John Deaton o sporu Ripple vs. SEC: Případ nabral překvapivý směr

5
(7)

John Deaton, zakladatel zpravodajské společnosti Crypto Law, která se zabývá digitálními aktivy, vyjádřil přesvědčení, že Ripple v probíhajícím soudním sporu o cenné papíry proti americké Komisi pro cenné papíry (SEC) zvítězí.

Deaton, který v současné době zastupuje desítky tisíc držitelů XRP jako amicus curiae, se vyjádřil k probíhajícímu soudnímu procesu. Sdělil také možné výsledky, jak by řízení mohlo podle něj dopadnout.

Amicus curiae (v překladu přítel soudu) je institut angloamerického právního systému. Označuje osobu, která není stranou sporu, ale dobrovolně nabídne soudu informaci o svém právním nebo jiném pohledu na projednávaný případ - Zdroj:wikipedia.org

John Deaton a jeho pohled

Podle něj je zřejmé, že přístup SEC k případu byl od počátku chybný. Zdůraznil hlavně Hinmanovo tvrzení z roku 2018, že Ethereum a Bitcoin nejsou cenné papíry. To podle něj naznačuje, že ostatní tokeny (včetně XRP) také nejsou cennými papíry. Status XRP jako cenného papíru “byl způsoben” částečně i tím, že společnost Coinbase uvedla tuto kryptoměnu na svou burzu s požehnáním SEC.

Deaton dále zpochybnil rozhodnutí SEC podat žalobu proti společnosti Ripple. Pokud by se skutečně jednalo o porušení zákona o cenných papírech, případ by byl vyřešen prostřednictvím vymáhání práva. Podle Deatona by nedávalo smysl, aby SEC umožnila žalované straně pokračovat v prodeji XRP a porušovat (až do výsledku soudního řízení) zákon. Poznamenal, že obvyklá praxe je zaslat dopis o zastavení prodeje. V něm by regulátoři společnosti Ripple jednoduše nařídili, aby přestala XRP prodávat.

Podle právníka to však “neudělali, protože 13. června 2018 zjevně nedospěli k závěru, že XRP je rozhodně cenným papírem“.

Společnost Ripple je připravena spor vyhrát

Deaton se poté podělil o své názory na výsledek žaloby a poznamenal, že SEC pravděpodobně spor se společností Ripple prohraje. Nastínil čtyři možné výsledky, jak by celý případ mohl skončit.

“Podle mého názoru je prvním možným výsledkem naprosté vítězství společnosti Ripple, kdy soudce řekne, že se nejedná o žádnou investiční smlouvu, že neexistují žádné závazky po prodeji cla”

Podle Deatona by soudkyně Analisa Torresová mohla také rozhodnout, že Ripple v prvních letech “po určitou dobu” porušoval zákony o cenných papírech. Nakonec by ale mohla dojít k závěru, že XRP se v dnešním sekundárním prodeji jako cenný papír již nekvalifikuje.

Třetím výsledkem je, že SEC vyhraje přímo, což je ale podle Deatona velmi nepravděpodobné.

Této možnosti jsem dal nulovou šanci. Je možné, že by nemusela být až tak nízká, ale jsem si celkem jist.

Čvrtý scénář pak je, že pokud nikdo nevyhraje, půjde celý případ před porotu, aby se vyjádřila a případně rozhodla.

Přestože se případ nachází v již velmi pokročilé fázi, právník vyjádřil naději v možnost, že strany před vynesením souhrnného rozsudku uzavřou nakonec dohodu.

Společnost Ripple souhlasila a je připravena uzavřít dohodu. Jejich hlavní právní zástupce a jejich generální ředitel veřejně prohlásili, že jsou připaveni se vyrovnat, pokud SEC bude souhlasit s probíhajícím budoucím prodejem na sekundárním trhu.

Závěr

Jde o (nejen v kryptoměnové komunitě) ostře sledovaný spor a je jasné, že rozhodnutí bude mít dopad na celý kryptoměnový průmysl ve Spojených státech. Všeobecně se očekává, že rozhodnutí padne v průběhu letošního roku. Pokud Ripple vyhraje, bude moci ve své činnosti pokračovat stejně jako dosud. Pokud by soudní spor naopak pro Ripple dopadl nepříznivě, znamenalo by to, že v očích amerických úřadů bude XRP klasifikován jako cenný papír.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img