Sázka Salvadoru na bitcoin je aktuálně v mínusu více než 31 procent

5
(4)

Obsah

Salvadorské investice do bitcoinu byly v důsledku nedávného poklesu kryptoměnového trhu těžce zasaženy a rezervy země v BTC utrpěly papírovou ztrátu více než 31 procent.

Nedávný pád ceny bitcoinu vedl k zatím 31,8% nerealizované ztrátě Salvadoru poté, co do tohoto aktiva nalil 88,4 milionu dolarů.

Hodnota držených BTC klesá

Pro mnohé kontroverzní strategie Salvadoru je vystavena zatěžkávací zkoušce poté, co cena aktiva v posledních několika týdnech zaznamenala značný pokles. Středoamerická země je nyní v mínusu více než 31%, co se týká její investice do primárního digitálního aktiva.

Za posledních 30 dní se hodnota bitcoinu prudce propadla z přibližně 51 000 dolarů na 33 500 dolarů (údaj platný v době psaní článku). Od listopadu, kdy bitcoin dosáhl historického maxima nad 69 000 USD, se snaží zatím marně najít ztracenou dynamiku. A krom obchodníků byl těžce zasažen také Salvador.

Salvador se v září minulého roku stal první zemí na světě, kde se bitcoin stal zákonným platidlem. Prezident Nayib Bukele jako velký fanoušek BTC hrdě oznamoval, že během několika tržních poklesů “kupoval dip”.

K dnešnímu dni tak země utratila přibližně 88,4 milionu dolarů za 1 801 bitcoinů při průměrné ceně 49 100 dolarů za minci. Nedávný pokles znamená, že hodnota držených bitcoinů se dnes blíží 60,3 milionu dolarů, což představuje nerealizovanou ztrátu ve výši zhruba 31,8 %.

Salvador zpočátku utratil přibližně 35 milionů USD za 700 bitcoinů krátce poté, co přijal toto aktivum jako měnu. V říjnu Bukele oznámil, že země získala dalších 420 bitcoinů za tržní cenu kolem 59 000 USD. Koncem listopadu, krátce poté, co bitcoin vystoupal na své historické maximum, nakoupila dalších 100 mincí za cenu kolem 54 000 USD za kus.

Měsíční alokace Salvadoru pokračovala i v prosinci, kdy přidal dalších 171 mincí a rok 2021 zakončil s 1 391 BTC ve svých rezervách. Minulou sobotu vláda nakoupila další bitcoiny za dosud nejnižší cenu a přidala 410 bitcoinů.

Všeobecně je pak tedy známo, že země drží ve svých rezervách 1 801 bitcoinů.

Zavedení bitcoinu v Salvadoru a pohled do budoucnosti

Zatímco přijetí bitcoinu v Salvadoru bylo pro kryptoměnový svět přelomovým okamžikem, velké globální měnové instituce jako Mezinárodní měnový fond a Světová banka tento krok opakovaně kritizovaly. Dokonce i mnozí Salvadorští občané vyšli do ulic, aby také protestovali proti politice přijetí.

Zavedení BTC se potýkalo i s dalšími technickými problémy. Občané hlásili problémy s oficiální bitcoinovou peněženkou země, Chivo, a problémy měly i bitcoinové bankomaty, které byly v zemi nainstalovány.

Navzdory výše uvedenému je velmi nepravděpodobné, že by vláda prezidenta Bukeleho chtěla v dohledné době své bitcoiny prodávat. Bukele nedávno přišel s predikcí, že bitcoin dosáhne v roce 2022 šestimístné hodnoty a v současné době pracuje na spuštění prvního “Bitcoin City” na světě.

