Příjmy z těžby Etherea překonávají letos příjmy z těžby Bitcoinu

5
(4)

Zprávy a souhrny

Ethereum si v roce 2021 vede více než slušně. Jeho cena letos dosáhla několika historických maxim, což ho upevnilo jako jedno z nejlepších digitálních aktiv, do kterých lze v tomto roce investovat.

Díky významným aktualizacím sítě, jako je London hard fork, se projekt posunul směrem k deflačnímu mechanismu, který vytváří nedostatek aktiva tím, že spaluje třetinu poplatků v síti.

Na druhou stranu se i těžaři ETH zapotili, když čínská vláda v polovině roku spustila represe proti těžbě kryptoměn. I když příjmy těžařů ETH byly tímto zásahem ovlivněny, tak ti netrpěli tolik jako těžaři Bitcoinu (BTC).

Těžba Etherea překonává těžbu Bitcoinu

Příjmy z těžby Etherea a Bitcoinu vykazují rozdíl, kdy ziskovější jsou těžaři Etherea. Přestože se nejedná o příliš velký rozdíl, je rozdíl ve výnosech z obou aktiv znatelný. Zatímco těžaři ETH zaznamenali ze své těžební činnosti příjmy v celkové výši 17 miliard dolarů, těžaři bitcoinů „pouze“ 13,6 miliardy dolarů.

Do toho, jak čísla dopadla, se promítla také volatilita mezi oběma aktivy. Přestože je těžba bitcoinů spojena s vysokou volatilitou, tak ETH jej v tomto ohledu poráží. Volatilita těžby ETH se usadila na ohromujících 47 % ve srovnání s 28 % u Bitcoinu. Tato volatilita denních příjmů hraje velkou roli v číslech příjmů těžařů ETH.

Zdroj: Arcane Research

Průměrný denní příjem z těžby BTC činí 45 milionů dolarů. V případě ETH je toto číslo 56 milionů dolarů. V metrikách, jako je průměrný podíl poplatků na denních příjmech a korelace příjmů s poplatky, ETH rovněž zaznamenal vyšší hodnoty.

Poplatky ETH rostou

Vzhledem k tomu, že příjmy těžařů Etherea jsou do značné míry závislé na poplatcích, množství transakcí v síti výrazně ovlivňuje příjmy z těžby. Volatilita poplatků ETH jako taková může hrát ve výnosech těžařů pozitivní nebo naopak negativní roli. Když poplatky rostou, rostou i výnosy těžařů a naopak. Těžaři ETH mají obvykle navíc krátké okno, kdy mohou inkasovat výnosy, což představuje výše uvedená korelace poplatků ve výši 0,55 %.

Tato korelace hraje v letošním roce ve prospěch těžařů ETH. Rostoucí popularita a přijetí decentralizovaných financí a NFT způsobily, že poplatky v síti prudce vzrostly. Jelikož jsou těžaři z velké části závislí na příjmech z poplatků, profitovali z tohoto skoku velkou měrou. Navzdory spalování poplatků se odměny těžařů na blockchainu za rok zvýšily.

ETH miner
Příjmy z poplatků ETH těžby – Zdroj: arcane.com

Závěr

Ve srovnání s Ethereem zůstávají transakční poplatky v bitcoinové síti většinou nízké. Příjmy těžařů ETH byly za rok tvořeny z 53 % poplatky, zatímco u Bitcoinu se transakční poplatky podílely na celkových příjmech z těžby pouze 1 %.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Rádi vás také přivítáme na našem oficiálním discord serveru ZDE.


Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Reklama: