Proč je psychologie v tradingu tak důležitá?

5
(6)
Vít Horák
Vít Horák
Aktivnímu tradingu se věnuji 9 let a zaměřuji se na obchodování chování ceny a časování obchodů podle tzv. footprintů. Mojí silnou potřebou je pomáhat lidem, proto v komunitě Crypto Kingdom pořádám workshopy, kde se můžete naučit technickou analýzu, řízení peněz a použití objemových indikátorů v praxi.

Psychologie v tradingu se netýká pouze kontroly emocí. Jde o proces, který využíváme pro sledování aktivit, jež provádíme, když obchodujeme. Tyto aktivity způsobují vznik emocí a vedou k tomu, že se v tradingu rozhodujeme na emočním základě, a nikoliv na základě obchodní metody, kterou používáme.

Tip: Nepřehlédněte můj předchozí článek – Jak funguje aukční proces a jak vzniká volume profile?

Proč tomu tak je?

Často jsou to samotní obchodníci, kteří jsou příčinou svých problémů s psychologií při tradingu. Děje se to v případech, kdy jejich přístup k obchodování na kryptoměnových trzích nezahrnuje snahu se neustále učit. Při tradingu bychom totiž měli dodržovat základní učební proces: STUDIUM, APLIKACE ZNALOSTÍ, VYHODNOCOVÁNÍ ZPĚTNÉ VAZBY A PŘÍSLUŠNÁ ÚPRAVA SVÉHO PŘÍSTUPU. Přičemž zpětná vazba je nejdůležitější součástí tohoto cyklu, protože je to právě zpětná vazba, která je nezbytná pro pochopení věcí, ve kterých děláme chyby, jenže je bez ní nedokážeme odhalit.

Bohužel velké procento lidí si neumí vytvořit takovou pozici, která by jim zpětnou vazbu umožnila získávat. Jde o klasický případ snahy vyhnout se aplikaci správné tradingové psychologie.

Vzhledem k tomu, že zpětná vazba může být stresující, raději se jí vyhýbáme. Toto chování pak narušuje výše popsaný učební proces. Což následně znemožňuje člověku postupovat kupředu a zlepšovat se, protože není ochoten se učit z vlastních chyb. To vede k dalšímu stresu a emocím, a tak pořád dokola.

Obvyklá je také situace, kdy trader nejprve obchoduje na demo účtu, ale dělá věci, o kterých ví, že je při reálném obchodování nikdy dělat nebude. Proč byste měli trávit svůj čas trénováním obchodů, které nejsou metodické? K čemu jinému myslíte, že to povede, než k vytvoření špatných návyků? Není snad cílem obchodování na demo účtu naučit se předem, bez riskování vlastních peněz, základní obchodní nastavení, která lze pak provádět i s vlastním kapitálem?

Stejně tak jde o situaci, kdy trader provádí velké procento rozhodnutí, které nejsou v souladu s vybranou obchodní metodou, a tato svá rozhodnutí omlouvá pomocí racionalizace a ospravedlňování. Co je vaším skutečným cílem, mít vždycky pravdu nebo dosahovat zisků?

TIP: Přihlaste se na workshop : Psychologie a Money management. Kde s Vámi budu sdílet vlastní chyby a překážky, které jsem musel překonat na cestě k ziskovému obchodování.

Aplikace tradingové psychologie

Všechno začíná přijetím. Opět je třeba zdůraznit, že nejde o to pouze uznat, že máte emoce a stres, které musíte kontrolovat. Chcete-li ziskově obchodovat na kryptoměnových trzích, jde o pochopení, že tradingová metoda je jediným základem pro vaše rozhodování a všechno ostatní, co je řečeno, pociťováno nebo uděláno, je irelevantním ospravedlňováním sebe sama.

Správný koncept tradingové psychologie vám neumožní používat žádné výmluvy. Místo toho vás donutí provést přesnou analýzu situace, což eliminuje příslušné emoce, protože bez ohledu na to, co se můžete pokoušet říkat, podvědomě víte, kde je pravda. Jakmile přijmete zodpovědnost za své činy, je třeba postavit sami sebe do pozice, kde se budete ptát na otázky z pohledu vaší metody, např.: Jak mohu úspěšně vstupovat do obchodů o něco později, pokud zmeškám počáteční bod vstupu?

Rozvoj vašich traderských schopností

Přijmete-li za své, že cesta ke „kontrolování“ tradingové psychologie opravdu vede skrze obchodní metodu, můžete začít aplikovat správný koncept tak, že si důkladně osvojíte svoji vlastní obchodní metodu. Tento krok nezávisí na druhu metody, ale na schopnosti naučit se, jak metodu správně obchodovat.

Základním tématem konceptu tradingové psychologie, který se týká obchodní metody, je míra pochopení silných a slabých stránek dané metody. Pokud obchodník nemá žádnou základnu pro obezřetný výběr správných obchodů, pokouší se obchodovat každý „signál“, který metoda ukáže. Pokud to dělá, nejenže snižuje ziskovost své metody, ale navíc si neosvojí porozumění trhu, které je potřebné pro vyhodnocení toho, proč byl určitý obchod ziskový, ale následně pak jiný, zdánlivě identický, vedl ke ztrátě.

Práce se strachem

Strach ze selhání často brání lidem rozvíjet svoje schopnosti. To neznamená, že když budete mít schopnost něčeho dosáhnout, nebudete mít nikdy strach. Máte-li schopnosti, můžete jednat i navzdory strachu, protože vaše víra ve své vlastní jednání, sebedůvěra a chování jsou to správné. Můžete i přesto selhat, ale to je v pořádku.

Život je plný selhání. Alespoň jste selhali, když jste šli po správné cestě, dělali jste to, pro co jste se sami rozhodli. Každý, kdo do něčeho vložil maximum úsilí a nenechal se ničím odradit, zná ten pocit, když nakonec stejně nezískal to, po čem toužil. Není nic lepšího, než když víte, že jste pro to udělali maximum.

Závěr

Vše se dá naučit, pokud má člověk chuť na sobě pracovat. Může si osvojit i vlastnosti, které mu nebyly dány, ale které jsou pro úspěšné obchodování potřebné. Když jsem četl první knihu o tradingové psychologii, říkal jsem si, že je to přeci úplně jasné. Nic z toho se mi nemůže stát.

O pár let později, když jsem se rozhodl tradingu věnovat na „full time“ a moje živobytí začalo záležet pouze na mém rozhodování, kdy vstoupím a vystoupím z pozice, jsem poznal, jak právě psychologie začala ovlivňovat moje obchodování. A já jako bych zapomněl na vše, co jsem se do té doby naučil. Pokud je Vaším cílem živit se tradingem, neberte toto téma na lehkou váhu, protože jeho pochopení je základem pro dlouhodobý úspěch.

Psychologie se na první pohled může zdát nepodstatná. A to je hlavním důvodem, proč jsem začal připravovat workshopy na toto téma. Nyní je možné využít poslední termín v tomto roce a to 30.11.

Zdroj: MARKET PROFILE – Eso v ruce obchodníka

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img