Ekonom z renomované firmy, která patří mezi největší správce aktiv na světě, se domnívá, že existuje „slušná pravděpodobnost“, že cena Bitcoinu spadne až na nulu.
Cena Bitcoinu bude nulová?
Joe Davis, hlavní ekonom ve firmě Vanguard, která spravuje majetek ve výši 5,1 miliardy USD, napsal, že ačkoli je nadšený z technologie blockchainu, nevěří, že kryptoměny jsou životaschopné.
„Jsem nadšený technologií blockchainu, která umožnila Bitcoin. Vanguard také ve skutečnosti používá tuto technologii. A pokud jde o kryptoměnu Bitcoin? Domnívám se, že je slušná pravděpodobnost, že její cena bude nulová.“
Tip redakce: Porovnání spekulativní a užitkové hodnoty kryptoměn od Deutsche Bank
Opět otázka uchovatele hodnoty
Davis tvrdí, že Bitcoin nemůže být klasifikován jako peníze, protože i když by se mohl kvalifikovat jako účetní jednotka a jako prostředek směny, není to efektivní uchovatel hodnoty. Kromě toho uvedl, že jeho současné ocenění je založeno pouze na spekulacích a nikoliv na ekonomických fundamentech.
Davis k tomu říká:
„Kryptoměny jako investice jsou špatné. Na rozdíl od akcií a dluhopisů kryptoměny nevytvářejí žádné peněžní toky, jako jsou úrokové platby nebo dividendy, které mohou vysvětlovat jejich ceny. Národní měny odvozují své ceny od základní ekonomické aktivity zemí, které je vydávají. Na druhou stranu, ceny kryptoměn se obecně nezakládají na ekonomických fundamentech. K dnešnímu dni jejich ceny závisely spíše na spekulacích ohledně jejich případného přijetí a použití.“
Varování před investováním do kryptoměn
Také varoval investory před investováním byť i malého procentního podílu svých aktiv do Bitcoinu, protože to sníží jejich expozici „ve vyzkoušených a opravdových třídách aktiv“ ve prospěch třídy aktiv, jejíž investiční hodnota je „těžko přesvědčivá“.
„Vzhledem k tomu, že inovace se zrychlují a konkurence se zvětšuje, většina sítí (a jejich přidružených kryptoměn) může rychle zastarat, takže mnoho kryptoměn skončí jako tulipánové cibulky v Holandsku…“
A co ostatní?
Davis není první manažer společnosti Vanguard, který má negativní názor na Bitcoin jako investici a na kryptoměny jako třídu aktiv. Zakladatel společnosti Vanguard Group, John Bogle, vloni radil investorům, aby „se Bitcoinu vyhýbali jako moru“, protože nemá žádnou základní míru návratnosti.
Na druhou stranu například taková investiční banka Goldman Sachs a dokonce i JP Morgan začínají pomalu otáčet a akceptovat Bitcoin, nebo alespoň nabízet svým klientům možnost investovat do Bitcoinu prostřednictvím futures.
Mohlo by vás zajímat: Goldman Sachs zavádí Bitcoin futures pro institucionální investory
Závěr
Zdá se, že se mezi finančníky pořád najde dost dinosaurů, kteří nejsou ochotni přijmout novou myšlenku a udělají vše, co je v jejich silách, aby ji pokud možno zdiskreditovali. Naštěstí už je dost odborníků i na opačném pólu, kteří si začínají uvědomovat potenciál, který tato technologie má a třeba také to, že není kryptoměna jako kryptoměna.
Co číst dále?
Dokáže krypto-gigant Binance ještě dále růst? Šušká se o další bombě!
Chápu že je pro autorku článku těžké přiznat si, že naletěla…..
Ale kdepak, nejde o nic osobního, jen přinášíme zajímavé články z různých názorových skupin 🙂
Taky sem naletel a nakoupil cca 70 BTC v 2011 za asi 200$. Dneska me strasne trapi ze spadl bitcoin z 20k$ na 8k$, citim se chudej jak kostelni mys:) Je zo bida ten bitcoin, mel sem zustat u stavebka 🙂
Koupil jsi 70 BTC a proč jsi ho konce roku 2017 neprodal? Nebyl by jsi chudý jako kostelní myš.
To dokáže napsat každý chuj že nakoupil 70 BTC v roce 2011 jen aby vypadal zajímavě .
Autorku článku lituji. Je vidět, že do Bitcoinů něco investovala a nyní se snaží alespoň pár čtenářů přesvědčit že investicí rozumí lépe než Ekonom který investuje biliony. Holt každý cvok co by se našel aby do toho nasypal peníze se počítá.
