Ray Dalio kritizuje kryptoměny jako “neefektivní způsob uchovávání bohatství”

4.3
(6)

Legendární miliardář a manažer hedgeových fondů, zakladatel a spoluzakladatel investiční společnosti Bridgewater Associates, Ray Dalio, se nedávno pustil do kritiky Bitcoinu (BTC) a dalších kryptoměn. Jeho kritika mířila na to, že “nic nereplikují” a “nejsou efektivním uchovatelem bohatství”.

V rozhovoru pro pořad We Study Billionaires legendární investor, jehož čisté jmění se odhaduje na více než 19 miliard dolarů, uvedl, že ačkoli je technologie blockchain “vynikající”, je velmi důležité odlišit ji od digitálních měn.

Kritika BTC a dalších digitálních aktiv

Podle jeho slov se v odvětví kryptoměn objevily různé výstřelky, ale digitální aktiva v něm “nic nereplikují” a nejsou “efektivním způsobem uchováním bohatství”.

Během rozhovoru Dalio poznamenal, že sektoru kryptoměn se dostává neúměrné pozornosti. A to vzhledem k relativně malé tržní kapitalizaci této oblasti, která v době psaní tohoto článku činila něco málo přes 1 bilion USD. Přirovnal ji k tržní kapitalizaci společnosti Microsoft, která v současné době činí cca 1,8 bilionu USD.

Pro kontext, největší společností podle tržní kapitalizace je Apple. Ta má v době psaní tohoto článku tržní kapitalizaci 2,3 bilionu dolarů a obchoduje se za cenu kolem 146 dolarů za akcii. Následuje saúdskoarabský ropný gigant Saudi Aramco, jehož tržní kapitalizace činí 1,86 bilionu dolarů.

V rozhovoru Dalio také uvedl, že se nacházíme v prostředí, „ve kterém vytváříme spoustu dluhů“. Není proto divu, že se lidé snaží „hledat alternativní způsoby uchování bohatství“. Říká však, že digitální měny „nic nereplikují“ a nejsou zajištěním proti inflaci.

Známý investor navíc uvedl, že kryptoměny nenabízejí žádné výhody v oblasti ochrany soukromí, protože ostatní lidé mají přístup k transakcím na blockchainu. Legendární manažer hedgeových fondů nicméně přiznal, že i on sám vlastní „malý kousek“ kryptoměn kvůli tomu, čeho mohou v budoucnu dosáhnout. Je ovšem přesvědčen, že časem budou spuštěny lepší kryptoměny.

Závěr

Přiznávám, že Daliovo vystoupení pro mne bylo celkem překvapením. V minulosti se často prezentoval jako fanoušek Bitcoinu, který si velmi dobře uvědomuje jeho výhody. Moc netuším, proč teď ta změna v otázce kryptoměn. Technologii blockchain jako takové ovšem fandí i nadále. A co vy, milí čtenáři, co je podle vás důvodem jeho kritiky? Budu rád, za vaše komentáře. Celý rozhovor si pak můžete pustit pod přiloženým odkazem [1].

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Zdroje:

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Vojtech

Spíš měl cca před dvěma lety slabší chvilku a btc na chvíli připustil jako alternativu v rozsahu marginální alokace. Jinak, co vím, btc dosti vytrvale kritizuje.

Fantom

Jestli si dobře pamatuji, tak doporučoval maximálně 1% portfolia do kryptoměn.
“Digitální měny nic nereplikují”. USD také nic nereplikuje 🙂 Asi myslel, že nepřináší zisk, to ale nedělají žádné měny, tedy ani kryptoměny.
Akcie přináší dividendy, dluhopisy úrok. PoS krytptoměny ale také přinášejí odměnu.
A ohledně privátnosti trasankci má u BTC pravdu – privátní blockchain to není, je veřejný.
Ale zaměňte BTC za XMR 🙂 a už máte důvod k uložení majetku do kryptoměn 🙂

Karel
Hodnocení článku :
     

Ať se stará sám o sebe.

spot_img