Robert Shiller přirovnal Bitcoin k revolučnímu politickému hnutí

0
(0)

Profesor Robert Shiller, který v roce 2013 získal Nobelovu cenu za ekonomii, uveřejnil článek, v kterém hovoří o tom, jak fascinace Bitcoinem odpovídá spíše než pokusům znovu definovat peníze myšlenkám, které poháněly různá revoluční hnutí. 

Historické precedenty

Hlavní otázkou, kterou se Shiller pokouší zodpovědět, je, jak mohou uživatelé kryptoměn udržet tak vysokou úroveň nadšení a to i navzdory neustálým varováním, že je to všechno jen velký podvod. Namísto porovnávání Bitcoinu s dřívějšími technologickými řešeními (a bublinami) klade tuto kryptoměnu nově do kontextu s jinými experimentálními alternativami peněz a zkoumá, jaké myšlenky a nálady jsou v komunitě, která kryptoměny podporuje.

Může vás zajímat: Proč trhy padají i přes množství pozitivních zpráv?

Komunitu kolem Bitcoinu pak staví na úroveň revolučních politických hnutí. Také ji porovnal s pokusy změnit strukturu vlád a ekonomik. A zatímco nové myšlenky komunistických a technokratických myslitelů v historii selhaly, například euro – které bylo v podstatě také uměle navrženo, je stále zde.

Jen revoluční nadšení nestačí

Po přezkoumání dřívějších příkladů z historie Shiller vysvětluje:

„Každá z těchto měnových inovací byla spojena s jedinečným příběhem. Ale zásadnější je to, že jsou všechny spojeny s hlubokou touhou po nějakém druhu revoluce ve společnosti. Kryptoměny jsou vyhlášením důvěry v novou komunitu vývojářských a podnikatelských kosmopolitů, kteří se drží nad národními vládami, jež jsou považovány za hnací motor dlouhého věku nerovností a válek.“

„Fascinace veřejnosti kryptoměnami je vázána na tajemství. Je to tajemství samotné hodnoty peněz, spočívající v propojení nových peněz s pokročilou vědou. Prakticky nikdo, vyjma programátorů, neumí pořádně vysvětlit, jak kryptoměny fungují. Toto tajemství vytváří auru exkluzivity, dává jim nový půvab a naplňuje jejich oddané uživatele revolučním nadšením. Nic z toho není nové, stejně jako v případě minulých měnových a společenských inovací. Přitažlivý příběh však nemusí stačit,“ uzavřel.

Na závěr

Ať už je nebo není pravda, že dnes jen počítačoví experti doopravdy rozumí kryptoměnám, je třeba připustit, že jen nadšení a dobrý příběh k úspěchu nestačí. Je třeba také masové rozšíření těchto myšlenek napříč celou společností, jejich praktická využitelnost a stoupající obliba. Proto podnikatelé spolu s vývojáři pokračují v práci na nových projektech pro využití Bitcoinu a dalších kryptoměn.

Naše nejnovější video:

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img