Rostoucí popularita Bitcoinu povede k větší regulaci, říká Riksbank

5
(3)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Trvalý růst kryptoměn a stále větší adopce širší společností drží mezinárodní měnové orgány v pozoru.

Stefan Ingves, guvernér Riksbank, švédské centrální banky, tento týden uvedl, že rostoucí popularita digitálních aktiv zvyšuje pozornost regulačních orgánů, centrálních bankéřů a zákonodárců po celém světě:

“Když je něco dostatečně velké, vstupují do hry věci jako zájmy spotřebitelů a ochrana proti praní špinavých peněz. Existuje tedy dobrý důvod věřit, že k regulaci dojde“

Vytvoření regulačních rámců pro aktivum, které bylo původně navrženo tak, aby obcházelo samotnou architekturu a pravidla tradičních financí, není snadný úkol. Ve Spojených státech místopředseda Federálního rezervního systému pro dohled Randal Quarles vyjádřil obavy, že současná regulační ustanovení pro kryptoměny nejsou dostatečná, což naznačuje, že Fed je v procesu hledání řešení tohoto problému. Tyto poznámky zazněly uprostřed týdne, kdy trh zasáhla opět divoká volatilita.

Regulace v EU

Evropská unie se mezitím zavázala, že do roku 2024 „zavede komplexní rámec umožňující zavádění technologie distribuované účetní knihy (DLT) a kryptoměn ve finančním sektoru“. Rámec by měl řešit rizika spojená se zavedením technologie do mainstreamu.

Ve Švédsku Åsa Lindhagenová, ministryně pro finanční trhy, uvedla, že vláda se již angažuje v posilování regulačních standardů pro kryptoměny. Podle ní přetrvávají různé kryptoměnové regulační přístupy „probíhající práce na mezinárodní úrovni“.

Sám Ingves poznamenal, že regulace kryptoměn pravděpodobně přijdou v různých dobách a v různých oblastech. Pokud jde o velmi důležitou otázku praní špinavých peněz, Lindhagenová poukázala na potřebu přeshraniční koordinace mezi regulačními orgány na celém světě.

Závěr

Zatímco regulační orgány přemýšlejí, jak přistupovat k fenoménu decentralizovaných kryptoměn, švédská centrální banka mezitím pokročila ve vývoji digitální měny centrální banky, e-koruny. Jejich proof-of-concept využívá Corda, řešení distribuované účetní knihy od R3. Společnost Ingves již dříve naznačila, že měna by mohla být funkční do pěti let.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img