Průzkum ECB: Obchodování s futures kontrakty a opcemi na kryptoměny určitě bude

0
(0)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Evropská centrální banka (ECB) nedávno zveřejnila zprávu nazvanou “Odšifrování rizik finanční stability na trzích s kryptoaktivy”. Zpráva přichází v době, kdy jsou kryptoaktiva v centru intenzivních politických debat.

ECB: Poptávka roste

Poptávka po těchto krypto-aktivech v posledních letech radikálně vzrostla, a to navzdory základní volatilitě. Poslední problém byl na pořadu dne během nedávného krachu TerraUSD, který způsobil otřesy na celém trhu s kryptoměnami.

Podle zprávy došlo k dramatickému nárůstu zájmu maloobchodníků o digitální aktiva. Součástí zprávy byl nedávný průzkum, který provedla ECB v rámci průzkumu spotřebitelských očekávání (Consumer Expectation Survey – CES) v těchto zemích: Belgii, Německu, Španělsku, Francii, Itálii a Nizozemsku.

Průzkum ukázal, že přibližně 10 % domácností může vlastnit kryptoaktiva. Zajímavé je, že většina vlastníků kryptoaktiv uvedla, že drží aktiva v hodnotě nižší než 5 000 EUR, přičemž pouze 6 % uvedlo, že drží kryptoaktiva v hodnotě vyšší než 30 000 EUR.

Za pravděpodobnější investory do kryptoměn byli považováni mladí dospělí muži a vzdělaní respondenti. Pokud jde o finanční gramotnost, respondenti, kteří dosáhli buď nejvyššího, nebo nejnižšího skóre z hlediska finanční gramotnosti, s vysokou pravděpodobností drželi kryptoaktivum.

EU považuje kryptoměny za “rizikové”

Finanční regulátoři EU nedávno označili kryptoaktiva za riziková z hlediska “ochrany investorů” a “integrity trhu”. Navzdory zjištění těchto rizik nebyly návrhy regulace EU dosud odsouhlaseny k realizaci.

Jeden z návrhů zahrnoval nařízení o trzích s kryptoaktivy (Markets in Crypto-Assets Regulation, MiCA), které má zlepšit propojení trhu a prověřit regulatorní nejistoty. Návrh MiCA byl zveřejněn v září 2020 a dosud nebyl schválen. To znamená, že nebude uplatňován dříve než v roce 2024, neboť se očekává, že bude uplatňován až 18 měsíců po vstupu v platnost.

Riziko kryptoaktiv se projevuje také při obchodování s futures kontrakty a opcemi. Došlo k výraznému nárůstu využívání pákových tokenů, které investorům umožňují expozici vůči vyšším výnosům z kryptoměn.

To rovněž zvyšuje rizika spojená s pákovými tokeny. Některé burzy nabízejí způsoby, jak zvýšit expozici až na 125násobek počáteční investice. Větší rozptyl na jednotlivých burzách lze pozorovat spíše u bitcoinu než u etherea.

Navzdory tomu, že v EU nebyly zavedeny žádné formální regulace, společnosti založené na kryptoměnách celosvětově nadále trpí. Krypto půjčky se v poslední době dostaly pod intenzivní regulační kontrolu.

Ve Spojených státech amerických uložila Komise pro cenné papíry (SEC) centralizované službě BlockFi pokutu 100 milionů dolarů za to, že neregistrovala nabídky a prodeje svého maloobchodního produktu půjčování kryptopeněz, jak to vyžaduje americký zákon o cenných papírech.

Závěr

Jde vidět, že kryptoměny si svou cestu razí. Jaké regulace tohoto prostoru čekáte?

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img