Závěr

I když trh s kryptoměnami utrpěl brutální propad, Bukele si z toho evidentně moc nedělá a snaží se vidět i zábavnou stránku věci. Nedávno zveřejnil svou upravenou fotografii, kde vypadá, že má na sobě uniformu McDonald’s, s odkazem na populární kryptografický mem, kde si člověk musí najít práci v řetězci rychlého občerstvení, neboť při posledním pádu trhu přišel o všechny své peníze.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
8 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Pavel

Finanční trh jako takový zajisté trpí volatilitou, obzvláště když nyní vedle sebe existují dva rámce měn, crypto a fiat. Přičemž cryptu přisuzujeme budoucnost, zatímco fiatu zánik. Z tohoto hlediska vlastně dolar posílil (vůči cryptu) a je (řekněme) na vrcholu. Tedy volatilitu přisuzujme dolaru, nikoli bitcoinu. Neboť množství bitcoinů, ať již někým držených anebo volně na trhu, je pořád stejné. Z čehož vyplývá, že manipulováno je světem fiatu, nikoli bitcoinu. Tudíž prezident Salvadoru Nayib Bukele se může usmívat pod vousy a je-li pro něj možné uvolnit další dolary pro nákup crypta, nastává právě v takových dobách optimální čas pro zhodnocení měny státu.

Fantom

Pokud je tohle ironie, tak mimořádně krutá. Velice se ale obávám že je to celé myšleno vážně. Nemá asi cenu zpochybňovat něčí pevnou víru v to co se v budoucnu stane, ale jen poznamenám že to, že je něčeho omezené-předem dané množství, ještě neznamená že je to hodnotné. Měně ať už je to USD nebo BTC dává hodnotu důvěra, ve vládu a ekonomiku USA, potažmo v koncepci bitcoinu. Pokud se tato důvěra ztratí, ztratí hodnotu i měna, ať už USD nebo BTC. Bohatě stačí aby o bitcoin mezi lidmi nebyl zájem a BTC jako měna neuspěje a jeho cena bude stále klesat. A proč by neměl být zájem? Paradoxně klesající cena zájem mas snižuje (trefný tweet Nassima Taleba ve článku o Novogratzově sázce) a dále existence nových, modernějších coinů. S čím souhlasím je to že crypto nakonec uspěje. Ale ne tak že porazí fiat a ten úplně zanikne, ale bude koexistovat s fiatem. A jestli to bude BTC nebo jiný coin? Nevím, ale myslím že se prosadí něco jiného než BTC – zdravím E15 😀 To je ale záležitost na mnoho let. Na čem se ale asi oba shodneme je to že Bukele mohl nákupy naplánovat lépe, nebyl by ve ztrátě už teď. Levnější ceny ještě přijdou, on ten dolar na vrcholu ještě není 🙂 Naštěstí pro Salvador to jsou z pohledu státu částky nevelké a samy o sobě státní rozpočet nezničí. Horší bude ale to že Bukele, až ho doma svrhnou uteče i s bitcoiny 😀

LHTS

Neni to mysleno ironicky, ale vazne. Mam stejny nazor. Volatilni je svet fiatu. Odhaduji, ze to bude trvat nejmene 50 let, nez se zmeni soucasny financni system a prosadi se ten decentralizovany / horsi scenar – digitalne centralizovany – CBDC.
Proc staty tak usilovne pracuji na CBDC? Je to neveritelne lakave (hlavne pro totalitni rezimy, ale i pro demokraticke staty). Predstavte si, ze jste na socialnich davkach a stat vam posle “chytre penize”, ktere budete moci utratit POUZE za potraviny. Tech moznosti jak vyuzit “chytre penize” je bezbrehe.
Pije decentralizovany alternativni financni system (crypto) VSEM statum krev? Ano, pije. Ale jsou naprosto v klidu. Proc? Protoze mohou kdykoliv znicit duveru verejnosti v decentralizaci tim, ze si cely trh krypta proste koupi. (samozrejme neoficialne). Nabizi se jednoducha analogie k velkym nadnarodnim spolecnostem, ktere kupuji jejich dravou konkurenci kolem sebe.