Samozřejmě že Bitcoin nikdy nemůže být uchovatelem hodnoty. Pokud by přišla opravdu velká ekonomická krize a papírové peníze měly nulovou hodnotu docela živě si dovedu představit, že mi sedlák na vesnici prodá za kousek zlata nebo stříbra pytel brambor. Ale umíte si představit jak by se tvářil, kdybych za ním přišel a řekl mu že mu za ty brambory dám 0,01 bitcoin?
Kryptoměny by nemohly posloužit ani v případě války, protože první co by USA, Rusko nebo Čína udělaly by byl útok na počítače a všechna elektronické zařízení. Takže pravděpodobně by lidé během sekundy přišly o své životní úspory. A i kdyby to měl někdo v odrušeném trezoru, vážně nevím co by s tím dělal. Běhal po sousedech a prosil je aby mu za bitcoiny dali chleba? Tohle je vážně k smíchu. Když půjde do tuhého, tak jediné co bude mít hodnotu budou věci, na které si člověk může sáhnout a né virtuální nic.
V tvych apokalyptickych halucinanich by nemelo cenu ani to zlato,fiat,akcie nebo pozemky. Jedine co by melo cenu je jidlo a zbrane. Jinymi slovy meles sracky co nemaji s bitcoinem nic spolecneho.
Nemusíte litovat, viz odpověď výše 🙂
Taky si myslím, že bublina brzy praskne a Bitcoin bude jen pár bezcenných bytů. Ale uvidíme, třeba se pletu.
Jo, jo, všechno je možné. Nikdo nic nevíme, ale můžeme se domnívat a myslet si cokoliv. Mimochodem, můj odhad je (což ovšem nic neznamená, protože pravdu má vždycky trh), že:
1) vnitřní hodnota BTC je mezi 3000 a 4000 USD
2) cena BTC se odrazí nahoru až někde mezi 6000 a 7000 USD
3) do konce července dosáhne na 11.500 USD
4) v průběhu září bude opět na 20.000 USD
BTC žádnou „vnitřní hodnotu“ nemá 🙂 Jenom žere elektriku, ale to není hodnota, to jsou výdaje.
Problém BTC je, že autoři zaspali dobu, existují dávno jiné altcoiny, které jsou mnohem sofistkovanější, využívající proof-of-stake, lightening network, kompletní anonymitu blockchainu díky cryptu a další mechanismy. a ty žerou míň elektriky než SWIFT systém… Otázkou je do jaké míry to vše ovlivňuje naše světová „elita“, ti si všechno nenápadně převrátí ve svůj prospěch (regulace, ovlivnění, šíření poplašných zpráv, útlum trhu)
Kolikrát už se psalo, že je to bublina? Myslím že nespočetně krát.
Tyhle žvásty kam to půjde ať už do nebe nebo pro prd… (na druhou stranu) už celkem ignoruju. Všichni ví velké nic. Většinou za tím stojí snaha pohnout trhem na nějakou stranu a mít z toho profit.
Ne většinou. Vždycky! 🙂
A já zase s oním ekonomem docela souhlasím. Sám mám i investováno do kryptoměn (je do bitcoinu), ale připouštím, že cena BTC může být jednou nulová.
asdf A jak by se na tu nulu dostal ? to by museli všechny burzy na světě zrušit obchodování z Bitcoinem aby se dostal na tu tvoji nulu a to je větší šance že začne v pekle sněžit než aby Bitcoin spadl na nulu .Jo klidně může spadnout na jeden cent ale pořád bude mít hodnotu toho jediného centu na nulu při spekulacích se dostat prostě nemůže pokud bude zařazený na burze to je pičovina .
Každá měna je postavena především na důvěře a rozhodnutí ji považovat za ekvivalent cehokoliv, přičemž ekonomika a tím muze mit pramalo společného. Samozřejmě, že ekonomicti skolometi to pochopit nemohou.
I školometi to chápou. Právě proto, že i měny jsou postaveny na důvěře, má bitcoin horší výchozí pozici. U národních měn můžete vidět, jak funguje ekonomika, která je tiskne (= problém eura, spočívajícího na různých ekonomikách) a podle toho věřit/nevěřit. U virtuálních hodnot může být i důvěra velmi virtuální.
Každý máme svůj názor a své postoje k životu a všeho co se kolem nás děje. Někdo má nutkavou potřebu za každou cenu kritizovat, byť sám nikdy nic kloudného nevymyslel a mnohdy ani „neumý pořádně česki“. Jiní hovoří k věci, tedy k tématu, pro které autor konkrétní forum uvedl v život.
