PlanB a důvod, proč 69 000 USD nebyl vrchol tohoto cyklu

4.8
(13)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Cena BTC v posledních několika týdnech hodně ztratila. Od posledního vrcholu 69 000 USD v listopadu klesla o 20 000 USD. To v kryptokomunitě vyvolalo mnoho spekulací, zda se příliv a odliv opět obrátil a zda medvědi nepřevzali úplnou kontrolu. PlanB se však domnívá, že tomu tak není, a tvrdí, že 69 000 USD nebylo vrcholem tohoto půlročního cyklu.

PlanB: 69 000 USD nebyl vrchol

Listopad je historicky jedním z nejlepších měsíců BTC a rok 2021 zpočátku nezklamal. Aktivum začalo měsíc na hodnotě kolem 60 000 USD a o necelé dva týdny později překonalo své předchozí historické maximum a poklepalo na 69 000 USD, čímž stanovilo nový rekord. To znamenalo, že Bitcoin od začátku roku vzrostl o 140 %.

V tomto okamžiku se situace začala rychle měnit a BTC se na konci měsíce ocitl pod 60 000 USD. Minulý týden se situace dále zhoršila, když se primární kryptoměna během několika hodin propadla o 16 000 USD na 42 000 USD. V současné době se pohybuje kolem 49 000 USD, což znamená, že je zhruba 30 % pod ATH.

Poněkud očekávaně tak výrazný retracement za méně než měsíc dodal sílu kritikům, kteří začali označovat hranici 69 000 USD za vrchol cyklu a předpovídali blížící se medvědí trh.

PlanB si to však nemyslí. Populární anonymní analytik, který je asi nejznámější jako tvůrce modelu “stock-to-flow”, nedávno tvrdil, že typický medvědí trh znamená 80% korekci. Jinými slovy by to znamenalo, že by cena BTC byla na úrovni 14 000 USD, což je pod ATH z roku 2017 ve výši 20 000 USD, a co je důležitější, pod 200 týdenním klouzavým průměrem.

Jak ukazuje níže uvedený graf, Bitcoin nikdy neklesl pod 200WMA a PlanB věří, že se to “nikdy nestane”.

Co s rostoucí adopcí?

V roce 2017 a zejména v roce 2018 se BTC skutečně dostal do ročního medvědího trhu, v němž jeho cena klesla přibližně o 80 %. Mezi současností a tehdejší dobou jsou však velmi významné rozdíly, zejména pokud jde o adopci.

Neexistovaly žádné obří korporace, jako jsou Tesla, Square (Block) a MicroStrategy, které do tohoto aktiva nalily miliardy dolarů a držely ho ve svých rozvahách. Nikde neexistovaly žádné produkty obchodované na burze, ať už spotové nebo futures.

Bylo jen velmi málo institucí, které si namočily prsty, zatímco nyní se jejich počet často zvyšuje. Neexistovala země, která by BTC legalizovala. Neexistovaly banky, které by kryptoměnu uznávaly nebo s ní vůbec chtěly něco dělat, natož aby podaly žádost o vlastní ETF BTC.

V neposlední řadě se Bitcoin začíná široce prosazovat jako platební metoda u nespočtu obchodníků. Ačkoli stále není jisté, kolik lidí své mince skutečně raději utratí, než aby je drželi, jejich rostoucí přijetí je zcela nepopiratelné.

Všechny výše uvedené skutečnosti dávají větší váhu tvrzení PlanB, že pro medvědy bude náročnější srazit cenu o 80 % z nedávného historického maxima.

Závěr

Lze říci, že za rallye v roce 2017 stáli především drobní investoři, kteří si nechtěli nechat ujít rychlé zisky z pro ně nové, horké novinky jménem Bitcoin. Nyní se však zdá, že retail je daleko v pozadí, zatímco hlavními hybateli jsou zřejmě výše zmíněné instituce, velké korporace, nebo dokonce banky. Teď už jen záleží na tom, jestli to je dobře, nebo špatně…

Nezapomeňte se přidat také na náš oficiální discord server ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 13

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Jiří

Miláčku, zlato, byl jsi? 🙂

jarak

taky předstírá? 😂

spot_img