Poslední editace 2 let před přes LHTS
Libor

Národná ekonomika efektívne funguje na jednej mene, ktorá je zároveň zákonným platidlom v danej ekonomike – národná mena. Finančné služby v tejto mene môžu byť decentralizované až úplne atomizované / platby, sporenie, investície a pod. / Služby nemusia byť nutne poskytované centrálnou autoritou, autorita môže byť nahradená komunitou, resp. jej pravidlom, protokolom / smart kontrakt /. Ale mena je zo svojej podstaty vždy CENTRÁLNA. A keď centrálna, tak na základe zákona, ktorý schváli parlament, ktorý volia občania v slobodných a demokratických voľbách. Môže to byť aj forma CBCD ako centrálny smart kontrakt na základe zákona. Ekonomika by nefungovala na babylone mien vydávanými slobodnými jednotlivcami podľa vlastných záujmov. Ak to však nie sú meny v zmysle univerzálneho platidla, ale spotrebiteľské tokeny zameniteľné za centrálnu menu, tak potom žiadny problém, ani keby každá firma mala svoju vlastnú krypto “menu” naviazanú na jej produkt. Bitcoin je vlastne prototyp CENTRÁLNEJ meny pre všetky krajiny, vydanej komunitou a ovládanej komunitou / forky, zmeny pravidiel a algoritmov /. Pri vzniku bitcoinu chýba zákonnosť na základe vôle ľudu vyjadrenej v slobodných voľbách cez parlament. Je to proste súkromná aktivita aktivistov z radu anarchistov na vytvorenie istého modelu globálnej meny. Potom prišli aktivity ďalšich klonov / LTC, Monero, atď./. Doge, Shiba, Dogelon sú len čerešničky na torte. A tieto “meny” majú svojich ultras fans, svojich propagátorov či ambasádorov, a aj svojich insitných investorov.

LHTS

Odpovim jednoduchou otazkou. Jak by dopadly v minulosti volby, kdyby se melo hlasovat napr. na tema auta / konske povozy, elektrina / perolejove lampy? Tady se preci jedna o obrovsky technologicky skok, ktery v soucasne dobe chape minimum lidi. (Zeptejte se profesionalu napr. z IT kolikrat uz ztratili privatni klice, hesla…)

Pavel

CBDC je totálním zotročením lidí. Neboť jedinec ve státě, kde může platit jen digitální centralizovanou měnou je hlídán od narození až do smrti. Všechno, co kdy koupí, za co zaplatí aneb za co dostane peníze, bude archivováno. Proti takové politice se lidé vzbouří a svrhnou vládu, která by podobný režim prosazovala. Proto jediné možné řešení v budoucnu je crypto. Netrvám na tom, že to musí být bitcoin, ale bude to zaručeně decentralizovaná měna. 😉

E15

Taky zdravím, souhlasím s tím, že fiat a krypto budou koexistovat a samozřejmě nemůžu tušit, co bude, ale z krypta si imho jediný BTC zaslouží být považovaný za peníze. Takže pokud má dojít k nějakému technologickému upgradu krypta, mělo by se tak stát na bázi BTC. Těm dalším 15 tisícům coinů (nebo kolik je teď aktuálně altů?) chybí základní vlastnost peněz a to je vzácnost… Plus se s nimi pojí i další neduhy jako tu menší, tu větší vyčůranost. Nemají tajemného Satoshiho s milionem netknutých BTC. Mají akorát mnohem lepší marketingové týmy, ale než takové “peníze”, tak to už snad radši ten fiat. ČNB je alespoň “nás všech” :-)). A jako DEFI, NFT atd… pro IT technologické nadšence dobré hračky, ale skutečně to potřebujeme v reálném světě?

Jinak Salvador má blbý, že nemůže BTC kupovat za vlastní natištěnou měnu, což by bylo o dost pohodlnější a ztráty by byly relativně virtuální, ale musí je kupovat za vydřené dolary, takže případné ztráty (zatím nikdo nevíme jak to dopadne) budou zcela skutečné. Ale je to jak píšeš – i z pohledu malého chudého státu se pořád jedná celkem o drobné. Podle mě BTC uspěje (protože když ne BTC, tak co? Budeme mít co půl roku nějaký flippening?) a Salvador (a nebo alespoň Bukele :-)) bude ve velkém plusu.

Pavel

Fiat a crypto budou koexistovat vedle sebe po určitou dobu, ale protože fiat nemůže přejít na formu digitálních peněz (viz článek výš), nakonec zanikne. Jistěže se většina států bude horečně snažit centralizované digitální peníze vydat, ale až lidé zjistí, jaký háček v tom je, vznikne proti těm, co CBDC prosazují, vlna odporu. A nakonec stejně zvítězí crypto, i kdyby měly padat hlavy.

spot_img