V analytickém článku zveřejněném v úterý na Law360 právníci z Choate Hall & Stewart LLP zaznamenali stále více důkazů o tom, že „nové aplikace stávajících zákonů“ jsou používány k soudním sporům proti uživatelům a investorům kryptoměn. Tento trend bude v průběhu času pouze zrychlovat:

“Vysoká tržní kapitalizace spolu s široce diskutovanou regulační nejistotou vytvořila úrodnou půdu pro růst soudních sporů a vymáhání.”

Právníci jako příklad uvedli několik případů, včetně stíhání občana Spojených států za porušení sankcí pomocí kryptoměn, několik soudních sporů zahájených SEC v posledních letech a rostoucí počet hromadných žalob a soukromých soudních sporů.

„Platformy pro obchodování s kryptoměnami a ti, kteří obchodují s kryptoměnami a používají je, si musí uvědomit, že soudní spory a vymáhání práva se v současném regulačním klimatu pravděpodobně zrychlí, možná nepředvídatelným způsobem.“

Uvedli autoři.

Příklady soudních sporů

V květnu vydalo Ministerstvo spravedlnosti Spojených států amerických (DOJ) své první trestní oznámení na nejmenovaného občana USA prostřednictvím okresního soudu USA pro District of Columbia za použití kryptoměn k porušení sankcí podle zákona o mezinárodních mimořádných ekonomických pravomocích (IEEPA).

Právníci z firmy, včetně Mikea Gasse, spolupředsedy komplexního soudního a odvolacího řízení ve firmě, uvedli, že to ilustruje „zvýšenou ochotu vládních agentur stíhat ty, kdo porušují staré zákony novými formami měny“.

Mezi další soudní spory, které právníci zaznamenali, patří žaloby Komise pro cenné papíry (SEC) proti tvůrci Ripple (XRP) Ripple Labs Inc v roce 2020 a decentralizované platformě pro sdílení obsahu LBRY v roce 2021, oba případy vznikly kvůli údajnému nabízení neregistrovaných cenných papírů ve formě digitálních tokenů.

Nedávno byla platformě pro půjčování kryptoměn BlockFi v únoru udělena pokuta 100 milionů dolarů za to, že nezaregistrovala svůj maloobchodní produkt pro půjčování kryptoměn.

Právníci uvedli, že zejména případ LBRY „demonstruje ochotu SEC zaměřit se na menší projekty, jako je LBRY, stejně jako na velké projekty, jako je Ripple.

Právníci také zaznamenali výzkum, který zjistil, že počet akcí pro vymáhání kryptoměn mezi lety 2019-2021 byl vyšší než každý rok do té doby dohromady.

Zdroj: Cornerstone Research

Závěr

Při pohledu do budoucna se právníci domnívají, že pracovníci SEC a DOJ jsou připraveni zvýšit své úsilí v prosazování zákonů. Zvýšená regulační jistota může pomoci zastavit vlnu soudních sporů, ale není jasné, zda se tak stane v dohledné době.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.