někteří z pádu FTX viní Binance, která 6. listopadu oznámila úmysl prodat všechny svoje tokeny FTT (nativní tokeny burzy FTX). To údajně spustilo jejich výprodej a pád ceny o více než 80 %.

7. BlockFi

Necelé tři týdny po krachu FTX následovalo další oznámení krachu. Tentokrát se jednalo o kryptoměnovou burzu BlockFi, která byla finančně také propojená s FTX. Dlužila jim 275 milionů USD, které si od ní půjčila na začátku roku pro vylepšení likvidity.

Závěr

Rok 2022 rozhodně nebyl pro krypto jednoduchý. Hodně problémových firem nějakým způsobem spolupracovalo a potíže si tak předávaly mezi sebou. Často se jednalo o nedostatečnou likviditu nebo špatné řízení společnosti. A škody nejsou rozhodně zanedbatelné. Otázkou k zamyšlení je, zda medvědí trh dostává firmy do problémů nebo jsou to problémy firem, které utvářejí medvědího trh. V širším kontextu se ale jedná o zátěžový test, který ukáže kvalitní firmy a příležitosti pro investice.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Rob
Hodnocení článku :
     

Předem děkuji za shrnutí. Sledovat krypto je opravdu zábavné. Rád bych reagoval na “otázku k zamyšlení”. Myslím, že není správně A ani B. Pokles trhu (nejspíše myšleno optikou fiat měn) je způsoben jednoduše těmi, kteří krypto prodávají, protože už chtějí něco jiného, na což doplácí krypto společnosti, nedbale hospodařící. Není důvod hledat v tom složitosti. Krypto totiž velmi trestá chamtivost a lehkovážnost. A nejde s tím nic dělat, protože krypto nikdo neovládá.

Dud

Ještě tady chybí Holdnaut a aktuálně můj oblíbenec Midas. Snad alespoň to Nexo nám zůstane.

bkf1

“Otázkou k zamyšlení je, zda medvědí trh dostává firmy do problémů nebo jsou to problémy firem, které utvářejí medvědího trh.”
Otázka předcházející je, co způsobilo ten medvědí trh (a co navíc bylo tak evidentní, že evidentnější je snad jen zapálení modrého kontejneru uprostřed náměstí). Na to samozřejmě nikdo odpovídat nebude a nebo, jak nějaký “pan doktor” bude tvrdit, že za to může “Franta” nebo “Jarda” nebo kdokoliv, kdo třeba ani “nešel kolem”. Dnes ale nikdo nevidí evidentní věci a tuplem ne ty, co se staly (nebo začaly stávat) už “dávno” třeba zpět 3 roky. Nj. to je ta slepota a zapomnětlivost, která dnes řádí jak černá ruka…

spot_img