Akceptace kryptoměn – Genius Loci nebo kalkul? Jak to má Alza?

4.5
(15)

Jakou motivaci mají firmy, podniky a podnikatelé k přijímání krypto plateb ve svém podnikání? Proč to mnohé podniky a společnosti dělají s nadšením a jiné ne?

Co je “Genius Loci”? – Místo s jedinečným duchem, soubor vlastností charakteristických pro určitou lokalitu.

Kryptoměny používá více než 300 milionů lidí na celém světě (z toho téměř 200 milionů používá jen Bitcoin).

Česká Alza jako jeden z největších eshopů přijímajících kryptoměny ve střední Evropě měla v roce 2021 obrat v kryptoměnách 200 milionů korun (asi osm milionů eur). Bohužel toto číslo neznamená jen nové zákazníky, které by bez akceptace kryptoměn neměli. Kolik z těchto zákazníků platilo kryptoměnami, protože tu možnost prostě mají? A kolik je zákazníků, kteří by v Alze vůbec nenakupovali, kdyby krypto platby nebyly možné? Na tuto otázku pravděpodobně neexistuje odpověď, ale mnozí skeptici, kteří kryptoměny přijímají, automaticky předpokládají, že odpověď na druhou otázku je nula.

Alza je tak trochu “Genius loci” pro kryptoměnové nadšence – podobně jako General Bytes, Trezor / Satoshilabs, Braiins, Bitcoin Coffee, Parallelní Polis a mnoho podobných firem a projektů. Všechna tato místa jsou zkrátka plná bitcoinerů a kryptoměnových nadšenců, kteří se v této oblasti dlouho pohybují a rozumí ji. A přesto každý kryptonadšenec utratí své krypto úspory raději na takovém místě než v nějaké náhodné kavárně, kde přijímají Bitcoin jen proto, že je to “cool” (zatímco samotnou technologii tam nikdo neřeší).

Paralelní Polis, ČNB
Paralelní Polis.

Co odrazuje kryptonadšence?

Cílem “Krypto Genius Loci” podniků je zaměřit se na vybranou skupinu lidí. Například člověk, který má rád dobrou kávu, za kterou by rád zaplatil prostřednictvím Lightning BTC, při návštěvě Prahy pravděpodobně nemine podnik Bitcoin Coffee v Paralelní Polis. Najde tam lidi, kteří uspokojí jeho zákaznické preference, a také lidi, v jejichž společnosti se může cítit dobře.

Zároveň je však možné najít i lidi, kteří nejsou nutně velkými fanoušky kryptoměn.

Na druhou stranu existují i kavárny a podniky, kde sice personál přijímá krypto, ale raději by přijal klasickou kartu. Nikdo tam nepoužívá BTC platební terminál, obsluha neví, jak ho používat, atd.

V těchto podnicích chybí jakákoli vnitřní motivace, aby se lidé o problematiku kryptoměn zajímali. Nemusíme je přitom hledat v Salvadoru, kde je Bitcoin prakticky prosazován jako zákonné platidlo, ale najdeme je na mnoha místech v České republice a ve střední Evropě.

Takové zkušenosti lidi odrazují, a přesně tak by neměl vypadat podnik, který chce kryptonadšence přilákat.

Za tento jev jsou samozřejmě částečně zodpovědní i Bitcoin HODLeři, kteří raději drží své Bitcoiny v trezoru, než aby se s nimi podíleli na vytváření krypto ekonomiky.

Jak vytvořit Krypto Genius Loci?

K budování podniků “Crypto Genius Loci” není nutné mít obsluhu, která se extrémně dobře vyzná v technologiích a Bitcoinu. Stačí komunita nadšenců, kteří se o kryptografii zajímají a nepoužívají ji jen proto, že to “vyžaduje jejich šéf”.

Proč je například Alza typickým československým “Crypto Genius Loci” a jiné e-shopy, které přijímají i Bitcoin, ne? Kromě toho, že je Alza první, jí hodně pomáhá, že nejen přijímá kryptoměny, ale také publikuje zajímavé a kvalitní články (např. o nebezpečí směnáren KYC) a dokonce má ve svých obchodech funkční BTC bankomaty.

