Projekt Encointer plánuje přivést nebankovní univerzální základní příjem

4
(1)

Zprávy a souhrny

Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Encointer je startup z Curychu, jenž pracuje na univerzálním schématu základního příjmu, založeném na kryptu. Tento projekt by mohl radikálně změnit způsob, jakým uvažujeme o mechanice rozdávání peněz v místních komunitách.

Komunální peníze by tak za podpory tohoto inovativního protokolu mohly sloužit jako univerzální základní příjem nejen v rozvojových oblastech.

Projekt podpořila i významná nadace

Nadaci WEB3 Foundation, která podporuje aplikace pro decentralizované webové softwarové protokoly, se tato myšlenka zalíbila natolik, že poskytla grant na financování Encointer testnetu, který byl zahájen 9. dubna. Základní myšlenkou je, že členové komunity mohou přesvědčit místní podniky a občany, aby shromáždili své zdroje za účelem vyhlazení chudoby.

“Nadace Web3 se velmi zajímá o podporu projektů, které zkoumají nové digitální finanční systémy, jenž jsou potenciálně spravedlivější a zároveň plně chrání soukromí.”

Uvedl vedoucí grantu Nadace Web3 David Hawig a dále dodal:

“Kromě toho tým Encointeru prokázal jedinečné znalosti o blockchainech a dalších technologiích, které získaly velký zájem v mnoha projektech v našem ekosystému.”

Jak projekt Encointer funguje

Místní skupiny na úrovni vesnic nebo čtvrtí se každý měsíc osobně shromažďují, aby ověřily, zda budou skutečným členům komunity dány tokeny. Tokeny Encointer UBI využívají pro spravedlivou distribuci protokol „důkaz o osobnosti“. Vše je založeno na myšlence, že osoba může být najednou pouze na jednom místě, takže i malá skupina několika lidí si může navzájem ověřovat totožnost a generovat tokeny Encointeru.

Po ověření jsou vydány a distribuovány tokeny pro místní kryptoměnu založenou na Encointeru, kterou lze použít pouze mezi ochotnými účastníky schématu. Počet účastníků je omezen tím, kolik lidí se může realisticky spojit najednou, aby provedli proces ověření.

Použití blockchainu postaveného na platformě Parity Substrate zajišťuje, že celý proces ověřování a vydání tokenů je prováděn členy komunity, aniž by se spoléhal na vládu nebo jiný centralizovaný orgán, který by mohl systémem manipulovat.

Inovativní myšlenka

Jednou z inovativních myšlenek v systému Encointer je to, že tokeny UBI automaticky ztratí 7 % své hodnoty za měsíc, zatímco se pravidelně vydávají nové tokeny. Záměrem je, aby náklady na zboží, jako je chléb a palivo, byly vázány na stejný počet tokenů a vykompenzovaly inflaci. Takže cena mléka bude vždy X tokenů, i když základní token bude neustále klesat.

Teoreticky to vytváří cyklus, ve kterém jsou tokeny UBI přijímány v celé komunitě a placením erodují hodnotou ztracenou těmi, kteří přijímají tokeny za platbu.

Například matka bez příjmu může utratit své tokeny Encointer v místním obchodě s potravinami, protože majitel ví, že si banány může koupit od místního prodejce nebo v místní restauraci. Stále potřebuje pravidelnou hotovost, aby mohl dovážet zboží, které není místní, takže tokeny Encointeru jsou míněny jako doplněk k širší ekonomice.

“Lidé, od nichž bych očekával, že z tohoto schématu budou mít největší prospěch, jsou lidí bez přístupu k bankám a občané nefunkčních států, kteří trpí hyperinflací nebo omezením hotovosti,”

Řekl zakladatel Encointeru Alain Brenzikofer.

Tento nápad je podobný jiným kryptoprogramům, které již byly vyzkoušeny.

“Místní kryptoměny považuji za doplňkové k tradičním měnám. Věřím, že je důležité, že Encointer může založit komunitu na místní úrovni, aniž by čekal na zdlouhavý politický proces.“

Rozvojové oblasti představují pro Encointer nejúrodnější půdu, ale rámec je použitelný také pro rozvinuté ekonomiky. Několik měst v USA, včetně Portlandu a Washingtonu DC, zavedly podobné místní měny, aby pomohly stimulovat svou ekonomiku.

Závěr

Testovací síť Encointer byla zprovozněna dne 9. dubna na platformě Parity’s Substate blockchain za podpory nadace Web Foundation, kterou založil spoluzakladatel projektu Ethereum Dr. Gavin Wood. V nadcházejících měsících budou zveřejněna vylepšení ochrany soukromí a mobilní aplikace sloužící k prokázání schůzek komunity. Co myslíte, mohl by tento projekt pomoci vymýtit chudobu v rozvojových zemích?

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: