Prohlášení o bankrotu společnosti Celsius ukazuje, v jak hlubokých potížích se zkrachovalý poskytovatel krypto lendingu CeFi nachází.
Celsius v miliardovém deficitu
Prohlášení o úpadku společnosti odhalilo některá nepříjemná překvapení ohledně stavu platformy pro půjčování kryptoměn, včetně deficitu 1,2 miliardy dolarů. Většinu jejích závazků tvoří vklady zákazníků, přičemž někteří se domnívají, že nemusí být povinni je vrátit.
Dokument o konkurzu podle kapitoly 11 podepsaný generálním ředitelem společnosti Celsius Alexem Mashinskym 14. července odhalil, že společnost drží aktiva ve výši přibližně 4,3 miliardy USD. Pasiva však činí 5,5 miliardy USD.
Z toho 4,72 miliardy USD tvoří vklady zákazníků. Aktiva pak představují tokeny CEL v údajné hodnotě 600 milionů USD, těžební aktiva v hodnotě 720 milionů USD a 1,75 miliardy USD v dalších krypto aktivech.
Uvedená částka v CEL však navíc vzbudila u komunity podezření. Podle údajů z webu Coingecko je totiž aktuální celková kapitalizace tokenů celsius network pouze 330 milionů USD.
V každém případě uvedená data z rozvahy poukazují na nejméně 1,2miliardový deficit.
Těžba BTC
Generální ředitel společnosti Celsius Alex Mashinsky podepsal dokument, v němž se uvádí, že společnost může také prodávat bitcoiny (BTC) vytěžené v rámci těžby bitcoinů Celsius Mining.
Tímto způsobem by podle Mashinského měla být vytvořena „dostatečná aktiva“ ke splacení alespoň jedné ze svých půjček. Společnost předpokládá, že by mohla do roku 2023 vygenerovat asi 15 000 BTC dodatečných příjmů.
Zakladatel Swan Bitcoin Cory Klippstein vyjádřil politování nad nedávným rozhodnutím Celsia i Voyageru požádat o ochranu podle kapitoly 11, namísto zákona o ochraně investorů do cenných papírů (SIPA).
Uvedl:
„Pokud by se celsius network a invest voyager starali o své uživatele, vyhlásili by bankrot SIPA jako makléři (o kterých vždy tvrdili, že jsou), kde VŠECHNY výnosy jdou nejdříve zákazníkům. Podání podle kapitoly 11 znamená, že výslovně říkají, že SPOLEČNOST VLASTNÍ VŠECHNa UŽIVATELSKá AKTIVa.”
Závěr
Kryptoskeptická ekonomka a blogerka Frances Coppola k bankrotu společnosti Celsius uvedla, že z podmínek použití Celsia jasně vyplývá, že Celsius může s finančními prostředky vloženými zákazníky „nakládat, jak chce.“
„A konkrétně říká, že v případě bankrotu nemusí zákazníci dostat všechny – nebo dokonce žádné – své peníze zpět,” dodala.