Mnoho e-shopů, často mých známých, přidává Bitcoin jako možnost platby, ale je tak trochu vidět, že je to tam “navíc”. Poznáte to podle toho, že podobné firmy si okamžitě položí otázky “kolik lidí mi zaplatí v krypto?”, “kolik díky tomu vydělám?”. Crypto-genius-loci se nezastavuje u přijímání “na zkoušku”, ale aktivně spolupracuje s komunitou. Opravdový krypto-nadšenec nepůjde někam, kde vás “tolerují”, pokud se z toho stane “byznys”.

Vděčnost a Greshamův zákon

Možná se to na první pohled nezdá, ale “vděčnost” je základním atributem existence transakcí prakticky ve všech odvětvích ekonomiky. Pokud nám někdo poskytne službu (vzdělá nás, nakrmí nebo sveze), náležitě mu poděkujeme. V praxi jsou peníze něco jako “děkovné kartičky”, které může příjemce použít k řešení svých problémů.

Bitcoineři například dávají přednost tomu, když jim někdo vyjádří svůj vděk v bitcoinech. Na tom není nic překvapivého.

Pokud je však někdo Bitcoiner a přesto vnucuje druhé straně státní měnu (např. eura) nebo “hodluje” a díky tzv. Greshamovu zákonu (“špatné peníze s nuceným oběhem vytlačují ty dobré”) se o svůj preferovaný nástroj nedělí. Chce se pouze zbavit shitcoinů, které protistrana nemůže odmítnout.

Bitcoiny si přitom může koupit kdokoli – dokonce si jich může přikupovat více, než jich stihne utratit.

Pokud chceme budovat krypto komunity a tedy i někomu poděkovat (a ne se jen zbavovat shitcoinů), může být právě podílení se na krypto ekonomice nesmírně mocným nástrojem. Všichni v komunitě kryptoměn se mimo jiné domnívají, že kryptoměny jsou účinnějším a víc genius loci nástrojem vděčnosti, než například státní peníze.

Závěr

Ve většině měst je prostor pro budování “Crypto Genius Loci” míst. Nejlepší bitcoin friendly restaurace, kavárny, masáže, zubař, lékárna, cestovní kancelář, knihkupectví nebo obchod s potravinami, zatím téměř nejsou téměř nikde. Přijímat krypto přitom není vůbec těžké. Podnikatelé na tom mohou vydělat a možná vydělají, ale hlavní je, že vytvoří místo pro určitou komunitu lidí, které se bude lišit od ostatních provozoven. Krypto nadšenců je hodně a míst “Crypto Genius Loci” není mnoho.

Za článek děkujeme našemu novému uchazeči Michalovi K. – chcete přispět kvalitními články i vy? Přidejte se k nám na kryptomagazin.cz/jobs

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasujících 15

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
21 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
bkf1
Hodnocení článku :
     

Jako pravidelný návštěvník tohoto serveru jsem doufal, že se zde někdy objeví článek PŘESNĚ na toto téma. Poděkování autorovi “uchazeči” 😉

Poslední editace 1 rok před přes bkf1
Dariusz Matuszyński

Jsme rádi že se líbí, brzy bude podobných článků více 🙂

Pet

Tak na toto téma existují tři pohledy.Pohled podnikatele, proč bych jako podnikatel měl přijímat BTC, jaká je motivace? Budu platit menší daně, menší poplatky? Nic z toho podnikatel mít nebude a ještě je vystaven velké volatilitě BTC, jakou motivaci bude mít podnikatel aby přijímal BTC. Pokud to není fanda tak žádnou, naopak musí řešit prodej BTC, protože většina dodavatelů BTC nepřijme. Pohled zákazníka, proč bych jako zákazník měl platit BTC, pokud tedy nejsem jen držák tašek s nákupní cenou dolar za BTC. Pokud nemám BTC, tak nejprve musím nakoupit BTC, jít na burzu a koupit, poplatek, pak si převést BTC do peněženky poplatek, pokud s ním zaplatím další poplatek. Jsem fanda krypta, ale v tom stavu nezíská adopci i kdyby každý obchod BTC přijímal. Pohled třetí držák tašek, to jsou ti budou držet BTC do smrti s současně si přejí jeho adopci. Z výše uvedeného je opravdu minimální šance, že BTC bude fungovat jako platilo bez ohledu na to kolik kaváren ho přijme jako platidlo. Musíme vycházet z premisy, že je skupina krypto nadšenců bude vždy menší než mainstream, většina lidí chce pouze snadno a rychle zaplatit jestli je něco decentralizované nebo je jim fuk. Takže bez urážky, ale tento článek jen utopie. Jsme fanda krypta jako zajímavé technologie, ale vždy radši platím platební kartou.

bkf1

To mi dost připomíná názory na elektromobily… kulhají na všechny nohy (i na ty virtuální), protože autoři těch názorů žijí “dneškem” tak striktně, že si VŮBEC nedokážou představit budoucnost… takže si na tu budoucnost počkáme a stejně jako u elektromobilů (a dalších věcí) si v té budoucnosti autoři současných názorů ty názory už pravděpodobně ani nebudou pamatovat…

Poslední editace 1 rok před přes bkf1
Pet

Jak jsem psal, blockchain je technologie s velkým potenciálem a v budoucnu bude získávat určitě velké přijetí. Bohužel většina lidí z krypta dělá ideologii na úkor kvality a samotné technologie. Krypo musí ještě technologicky dospět stejně tak uživatelsky.Občas je dobré opustit svou BTC bublinu a vidět dost často konstruktivní kritiku:)

bkf1

Já určitě v žádné bublině nejsem a konstruktivní kritiku vítám, ale tvrdit s určitostí, že “skupina krypto nadšenců bude vždy menší než mainstream” je dost krátkozraké, zvlášť když je dost reálné, že v nějaké dohledné budoucnosti (tj. třeba horizont 5 let) bude víc lidí, kteří pojedou v kryptu, než těch, kteří ne.

Pet

Lidi obecně nezajímá jak věci fungují, víte jak funguje lednice, auto a atd? Lidi jsou z podstaty pohodlný, krypro je technologie a pokud přinese pro lidi výhody budou ji používat aniž by tušili co krypto je. Myslet, že každa kavárna, která bude přijímat BTC, zajistí potřebnou adopci je prostě blbost. V současné chvíli tyto výhody neexistují, proto adopce nemůže přijít. A kdo je to krypto nadšenec, pro mě někdo kdo kupuje krypto a doufá, že na tom vydělá věří těm všem zaručeným předpovědím o budoucí astronomické ceně BTC. Věřte nebo ne, ale adopce není o čase, ale o kvalitě a výhodách, který blockchain přinese. Pokud BTC bude mít stejné problémy jako dnes, tak platit s tím bude málokdo.

Rob

Já myslím, že ještě větší nadšenec koupí krypto a těší se na dobu, až bude adoptováno. Pak si půjde na nákup za krypto. Proč bych měl očekávat výstup ve fiatu, když samotný nákup krypta může být realizaci zisku?

JirkaB

1) Když podnikatel nechce skladovat přijaté BTC může používat rovnou brany a přesto že klient zaplatí bitcoinem on obdrží fiat, pořád ho to vyjde levněji než je mu ztrhavano za platby kartou.

2) Pohled zákazníka, pokud jde aspoň o trochu znalého člověka co má účet na burze, může takto množit BTC a nebo si zlevňovat nákupy, jde jen o to co je jeho priorita, postup viz muj komentář o mém dosavadním způsobu používání BTC

3) Jak vy říkáte držáků tašek, je jen postupný vývoj v čase, podle toho kdy tito lide začali s nákupem a hodlovaním BTC. V roce 2017 a s tím spojeným tehdejším bull runem používalo na platby bitcoin několik desitek tisíc lidí a z několika stovek tisíc lidí se stali hodleři. V roce 2021 už používalo platbu bitcoinem několik stovek tisíc lidí a do dnes už přibylo milióny hodlerů a ja se vsadím že v další části bull runu se zase z hodlerů stanou ti co platí bitcoinem a tedy budou milióny lidí co budou platit bitcoinem a naopak z několika desítek milionů lidí se stanou hodleři. Toto je prostě přirozený vyvoj, není potřeba ho urychlovat ještě víc, už tak je ta adopce úžasná a přestože v plenkách přesto prokazatelně roste.

Pet

Zapomínate na důležitý fakt a to jsou daně, je pro podnikatele nebo pro mě vhodné platit BTC, když z toho musím platit daň? Asi možná nevíte, ale pokud platíte BTC a z BTC se stane dolar musíte si na konci roku udělat výslednou rozvahou a případně zaplatit daň. Ale o to tu nejde, jen jsme chtěl říct, že adopce nebude jiná jestli budu moc platit BTC v každém papírnictví. Pro mě je lepší platit kartou, než kupovat krypto, platit poplatky a třeba i daň a pak si za nej koupit kafe jen proto abych byl cool. Pro mě platba kryptem nedává aktuálně smysl.

JirkaB

Nezapomínám, daň normálně platím. Není na tom nic složitého, transakce z burzy mate raz dva. Daň je z rozdílu mezi nákupní a prodejní cenou pokud je kladná. Dnes už je na výpočet software, takže to je práce ani ne na 10 minut.

Rob

Klepnul jste sám hřebíček na hlavičku tvrzením, že “většina lidí chce pouze rychle a snadno zaplatit”. Neexistuje jednodušší platba než pomocí krypta. Navíc bez omezeni a hlavně víte, že až půjdete kamkoliv, vaše peníze jdou s vámi. Kryptoměny jsou měny globální. V tom je zásadní rozdíl. Můžete platit odkudkoliv kamkoliv. Nepotřebujete nic, jako terminál nebo platební bránu. Nepotřebujete platební kartu. Vzhledem k tomu, kolik se jich vyrobí, lze uvažovat i o ekologii. BTC vzhledem k tomu, že je globální, spotřebuje poměrně málo energie, ale především je velká motivace, aby ta energie byla pokud možno čistá, takže je vlastně jedno, kolik energie si síť vezme. Každopádně kryto je především jednoduché a transparentní. Díky kryptu mohlo vzniknout něco, jako například anonymní domény, atd. Je mnoho věcí a aplikací, které umožňuje použití kryptoměn. Byznys coby firma, fungující regionálně, nejspíš krypto úplně nevytrhne, ale pro uživatele se jedná o naprosto odlišnou zkušenost. BTC umožňuje automatizovat také vyšetřování toku ilegálních peněz, protože blockchain je stálý a transparentní. Atd atd atd. Důvodů přijetí krypta je mnoho. Záleží jen na lidech. Mladí budou mít samozřejmě více informací.

JirkaB
Hodnocení článku :
     

Já platím bitcoinem už dlouho, standardní fiat už používám jen tam, kde berou pouze hotovost. Je to pro mě imho další způsob jak množím BTC (kromě standard DCA a větších nákupů na supportech). Zjednodušeně jde o to, že po nákupu zboží/služeb, tedy prostě po platbě pomocí BTC, nastavím na burze nákup utracených BTC na cenu o 10% níž než byla realizovaná transakce a jelikož letos zatím jen klesáme, tak se mi zatím všechny letos utracené BTC dokoupili zpět a ještě ve větším množství. Ano, až najdeme dno, tak BTC utracené v tom bodě už dokoupené zpět nebudou, ale to bude tak zanedbatelné množství, že je to zcela irelevantní… 😉 A stejně to šlo a fungovalo i v době růstu ceny BTC, protože ta volatilita u BTC právě je a dříve či později si to na limitku došlo…

Pet

Pokud pak zaplatíte za zboží v BTC n kterém jste realizoval zisk a baví vás platit daň 15%, pak je vaše strategie v pořádku:) Mě prostě smysl platit BTC, které musím nakoupit za fiat a zaplatit poplatky a daně (v případě zisku) nedává:)

JirkaB

Jak jsem psal, tu daň platím tak jak tak, prostě vezmu obchody na burze + transakce, mám průměrnou nakupku a prodejku a případný zisk se zdání. Těch 15% daň toleruji, je to taková řekněme únosná hranice, těch 23% už beru trochu jako drzost v zhledem k tomu, že oproti jiným oblastem nemám žádné záruky a možnosti od státu, ale to je jiné téma. Tak či tak na zjištění jaký jsem za rok realizoval zisk není nic složitého, otázka pár minut.

Pandrhola & Trautenberk & Krkovička

tady není řeč o danění virtuálních pochybů na burze, ale o danění skutečných transakcí, když je krypto měněno za různé hmotné statky….

