Jak by Salvadorské Bitcoin City mohlo být “docela atraktivní” příležitostí

5
(4)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Od chvíle, kdy byl Bitcoin v Salvadoru přijat jako zákonné platidlo, přichází země s inovativními způsoby, jak jej začlenit do ekonomiky. A to natolik, že nedávno byly oznámeny i plány na vybudování “Bitcoin City”. Ve skutečnosti bude totéž financováno prostřednictvím “BTC dluhopisů” v hodnotě 1 miliardy dolarů s desetiletou splatností v síti Liquid Network.

Bitcoin jako lukrativní investice

Brzy vydaný BTC dluhopis, vytvořený společností Blockstream a zpracovaný společností Bitfinex, nabídne investorům 6,5% roční úrokovou sazbu spolu s dividendami generovanými likvidací držených Bitcoinů. Kromě toho bude plánovaná 1 miliarda dolarů rovnoměrně rozdělena mezi alokaci BTC a budování energetické a těžební infrastruktury v regionu.

V nedávném podcastu se o svůj býčí postoj k tomuto kroku podělil bitcoinový stratég Greg Foss. Domnívá se totiž, že dluhopis bude atraktivní pro celou řadu různých investorů. Podle Fosse kromě toho, že se jedná o lukrativní investici, pomůže dluhopis Bitcoin Salvadoru v tom, že “dá na stůl více možností financování pro zemi, která byla dosud rukojmím MMF”.

Úvěrová bonita Salvadoru letos utrpěla ránu, mimo jiné kvůli jeho rozhodnutí legálně přijmout Bitcoin. Nicméně, Foss tvrdil, že v případě, že Bitcoin dluhopis je vyčleněn, nebo nesmí být likvidován před stanovenou dobou, “Bitcoin City by mohl mít mnohem vyšší úvěrovou kvalitu než Salvador jako celek.”

Vyšší cena, nižší výnos

Další složkou dluhopisu, která by mohla být pro investory atraktivní, je jeho zaměření na těžbu Bitcoinu.

“Existuje složka, která je citlivá na cenu Bitcoinu, ale teoreticky by úprava obtížnosti měla těžařům umožnit vydělávat bez ohledu na to, jaká je cena Bitcoinu.”

Nicméně, pokud si Bitcoin dělá “svoje” a stoupá, pak atraktivita dluhopisu vzroste mnohonásobně, řekl Foss.

“Tyto dluhopisy se budou na volném trhu obchodovat s mnohem vyšší sazbou než šest a půl procenta. Budou se obchodovat s nižším výnosem za vyšší cenu, protože šest a půl bude extrémně atraktivní, takže lidé budou nabízet vyšší cenu těchto dluhopisů a výnos naopak klesne.”

 

Salvador versus MMF vs Bitcoin

Kromě toho, že dluhopisy budou atraktivní pro investory, Foss také uvedl, že pomohou zvýšit flexibilitu vlastního financování Salvadoru mimo působnost “restriktivního” MMF.

“Jednou z věcí, která je na půjčování rizikové protistraně velmi omezující, je to, že věřitel dbá na to, aby byl dlužník do jisté míry omezen v tom, co může s penězi dělat.”

Jen několik dní poté, co Salvador poprvé zveřejnil zprávu o BTC dluhopisu, MMF vydal přímé varování středoamerickému národu s odkazem na “významná rizika pro ochranu spotřebitelů, finanční integritu a finanční stabilitu” kvůli kolísání ceny Bitcoinu.

Dodal také, že Bitcoin by mohl zvýšit fiskální podmíněné závazky země, což jsou ztráty, které by mohly vzniknout v budoucnu v důsledku výskytu konkrétních událostí.

Závěr

Jak vnímáte vy Bitcoin City, bude to lukrativní investice, nebo ztráta času a peněz? Neváhejte a přidejte se také na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img