Mně osobně je lhostejné, zda autor příspěvku má pravdu nebo nemá, kam investoval a s jakou úspěšností. Vážím si všech, kteří se snaží sdílet své názory a zkušenosti z praxe slušnou formou do éteru, byť by byly podle názoru kohokoliv jiného jakkoli mylné. Neboť to, že jsou mylné, je jen názor konkrétního chytrolína, jenž svoji omezenost zvesela zveřejňuje s vědomím své neomylnosti a bohorovnosti. Tyto úlety mimo mísu jsou ostatním věcným přispívatelům do fóra (a nejen jim) naštěstí volné, tedy „šuma fuck“.
Vědom si výše uvedeného, taky si tipnu: Když někdo jako Joe Davis něco vypustí do éteru, pak jsou dvě možnosti. Buď to myslí vážně a věří tomu anebo je jeho záměr opačný. Osobně mám pocit, že druhá varianta je právě to, co svým výrokem v rámci své investiční strategie sleduje. Mimochodem: NENÍ SÁM!
Dovoluji si podotknout, že toto je jen můj názor, který zde svobodně prezentuji i přesto, že nejsem žádný investiční mág a nečiním si žádné nároky na neomylnost. Architektům tohoto fóra děkuji stejně jako všem případným slušným a věcným komentujícím.
S těmi se rád setkám i na své soukromé adrese.
KryptoYon
Dobrý den. Myslím, že budoucnost kryptoměn je celkem jasná. Pokud zůstane společnost používající Fiat peníze, budou kryptoměny stále jen alternativou. Pokud, ale začne vznikat a následně vznikne bezhotovostní společnost, budou kryptoměny nezbytné. Jelikož je budou nutně potřebovat organizace napojené na jednotlivé státy. Dokážete si představit fungování tajných služeb s transparentním účtem?
„Zdá se, že se mezi finančníky pořád najde dost dinosaurů, kteří nejsou ochotni přijmout novou myšlenku a udělají vše, co je v jejich silách, aby ji pokud možno zdiskreditovali. “
Tak tato věta zcela zničila objektivní informovanost článku a stal se z toho subjektivní paskvil. A to je fakt škoda, protože jinak je článek napsaný nadmíru slušně.
Závěr článku je úplný nesmysl 🙂 Bitcoin jako konkrétní implementace na principu blockchainu žádný reálný potenciál nemá, což autorovi článku nějak nedochází. Technická omezení jsou taková, že jako globální prostředek je to naprostý nesmysl. Při stávající propustnosti by jenom transakce českého clearingu za jeden pracovní den zahltily celou bitcoinovou síť na několik dní.
Dalším faktorem je spotřeba elektřiny. Stoupání ceny BTC způsobilo vytlačování reálné (užitečné, smysluplné) spotřeby z trhu s energií. Pokud by to pokračovalo dál, rozvrátilo by to celou světovou ekonomiku, proto neviditelní hráči v zákulisí zatáhli za brzdu a budou nadále kočírovat BTC směrem k nule. BTC jako zajímavý proof of concept skončí, kde začal – na nule. Mezitím budou vyvinuty jiné nástroje, vhodnější pro potřeby světových ekonomik.
Líbí se mi jak tu v diskuzi někteří brečí, že zaspali a nevydělali :D.
Ono když ten BTC a všechno crypto je tak zlé… lmao
Souhlasím z Joem Davisem Bitcoin a kryptoměny patří jen hrstce spekulantů co v trhu jsou a to je opravdu jen malá sorta lidi co spekulují na kryptoměnách o proti akciovému trhu a proto taky tvrdím že kryptoměny nemají žádnou světlou budoucnost , je jen otázka času kdy to celé uvadne stačí k tomu jediná věc stále klesající tendence což se v podstatě děje od konce roku 2017 , čím déle to bude trvat tím menší zájem bude o tento trh a časem budou odcházet další a další investoři co toho už budou mít plné zuby a tím většina kryptoměn půjde do dead coinu protože nebude kdo by do nich investoval a zůstane jen malá hrstka spekulantů která bude udržovat pár kryptoměn při životě a časem si lidi ani nevzpomenou že nějaký Bitcoin existoval , BTC a altům pomůže jen dlouhodobý růst ne tipu pump and dump ale skutečně dlouhodobý růst aby si začali opět lidi všímat kryptoměn ale tohle se už podle mě nikdy nestane .