Pet

A jak to děláte, když během roků platíte za zboží v BTC, kdy v momentě nákupu zboží prodáte BTC se ziskem, tzn kladný získ ze kterého odvetdete daň a na konci roku BTC spadne na hubu a vaše celá pozice je pod průměrnou nákupní cenou. To pak znamená, že celý rok jste platil cena zboží plus 15%,to je opravdu výhodné pak. No raději zůstanu u fiatu prozatím:)

JirkaB

Člověče Vy v tom máte guláš. Tam kde obchodník akceptuje přímo platbu BTC, tam platím přímo z walletky na které je tedy seznam transakcí a vidím u všech i cenu ve fiatu v době každé transakce, tedy znám i průměrnou transakční cenu. Při platbách v jiných obchodech kde není zatím akceptace přímo plateb BTC, platím kartou, která je navázaná na moji walletku kde držím pro platby kartou drobnější zůstatek v BTC, tedy mě se z karty odečte čast BTC a obchodník dostává fiat, zase mám přehled o všech transakcích a znám přesně průměrnou hodnotu všech transakcí na pár kliknutí. Co se týče nějaké milné predstavy, že v tomto roce udělám zisk a příští rok nebudu mít z čeho zaplatit daň protože mě třeba těsně před podáním daňového přiznání padne cena btc na 0, tak to jen dokazuje že se v tom asi moc neorientujete, resp možná nedaníte obchodování na burze. Já se živím už jen obchodováním a jde hlavně o to mít neustále přehled o zisku v aktuálním roce (což je naprosto jednoduché) a dřív než ten rok uzavřu dát z tohoto zisku rovnou stranou 15% resp 23%, právě z toho důvodu, že nemůžu vědět jaká situace bude v novém roce a zda by se mi tam podařilo vydělat na daň ze zisků za předešlý rok. Pro mě je prostě kromě přímého obchodování na burzách, platba pomocí BTC další způsob jak toto aktivum přibývá v mém portfoliu, je to sice úplný zlomek z celku, ale každý kousek se počítá.

Pet

Trochu komplikované na masovou adopci, nemyslíte:) Takže nejprve koupíte BTC za keš, zaplatíte x poplatků, abyste pak zase BTC konvertoval na keš a zaplatil zase poplatky, co mi uniká? Už jste počítal náklady na platbu BTC vs platební karta? Ne každý může být obchodník a ne každý může během roku být v plusu. Řeč byla o adopci, něco co lidem ulehčí život to co píšete je pravý opak:)

JirkaB

Ano, náklady na to jak používám BTC na placení já jsou naprosto zanedbatelné. Dostat fiat na burzu jsou náklady 0, samotný nákup btc je různý podle burzy od 0 do 0.05% z objemu a platby ty jsou taky zanedbatelné, tam kde přímo z walletky jsou to halíře za transakci, tam kde platím kartou navázanou na walletku, tam díky casbacku 5% náklady 0, takže ještě z každého nákupu mám už tak něco zpet, což jenom to by pokrylo veškeré poplatky kdyby tam nějaké významnější byly. Pak nastaven zpětný nákup o těch 10% níž, limitka tedy poplatek 0. Ale ano máte pravdu tyto výhody jsou prostě zatím jen pro lidi co se zajímají a starají o své prostředky, není to ještě 100% pro běžný konzum, kdy by to poskytlo výrazné vyhody bez práce každému, i když myslím, že se to za relativně krátkou dobu zlomí a to právě v tom okamžiku kdy počet běžně platících lidí pomocí BTC přesáhne 10 milionů, což podle současné rychlosti adopce bude v horizontu 4 až 7 let. Po tomto období už budou nastroje použití na tolik zjednodušeny, že to bude moci jednoduše využívat další masa lidí a stále tam budou mít pro ně zajímavé výhody což zase posune adopci o kus dál. Ale už jseme hodně odbočili, já Vás určitě nepřesvědčuji do mé cesty ani nikoho jiného. Jen jsem popsal jak to mám a že mě to nijak časově nezatěžuje a náklady na transakci nejsou protože každá transakce je pro mě získová.

Yolo

Tak daň MUSÍTE zaplatit, pokud za to nakoupíte “něco” (zboží, službu, atd.).
Nedovedu si představit lidi, jak koupili BTC na cca 50-60K a nyní při ceně cca 16K tím něco třeba v té Alze platí 😀

spot_img