Ripple vs. SEC – Blíží se právní bitva ke svému konci?

4.5
(12)

Konečné rozhodnutí v případu SEC vs. Ripple bude mít dalekosáhlé důsledky pro trh s kryptoměnami. Obecně se předpokládá, že by mohlo vytvořit precedens pro klasifikaci a regulaci kryptoměn.

V prosinci 2020 podala Komise pro cenné papíry (SEC) žalobu na společnost Ripple Labs. Ta stojí za kryptoměnou XRP. Podle SEC společnost Ripple prodávala neregistrované cenné papíry a prodejem tokenů XRP nezákonně získala 1,8 miliardy dolarů.

Žaloba Ripple vs. SEC se stala jedním z nejvýznamnějších konfliktů mezi kryptoměnovou společností a regulačními orgány. Po více než roce soudních jednání a návrhů se zdá, že případ dospěl do kritického bodu. Pojďme se podívat na možné výsledky, jak by celý spor mohl dopadnout.

Optimismus Ripple a víra v jejich vítězství

Společnost Ripple, navzdory složitosti právní bitvy, vyjádřila důvěru ve svou pozici. Stuart Alderoty, právní ředitel společnosti Ripple, se podělil o očekávání společnosti, že spor proti SEC vyhraje. Alderoty poukázal zejména na to, že SEC prohrála čtyři z posledních pěti případů u Nejvyššího soudu. To naznačuje, že Ripple má velkou šanci v soudním sporu zvítězit.

Společnost Ripple navíc dosáhla významných vítězství v soudní síni, což ještě více posílilo její obhajobu. Soud zamítl žádost SEC o přístup k osobním finančním záznamům vedoucích pracovníků společnosti Ripple a rozhodl, že je irelevantní. SEC ve svých argumentech tvrdila, že tyto záznamy by mohly poskytnout důkazy o finančních motivech vedoucích pracovníků XRP.

Soud dále potvrdil argument společnosti Ripple, že SEC neinformovala řádně o tom, že prodej XRP je transakcí s cennými papíry. V konečném důsledku může toto rozhodnutí významnou měrou argumenty SEC podkopat. Zejména tvrdí, že SEC dostatečně neobjasnila status kryptoměn, což má za následek vznik “šedých zón” pro společnosti, jako je Ripple.

Dalším významným vítězstvím bylo, když soudkyně Sarah Netburnová souhlasila s udělením přístupu společnosti Ripple k interní komunikaci SEC o Bitcoinu (BTC) a Ethereu (ETH). Tento krok by mohl vnést světlo do procesu SEC při rozlišování cenných papírů a měn, což je v tomto případě klíčový faktor.

Hinmanovy dokumenty

Významnou událostí v soudním sporu Ripple-SEC bylo zveřejnění dokumentů souvisejících s projevem bývalého ředitele SEC Williama Hinmana v roce 2018. Dokumenty odhalily interní diskuse v rámci SEC předtím, než Hinman prohlásil, že Ethereum není cenný papír. Toto odhalení vyvolalo otázky ohledně důvěryhodnosti stanoviska SEC a potenciálního dopadu na soudní proces.

Vyhlídky na vyrovnání a konečné rozhodnutí

Generální ředitel společnosti Ripple Brad Garlinghouse vyjádřil optimismus ohledně vyřešení soudního sporu již v roce 2023. Zdůraznil však, že urovnání bude vyžadovat vyjasnění klasifikace XRP jako cenného papíru. Názor SEC, že většina kryptoměn je cenným papírem, podle Garlinghouse ponechává pro urovnání jen malý prostor.

Podle právníka Johna Deatona má však SEC méně než 3% šanci, že proti Ripplu vyhraje přímo. Deaton předpovídá, že soudkyně Torresová vydá konečné rozhodnutí o žalobě do 30. září tohoto roku.

Bývalý právník a úředník SEC Marc Fagel vyjádřil pochybnosti o možnosti dohody. Poznamenal, že pokud by k ní došlo, pravděpodobně by k ní došlo již dříve. Dále Fagel poznamenal, že dopad soudního příkazu na budoucí prodej XRP zůstává sporný.

Závěr

Soudní spor Ripple-SEC vstoupil do třetího kalendářního roku a zdá se, že se blíží konečný verdikt. Společnost Ripple dosáhla významných právních vítězství a zůstává optimistická ohledně svých šancí nad SEC zvítězit.

Konečný výsledek soudního sporu společnosti Ripple by se mohl odrazit na celém kryptoměnovém trhu. Příznivý právní výsledek pro společnost Ripple by mohl vytvořit důležitý právní precedens pro ostatní kryptoměny. To by zase mohlo vést k rychlému nárůstu kryptoměnových inovací a aktivity na trhu.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasujících 12

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img