Příjmy z těžby Etherea překonávají letos příjmy z těžby Bitcoinu

5
(4)

Ethereum si v roce 2021 vede více než slušně. Jeho cena letos dosáhla několika historických maxim, což ho upevnilo jako jedno z nejlepších digitálních aktiv, do kterých lze v tomto roce investovat.

Díky významným aktualizacím sítě, jako je London hard fork, se projekt posunul směrem k deflačnímu mechanismu, který vytváří nedostatek aktiva tím, že spaluje třetinu poplatků v síti.

Na druhou stranu se i těžaři ETH zapotili, když čínská vláda v polovině roku spustila represe proti těžbě kryptoměn. I když příjmy těžařů ETH byly tímto zásahem ovlivněny, tak ti netrpěli tolik jako těžaři Bitcoinu (BTC).

Těžba Etherea překonává těžbu Bitcoinu

Příjmy z těžby Etherea a Bitcoinu vykazují rozdíl, kdy ziskovější jsou těžaři Etherea. Přestože se nejedná o příliš velký rozdíl, je rozdíl ve výnosech z obou aktiv znatelný. Zatímco těžaři ETH zaznamenali ze své těžební činnosti příjmy v celkové výši 17 miliard dolarů, těžaři bitcoinů “pouze” 13,6 miliardy dolarů.

Do toho, jak čísla dopadla, se promítla také volatilita mezi oběma aktivy. Přestože je těžba bitcoinů spojena s vysokou volatilitou, tak ETH jej v tomto ohledu poráží. Volatilita těžby ETH se usadila na ohromujících 47 % ve srovnání s 28 % u Bitcoinu. Tato volatilita denních příjmů hraje velkou roli v číslech příjmů těžařů ETH.

Zdroj: Arcane Research

Průměrný denní příjem z těžby BTC činí 45 milionů dolarů. V případě ETH je toto číslo 56 milionů dolarů. V metrikách, jako je průměrný podíl poplatků na denních příjmech a korelace příjmů s poplatky, ETH rovněž zaznamenal vyšší hodnoty.

Poplatky ETH rostou

Vzhledem k tomu, že příjmy těžařů Etherea jsou do značné míry závislé na poplatcích, množství transakcí v síti výrazně ovlivňuje příjmy z těžby. Volatilita poplatků ETH jako taková může hrát ve výnosech těžařů pozitivní nebo naopak negativní roli. Když poplatky rostou, rostou i výnosy těžařů a naopak. Těžaři ETH mají obvykle navíc krátké okno, kdy mohou inkasovat výnosy, což představuje výše uvedená korelace poplatků ve výši 0,55 %.

Tato korelace hraje v letošním roce ve prospěch těžařů ETH. Rostoucí popularita a přijetí decentralizovaných financí a NFT způsobily, že poplatky v síti prudce vzrostly. Jelikož jsou těžaři z velké části závislí na příjmech z poplatků, profitovali z tohoto skoku velkou měrou. Navzdory spalování poplatků se odměny těžařů na blockchainu za rok zvýšily.

ETH miner
Příjmy z poplatků ETH těžby – Zdroj: arcane.com

Závěr

Ve srovnání s Ethereem zůstávají transakční poplatky v bitcoinové síti většinou nízké. Příjmy těžařů ETH byly za rok tvořeny z 53 % poplatky, zatímco u Bitcoinu se transakční poplatky podílely na celkových příjmech z těžby pouze 1 %.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Rádi vás také přivítáme na našem oficiálním discord serveru ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img